تحصیل پزشکی در روسیه | تحصیل دندانپزشکی در روسیه

4.2/5 - (8 امتیاز)

پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه | با توجه به سابقه چند سال اخیر میتوان گفت کشور روسیه یکی از بهترین گزینه ها جهت اپلای و ادامه تحصیل در خارج از کشور می باشد. به دلیل کیفیت بالای سیستم آموزشی، شهریه های مناسب و ارزان و مسافت و فاصله زمانی کم این کشور با ایران باعث شده است که بسیاری از متقاضیان را به خود بکشاند.

از نظر جایگاه علمی روسیه دارای رتبه بالایی در جهان بوده و جزء کشورهای پیشرفته‌ در رشته‌های علوم پایه، ریاضی، فیزیک، شیمی، هوا‌فضا، فنی و مهندسی، نانوتکنولوژی، هنر و موسیقی و غیره است. یکی از مزایای تحصیل در روسیه برای ایرانیان نزدیک بودن فاصله تهران به مسکو، روابط بسیار مناسب بین دو کشور ایران و روسیه، مهمان‌نوازی و تغذیه مشابه  ایران، معماری بسیار زیبای مسکو و‌… می باشد.

بر طبق اعلام مرکز آموزش و تحقیقات کشور روسیه، از 100 دانشگاه پزشکی برتر در لیست مدارس جهانی پزشکی  که متعلق به سازمان بهداشت جهانی (WHO) است، 30 دانشگاه پزشکی کشور روسیه در این لیست قرار دارد. دانشجویانی که مدرک مدرک پزشکی عمومی یا (MBBS) را از دانشگاه های پزشکی روسیه دریافت کرده اند، می توانند در بیمارستان های برتر سراسر جهان مشغول به کار شوند، دلیل این امر این است که مدرک دریافت شده از دانشگاه های کشور روسیه، مدرکی شناخته شده و معتبر از نظر سازمان های رتبه دهی و علم سنجی است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

برای علاقه مندان به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی خبر مسرت بخش این است که تحصیل در رشته دندانپزشکی و پزشکی در روسیه بدون نیاز به کنکور و آزمون ورودی می باشد. از طرفی تحصیل پزشکی در روسیه یکی از گزینه های محبوب و مقرون به صرفه برای دانشجویان بین المللی می باشد. دانشگاه های پزشکی روسیه با داشتن جدیدترین و مدرن ترین فناوری و تاسیسات، سیستمی با کیفیت برای آموزش پزشکی، توانسته است شهرت بالایی در میان دانشجویان بین المللی کسب کند.

تفاوت هزینه ها تحصیل در روسیه

علاوه بر این هزینه های تحصیل رشته ی پزشکی در روسیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، انگلستان و آمریکا و بسیاری از مکان های دیگر، کمتر است. دلیل این امر این است که دولت روسیه به دنبال پیشرفته تر کردن زیرساخت ها و فناوری های خود در سطح جهانی می باشد و بنابراین علی رغم ارائه آموزش های مقرون به صرفه در پزشکی، دانشجویان از استانداردهای بالای زندگی همراه با هزینه های پایین بهره مند می شوند.

با توجه به سیاست دولت روسیه در پرداخت یارانه هزینه تحصیل به دانشجویان خارجی ، تحصیل دانشجویان پزشکی در روسیه برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه است. یکی دیگر از مزیت های تحصیل در روسیه این است که دانشجویانی که از یکی از دانشکده های پزشکی روسیه فارغ التحصیل می شوند، این شرایط را دارند تا بعد از طی کردن آزمون پزشکی ملی این کشور در هر جای جهان مشغول به کار شوند.

جدای از این موضوع آنچه که روسیه را به یک مقصد مورد ترجیح برای تحصیلات پزشکی تبدیل کرده است، روال راحت اخذ پذیرش تحصیلی، فرآیند سریع درخواست و نبود آزمون ورودی در اکثر دانشگاه ها یا کالج های پزشکی روسیه است. دانشگاه های دندانپزشکی در روسیه و پزشکی روسیه از سطح علمی بسیار بالایی در جهان برخوردارند و مدارک آن ها در سراسر دنیا تایید شده می باشد. دانشگاه پزشکی سچینوا مسکو  و دانشگاه لمونوسف مسکو از بهترین های پزشکی دنیا در این حوزه قرار دارند.

پیشنهاد مطالعه: شرایط تحصیل در روسیه

زبان تدریس تحصیل پزشکی و دندانپزشکی روسیه

یکی از نکاتی که متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه می بایست بدانند این است که تحصیل در این رشته ها به زبان روسی است و به همین جهت باید متقاضیان تسلط لازم به زبان روسی را داشته باشند زیرا اغلب دروس به زبان روسی ارائه می شود. از این رو دانشگاه های روسیه دوره آموزش زبان روسی به نام پادفک را برگزار می کنند. دوره یادگیری پادفک معمولا دوره ای یک ساله است که البته برخی از دانشجویان این دوره را به صورت فشرده و طی مدت شش ماه به پایان می رسانند. هزینه ی دوره پادفک حدود 4000 تا4500 دلار می باشد.

پیشنهاد مطالعه: دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت سال 2019

تحصیل پزشکی در روسیه | تحصیل دندانپزشکی در روسیه | هزینه تحصیل و زندگی در روسیه | دوره های پزشکی موجود در روسیه | دانشگاه های روسی مورد تایید وزارت بهداشت

رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

از رشته های تحصیلی که علاقه مندان به تحصیل در روسیه را به خود جذب می کنند رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی است. دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه از سطح علمی بسیار بالایی در جهان برخوردارند و مدارک آن ها مورد تایید همه کشورهای دنیا می باشد. دوره تحصیلی رشته پزشکی در روسیه چیزی در حدود 6 سال و دندانپزشکی در حدود 5 سال به صورت تمام وقت می باشد.

دانشگاه های برتر علوم پزشکی در روسیه

در بین دانشگاه های پزشکی مطرح جهان، همواره روسیه یکی از کشورهایی است که دارای تعداد زیادی دانشگاه پزشکی است. دانشکده های پزشکی روسیه دوره های پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، فیزیوتراپی و … را ارائه می کنند که حدود 50 دانشگاه پزشکی در سرتاسر روسیه وجود دارد.

 • دانشگاه ملی پژوهش های پزشکی (The Russian National Research Medical University)
 • دانشگاه دولتی سن پترزبورگ/ پاولوف (Sp Pavlov Medical State University)
 • دانشگاه دولتی سیبرین (Siberian State Medical University)
 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک (Novosibirsk State Medical University)
 • دانشگاه دولتی ولگاگراد (Volgograd State Medical University)
 • دانشگاه دولتی کراسنویارسک (Krasnoyarsk State Medical University)
 • آکادمی پزشکی مسکو – سچینوا (Moscow M.Sechenov  Medical  Institute)
 • دانشگاه دولتی روستو (Rostov State Medical University)
 • دانشگاه دوستی ملل مسکو
 • دانشگاه فدرال کازان (منطقه ولگا)
 • دانشگاه سن پترزبورگ
 • آکادمی تخصصی پزشکی سن پترزبورگ (Peterburg State Medical Academy)

دانشگاه های روسی مورد تایید وزارت بهداشت

در این بین دانشگاه های روسی مورد تایید وزارت بهداشت و درمان به ترتیب زیر می باشند:

 • دانشگاه ایالتی لومونوسو مسکو (Lomonosov Moscow state university)
 • دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ (Saint Petersburg state university)
 • دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک (Novosibirsk state university)
 • دانشگاه دوستی ملل مسکو رودن (RUDN university)
 • دانشگاه فدرال شرق دور (Far Eastern federal university)

دوره های پزشکی موجود در روسیه

دانشگاه های روسیه در رشته های پزشکی عمومی، دندانپزشکی و پزشکی ورزش یک مدرک دکترای پزشکی یا MD ارائه می دهند که با توجه به زبان تدریس آن رشته بین 6 تا 7 سال به طول می انجامد. به طور کلی دوره های پزشکی با توجه به شرایط متقاضی به دو صورت، زبان انگلیسی و روسی ارائه می شوند.

دوره ی پزشکی به زبان روسی، به مدت 7 سال به طول می انجامد و این در حالی است که یک سال آن مربوط به آماده سازی زبان دانشجویان بین المللی می باشد. دوره­ی دکترای پزشکی یا MD روسیه معادل با دوره های کارشناسی پزشکی و کارشناسی جراحی MBBS در نظر گرفته می شوند.

 • پزشکی عمومی 6 سال  7 سال (شامل یک سال دوره ی زبان)
 • دندانپزشکی 5 سال  6 سال (شامل 1 سال دوره ی زبان)
 • پزشکی ورزشی 6 سال  7 سال (شامل یک سال دوره ی زبان)

تحصیل پزشکی در روسیه | تحصیل دندانپزشکی در روسیه | هزینه تحصیل و زندگی در روسیه | دوره های پزشکی موجود در روسیه | دانشگاه های روسی مورد تایید وزارت بهداشت

پزشکی در روسیه

شرایط و ضوابط تحصیل در رشته ی پزشکی

متقاضیان بین المللی که قصد دارند تا برای تحصیل پزشکی در روسیه اپلای کنند باید برای ویزای دانشجویی درخواست خود را به کنسولگری فدراسیون روسیه ارائه دهند. علاوه بر این، متقاضیان باید داری دیپلم دبیرستان باشند و در دروس فیزیک، شیمی و زیست حداقل 50 درصد نمره را کسب کرده باشند. فایل اپلای باید شامل کپی دیپلم دبیرستان و سوابق تحصیلی، گذرنامه، تست HIV ، ارائه گواهی تولد و همچنین فرم درخواست الزامی است. از طرفی برای تحصیل در رشته ی پزشکی در روسیه نیازی به آزمون آیلتس یا تافل نیست.

دوره های پزشکی روسیه با زبان انگلیسی

تحصیل در دوره پزشکی در روسیه سال ها می باشد که باعث جذب دانشجویان بین المللی شده است. دانشکده های پزشکی روسیه برای دانشجویان انگلیسی زبانی یک مسیر جایگزین برای تحقق رویاهایشان فراهم می کنند.  به منظور سازگاری با تعداد روز افزون دانشجویان خارجی پزشکی در روسیه، بسیاری از دانشکده های پزشکی روسیه، دوره های خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند.

اما توصیه می شود که دانشجویان خارجی حداقل اصول پایه ی زبان روسی را فرا گیرند، زیرا این امر به تعامل و برقرای ارتباطات آنها در حین تحصیل در روسیه کمک خواهد کرد. دوره های انگلیسی زبان پزشکی در روسیه امکان دسترسی به آزمایشگاه های مدرن، بیمارستان های مجهز به جدیدترین تکنولوژی های روز و مدارک معتبر و شناخته شده توسط گروه هایی همانند یونسکو و سازمان بهداشت جهانی را برای دانشجویان فراهم می کند. آکادمی پزشکی مسکو- سچینوا و آکادمی پزشکی سن پترزبورگ دو مورد از بزرگترین موسسات آکادمیک روسیه است که دوره های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

پیشنهاد مطالعه: فرآیند اپلای

هزینه تحصیل و زندگی در روسیه

بررسی هزینه تحصیل و زندگی در روسیه از جمله عواملی است که متقاضیان باید مورد توجه قرار دهند. بر طبق آمار هزینه تحصیل و زندگی در روسیه درسال 2019  از سایر کشورهای صنعتی و پیشرفته جهان پایین تر می باشد که این موضوع مورد توجه تعدادی از افراد در خصوص مهاجرت تحصیلی قرار گرفته است. هزینه های زندگی چه در روسیه و چه حتی در ایران تا حد زیادی بسته به سبک زندگی افراد دارد.

مسکو جزء گران ترین شهر در رابطه با حقوق و دستمزد است و با توجه به شاخص زندگی OECD می توان گفت که کیفیت زندگی در طول دهه گذشته در حال بهبود است که بالاتر از حد متوسط در ارتباطات اجتماعی و تعادل کار و زندگی است. هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه از یکدیگر متفاوت می باشد ولی با این حال نسبت به سایر کشور های غرب اروپا ارزان تر است. زیرا وزارت آموزش و پرورش روسیه کمترین هزینه ممکن را برای دانشجویان در نظر گرفته است. در مقدار شهریه دانشگاه های روسیه سه عامل اصلی اهمیت دارد که این سه عامل عبارتنداز:

عوامل مهم در مقدار شهریه تحصیل در روسیه

 1. دوره تحصیلی
 2. دانشگاه محل تحصیل
 3. مدت زمان قانونی تحصیل

دانشجویانی بین المللی که به صورت تمام وقت در روسیه تحصیل می کنند از امکاناتی مشابه با دانشجویان روسی برخوردار می باشند. یکی از این امکانات تخفیف شهریه دانشگاه می باشد که در آن بسیاری از دانشگاه ها، از دانشجویان ممتاز عنوان شهریه هیچ شهریه ای دریافت نمی کنند. به طول کلی تحصیل در یک دانشگاه عادی در روسیه چیزی در حدود 2300 الی 3500 یورو در سال است که این مقدار می تواند در دانشگاه های دیگر بیشتر باشد.

همانطور که گفته شد یکی از مزیت های اصلی تحصیل رشته ی پزشکی روسیه، شهریه ی پایین دانشکده های پزشکی روسیه است که در قیاس با سایر کشورهای اروپایی، به دلیل وجود یارانه از سوی دولت برای شهریه دانشجویان خارجی، تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه است. از طرفی دولت روسیه شهریه ی دانشجویان بین المللی را در حدود 80 تا 90 درصد کاهش می دهد که این یعنی متقاضیان باید فقط10 تا 20 درصد از هزینه ی واقعی آموزش را پرداخت کنند. شهریه دوره های عمومی پزشکی هر یک از دانشگاه های روسیه متفاوت و بین 3500 تا 9000 دلار در هر سال متغیر است.

پزشکی در روسیه

مقاله مفید: مدارک اپلای

هزینه های زندگی در روسیه

انتخاب روسیه به عنوان کشور مقصد برای ادامه تحصیل یک انتخاب اقتصادی است. هزینه تحصیل و زندگی در روسیه در سال 2019 به صورت سالیانه از شهریه دانشگاه در کشوری مانند هلند کم تر است. به علت سقوط ارزش پول ملی  کشور روسیه، این کشور یکی از ارزان قیمت ترین مقاصد مهاجرتی برای مردم جهان است. سبک زندگی هر فردی با دیگری متفاوت است و این هزینه ها با توجه به شیوه های مختلف زندگی، افراد متفاوت است.

هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی در حدود 15 تا 65 یورو در ماه است که  بیشترین میزان هزینه در نظر گرفته شده است. به طور کلی می توان گفت که هزینه های متقاضیان چیزی در حدود 275 یورو خواهد بود. از این رو متقاضیان می بایست سالانه مبلغی در حدود 3300 یورو را برای هزینه زندگی شخصی در نظر داشته باشند.بنابراین  پس هزینه تحصیل و زندگی در روسیه در طول یک سال در حدود 6800 یورو خواهد بود.

بورسیه های دولتی برای دانشجویان بین المللی

دولت روسیه سالانه به حدود 15000 دانشجو بین المللی بورسیه ای به نام state-funded spots از طریق دانشگاه های مختلفش اعطا می کند. این بورسیه ها شهریه دانشگاه و خوابگاه ها را می تواند پوشش دهد. همچنین ماهانه مبلغ 1500 روبل معادل 15 دلار به عنوان کمک هزینه نیز پرداخت می شود. این بورسیه ها هزینه زندگی و بیمه درمانی را پوشش نمی دهد و دانشجویان موظف به پرداخت آن با هزینه شخصی می باشد.

تحصیل پزشکی در روسیه | تحصیل دندانپزشکی در روسیه | هزینه تحصیل و زندگی در روسیه | دوره های پزشکی موجود در روسیه | دانشگاه های روسی مورد تایید وزارت بهداشت

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *