راهنمای نگارش CV دانشگاهی | چگونه یک CV خوب بنویسیم؟

4.9/5 - (7 امتیاز)

راهنمای نگارش CV دانشگاهی

چگونه یک CV خوب بنویسیم؟ | مهم نیست که در دوره تحصیلی خود در چه مرحله ای هستید، داشتن یک CV تحصیلی حرفه ای همواره ضروری است. درخواست شغل، بورسیه تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی و حتی کنفرانس، همگی شما را مجبور به ارائه CV تحصیلی خواهد کرد. این سند با یک رزومه کاری متفاوت است و از یک قالب منحصر به فردی برخوردار است.

بزرگترین تفاوت بین قالب CV دانشگاهی و رزومه کاری طول است. دیگر نیازی نیست هنگام نگارش CV دانشگاهی خود را به دو صفحه محدود کنید. در این سند با پیشرفت حرفه شما، این سند طولانی تر و طولانی تر خواهد شد. CV دانشگاهی شما برای همه اهداف یک فهرستی از سوابق شما را رائه می دهد. این فهرست باید به ترتیب زمانی معکوس باشد و تاریخ ها به وضوح مشخص شوند. این فرمت باعث می شود شخصی که CV شما را بررسی می کند، بتواند به مرور زمان بهره وری شما را ارزیابی کند.

مهمترین چیزی که هنگام نوشتن CV دانشگاهی خود باید به خاطر داشته باشید این است که باید متناسب با هر موقعیتی که درخواست می کنید باشد. شما باید بر دستاوردهایی که برای موقعیتی که برای آن درخواست می کنید تاکید بیشتری کنید. شما همچنین باید بخش های CV خود را مجدداً تنظیم کنید تا متناسب با شرایط موقعیت یا کمک هزینه ای که درخواست می کنید باشد.

از آنجایی که شما برای هر برنامه از CV یکسانی استفاده نخواهید کرد، مهم است که شما یک CV کاملی را داشته باشید که با هر جایزه، انتشار و ارائه کنفرانس در کل حرفه خود به مرور زمان آپدیت کنید. در ادامه تمام اطلاعاتی را که باید در CV دانشگاهی خود درج کنید را بیان خواهیم کرد. از آنجایی که ترتیب برخی از بخش ها (به ویژه نشریات) می تواند خاص باشد، با یک مشاور معتبر در این مورد مشورت کنید. در ادامه یک راهنمای نگارش CV دانشگاهی کامل را ارائه خواهیم داد.

تفاوت CV با یک رزومه چیست؟

در حالی که هر دو CV و رزومه شامل سابقه فعالیتهای اصلی شما هستند، یک رزومه بیشتر بر روی دستاوردهای حرفه ای و سابقه کاری متمرکز است، در حالیکه CV بر روی دستاوردهای دانشگاهی شما متمرکز است و خلاصه ای از سوابق تحصیلی و دانشگاهی و اطلاعات مرتبط با آن را ارائه می دهد. علاوه بر نمرات تحصیلی، نمرات GRE و بیانیه شخصی شما، مدارس فارغ التحصیلی نیز در CV بیان می شود. قوانین تهیه یک CV برای برنامه کارشناسی ارشد یا دکتری کمی متفاوت تر از یک برنامه شغلی است. بیایید نگاه دقیق تری داشته باشیم.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت رزومه و cv

راهنمای نگارش CV

راهنمای نگارش CV دانشگاهی | چگونه یک CV خوب بنویسیم؟

آیا برای پذیرش در کالج ها یا دانشگاه باید یک CV ارائه داد؟

CV برای تأمین انواع کارها استفاده می شود که در این مورد، این شغل “دانشجو ” است! به گفته بسیاری از مشاوران دانشگاه و کارشناسان در امر اپلای، ارائه سی وی همیشه بهترین تصمیم می باشد حتی اگر یک برنامه تحصیلی صریحاً نیازی به ارائه CV از  شما نداشته باشد و یا اگر به شما اجازه دهند که این سند را بارگذاری کنید. علاوه بر این ، اگر شما قبلاً یک CV آکادمیک تدوین نکرده اید ، اکنون زمان مناسب در حرفه شما برای انجام این کار است. در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا اکنون زمان ایده آل برای ایجاد یک CV دانشگاهی است. راهنمای نگارش CV:

 • درخواست های بورسیه تحصیلی:

بسیاری از بورسیه های تحصیلی دانشگاهی علاوه بر پر کردن فرم درخواست، ملزم به ارائه CV نیز هستند.

 • پروپوزال برای کمک مالی:

هنگام درخواست کمک هزینه برای تامین مالی پروژه های تحصیلات تکمیلی خود، یک CV برای جلب اعتماد اعضای کمیته اعطای کمک هزینه نیز لازم است.

 • فرصت های دانشگاه:

اگر تمایل به تدریس کلاس های کارشناسی ارشد دارید، کمک به محققان دانشگاه دارید یا به طور پاره وقت در اداره کار می کنید ، می خواهید یک CV ارائه دهید.

 • درخواست شغل بعد از فارغ التحصیلی:

حتی اگر در تمام دوران تحصیل خود به CV نیازی نداشته باشید، مطمئناً به یک CV بعد از فارغ التحصیلی برای هر شغلی که میخواهید درخواست دهید لازم دارید. از آنجا که CV و رزومه ها تجمعی هستند (یعنی همیشه اطلاعاتی جدید به آنها افزوده می شود)، ایجاد یک CV پایه می تواند در آینده کمک کننده باشد. زیرا اضافه کردن کارهایی که بعد از نگارش سی وی انجام میدهید بسیار ساده تر از این است که در سال های آینده تلاش برای یادآوری تجربیات دو یا سه سال گذشته کنید.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

اعضای هیئت علمی دانشکده ها و کمیته های پذیرش در یک CV به دنبال چه هستند؟

کمیته های پذیرش و اعضای هیئت علمی می خواهند ببینند که مهارت ها، تجربیات و مدارک تحصیلی شما برای برنامه و دانشگاه مناسب است یا خیر. بنابراین قبل از شروع به نگارش سی وی CV خود، در نظر بگیرید که خوانندگان شما صدها سی وی دیگر را نیز بررسی می کنند تا نفرات برتر را انتخاب کنند. این ملاحظات را در نظر داشته باشید تا بتوانید CV خود را غالب بر بقیه بنویسید. راهنمای نگارش CV

 • روی سوابق تحصیلی خود تمرکز کنید:

یک قانون اساسی برای نگارش سی وی به منظور برنامه های تحصیلات تکمیلی تاکید بر دستاوردهای دانشگاهی نسبت به کاری است. تجربیات کاری خود را در صورت مرتبط بودن با مطالعات خود ذکر کنید و یا اخلاق و پشتکار خود را نشان دهید و در عین حال زمان و توجه بیشتری را به تجربیات آموزشی خود اختصاص دهید.

 • CV خود را متناسب با برنامه و بخش خاصی که درخواست می کنید تنظیم کنید:

بر تجربه و مهارت های خود در رابطه با این حوزه خاص تأکید کنید. به عنوان مثال، اگر متقاضی دکتری برای برنامه شیمی هستید، جزئیات بیشتری را در مورد تجربیات خود در کلاس ها یا آزمایشگاه شیمی وارد کنید.

 • از زبان قدرتمند استفاده کنید و جزئیات را درج کنید:

عبارات محکم و واژگان خوب نه تنها توانایی آکادمیک زبان را نشان می دهند بلکه توجه خواننده را به خود جلب می کنند. افعال و اصطلاحات خود را تغییر دهید و خاص باشید: به جای این که بگویید “شما زمان زیادی را در آزمایشگاه گذرانده اید” ، توضیح دهید که چگونه “شما در تجزیه و تحلیل داده ها دو هفته ای در کنار دکتر X کمک کرده اید.” جزئیات واقعی و محکم یک داستان را قانع کننده می کند.

 • داستان خود را از طریق یک ساختار روشن بیان کنید:

در حالی که تجربیات در CV شما  نیاز است تا به روشی خطی مرتب شود، می توانید “روایتی” از چگونگی پیشرفت دانش و مهارت های خود از طریق کار و تجربیات خود و همچنین علاقه ارائه داد. کمیته های پذیرش به دنبال رشد و پیشرفت دانشجویان  در آینده هستند.

 • کار داوطلبانه و کارآموزی اهمیت زیادی دارد.

کارآموزی و کار داوطلبانه در خارج از کلاس، به کمیته پذیرش نشان می دهد که شما به چه چیزی علاقه دارید و همچنین اینکه شما مایل به کار سخت و پشتیبانی از یک تیم هستید. آنچه را که شما با جزئیات انجام داده اید توصیف کنید و اجازه دهید تا اعضای کمیته پذیرش در مورد شما به نتیجه برسند.

راهنمای نگارش CV

راهنمای نگارش CV دانشگاهی | چگونه یک CV خوب بنویسیم؟

بخش های اصلی CV و اطلاعات لازم | راهنمای نگارش CV

ترتیب اطلاعات و جزئیاتی که در مورد هر فاکتوری که در CV خود درج می کنید تا حدودی انعطاف پذیر بوده و در نهایت به عهده شماست. اما بهترین CV ها مواردی خواهند بود که علائق و صلاحیت های متقاضی را نشان دهند. برای تهیه یک CV آکادمیک که هر کمیته پذیرش را تحت تأثیر قرار می دهد، این جزئیات می تواند به صورت زیر باشد.

مشخصات شخصی

 • نام کامل، آدرس منزل، شماره تماس و آدرس ایمیل خود را بنویسید. این اطلاعات را در بالای صفحه اول ، یا در مرکز صفحه یا در سمت چپ قرار دهید.
 • از یک قلم با اندازه بزرگتر استفاده کنید و متن آن را پررنگ تر نشان دهید تا این اطلاعات از هم متمایز شود.

تحصیلات

در این قسمت فهرستی از موسساتی که در آن تحصیل کرده اید را بنویسید. ترتیب ذکر این موارد بایستی از حال به گذشته باشد، یعنی از دانشگاه خود شروع کنید و به تا دبیرستان بپردازید. نام موسسه، مکانی که در آن واقع شده است، نوع مدرکی که دریافت کرده اید، رشته اصلی خود و تاریخ هایی که در آن شرکت کرده اید را ذکر کنید.

اگر پایان نامه خود را گذرانده اید (در صورت وجود)، عنوان و استاد راهنمای خود را ذکر کنید. شما نیازی به نمرات دقیق معدل و آزمون خود را ندارید. این اطلاعات در متن شما قابل مشاهده خواهد بود.

تجربه تدریس

هرگونه تدریس در زمینه آموزش یا به عنوان دستیار معلم چه به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد وچه فارغ التحصیل می توانید در این گروه قرار بگیرند. در این قسمت قراردادهای حرفه ای و سابقه اشتغال دانشگاهی خود را ذکر کنید. بدیهی است اگر شما به تازگی فارغ التحصیل شده اید، ممکن است سابقه اشتغال قبلی نداشته باشید، بنابراین می توانید این بخش را نادیده بگیرید.

هنگام فهرست بندی سابقه اشتغال خود، فقط سوابقی از قبیل پسادکتری، حق التدریس، دستیار تدریس (TA) و … را بیان کنید. نام موسسه و سالهایی که این سمت را در اختیار داشته اید را درج کنید.

نمونه انگیزه نامه | تحصیل پزشکی در روسیه | پکیج مکاتبات اپلای استرالیا | پکیج مکاتبه کانادا

تجربه تحقیق

در صورت داشتن هرگونه سابقه تحقیقاتی، کاردانی یا تجربه های تحقیقاتی دیگر ، آنها را در اینجا لیست کنید. اگر دستیار تحقیقاتی بوده اید، در این قسمت سوابق را بیان کنید. همچنین می توانید اطلاعات مربوط به کارهای میدانی خود را در اینجا وارد کنید. موسسه ، ماهیت و وظایف مقام ، نام سرپرست خود و تاریخ تحقیق خود را درج کنید.

افتخارات و جوایز

هر جایزه، موسسه اعطا کننده و تاریخ اعطای آن را لیست کنید. این موارد می تواند در هر نقطه از بورسیه های دانشگاهی گرفته تا آموزش های دستیاری و بورسیه های تحصیلی انجام شود. اینها را به ترتیب اهمیت بورسیه قرار دهید، نه لزوماً به ترتیب زمانی. اگر فقط یک جایزه دریافت کرده اید، این مورد را در بخش تحصیل قرار دهید. بنابراین در این قسمت افتخارتی را که کسب کرده اید، نام جایزه، سازمان و موسسه اعطا کننده، مقدار ارزش این جوایز و سال اهدای آن را درج کنید.

بورسیه ها و کمک هزینه ها

هر کاری را که برای آن کمک هزینه اهدا شده است، درج کنید. عنوان ارسال کننده، نام موسسه اعطای کننده ، مبلغ کمک هزینه و تاریخ اعطای آن را ذکر کنید. در بعضی از زمینه ها ، جوایز متفاوتی وجود دارد. اگر در زمینه شما اینگونه است ، نام کمک هزینه، سازمان تأمین کننده مالی، مبلغ پول و مدت زمان را درج کنید.

راهنمای اخذ پذیرش تحصیلی | شرایط اپلای | مدارک مورد نیاز برای اپلای | چگونه اپلای کنیم

شایستگی های فنی

از آنجا که تحقیقات آکادمیک به شدت وابسته به تجزیه و تحلیل داده ها است، تجربه مربوط به آمار و برنامه های مدل سازی و تجزیه و تحلیل نمونه ها باید در CV شما برجسته شود. دوره هایی را که گذرانده اید، برنامه هایی که در آن صلاحیت دارید و تکنیک های تجزیه و تحلیل داده هایی را که به دست آورده اید و استفاده کرده اید، لیست کنید.

تجربه دانشگاهی و حرفه ای

موقعیت های کاری را که مهارت های شما را برجسته می کند ذکر کنید. این ممکن است شامل کارآموزی یا مشاغل دارای وظایف مدیریتی باشد اما می تواند شامل کارهایی باشد که تعهد و اخلاق کاری شما را نیز نشان دهد. سابقه اشتغال شما وابسته به سن و میزان تجربه کار شما باید شامل چهار تا پنج سال گذشته باشد.

نام کارفرما، محل سکونت، عنوان موقعیت و تاریخ کار خود را ذکر کنید. در ادامه وظایف و مسئولیت های خود را بطور خلاصه شرح دهید. توضیحات شما لازم نیست خیلی گسترده (یک یا دو خط) باشد.

انتشارات

این بخش عمده CV شماست. به طور کلی، شما می توانید این بخش را به کتاب ها، مقاله های منتشرشده یا در دست انتشار، فصل های کتاب ، بررسی کتاب ، انتشارات مبتنی بر وب ، انتشارات دیگر (از جمله برخی از انتشارات غیر دانشگاهی) تقسیم کنید. همچنین می توانید نشریات بعدی را که تحت بررسی است را بیان کنید و تا آنجا که ممکن است جزئیات بیشتری ارائه دهد.

اگر اعتبار رسمی برای انتشارات خود ندارید، مانند نشریات دانشگاهی، روزنامه ها، مجلات، وبلاگ ها و خبرنامه ها که مهارت های شما را به عنوان نویسنده و متفکر بیان می کند را ذکر کنید. از استنادهای کتابشناختی برای هر اثر در قالب مناسب برای رشته تحصیلی خاص خود استفاده کنید.

فرآیند مکاتبه اپلای | معرفی اسکالرشیپ | فاندیاب | فول فاند تحصیلی | بورسیه حمایت از پایان‌ نامه‌ دکتری

کنفرانس های ارائه شده

اگر این تجربه را دارید، هرگونه ارائه ای را که در آن شرکت کرده اید، ارائه دهید، خواه شما مجری باشید یا در کارهای تصویری مانند پوستر و اسلایدها مشارکت داشته باشید.

فهرست این بخش نیز وابسته به زمینه شما می باشد. عنوان مقاله خود را در نقل قول ها وارد کنید و به دنبال آن نام کنفرانس ، مؤسسه، شهر و تاریخ ذکر شود. همچنین باید فهرست کامل نویسندگان را قبل از عنوان ارائه یا پوستر بیان کنید و در این بین نام خود را در این فهرست پررنگ کنید.

 • عنوان ارائه، نام کنفرانس یا رویداد ، مکان و تاریخ را درج کنید.
 • به طور خلاصه محتوای ارائه خود را توضیح دهید.
 • نکته: برای استناد به کنفرانس از قالب بندی متناسب با رشته تحصیلی خود استفاده کنید.

عضویت علمی و حرفه ای

وابستگی با گروه های حرفه ای یا دانشگاهی به کمیته های پذیرش نشان می دهد که تمایل به فعالیت در خارج از محیط دانشگاه برای پیگیری علایق خود با سایر افراد را دارید. گروه ها یا جوامع دانشگاهی که عضو آن هستید بگنجانید. نام گروه، تاریخ عضویت و هر موقعیت رهبری یا سایر نقش هایی را که برگزار کرده اید ذکر کنید.

علایق پژوهشی و تحقیقاتی

علاوه بر هرگونه کار تحقیقاتی یا تدریس که قبلاً آن را به اتمام رسانده اید یا در حال حاضر مشغول به کار هستید، علایق خود را در این زمینه بیان کنید. تا حد امکان موضوع هر دوره یا رشته تحصیلی خاصی را که برای آنها علاقه مند به تدریس به عنوان TA در کلاس های فردی هستید ، بیان کنید. اطلاعات بیشتری که شما در کمیته های پذیرش ارائه می دهید تا آمادگی خود را برای کار در مقطع کارشناسی ارشد نشان دهید تا شما را به عنوان کاندیدایی بالا نمایش دهد .

خدمات انجمن، کار داوطلبانه و فعالیت های اضافی ‐ برنامه درسی

این بخش مواردی مانند عضویت در انجمن، وظیفه در انجمن و کارهای انجام شده را در بر میگیرد. شما همچنین باید شامل دپارتمان / خدمات دانشگاه ، مانند عضویت در کمیته جستجو و سایر کارهای کمیته شوید. فعالیت های انجمنی و داوطلبانه را که به پیشرفت رهبری ، سازمان یا مهارت های دیگر شما کمک می کند را ذکر کنید. این فعالیت ها را لیست کنید و نقش خود، تاریخ فعالیت و جزئیات مربوطه را ذکر کنید که چگونه شرکت کرده اید.

راهنمای نگارش CV دانشگاهی | چگونه یک CV خوب بنویسیم؟

مراحل اپلای | شرایط مهاجرت تحصیلی | تحصیل در خارج | نحوه اپلای گرفتن ارشد | درخواست اپلای

مهارتها و زبانهای مرتبط دیگر

تجارب و گواهینامه های دیگری را که دارید مانند مدارک زبان های که آموزش دیده اید را بیان کنید.

منابع

این معمولاً قسمت آخر CV دانشگاهی است. در صورت امکان ، 3-5 مرجع حرفه ای و دانشگاهی را بنویسید که می توانند توانایی و مهارت های شما را تضمین کرده و شواهدی از این خصوصیات ارائه دهند.

نام مرجع ، عنوان حرفه ای ، وابستگی و اطلاعات تماس را بنویسید (تلفن و ایمیل). نیازی به نوشتن این موارد به ترتیب حروف الفبا نیست. منابع خود را به ترتیب مرتبط بودن و تأثیرگذاری فهرست کنید.

نکات مربوط به قالب بندی برای CV | چگونه یک CV خوب بنویسیم؟

به یاد داشته باشید که مهم نیست که محتوای CV شما چقدر قانع کننده باشد، اگر ساختار سی وی شما برای اعضای کمیته اخذ پذیرش تحصیلی ساده و روان  نباشد، احتمالاً از ادامه روند مطالعه آن دست خواهند کشید ین نکات قالب بندی در هنگام تهیه و بررسی CV را در ذهن داشته باشید:

 • گزینه های قالب بندی خود – مانند حالت تورفتگی ، اندازه قلم و متن ، فاصله و گرامر را در طول سند حفظ کنید.
 • برای برجسته کردن اطلاعات کلیدی از bolding, italics, underlining, and capitalized words کلمات استفاده کنید.
 • برای لیست تجربیات خود در بخش ها از ترتیب زمانی معکوس استفاده کنید.
 • در هر صفحه و نام خانوادگی خود را به عنوان هدر یا صفحه قرار دهید.

بازنگری و ویرایش CV / رزومه شما | راهنمای نگارش CV

بعد از اتمام تدوین CV تحصیلی یا رزومه علمی ، هنوز باید اطمینان حاصل کنید که زبان شما قانع کننده و دقیق است و سی وی شما بدون خطا است. یک CV خوب قبل از آماده شدن برای ارسال به دانشکده های دانشگاه ، حداقل سه یا چهار بار باید بازبینی شود. حتماً یک ویراستار را در نظر بگیرید که این کار را انجام دهد.

برای ویرایش حرفه ای که از کیفیت یالایی برخوردار است، CV و سایر اسناد کاربردی خود را  می توانید به خدمات ویرایش مجموعه  همیار اپلای بسپارید. کارشناسان ما اطمینان حاصل می کنند که درخواست شما بطور تمام و کمال رضایت شما را جلب نماید.

سفارش نگارش رزومه (CV)

چگونه یک CV خوب بنویسیم؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *