راهنمای تحصیل در کالج و سطح زبان مورد نیاز | هزینه تحصیل در کالج

راهنمای تحصیل در کالجراهنمای تحصیل در کالج | پذیرش و ثبت نام  در کالج

کالج ها یکی از رایج ترین مراکز آموزشی در سراسر نقاط جهان به ویژه در کشورهایی نظیر کانادا، آمریکا، استرالیا و انگلستان می باشند. هدف و تمرکز کالج ها بیشتر بر روی رشته های تخصصی-کاربردی، فنی و حرفه ای و مهندسی است که به صورت دوره های کوتاه مدت می باشند. از آنجایی که بسیاری از رشته های تحصیلی از جنبه نظری کمتری برخوردار هستند و جنبه کاربردی و فنی بیشتری دارند، از این رو کالج ها رو به سوی این رشته های کاربردی آورده اند.

با این حال در برخی از کالج های بزرگ در کانادا و آمریکا رشته هایی در مقطع کارشناسی نیز ارایه می شود. یکی از مزیت های کالج ها این است که شرایط ورود به کالج ها راحت تر از دانشگاه ها می باشد و از طرفی با توجه به کوتاه بودن دوره تحصیل در کالج، شرایط و امکان ورود متقاضی به بازار کار و یافتن سریع تر شغل با ورود با کالج راحت تر خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه:  تحصیل در کالج آلمان

کالج از نگاه رشته هایی که ارائه می دهند

همانطور که گفته شد کالج معمولا از نظر رشته هایی که ارائه می دهند به دو دسته تقسیم می شوند. دسته ی اول کالج هایی هستند که در برخی از رشته ها که صرفا جنبه عمومی دارند و برای متقاضیانی که از دبیرستان فارع التحصیل شده اند و یا مدارک بالاتر از سطح دبیرستان ندارند مناسب می باشند. گروه دیگر نیز رشته های تخصصی را ارئه می دهند که برای متقاضیانی که دارای مدارک تحصیلی بالاتر از دیپلم را داندر مناسب می باشند.

طول دوره کالج

طول دوره هایی که در کالج های ارائه می شوند بر اساس نوع رشته متفاوت هستند و معمولا بین ۳ ماه تا ۳ سال می باشد. بهترین و کامل ترین دوره ی تحصیلی در کالج براساس شرایط اقامتی برای دانشجویان بین المللی ۲ سال می باشد. این کالج ها دوره های متفاوتی را مانند دوره های آموزشی به منظور ورود به دانشگاه های علوم پزشکی و دیگر دوره های مهارت محور و کاربردی به خصوص در حوزه هنر، کامپیوتر، IT، موسیقی، زبان خارجه و … را ارائه می دهند.

گذراندن دوره های کالج می تواند کمک بسیار زیادی را جهت ورود به دانشگاه و اخذ ویزای تحصیلی، اخذ ویزای کاری و اقامتی کند. به عنوان نمونه در کشوری مانند آلمان تنها راه ورود به دانشگاه های این کشور در مقطع کارشناسی می باشد.

علاوه بر این، کالج ها دارای دوره های کوتاه مدت هستند که بیشتر بر روی رشته های تخصصی-کاربردی، فنی و حرفه ای و مهندسی تمرکز می کنند. کالج ها داریا شرایط ورود ساده تری نسبت به دانشگاه ها دارند و با توجه به کوتاه بودن دوره تحصیل آنها، امکان ورود به بازار کار و یافتن سریع تر شغل بسیار  راحت تر خواهد بود. از آنجایی که بسیاری از رشته های تحصیلی از جنبه علمی پایین تری برخوردار هستند و صرفا از جنبه کاربردی و فنی اهمیت و کاربرد دارند، کالج محل آموزش برای این گونه رشته ها هستند تا با آماده سازی افراد، آنها را وارد بازار کار کند.

پیشنهاد مطالعه: تحصیل در کالج کانادا

شرایط تحصیل در کالج ها در رشته های عمومی | راهنمای تحصیل در کالج

۱. مدرک دیپلم ۱۲ ساله

۲. مدرک زبان انگلیسی IELTS، PTET،  TOEFL (نمرات لازم برای هر کالج و هر کشور متفاوت می باشد و برای کالج های کانادا نمره زبان لازم برای شرکت در دوره های کالج آیلتس 6  می باشد که هر مهارت آن طبق شرایط کالج نباید کمتر از 5.5 باشد)

ثبت نام کالج برای دوره زبان

علاوه بر این متقاضیان می توانند برای دوره های زبان نیر در کالج ها اقدام کنند. ولی اخذ ویزای در این حالت و بدون داشتن مدرک زبان بسیار ریسک دارد و امکان ریجکتی ویزای آن می باشد. به همین دلیل نیز سفارت ها در اعطای ویزای دانشجویی برای دوره های زبان سخت گیر می باشند. از این رو به منظور افزایش شانس متقاضیان برای دریافت ویزا، توصیه می شود که متقاضیان تحصیل در دوره های زبان از رشته های دیگر موجود در کانادا نیز پذیرش داشته باشند.

سطح زبان در کالج دوره زبان

برای اخذ پذیرش داشتن مدارک تحصیلی دیپلم و یا بالاتر ضروری می باشد. همچنین متقاضیان پس از ورود به دانشگاه و یا کالج در صورت نداشتن مدرک زبان در ابتدا تعیین سطح می شوند و سپس در سطوح مختلف کلاس های زبان ثبت نام می شوند. متقاضیان حتی بدون هیچ گونه آشنایی به زبان انگلیسی می توانند در بسیاری از این دوره ها در کالج و یا دانشگاه ها شرکت نمایند. در حال حاضر تعداد دانشگاه های محدودی بدون مدرک زبان اقدام به پذیرفتن دانشجو می کننند.

هزینه دوره زبان در کالج | هزینه تحصیل در کالج

طول دوره زبان براساس سطح زبان متقاضی و نوع دوره ارائه شده توسط کالج متفاوت می باشد ولی چنانچه متقاضی به حد لازم زبان دست نیافته باشد، دوره زبان وی تمدید خواهد شد. علاوه بر این بسیاری از دانشگاه ها هستند که دارای دوره های پیشرفته زبان هستند و مختص افرادی است که آشنایی مقدماتی به زبان انگلیسی دارند. این دوره ها بیشتر جنبه آکادمیک دارد و مدت آن یک ترم تحصیلی می باشد.

هزینه های این دوره های زبان انگلیسی در کشورها و کالج های مختلف، تقریبی و متفاوت است. ولی به عنوان نمونه درکانادا هزینه دوره های  فشرده آموزش زبان معادل ۵۹۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار می باشد.  هزینه ها برای  دوره های تخصصی همانند TOEFL , Business English, UPC, IELTS  تقریبا دو برابر است و بین ۳۲۰۰ دلار تا ۹۶۰۰ دلار کانادا می باشد. زمان آغاز ترم های زبان نیز در کانادا معمولا هر دو ماه یکبار می باشد که در ماه های ژانویه، مارچ، می، جولای، سپتامبر، و نوامبر آغاز می شوند.

ثبت نام تحصیل در کالج

افرادی که تمایل به سپری کردن دوره های کوتاه مدت ۹ تا ۱۲ ماهه و یا بلند مدت  ۲ ساله در کالج های معتبر در اروپایی، کانادا، آمریکا، استرالیا هستند می توانند با تکمیل کردن اطلاعات مربوطه در فرم زیر و در اختیار قرار دادن اطلاعات خود به کارشناسان همیار اپلای، از خدمات پدیرش و مشاوره برای این کالج های بهره مند شوند.

مشاوره ثبت نام کالج

راهنمای تحصیل در کالج | شرایط تحصیل در کالج | سطح زبان در کالج | هزینه دوره زبان در کالج | ثبت نام تحصیل در کالج | پذیرش کالج | هزینه تحصیل در کالج

پیشنهاد مطالعه: معرفی بورسیه تحصیلی