پسا دکتری | پستداک | فوق دکتری | اپلای دوره پسادکتری به همراه فاند

5/5 - (1 امتیاز)

پسادکتری چیست؟ | Postdoc | Postdoctoral research

دوره ­ی پسادکتری برای بسیاری از افراد غیر دانشگاهی و یا متقاضیانی که به تازگی وارد دانشگاه شده اند ناشناخته است. بنابراین برای هر فردی که در یک محیط آکادمیک تحصیل و یا فعالیت می کند لازم است تا از این دوره آگاهی یابد. از این رو با یک سری سوالات تشریح این دوره را شروع میکنیم؟

  • آیا یک پژوهشگر پسادکتری دانشجو محسوب می شوند؟
  • آیا یک پژوهشگر پسادکتری، در ازای فعالیت خود مدرک تحصیلی کسب می کنند؟
  • آیا در دوره پسا دکتری فاند به متقاضی اعطا می شود؟

دوره پسادکتری چیست؟

در بسیاری از زمینه ها، دوره پست داک مرحله بعدی در مسیر شغلی دانشگاهی پس از اخذ مدرک دکتری است. دوره پسادکتری یک موقعیت موقتی است که به یک فارغ التحصیل دکتری اجازه می دهد تا به عنوان محقق، پژوهش خود را ادامه دهد و مهارت و تجربه ای در زمینه کاری و تحصیلی خود کسب کند. بیشتر مناصب پسادکتری یا در یک دانشگاه و یا در صنعت هستند، اما برخی از مناصب پسادکتری در موسسات غیرانتفاعی و دولتی وجود دارد.

محقق پسادکتری

محقق پسا دکتری یا پست داک به شخصی گفته می شود که پس از اتمام تحصیلات دکتری خود در حرفه ای به تحقیق و پژوهش می پردازد. هدف نهایی یک محقق پسادکتری، دنبال کردن تحقیقات، آموزش و تدریس های اضافی به منظور داشتن مهارت های بهتری برای دنبال کردن یک حرفه­ ی آکادمیک، تحقیق یا هر زمینه دیگر است. دوره پسادکتری اغلب اوقات، یک منصب موقت آکادمیک برای آماده سازی یک فرصت دانشگاهی محسوب می شود.

محققان پسادکتری، مطالعه و تحقیق خود را ادامه می­ دهند و علاوه بر این تجربیات خود را در یک موضوع تخصصی، از جمله ادغام یک تیم و دستیابی به مهارت های جدید و روش های تحقیق افزایش می­ دهند. پژوهش ها در این دوره نیز اغلب اوقات در پیشبرد ماموریت علمی موسسه میزبان، ضروری تلقی می­­شود و انتظار می رود که نشریات مربوطه را در مجلات دانشگاهی و یا همایش های دانشگاهی مورد بررسی قرار دهد.

در برخی از کشورها مانند روسیه و انگلستان ممکن است سطوحی بالاتر از سطح دکتری هم شناخته شود؛ در حالیکه در دیگر کشورها اینگونه نبوده و گذراندن این دوره‌ها تنها به صورت سابقه تحقیقاتی در رزومه افراد ثبت می‌گردد. در ایران نیز اخیراً توسط برخی از دانشگاه‌ها چنین دوره‌هایی ارائه می‌شود. در ایران همچنین گاهی از عبارت فوق دکتری برای اشاره به چنین دوره‌هایی استفاده می‌شود. محققان پسادکتری یا به صورت ماهانه و یا به صورت یک جایزه و اسکالرشیپ حقوق و دستمزد دریافت می کنند.

پوزیشن های دانشگاهی برای محققان پسادکتری به سه صورت همکاری پسادکتری، دستیار پژوهشی یا دانشیار پژوهشی می باشد. بسته به نوع هریک از این منصب ها یک محقق پسادکتری ممکن است مستقل یا تحت نظارت یک استاد فعالیت کند.

فرآیند مکاتبه اپلای | معرفی اسکالرشیپ | فاندیاب | فول فاند تحصیلی | بورسیه حمایت از پایان‌ نامه‌ دکتری | گروه تلگرام اپلای

پسا دکتریمقاله مفید: اقامت پس از تحصیل

امنیت شغلی و دانشگاهی

با توجه به ماهیت کار آنها و عرضه بیش از حد دانشجویان فارغ التحصیل دکتری در بسیاری از زمینه ها، برخی از محققان فوق دکتری با آینده ای نامعلوم در دانشگاه روبرو می شوند و بخش بزرگی از آن در حوزه انتخابی خود تحقیق و پژوهش نمی کنند.

مقاله مفید: معرفی سایت یافتن پوزیشن‌ دکتری

یک پژوهشگر  پسادکتری چه کاری هایی انجام می دهد؟

یک پست داک در درجه اول محققی است که تحت نظارت یک استاد به عنوان بخشی از یک گروه تحقیقاتی بزرگتر فعالیت می کند. به این ترتیب، آنها تحقیقاتی را انجام می دهند و یا بر روی یک پروژه از پیش تعیین شده یا یکی از طرح های خودشان فعالیت می کنند و نتایج آن تحقیقات را منتشر می کنند. در عین حال، دوره پست داک به منظور آماده سازی محققان جوان برای تبدیل شدن به محقق اصلی و یا اعضای هیئت علمی دانشکده های جوان می باشد و مسئولیت های ارشد مانند مربیگری، اعطای کمک هزینه و تدریس را نیز بر عهده می گیرند.

پیشنهاد مطالعه: اقامت پس از تحصیل

مدت زمان دوره پسادکتری چقدر است؟

طول زمانی مشخصی برای پست داک وجود ندارد. این امر به عوامل مختلفی از جمله دانشگاه، کشور و یا بودجه بستگی دارد. گفته می شود، بیشتر موقعیت ها دو تا سه سال است و برخی از آنها قابل تمدید هستند. بنابراین رسم رایج در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقطع دکتری، انجام بیش از یک پست دکتری قبل از درخواست برای سمت های دانشکده معمول است.

بعضی از کشورها وجود دارند که تعداد کل سال هایی را که یک شخص می تواند در آنجا پسادکتری را سپری کند، محدود می کند. به عنوان مثال، در کانادا و سوئد فقط به مدت پنج سال می توان محقق پسادکتری بود، این در حالی است که هیچ محدودیتی برای سالهای درخواست برای موقعیت های پسادکتری مختلف در آمریکا وجود ندارد.

کانال تلگرام مهاجرت

تامین مالی پژوهشگران پسا دکتری چگونه است؟

موقعیت های پسادکتری از چند طریق قابل تأمین مالی شدن می باشند. بعضی از فرصت های پسادکتری به صورت حقوق و دستمزد های کاری دانشگاه، موسسه یا یک شرکت هستند. در سایر مواقع، دستمزدهای مالی به صورت مبلغی از کمک هزینه، بورس تحصیلی یا بورسیه کل و به صورت ماهانه و … دریافت می شود.

در بعضی از کشورها، نام موقعیت نشانگر منبع تامین بودجه است. به عنوان مثال، در انگلستان، یک دستیار پسادکتری بر روی یک پروژه توسعه یافته که توسط یک گرنت تحصیلی تامین بودجه می شود، کار می کند، در حالی که به یک همکار پسادکتری توسط فلوشیپی که به آن داده می شود تامین هزینه و در دامنه پروژه خود حرف های بیشتری می زند.

پسا دکتری | پسداک | فوق دکتری | اپلای فوق دکتری

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *