مشاوره ارزیابی رایگان وضعیت پرونده تحصیلی: وارد شوید

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی | کشور مناسب برای اپلای

5/5 - (1 امتیاز)

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

ادامه تحصیل و مهاجرت تحصیلی یکی از مواردی است که همواره توجه دانشجویان را به خود جلب کرده است. انتخاب مناسب ترین مقصد برای تحصیل و زندگی به عوامل مختلفی بستگی دارد که متناسب با ویژگی ها و شرایط هر فرد دارد. بنابراین بهترین مقصد ها برای مهاجرت تحصیلی کشورهایی هستند که از لحاظ هزینه های تحصیل و زندگی، فرهنگ و اداب و رسوم مردم، استاندارد های آموزشی، اقامت پس از تحصیل مناسب باشند.

  1. تحصیل در کشور ایتالیا

کشور ایتالیا به دلیل وجود دانشگاه های معتبر و مطرح در سطح جهان مانند دانشگاه پل تکنیک میلان، دانشگاه بولونیا، دانشگاه ساپینزا، دانشگاه تورین و غیره جزء یکی از بهترین گزینه ها برای اپلای می باشد. مزایای تحصیل در ایتالیا را می توان به سطح علمی بالای دانشگاه های موجود در این کشور دانست. علاوه بر این دانشگاه های کشور ایتالیا به دلیل داشتن پذیرش راحت، دارای رتبه سوم در جهان و رتبه اول در میان کشور های اروپایی می باشند.

یکی دیگر از مزایای تحصیل در ایتالیا امکان تحصیل به زبان های ایتالیایی و انگلیسی می باشد و دانشگاه های بسیاری وجود دارند که کلاس های درس انگلیسی برگزار می کنند. از آنجایی که کشور ایتالیا در بین کشور های عضو اتحادیه اروپا می باشد، دانشجویان بین المللی که در  این کشور مشغول به تحصیل هستند، می توانند بدون ویزا به سایر کشور های عضو پیمان شنگن سفر کنند.

یکی دیگر از مزیت های تحصیل در اسپانیا داشتن هزینه های مناسب تحصیل می باشد. بطوریکه هزینه تحصیل و شهریه در دانشگاه های دولتی نسبت به سایر کشور های اروپایی مناسب و مقرون به صرفه می باشد.

به طور متوسط شهریه دانشگاه ها در ایتالیا تقریبا بین 850 تا 1000 یورو می باشد و شهریه سالانه دانشگاه دولتی مطرح و درجه اول ایتالیا بیش از 1000 یورو باشد. همچنین شهریه دانشگاه های خصوصی به طور متوسط در حدود 6000 تا 20000 یورو در سال می باشد. میانگین هزینه زندگی در این کشور برای دانشجویان حدود 600 تا 700 یورو در ماه تخمین زده می شود.

دانشجویان مقطع کارشناسی  و کارشناسی ارشد در هفته مجاز به 10 ساعت کار دانشجویی در ایتالیا می باشند که میانگین درآمدی در حدود 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت می باشد. دانشجویان مقطع دکتری نیز مجاز به 30 ساعت کار در هفته هستند که میانگین درآمدی در حدود 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت می باشد.

پیشنهاد مطالعه: ادامه تحصیل در کشور ایتالیا

آزمون IMAT  | مراحل اپلای | شرایط مهاجرت تحصیلی | تحصیل در خارج | نحوه اپلای گرفتن ارشد | درخواست اپلای | چگونه اپلای کنیم

  1. تحصیل در کشور اسپانیا

کشور اسپانیا به دلیل داشتن دانشگاه هایی با رتبه بندی بسیار بالا در میان سایر دانشگاه های دنیا و داشتن آخرین فناوری و شیوه های آموزشی مقصد بعدی بسیاری از دانشجویان برای تحصیل و زندگی می باشد. از مزیت های تحصیل در اسپانیا، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و در تمامی رشته های دانشگاهی می باشد. همچنین هزینه های تحصیل در اسپانیا نسبت به سایر کشور ها نظیر سوئیس و انگلستان هزینه کمتری دارد.

هزینه های زندگی نیز در این کشور به شهر مورد نظر بستگی دارد و  ماهانه بین 800 تا 1300 یورو متفاوت خواهد بود. یکی دیگر از مزیت های تحصیل در اسپانیا اجازه کار دانشجویی همراه با تحصیل می باشد.

به این ترتیب که دانشجویان بین المللی می توانند در کنار تحصیل به انجام کار های نیمه وقت نیز بپردازند و در هفته مجاز به 20 ساعت کار در این کشور می باشند. همچنین چون کشور اسپانیا در بین کشور های عضو پیمان شنگن است، تمامی دانشجویان مشغول به تحصیل در این کشور اجازه دارند تا بدون ویزا به سایر کشور های عضو اتحادیه اروپا را دارند.

  1. تحصیل در کشور انگلستان

کشور انگلستان به دلیل کاهش نرخ بیکاری و فقر و داشتن دانشگاهایی در رتبه های تک رقمی یکی از بهترین مقصد ها برای زندگی به شمار می آید. از مزیت های تحصیل در کشور انگلستان، مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی می باشد به مدت سه سال و در مقطع کارشناسی ارشد یک سال می باشد که برخلاف سایر کشورها می باشد. علاوه بر این دانشجویان  مجاز هستند تا به مدت 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند.

با اینکه کشور انگلستان از دانشگاه های بسیار خوبی برخوردار است، اما از معایب تحصیلی نیز برخوردار است که بستگی به دانشجو و هدف آن دارد. تحصیل و زندگی در انگلستان از هزینه های بالایی برخوردار است که در بین 800 تا 1000 پوند در ماه فقط صرف هزینه زندگی باید شود. هزینه های تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در رشته های علوم پایه و مهندسی که بصورت عملی نیز هستند در سال 30000 پوند و سایر رشته ها در حدود 12000 پوند می باشد.

مراحل اپلای کردن | راهنمای مهاجرت کانادا | مدارک اپلای | روش گرفتن پذیرش دانشگاه های خارجی | اپلای کردن یعنی چی؟

  1. تحصیل در کشور فرانسه

کشور فرانسه در میان متقاضیان تحصیل در خارج از کشور به علت دارا بودن دانشگاه ها معتبر و دانشگاه های تقریبا رایگان یکی از پرطرفدارترین کشورها بر تحصیل و زندگی می باشد. از مزایای تحصیل در فرانسه وجود دانشگاه های معتبر می باشد که در رده بندی دانشگاه های جهان، دانشگاه های کشور فرانسه دارای جایگاه بسیار مناسبی می باشند.

همچنین امکان تحصیل در فرانسه به صورت رایگان وجود دارد. دانشجویان بین المللی می توانند در دانشگاه های دولتی و مطرح کشور فرانسه به صورت رایگان و بدون پرداخت شهریه مشغول به تحصیل شوند. از مزایای دیگر تحصیل در فرانسه امکان اشتغال به کار در دانشجویی می باشد. بطوریکه دانشجویان در کشور فرانسه می توانند به مدت 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند.

در کنار این مزایا، تحصیل در کشور فرانسه خالی از معایب نمی باشد. با توجه به اینکه زبان رسمی موجود، زبان فرانسوی می باشد، متقاضیان بایستی برای برقراری ارتباط با فرانسوی ها ناچار به یادگیری زبان فرانسوی هستند. از طرفی نیز هزینه های زندگی نسبتا بالا می باشد که این در شهری مانند پاریس به وضوح دیده می شود. البته هزینه های زندگی در کشور فرانسه بسته به شهر و محل اقامت دارد و بطور میانگین بین 600 تا 1200 یورو می باشد.

پیشنهاد مطالعه: تحصیل در دوره های زبان در فرانسه

  1. تحصیل در کشور آلمان

کشور آلمان به دلیل پیشرفت های چشم گیر و تنوع در داشتن دانشگاها و موسسات مطرح مختلف و همچنین تحصیل رایگان برای دانشجویان بومی و بین المللی از پرطرفدار ترین مقصد در بین دانشجویان برای ادامه تحصیل می باشد. کیفیت موسسات آموزشی، داشتن بازار کاری مناسب، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی و … از مزیت های اصلی است که کشور آلمان می تواند یک مقصد مناسب برای تحصیل باشد.

تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان معمولا رایگان است و فقط هزینه های مربوط به امور اداری باید پرداخت شود که این هزینه ها بسته به ایالت و دانشگاه در محدوده 100 تا 500 یورو می باشد.

این در حالی است که برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان مبالغی به مراتب بیشتر لاز است که در حدود 20000 یورو می توان تخمین زد. هزینه تحصیل در آلمان در مقطع دکترا در تمامی دانشگاه های آلمان رایگان است و برای انجام امور اداری مبلغ 300 یورو باید پرداخت کنید. هزینه زندگی در آلمان، شامل هزینه های مسکن، خوراک، حمل و نقل، بیمه و … می باشد که به صورت میانگین ماهانه بین 600 تا 800 یورو می باشد.

از معایب تحصیل در آلمان را می توان به الزام یادگیری زبان آلمانی اشاره کرد. به این دلیل که تمامی مردم این کشور به زبان های آلمانی صحبت می کنند، بنابراین برای سهولت در زندگی روزمره و خارج از محیط دانشگاهی ضروری است که دانشجویان بین المللی زبان آلمانی را فرا بگیرند. از طرفی دیگر سیتم آموزشی متفاوت در کشور آلمان تا حدود زیادی با سایر کشور ها متفاوت است و این تفاوت در ابتدا ممکن است برای دانشجویان مشکل زا باشد.

راهنمای اخذ پذیرش تحصیلی | شرایط اپلای | مدارک مورد نیاز برای اپلای | چگونه اپلای کنیم | دانشگاه های بدون شهریه | ویرایش توصیه نامه

پیشنهاد مطالعه: راهنمای تحصیل در آلمان

  1. تحصیل در کشور استرالیا

کشور استرالیا یکی از کشورهای پیش قدم برای پذیرش دانشجوی بین المللی است. دلیل این را می توان تعداد بالای مراکز علمی در حدود 1100 موسسه و دانشگاه معتبر در این کشور دانست. یکی دلایل انتخاب تحصیل در استرالیا، ارائه خدمات شهروندی و وجود فرصت های شغلی مناسب، برای همه گرایشها و رشته ها می باشد. کشور استرالیا سرشار از موسسه های آموزشی و دانشگاه های معتبر می باشد که خدمات آموزشی بسیار با کیفیتی را به دانشجویان خود ارائه می دهند.

دانشجویان بین المللی در هنگام تحصیل همانند سایر کشور ها می توانند تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. یکی از مزیت های بسیار مهم برای انتخاب امکان دریافت اقامت دائم پس از تحصیل می باشد. اغلب کارفارمایان استرالیایی علاقه دارند تا کارکنان خود را از میان فارغ التحصیلان این کشور انتخاب کنند به همین جهت افراد می توانند پس از پایان تحصیلات خود در این کشور مشغول به کار شده و اقامت دائم استرالیا را دریافت کنند.

هزینه های تحصیل و زندگی اقامت و تحصیل در استرالیا بالا بوده و در شهر های استرالیا به طور میانگین، سالانه 20 هزار دلار می باشد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی بین 20 تا 30 هزار دلار استرالیا، در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری سالانه بین 25 تا 35 هزار دلار استرالیا است. این در حالی است که هزینه زندگی در استرالیا سالانه بین 15 تا 18 هزار دلار استرالیا می باشد.

پیشنهاد مطالعه: تحصیل در کالج استرالیا | کالج استرالیا

  1. تحصیل در کشور کانادا

یکی دیگر از مقصد های پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی و یا کاری کشور کانادا می باشد و علت این امر کیفیت بالای زندگی، تحصیل و همچنین پیشرفت این کشور در زمینه های مختلف می باشد. از مزایای تحصیل در کانادا وجود دانشگاه های مطرح در این کشور می باشد. از طرفی هزینه تحصیل و زندگی مقرون به صرفه با عث شده است که این کشور مقصدی برای تحصیل شود.

همچنین امکان دریافت اقامت دائم پس از گذراندن دوره دانشجویی خود دلیل اصلی برای انتخاب کشور کانادا می باشد. فارغ التحصیلان از دانشگاه های کانادا امتیاز ویژه ای برای دریافت اقامت دائم این کشور دریافت می کنند، چرا که بسیاری از کارفرمایان کانادایی مایل به استخدام فارغ التحصیلان این کشور هستند و امکان دریافت اقامت دائم برای افرادی که موفق به یافتن شغل در این کشور می شوند، فراهم است. یکی دیگر از مزایای تحصیل در کانادا کار همزمان با تحصیل می باشد و دانشجویان مجاز هستند که در هفته 20 ساعت کار کنند.

در کنار این مزایا، معایبی نیز مجود دارد. از آنجایی که دو زبان اصلی فرانسوی و انگلیسی در کانادا وجود دارد، فراگیری یکی این دو زبان برای دانشجویانی که متقاضی تحصیل در کانادا ضروری است. علاوه بر این با توجه به موقعیت جغرافیایی دارای آب و هوایی بسیار سرد می باشد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های کانادا سالیانه در حدود 14000 تا 18000 دلار می باشد. این در حالی است که دانشجویان برجسته، امکان دریافت بورسیه تحصیلی در حدود 1500 تا 9000 دلار در سال را  دارند.  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های خصوصی با توجه به دانشگاه و شهر متغیر می باشد و به طور کلی هزینه ها حدود 14000 تا 22000 دلار در سال می باشند.

علاوه بر این دانشجویان می توانند به صورت پاره وقت 20 ساعت در هفته خارج از دانشگاه مشغول به کار در کانادا شوند و در طول تعطیلات زمستان و تابستان به صورت تمام وقت کار کنند.

هزینه زندگی در کانادا در شهر های کوچک، کم تر از شهرهای بزرگ است. هزینه زندگی در کانادا به طور معمول در ماه بین 700 تا 1000 دلار می باشد. هزینه های زندگی و تحصیل به غیر از شهریه سالانه بین 6000 تا 9000 دلار است.

پیشنهاد مطالعه: مقاطع تحصیل در کانادا | تحصیل دکتری در کانادا | تحصیل در کالج کانادا

  1. تحصیل در کشور ایالات متحده آمریکا

همانطور که می دانیم آمریکا، برترین و قوی ترین دانشگاه های دنیا را دارد و از این رو توانسته است متقاضیان زیادی را برای تحصیل را به خود جذب کند. کشور آمریکا یکی از بهترین سیستم های آموزشی دنیا را دارد و دارای بهترین کالج ها و دانشگاه ها با بهترین رتبه ها می باشد.

دانشجویان محصل در مقطع کارشناسی مجاز هستند که در هفته 10 ساعت با دستمزد ساعتی در حدود 12 تا 15 دلار دریافت کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز اجازه ی 20 ساعت در هفته و دانشجویان مقطع دکتری در آمریکا اجازه کار 30 ساعت در هفته را دارند و به ازای هر ساعت در حدود 18 دلار دریافت می کنند. هزینه تحصیل در آمریکا بسته به نوع دانشگاه و شهر می تواند متفاوت باشد. بطوریکه در دانشگاه های خصوصی هزینه ها بسیار زیاد هستند و حدودا مبلغ 60000 دلار سالانه تخمین زده می شود.

البته تحصیل در دانشگاه های دولتی ارزان تر می باشد و برای دانشجویان مقیم حدودا 9000 دلار و برای دانشجویان بین المللی حدود 23000 دلار در سال می باشد. در کنار این موارد، هزینه زندگی در آمریکا در ماه برای یک فرد حدود 800 الی 1000 دلار در ماه می باشد که بسته به سبک زندگی فرد و منطقه و شهر محل سکونت دارد.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *