0

استادی پلن کانادا | study plan

4.8/5 - (10 امتیاز)

چطور یک استادی پلن کانادا (study plan) بنویسیم؟

استادی پلن  که به معنی برنامه درسی است یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در فرآیند اخذ ویزای تحصیلی می باشد. هدف از نگارش استادی پلن متقاعد کردن آفیسرهای اداره مهاجرت است. زیرا آفیسرهای اداره مهاجرت می خواهند بدانند که برنامه متقاضی برای تحصیل در رشته و دانشگاه و کشور مربوطه چیست و به چه میزانی این برنامه با فکر و هدف تصمیم گرفته شده است. علاوه بر این متقاضی در استادی پلن باید آفیسر را مجاب کند که فقط قصد دارد تا پایان تحصیلات در کشور مقصد اقامت داشته باشد و به صورت موقت در آنجا خواهد بود. بنابراین آفیسر می خواهد از یک سری موضوعات مانند زیر مطلع شود.

  • متقاضی به این فکر کرده است که کشور هدف چه کمکی به آینده اش خواهد کرد؟
  • رشته مورد نظر چه تاثیری در مسیر یافتن شغل یا ارتقای مهارات های کاری در آینده متقاضی را دارد؟‌
  • با تحصیل در مقطع و دوره مورد نظر چه مهارت هایی را می تواند کسب کند؟
  • ‌ اگر رشته مورد نظر در کشور مبدا تدریس می شود، به چه دلایلی حاظر است در یک کشوری دیگر و با هزینه هایی بسیار بالا همین رشته را ادامه دهد؟

هدف استادی پلن یا برنامه مطالعاتی چیست؟

همانطور که گفته شد هدف آفیسر اداره مهاجرت از بررسی استادی پلن این است که مطمئن شوند که انگیزه و هدف متقاضی از رفتن به کشور مقصد فقط تحصیل و سپس ترک آن کشور پس از تحصیل می باشد. این در حالی است که شاید سوال پیش بیاید که از لحاظ قانونی منعی برای ماندن در آن کشور وجود ندارد، پس چرا ممکن است که تاثیرات منفی داشته باشد؟

در استادی پلن از هدف شما صحبت می شود و در قدم نخست نباید قصد اقامت پس از تحصیل را بیان شود. همچنین شما بایستی در استادی پلن قسمتی را در خصوص رزومه تحصیلی و کاری خود اختصاص دهید. البته نباید به مباحث تخصصی رشته تحصیلی خود بپردازید چون افسر اداره مهاجرت تخصصی در این زمینه ندارد و متن استادی پلن شما فقط حوصله سر بر خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: ویزا استارتاپ کانادا

برای نگارش یک استادی پلن خوب ابتدا بایستی از اهمیت نگارش study plan مطلع باشید و آنرا دست کم نگیرید و به صورت مبتدیانه نگارش نکنید. زیرا مهمترین مدرک در اخذ ویزا، استادی پلن است و بدون تایید آفیسر دریافت ویزا غیر ممکن است. از این رو باید وقت کافی برای نگارش این مدرک گذاشته شود. بنابراین استفاده از استادی پلن های رایج و متداول در اینترنت یا دیگران یکی از خطرناک ترین تصمیماتی است که گرفته می شود.

سفارش استادی پلن

نحوه نگارش استادی پلن و پاسخ به سوالات آن

قدم اول این است که استادی پلن باید مختصر، واضح و دقیق نوشته شود و از توضیح تمام زندگی پرهیز شود، بلکه به جای آن به این موضوعات بپردازید که ادامه تحصیل در کشور مربوطه چه کمکی در راستای تحصیلات کنونی و آینده کاری خواهد کرد. قدم بعدی این است که سعی کنید تمام سوالات استادی پلن را در یک الی دو سطر پاسخ دهید و از ذکر اطلاعات نادرست پرهیز کنید. سپس به مطالب اصلی بپردازید و از وارد حاشیه شدن اجتناب کنید. در نهایت از یک فرد با تجربه که مهارت نوشتاری خوبی در زبان انگلیسی دارد، بخواهید که استادی پلن شما را بررسی و ویرایش کند. برای دقیق تر شدن این مبحث نحوه پاسخ دهی به سوالات رایج و محتمل برای کانادا را توضیح خواهیم داد.

پیشنهاد مطالعه: مکاتبه با اساتید تحصیل و زندگی در ژاپن | تحصیل و زندگی در دانمارک | بورسیه تحصیلی استرالیا | زندگی و تحصیل در استرالیا

 استادی پلن

سوالات احتمالای که در استادی پلن پرسیده خواهد شد

به طور کلی سوالاتی که از طرف سفارت‌ کانادا مطرح می شود برای کشورهای مختلف دقیقاً یکسان نیست ولی به صورت تقریبی و محتمل سوالات زیر امکان دارد پرسیده شود. بنابراین برای نگارش یک استادی پلن مناسب، بهتر است به سوالات زیر به خوبی پاسخ داده شود.

۱- چرا تمایل دارید تا دوره تحصیلی مورد نظر را در کانادا تحصیل کنید؟

برای پاسخ به این سوال باید دلایلی که باعث شده است تا کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب کنید را بیان نمایید. آیا تمایل شما برای ادامه تحصیل، افزایش دانش خود در مدرک کارشناسی ارشد و دکتری است؟ زمینه تحقیقاتی خود را شرح داده و درباره تمایل خود به این زمینه تحقیقاتی توضیح دهید. یکی از روش های مناسب برای این کار این است که برخی از دلایلی که شما را به تحصیل در کانادا تشویق می کند، را ذکر کنید.

با بیان ارزشمندی سیستم آموزشی کانادا در سراسر جهان و جامعه چند فرهنگی کانادا می توانید از اشتیاق خود برای تحصیل در کانادا صحبت کنید. این شانس بسیار مناسبی است که دلایل اهداف خود را برای تحصیل در کانادا مانند کیفیت بالای سیستم آموزشی، دلیل انتخاب کانادا جهت ادامه تحصیل است و مزایای تحصیل در این کشور را بیان کنید. همچنین می توانید بنویسید که ادامه تحصیل در کانادا و این رشته و زمینه کاری می تواند باعث پیشرفت شغلی و کاری و حرفه ای شما در کشور ایران شود.

مقاله مفید: لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

۲- هدف نهایی شما از تحصیل در کانادا چیست؟

برای پاسخ به این سوال شما باید خود را معطوف به هدف تحصیل در کشوری به غیر از کشور خود با دلایل منطقی کنید. برای این منظور می توانید بیان کنید که هدف از این کار، بالا بردن علم خود با شرکت کردن در دانشگاهی بهتر در مقطع کارشناسی ارشد، دکتری یا پسادکتری می باشد. علاوه بر این می توانید درباره زمینه مطالعه مورد علاقه خود صحبت کنید و دلیل انتخاب این زمینه در دانشگاه و کشور مربوطه توضیح دهید که به چه صورت باعث پیشرفت شما خواهد شد.

حتما بخوانید: مراحل اپلای کردن

۳- چرا در دروه ای مشابه دوره خود در کشور محل اقامت خود تحصیل نمی کنید؟

برای پاسخ به این سوال می بایست در مورد قصد سفر خود به کانادا و ادامه تحصیل و یادگیری در کانادا و خارج از کشور خود را توضیح دهید. شاید دروس و برنامه هایی که شما به دنبال یادگیری آنها هستید در کشور خود پیدا نمی کنید و بهترین برنامه را در کانادا پیدا کرده اید چرا که سطح دانشگاه های آنجا بالاتر است. به دلیل بالا بودن کیفیت نظام آموزشی کانادا و همچنین داشتن دانشگاه هایی معتبر در عرصه بین المللی می توانید به عنوان یکی از دلایل اصلی مهاجر برای تحصیل در کانادا انتخاب کنید.

دلیل دیگری که می توانید بیاورید این است که مشابه این دوره در کشور مبدا برگزار نمی شود یا از سطح کیفی لازمی برخوردار نمی باشد. همچنین با ذکر دلیل بایستی بیان کنید که تحصیل برنامه تحصیلی خود در کانادا از اعتبار بیشتری برخوردار است. به صورت کلی دلایلی که شما را به این نتیجه رسانده که زمینه مورد علاقه تحقیقاتی و پژوهشی خود را در کشور خود دنبال نکنید و در کشور خارجی دنبال کنید را بیان نمایید.

پیشنهاد مطالعه: رتبه بندی دانشگاه جهان

۴- تحقیقاتی که در زمینه تحصیلی مربوطه که در کشور خود انجام داده‌اید چه چیزهایی هستند؟

برای پاسخ به این سوال نخست درباره دانشگاه ها و برنامه های مختلفی که در کشور مبدا وجود دارد توضیحاتی داده شود. اگر مشابه برنامه مورد نظر که برای آن قصد مهاجرت تحصیلی دارید در ایران وجود دارد توضیح دهید که چرا با وجود دوره ی مشابه در کشور خود، همچنان تحصیل در کشور دیگر را ترجیح می دهید و درباره تفاوت هایی که بین دو کشور از منظر ارائه دوره ها وجود دارد را توضیح دهید.

مقاله مفید: بورسیه های تحصیلی | اسکولارشیپ

۵-  برنامه تحصیلی مورد نظر چگونه فرصت های کاری را برای شما در کشور خود افزایش می دهد؟

برای پاسخ به این قسمت می‌توان درباره انواع موقعیت‌های کاری پس از طی کردن دوره مورد نظر، در ایران را بیان کنید. حتی می توان  به این صورت بیان کرد که یک شغلی متناسب با زمینه خود در کشور خود پیدا کرده اید که به آن علاقه مند هستید ولی پیش نیازهای لازم برای اخذ این شغل را ندارید و بدین دلیل برای بالا بردن مهارت خود تصمیم به مهاجرت گرفته اید و ادامه تحصیل در کانادا به این مورد کمک خواهد کرد. همچنین می توانید برای پاسخ به این سوال سابقه کاری خودتان و برنامه هایی که برای بهبود و ارتقای شغلی خود با ادامه تحصیل در کانادا دارید را توضیح دهید.

حتما بخوانید: تحصیل در روسیه

۶- چه وابستگی‌ها و دلبستگی هایی به کشور خود دارید؟

برای پاسخ به این سوال از علایق و دلبستگی های خانوادگی، سابقه کاری با بیمه، دارایی ها و حساب بانکی خود در کشور تابعیتی خود، فرزند و خانواده و ازدواج صحبت کنید و توضیح دهید که در کشور خود خانواده دارید و در غیر این صورت نبود آن را بیان کنید. برای این کار باید مشخص کنید که آیا دارای صاحب همسر و فرزند هستید یا خیر و با شخصی از کشور خود ازدواج کرده اید یا خیر.

تحصیل در کالج استرالیا | کالج استرالیا | تحصیل در کالج آلمان | تحصیل در کالج کانادا | تحصیل در کالج | آزاد کردن مدرک

۷- اطلاعات دقیق سوابق تحصیلی خود مانند تاریخ شروع و پایان دوره‌های تحصیلی، نام و آدرس مؤسسات آموزشی ذکر کنید.

در این قسمت، باید جزئیاتی از تمام مؤسسات آموزشی که تاکنون در آنها تحصیل کرده‌اید ارائه دهید. این جزئیات شامل تاریخ شروع و پایان دوره، اسامی مؤسسات و آدرس آنها است. همچنین باید دوره‌هایی که در دانشگاه گذرانده‌اید را بیان کنید. شما می توانید سابقه کاری خود را نیز شرح دهید و هر شغلی که داشته اید را بنویسید و بیان کنید که چگونه این فعالیت ها می تواند به تحصیل شما کمک کند.

در انتهای متن استادی پلن، می توانید چکیده و خلاصه ای از موارد فوق را بیان نمایید تا تصویر خوب و مختصری از آن در دید بررسی کنندگان استادی پلن شکل بگیرد و دلایل تمایل شما به ادامه تحصیل در کانادا را برشمارید. همچنین می توانید از شخصی که نامه شما را مورد بررسی قرار می دهد تشکر و قدردانی نمایید.

سفارش استادی پلن

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *