تحصیل در روسیه | مهاجرت تحصیلی روسیه | هزینه تحصیل در روسیه | زندگی در روسیه

4.8/5 - (13 امتیاز)

تحصیل در روسیه و مهاجرت تحصیلی روسیه

تحصیل در روسیه | روسیه از دسته کشورهایی است که در سال های اخیر به علت بالا رفتن رتبه علمی، مورد استقبال متقضیان و دانشجویان بسیاری قرار گرفته است. علاوه بر این شرایط ادامه تحصیل در روسیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی آسان‌تر و کم هزینه‌تر است. این در حالی است که از منظر رتبه علمی و سطح مدرک با این کشورها برابری می‌کند.

بنا بر اعلام سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD)، کشور روسیه بیشترین جامعه ی آماری تحصیل کرده در آسیا را دارد. همچنین کشور روسیه حتی در دنیا، از کشورهایی نظیر ژاپن، اسرائیل و ایالات متحده بهتر عمل کرده و بیش از نیمی از مردم روسیه تحصیلات عالی دارند. تعداد افرادی که در روسیه تحصیل می کنند بیش از 200,000 نفر می باشد که از 168 کشور مختلف جهان، می باشد.

کشور روسیه شرایط مناسبی را جهت تحصیل و دریافت ویزای تحصیلی فراهم کرده است. علاوه بر این نزدیکی این کشور با ایران مورد توجه بسیاری از متقاضیان جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور شده است.کشور روسیه بالغ بر 80 دانشگاه و مرکز علمی و موسسات آموزش عالی دارد که به عنوان یکی از مراکز مهم علمی و آموزشی جهان نیز محسوب می گردد.

پیشنهاد مطالعه: تحصیل پزشکی در روسیه

به طور کلی بهترین، ساده ترین و سریع ترین مسیر مهاجرت به خارج از کشور، اپلای می باشد. بنابراین روسیه از این قاعده مستثنی نمی باشد و بهترین مسیر مهاجرت به روسیه، مهاجرت از طریق اخذ ویزای تحصیلی است به طوریکه تحصیل در روسیه از شرایط نسبتا آسانی برخوردار است. روسیه از سیستم آموزش و پرورش مدرن، به روز و با کیفیت در سطح سیستم های آموزشی جهان برخوردار است. کیفیت در کنار هزینه نسبتا پایین دانشگاه ها و هزینه های کم تحصیل، نسبت به کشورهای اروپای غربی عده زیادی را به قصد تحصیل به روسیه می کشاند.

برای دانشجویان ایرانی، فاصله نزدیک به ایران نیز مزید بر علت شده تا علاقمندان به تحصیل، روسیه را در لیست اهداف خود قرار دهند که از بین مهاجرین تحصیلی نیز متقاضیان رشته های پزشکی و دندان پزشکی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

تحصیل در روسیه | مهاجرت تحصیلی روسیه | هزینه تحصیل در روسیه | زندگی در روسیه

شرایط تحصیل در روسیه

[divide icon=”square” width=”short” color=”#17759e”]

شرایط تحصیل در روسیه

از نظر شرایط تحصیلی، روسیه شرایط بسیار مطلوبی برای علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه‌هایش را فراهم می کند که مهمترین آنان مورد تایید بودن دانشگاه‌های کشور روسیه از جانب وزارت بهداشت، علوم است. آن دسته از متقاضیان به تحصیل در دانشگاه‌های روسیه پس از دارا بودن شرایط ادامه تحصیل و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ها این کشور، برای دانش زبان روسی لازم است یک دوره 6 الی 10 ماه را که به پادوک معروف است را گذرانده تا به سطح مورد نظر زبان روسی دست یابند. پس از آن، متقاضیان قادر خواهند بود تا به تحصیل در دانشگاه‌ها بپردازند. علاوه براین امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی از دانشگاه‌های روسیه وجود دارد.

مزیت های مهم دیگر که می‌توان به آن‌ها اشاره نمود عبارت است از:

مزیت تحصیل در روسیه

 • اپلای آسان برای پذیرش در دانشگاه‌های روسیه
 • اخذ پذیرش بدون نیاز به شرط قبولی در آزمون ورودی
 • دارا بودن سطح بالای علمی و خدمات دانشگاه‌ها
 • پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی
 • وجود امکانات بسیار بالا در دانشگاه‌های روسیه

تحصیل رشته‌های پزشکی در روسیه

متقاضیان علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی در روسیه می‌توانند به زبان های روسی و همچنین انگلیسی در این کشور تحصیل نمایند. از طرفی شرایط ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به دلیل وجود دانشگاه‌های معتبر در و همچنین مورد تایید بودن وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، در میان متقاضیان ایرانی از توجه بسیاری برخوردار هستند. در رشته های پزشکی نظام آموزشی پزشکی در روسیه از دوره‌های زیر تشکیل شده است:

دوره های آموزش پزشکی در روسیه

 • تحصیل در دوره پزشکی عمومی به مدت 6 سال تحصیلی
 • تحصیل در دوره پزشکی ورزشی به مدت 6 سال تحصیلی
 • تحصیل در دوره تخصص کودکان به مدت 6 سال تحصیلی
 • تحصیل در رشته دندانپزشکی به مدت 5 سال تحصیلی
 • تحصیل در رشته داروسازی به مدت 5 سال تحصیلی
 • تحصیل در رشته روانشناسی بالینی به مدت 6 سال تحصیلی

پیشنهاد مطالعه: دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت سال 2019

کارشناسی  در روسیه

تحصیل در  مقطع کارشناسی در کشور روسیه یه دوره 4 ساله است و پیش نیاز آن مدرک دیپلم است. تمامی دروس در مقطع کارشناسی به زبان روسی تدریس می شود. در مقطع کارشناسی دانشجو می تواند به صورت همزمان با تحصیل مشغول به کار شود. البته پیش از شروع تحصیل دانشجو می تواند در دوره های یک ساله زبان روسی شرکت کند و پس از آن وارد مقطع تحصیلی کارشناسی شود.

کارشناسی ارشد در روسیه

مدرك Master) Magistr) شامل ۲ سال تحصیل پس از دوره Bachlor) Bakalavr) و دفاع از پایان نامه و گذراندن امتحانات نهایی می باشد.

مدرك Specialist Diploma به دو طریق ارائه می شود:

حداقل یك سال تحصیل پس از دوره Bakalavr و یا ۵ الی ۶ سال تحصیل پیوسته پس از دیپلم دبیرستان.

مدرك Specialist Diploma نشاندهنده یك تخصص حرفه ای است.دارندگان این مدرك مجاز به فعالیت در مشاغل تخصصی و ادامه تحصیل در دوره دكتری می باشند. این مدرك پس از اتمام تحصیلات، دفاع از پایان نامه و گذراندن امتحانات نهایی به دانش آموختگان ارائه می شود.

متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی یا معادل تخصصی آن می باشند، در صورت دارا بودن شرایط ادامه تحصیل در روسیه، با اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاهای مورد تایید وزارت علوم و بهداشت می توانند به تحصیل در این کشور بپردازند. دوره ارشد در روسیه 2 ساله است و شهریه دانشگاه های این مقطع حدود 5000 تا 7000 دلار می‌باشد.

کارشناسی ارشد و دوره تخصصی رشته های زیرمجموعه پزشکی نیز به صورت دسته های زیر می باشد:

 • دوره انترنی به مدت ۱سال
 • دوره رزیدنت بالینی به مدت ۲ تا ۵ سال
 • دوره دکتری به مدت ۳ سال
 • دوره تخصصی دندانپزشکی ۲ سال

دکتری در روسیه

برای پذیرش در مقطع دکتری در کشور روسیه، متقاضیان باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند تا شرایط ادامه تحصیل در روسیه در مقطع دکتری برای ایشان فراهم گردد. مقطع دکتری در روسیه در حدود 4 سال می‌باشد. در مقطع دکتری، دروس هم به زبان انگلیسی و هم به زبان روسی تدریس می شوند.

تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی، نیاز به آیلتس ۶ الی ۶.۵ دارد. دانشجویان این مقطع می توانند ۳۰ ساعت در هفته به کار مشغول باشند. دانشجویانی که قادر به اخذ بورسیه تحصیلی شده اند می توانند به صورت رایگان این مقطع را به پایان برسانند و مبلغی معادل ۲۰۰۰ دلار در سال از جانب دانشگاه به حساب این دانشجویان واریز می گردد. در غیر این صورت هزینه های تحصیل به عهده خود دانشجویان می باشد.

تحصیل در روسیه | مهاجرت تحصیلی روسیه | هزینه تحصیل در روسیه | زندگی در روسیه

شرایط تحصیل در روسیهتقریب هزینه ها در کشور روسیه

[divide icon=”square” width=”short” color=”#17759e”]

هزینه های تحصیل و زندگی

هزینه تحصیل در روسیه برای رشته ها و دانشگاه های مختلف، متفاوت می باشد از این رو ما بطور میانگین ایم نبالغ را اعلام می کنیم. در رشته های علوم مهندسی دانشگاه های روسیه به طور میانگین سالیانه بین3500 تا 6000 دلار می باشد. میانگین هزینه های تحصیلی برای رشته های پزشکی در دانشگاه های روسیه بین 5000 تا 8000 دلار است. مبالغی که ذکر شد فقط شهریه دانشگاه می باشد و هزینه بیمه دانشجویی سالیانه به طور متوسط 200 دلار می‌باشد. علاوه براین هزینه پذیرش و ثبت‌نام متقاضیان نیز چیزی در حدود 2000 دلار می‌باشد.

دانشگاه های مسکو هزینه تحصیل در رشته های مهندسی اعم از رشته های مکانیک، هوافضا و الکترونیک را مبلغی بین ۶ هزار تا ۷ هزار دلار تعیین کرده اند. دانشجویان باید مبلغی معادل ۱۰۰۰ الی ۲۰۰۰ دلار را جهت اجاره خوابگاه در شهرهای بزرگ مثل مسکو کنار بگذارند و به همه این هزینه ها باید ۳۰۰ الی ۵۰۰ دلار هم هزینه زندگی در روسیه در ماه را اضافه کرد. هزینه های تحصیل در رشته دندانپزشکی بیشتر از پزشکی است. این هزینه ها برای دوره پزشکی معادل ۳۰۰۰ دلار و دندان پزشکی معادل ۳ الی ۴ هزار دلار در سال تمام می شود.

 • به طور کلی هزینه دوره کارشناسی در روسیه به صورت تمام وقت 220 تا 240 هزار روبل در سال می باشد. کمترین مقدار شهریه دانشگاه 121 هزار روبل و بیشترین مقدار 770 هزار روبل در سال می باشد.
 • برای دوره کارشناسی ارشدکه به صورت دوساله است، شهریه 240 تا 260 هزار روبل به صورت تمام وقت در سال می باشد. کمترین مقدار شهریه برای دوره کارشناسی ارشد 127 هزار روبل و بیشترین مقدار 450 هزار روبل در سال است.
 • برای دوره دکتری که به صورت سه ساله می باشد، هزینه دوره به طور متوسط 260 تا 280 هزار روبل است. کمرین مقدار شهریه به صورت 112 هزار روبا و بشترین مقدار 413 هزار روبل در سال می باشد.
 • هزینه مدرسه تابستانی در روسیه نیز به مقدار 45هزار روبل می باشد. اما بیشتر دانشگاهها فقط اعلام  می کنند که هزینه سفر را بپردازند و دوره به صورت رایگان می باشد.
 • هزینه مدرس تخصص که به صورت 5 ساله می باشد220 تا 240 هزار روبل در سال است. برای دوره های پزشکی 270 تا 300 هزار روبل در سال است.

هزینه های مسکن در روسیه بستگی به مکان تهیه شده دارد. بنابراین محدوده قیمت ها متفاوت است. اما به طور میانگین این هزینه های به صورت زیر می باشند:

هزینه‌ مسکن در روسیه

در روسیه هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در حومه شهر تقریبا در حدود 400 دلار در ماه می باشد.

علاوه براین هزینه اجاره یک آپارتمان سه خوابه حومه شهر تقریبا در حدود 900 دلار در ماه می باشد.

هزینه تقریبی زندگی در روسیه

علاوه بر هزینه های مسکن، سایر هزینه‌های زندگی در روسیه نیز وجود دارد که به سبک زندگی فرد بستگی دارد. به طور میانگین این هزینه ها به صورت زیر می باشد:

 • هزینه خوراک برای یک نفر تقریبا 100 دلار در ماه
 • هزینه های حمل و نقل عمومی تقریبا 40 دلار ماهیانه

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه

 • خوابگاه بین 50 تا 250 دلار در ماه
 • رفت و آمد با همرا داشتن کارت دانشجویی حدود 10 دلار در ماه
 • هزینه خوراک در حدود 100 الی 300 دلار در ماه

بورسیه های تحصیلی در روسیه

[divide icon=”square” width=”short” color=”#17759e”]

اخذ بورسیه در روسیه مشکل نمی باشد. ابتدا متقاضی باید مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را که از دانشگاه های معتبر کسب کرده ارائه داده و آیلتس ۵ یا ۶ را ضمیمه مدارک نماید. رزومه دانشجو در زمینه مقاله های بین المللی، گزینه ای بسیار خوب جهت افزایش شانس پذیرش در این مقطع می باشد. مهلت اخذ پذیرش از دوره های مقدماتی دانشگاه های روسیه نهایت تا ۱۵ نوامبر و دوره های اصلی دانشگاه ها قبل از ماه مارس هستند. چون پذیرش دوره های مقدماتی دانشگاه ها در ماه های مارس، آگوست و ژانویه و دوره های اصلی از ابتدای ماه سپتامبر شروع می شود.

تحصیل در روسیه | مهاجرت تحصیلی روسیه | هزینه تحصیل در روسیه | زندگی در روسیه

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *