تحصیل و زندگی در دانمارک

5/5 - (4 امتیاز)

تحصیل در دانمارک

کشور دانمارک یکی از کشورهای آرام و با رفاه در منطقه اسکاندیناوی است که تنها با آلمان مرز مشترک دارد و شهر کپنهاگ پایتخت این کشور و کرون واحد پول آن می باشد.  کشور دانمارک با توجه به داشتن شرایط  مناسب تحصیل و بازار کار مناسب برای رشته هایی مانند کشاورزی، دامپزشکی و رشته های مشابه، مورد توجه بسیاری از افراد قرار دارد. از نظر درآمد سرانه کشور دانمارک دارای رتبه هفتم جهان است و در بررسی‌های سالانه، مردم آن به عنوان راضی ترین و شادترین مردم شناخته شده اند.

دانشگاه های دانمارک جزو بهترین دانشگاه ها از نظر تسهیلات آموزش عالی می باشند و از اعتبار بین المللی برخوردار هستند. تحصیل برای کودکان ۷ تا۱۶ ساله در دانمارک شامل مقاطع دبستان و اول متوسطه است که به صورت اجباری و رایگان می باشد. دانش آموزان  به دو صورت می توانند تحصیلات خود را ادامه دهند. در مقطع دبیرستان می توانند با طی کردن سه سال تحصیلی خود، برای ورود به دانشگاه ها آماده شوند  و یا می توانند در رشته های فنی حرفه ای برای ورود به بازار کار و شغل های خاص مهارت های لازم را کسب کنند.

بطور کلی در دانمارک موسسات آموزش عالی به پنج دسته شامل دانشگاه، کالج های دانشگاهی (دوره های تخصصی حرفه ای را در زمینه هایی مانند پرستاری، مهندسی و کارهای اجتماعی ارائه می دهند)، مؤسسات آموزش عالی هنری (مدارس هنری ویژه برای دانشجویان طراحی، موسیقی، معماری و نساجی)، مدارس آموزش و پرورش (رائه دوره های تحقیقاتی و تمرینی)، آکادمی های کسب و کار تقسیم بندی می شود.

زندگی و تحصیل در اتریش | ادامه تحصیل در کشور ایتالیا | ترجمه رسمی مدارک تحصیلی | پسا دکتری | مراحل اپلای

دانشگاه های برتر کشور دانمارک

از دانشگاه های برتر کشور دانمارک می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد.

 • دانشگاه آلبورگ
 • دانشگاه SDU
 • دانشگاه آرهوس
 • دانشگاه کپنهاگ

تحصیل مقطع کارشناسی در دانمارک

طول دوره تحصیل در دانمارک در مقطع لیسانس ۴ سال می باشد. تحصیل در اکثر رشته ها در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دانمارک به زبان این کشور یعنی دانمارکی می باشد و دانشجوی متقاضی اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط بر زبان دانمارکی می باشد.

جهت تحصیل در دانمارک دوره های بسیاری وجود دارند که معادل کارشناسی محسوب می شوند و دانشجو با طی کردن این دوره می تواند مستقیم به دوره های کارشناسی ارشد وارد شود. دانشجویان در مقطع کارشناسی می توانند همزان با تحصیل ۱۰ ساعت در هفته را کار کنند و به ازای هر ساعت مبلغی در حدود ۸ تا ۱۰ یورو در‌آمد داشته باشند.

انواع مدرک کارشناسی در دانمارک

در سیستم اموزش عالی دانمارک سه نوع مدرک کارشناسی وجود دارد:

 • کارآموزی حرفه ای

در این دسته، متقاضیان در کالج های دانشگاهی تحصیل می کنند و دوره های کارشناسی حرفه ای را به مدت سه یا چهار ساله تحصیل می کنند. این دوره ها برای کمک به ورود به یک حرفه خاص طراحی شده اند.

 • دوره های دانشگاهی

 دوره کارشناسی بصورت سه ساله با تمرکز بر یک یا دو موضوع، به متقاضیان آموزش علمی از طریق آموزش مبتنی بر تحقیق برای ورود به بازار کار و یا تحصیل برای یک مدرک کارشناسی ارشد طراحی شده است.

 • دوره های آکادمی حرفه (AP)

این دوره ها فقط در آکادمی های کسب و کار یافت می شود. متقاضیان یک مدرک AP را از طریق ترکیبی از یادگیری مبتنی بر نظریه و تمرین کاربردی در پروژه ها و قرار دادن در طول دوره دو ساله یاد می گیرند.

زندگی در کانادا بهتر است یا آمریکا | زندگی در کانادا بهتر است یا آمریکا  | بورسیه دانشگاه های کانادا | راهنمای زندگی در کانادا | اپلای

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در دانمارک

تحصیل در دانمارک در مقطع کارشناسی ارشد به این صورت می باشد که متقاضی  باید از یکی از دانشگاه های دانمارک در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش اخذ نماید. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، نیازی به امتحان ورودی ندارند و پذیرش انها براساس نمرات دوره مقطع قبل و نظر اساتید امکان پذیر است.

بسیاری از رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می شوند و در نیم سال آخر دانشجویان وظیفه دارند تا پژوهش های لازمه را پشت سر بگذرانند. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می بایستی مدرک 6 – 6.5 آیلتس را داشته باشند. این کشور بیش از ۷۰۰ برنامه و ۱۳۰۰ دوره به طور کامل به زبان انگلیسی ارائه می دهد.

تحصیل مقطع دکتری در دانمارک

کشور دانمارک مانند سایر کشورهای پیشتاز دیگر در بحث تحصیل، به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکتری، توجه ویژه ای دارد و از این رو تسهیلات ویژه ای را جهت تحصیل برای دوره دکتری در این کشور فراهم آورده است. کشور دانمارک برای افرادی که در مقطع دکتری در این کشور مشغول به تحصیل هستند، دستمزدی ماهیانه تقریبا ۲  هزار دلار را گذاشته اند.

بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع دکتری در کشور دانمارک به زبان انگلیسی ارائه می شوند و مدرک آیلتس ۷ برای مقطع دکترا الزامی است. از آنجایی که بسیاری از دانشگاه ها در کشور دانمارک با شرکت ها و موسسات در ارتباط هستند، دانشگاه ها می توانند بستر مناسبی برای متقاضیان تحصیل برای ورود به عرصه کار را در این کشور را فراهم سازند.

پیشنهاد مطالعه: تحصیل و زندگی در دانمارک

هزینه های تحصیل و حق کار در دانمارک

دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در کشور دانمارک تحصیل می کنند، می توانند در حدود ۱۰ الی ۲۰ ساعت در هفته هم زمان با تحصیل کار کنند. میانگین درآمد این افراد تقریبا در بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل در دانمارک را در یک سال پوشش دهد.

در مورد هزینه های زندگی اینطور می توان گفت که کشور دانمارک یکی از کشورهایی است که بیشترین هزینه های زندگی در اروپا را دارد. هزینه های زندگی در دانمارک برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه است که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل در دانمارک می باشد.

بطور کلی هزینه های تحصیل در دانمارک به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر بستگی دارد. تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانمارک برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا رایگان است. دانشجویانی که به زبان دانمارکی تحصیل می کنند از تحصیلات رایگانی بهره مند می شوند. به صورت تقریبا هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور دانمارک بین ۶ تا ۱۲ هزار یورو در سال در نظر گرفته می شود. هزینه تحصیل در دانمارک برای دانشجویان غیر اروپایی به شرح زیر است :

ارزان ترین رشته ها در دانمارک دارای حداقل شهریه ای  ۶۰۰۰ یورو در سال می باشند. میانگین شهریه سالانه در دانمارک بین ۱۲ تا ۱۵ هزار یورو در سال می باشد. هزینه تحصیل در رشته های تخصصی در دانمارک بیش از ۳۵ هزار یورو در سال است.

مقاله مفید: مهمترین ددلاین اپلای

میانگین شهریه برخی از دانشگاه‌های برتر دانمارک

میانگین شهریه برخی از دانشگاه‌های برتر دانمارک به قرار زیر است :

 • دانشگاه فنی دانمارک (Technical University of Denmark): تا ۱۳۵۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه کوپنهاگ دانمارک (University of Copenhagen) بین ۹ هزار تا ۱۵ هزار یورو در سال
 • دانشگاه اقتصاد کوپنهاگ دانمارک (Copenhagen Business School) تا ۱۲۵۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه آرهوس دانمارک (Aarhus University) تا ۱۰ هزار یورو در سال

بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی در دانمارک

موسسات آموزش عالی دانمارک برای دانشجویان خود برای تحصیل در دانمارک تعداد محدودی بورسیه دولتی را برای دانشجویان اختصاص می دهند. در کشور دانمارک، بورسیه تحصیلی به دو دسته شامل بورسیه هایی که تمام هزینه های تحصیل در دانمارک را شامل می شود یا کمک هزینه های مخارج زندگی را تامین کند تقسیم بندی می شود.

پذیرش در هریک از این بورسیه ها به واحد پذیرش دانشگاه بستگی دارد و دانشجویان موفق به اخذ بورسیه تحصیلی، مبلغی در حدود ۲۰۰۰ دلار ماهانه دریافت می کنند. برای اخذ بورسیه تحصیلی دانمارک افرادی که مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه های معتبر دریافت کرده باشند و دارای آیلتس ۶٫۵ باشند از شانس بیشتری برخوردارند. امکان استفاده از بورسیه و کمک هزینه تحصلی در دانمارک برای دانشجویان غیر دانمارکی وجود دارد.

تحصیل در کالج استرالیا | کالج استرالیا | تحصیل در کالج آلمان | تحصیل در کالج کانادا | تحصیل در کالج | اپلای | آزاد کردن مدرک

طرح های بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی در دانمارک

از جمله طرح های بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی در دانمارک به قرار زیر است:

 • بورسیه Nordplus که مخصوص شهروندان کشورهای حوزه بالتیک و اسکاندیناوی است.
 • بورسیه Erasmus برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سوئیس تا ۳ تا ۱۲ ماه از تحصیل خود را در کشور خود به انجام دهند.
 • بورسیه Erasmus Mundus که مشترک با کارشناسی ارشد است و برای دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی قابل دسترسی است.
 • طرح بورسیه تحصیلی دولتی که برای تعداد محدودی از دانشجویان واجد شرایط غیر اروپایی توسط موسسات آموزش عالی دانمارک.

مقاله مفید: برای تحصیل رایگان یا هزینه کم در اروپا کجا می توان اقدام کرد؟

مجموعه همیار اپلای با داشتن کارشناسان با تجربه در زمینه انجام کارهای مکاتباتی و مشاوره برای اخذ پذیرش اماده یاری به شما عزیزان برای ادامه تحصیلات خود در هر نقطه از جهان است. ما با انجام خدماتی نظیر نگارش انگیزه نامه، استادی پلن، رزومه، کاورلتر همچنین مشاوره برا اخذ پذیرش همواره در کنار شما دوستان هستیم.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *