0

ویرایش CV + نگارش CV

ویرایش CV

ویرایش CV | نگارش CV

بروز رسانی شده در تیر 1402

نگارش و ویرایش CV | رزومه برگرفته از کلمه ی فرانسوی résumé است که در زبان فارسی هم به همین نام یا با عنوان سی-وی (Curriculum Vitae) شناخته می‌شود. رزومه از چندین بخش مجزا تشکیل شده است که مختصری از سوابق کاری، تحصیلی و مشخصات فردی را بیان می کند. در حیطه محیط آکادمیک، هدف اصلی‌ یک رزومه تحصیلی این است که در یک الی دو صفحه تصویری مشخص از شما را برای استاد مربوطه یا کمیته پذیرش نشان دهد و از این رو رزومه باید مختصر و موثر باشد. یک رزومه تحصیلی استاندارد و قوی تاثیر بسیاری در کسب انواع کمک هزینه تحصیلی‌ دارد.

☑️ پیشنهاد مطالعه: سفارش نگارش CV

آیا CV و رزومه با هم یکسان هستند؟ 

همواره اکثر افراد فکر می کنند که رزومه و CV یکسان هستند. اما بایستی بدانید که بین رزومه و CV تفاوت هایی وجود دارد و هریک برای مقصودی متفاوت نوشته می شود. مهمترین تفاوت رزومه و سی وی (CV) در طول محتوا و هدف آنها است. رزومه خلاصه ای یک الی دو صفحه ای از تحصیلات، تجربیات، و مهارتهای متقاضی است. هدف از نگارش رزومه این است که یک متن کوتاهی از سوابق متقاضی نوشته شود تا خواننده کمتر از ده دقیقه زمان را صرف مطالعه آن کند.

از این رو رزومه باید دقیقا مواردی را شامل شود که مرتبط با زمینه درخواست و حاوی اطلاعات مربوط به آن باشد. اما CV معمولا تشکیل شده از دو تا چند صفحه می باشد که در آن اطلاعات با جزییات بیشتری بیان شده است. سی وی (CV) می تواند تمام زمینه های کاری و پژوهشی شما را اعم از زمینه مورد درخواست و تمام زمینه های دیگری که دقیقا با زمینه درخواست شما یکسان نیست را در برگیرد. البته باید به این نکته توجه نمایید که یک رزومه تحصیلی استاندارد، تضمین کننده اخذ پذیرش و فاند تحصیلی از استاد نیست.

رزومه تحصیلی(CV)، یک نقش حیاتی در دانشگاه مورد نظر دارد. رزومه تحصیلی، (Curriculum vitae (CV، یک چکیده مختصر با ساختاری منظم از تجربیات شخصی و همچنین مهارت های یک فرد است. همانطور که گفته شد این دو روش بیان سابقه یک شخص، با یکدیگر متفاوت هستند هر چند که در بسیاری از کشورها بویژه کشورهای آسیایی تنها CV از افراد خواسته می شود ولی برای کارفرمایان در آمریکای شمالی، تفاوت این دو اهمیت بسزایی دارد و برای پذیرش موفق از یک سازمان بایستی دقت کافی به آن شود.

✅ پیشنهاد مطالعه: سفارش نگارش SOP

ساختار CV استاندارد

رزومه تحصیلی بسته به مقطع تحصیلی جهت ادامه تحصیل یا سوابق تحصیلی و مهارت های مختلف متقاضی دارای بخش های مختلفی است که به صورت زیر ممکن است باشد:

  • مشخصات فردی (Personal information)
  • تحصيلات و توانايي‌هاي علمي (Education and Training)
  • گواهینامه ها و تخصصی ها (Certification)
  • سوابق کاری (Work Experiences)
  • سوابق علمي و پژوهشي (Publications and Articles)
  • عضویت ها(Memberships)
  • عناوین و افتخارات (Honors and Awards)
  • علایق (Interests)
  • معرف‌ها (References)

ویرایش CV

اما تفاوت رزومه و CV در چیست؟

این مطلب در بخش های بعدی تشریح می شود و در انتها چند نمونه رزومه و CV ارائه خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت رزومه و cv

ساختار رزومه استاندارد

ویرایش CV | رزومه کاری (Resume) بر پایه شایستگی شخص برای پذیرش کاری نوشته می شود یا به عبارتی تمرکز رزومه بر دستاورد های برجسته، تجارب کاری و مهارت های فردی است. رزومه در یک یا دو صفحه خلاصه می شود، در حالی که یک رزومه تحصیلی یا CV ممکن است به ده صفحه یا حتی بیشتر ختم شود. بخش های اصلی یک رزومه را می­ توان به اطلاعات شخصی و تماس، آموزش، تجربیات کاری مرتبط و مهارت های اصلی خلاصه نمود. همچنین ممکن است بخش های اختیاری “خلاصه” و “هدف رزومه ” در ابتدای رزومه گنجانده شود.

در قسمت “خلاصه” متقاضی به شرح موردی دستاوردهای اصلی، مهارت ها و تائیدیه های مرتبط با کاری می پردازد که قصد اپلای برای آن دارد. مزیت اصلی نگارش این قسمت خلاصه این است که متقاضی می تواند با یک دید کلی نظر کارفرما را جذب کند و علاقه مندی کارفرما را برای بررسی کامل رزومه و همچنین اختصاص وقت مصاحبه حضوری ایجاد کند. این بخش خلاصه در ابتدای رزومه جای می گیرد و بایستی جوابگوی نیازهای کارفرما باشد یا به عبارتی به شکل یک کاورلتر مختصر و مفید نوشته شود. با توجه به اینکه بررسی پرونده هزاران متقاضی توسط کمیته پذیرش کاری سخت و کسل کننده است، شما با نگارش یک خلاصه مختصر و مفید می توانید وضعیت خود را از سایر متقاضیان مجزا کنید.

سفارش نگارش CV

در بخش اطلاعات شخصی بایستی نام و نام خانوادگی خود را که متناظر با نگارش پاسپورت است بنویسید و اطلاعات تماس خود را که شامل شماره تلفن، آدرس پست الکترونیک و  آدرس شبکه های اجتماعی و وب سایت را در این بخش بگنجانید.

در بخش آموزش بهتر است نام رشته، دانشگاه یا کالج و همچنین اسامی اساتیدی که با انها کار کرده اید را به ترتیب زمانی ذکر کنید. همچنین در صورت گذراندن پایانامه، عنوان پایانامه خود را بنویسید. تا حدودی اطلاعات این بخش و همچنین سایر بخش ها را کمی کنید. به این معنی که معدل مقاطع مختلف آموزشی، نمره پایان نامه (در صورت وجود) و همچنین تاریخ شروع و پایان تحصیلات هر مقطع را ذکر کنید.

در بخش تجارب کاری، به ترتیب زمانی به پیشینه کارها به همراه وظایف و مسئولیت هایی بپردازید که در هر شغل داشتید. همچنین در صورت وجود، دستاوردهای اصلی خود را به شکل برجسته نشان دهید. برای مثال، تعداد افرادی که مدیریتشان بر عهده شما بود و یا حجم تجارتی که در سازمان با مسئولیت شما انجام شده و اطلاعاتی از این دست را بنویسید و تنها به عنوان شغل خود بسنده نکنید.

به مهارت های مرتبط با شغل درخواستی خود بپردازید و در صورتی که برای کسب این مهارت ها دوره های آموزشی گذراندید، نام سازمان برگزار کننده را به همراه تاریخ و مدت دوره ذکر کنید. مهارت های اصلی که بایستی در رزومه موفق ذکر شود شامل مهارت های زبانی، کامپیوتری، ارتباطی و دستگاهی است.

چند نمونه رزومه – CV | ویرایش CV

دانلود کتابچه راهنمای CV به همراه نمونه های همیاراپلای

نمونه CV – 1

نمونه رزومه – 2

نمونه رزومه – 3

بخش های اصلی یک CV استاندارد

ویرایش CV

یک رزومه تحصیلی یا CV بر پایه گواهی نامه یا سوابق تحصیلی نوشته می شود یا به عبارتی تمرکز CV بر روی فعالیت ها یا کارهایی است که انجامش ختم به یک تائیدیه یا گواهی شده است، همانند یک مقاله در ژورنال یا کنفرانس، مدارک دانشگاهی، حضور در کارگاه ها و غیره. نگارش CV برای پذیرش از مراکز آموزشی و پژوهشی همانند دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و یا برای کسب تخصص های پزشکی نوشته می شود.

بدلیل ماهیت متفاوت فعالیت ها یا کارهای آکادمیک با سایر فعالیت ها، نوع رزومه ای که برای این هدف نوشته می شود باید متفاوت از رزومه کاری (resume) باشد که بخش های اصلی آن شامل آموزش، سوابق دانشگاهی، پروژه های پژوهشی، افتخارات، انتشارات، دارائی های فکری، عضویت در انجمن ها می باشد. اطلاعات شخصی بهتر است به شکل کامل ذکر شود برای مثال ملیت، شرایط تعهد، تعداد فرزند و آدرس محل سکونت و کار دقیق در ابتدای رزومه ذکر شود.

فرایند درخواست نگارش یا ویرایش CV

اپلای در غالب فایل ورد با فرمت doc و یا تصویر با فرمت jpg در وب سایت بارگذاری کنید و همچنین توضیحاتی در خصوص مدت زمان، نوع CV (کاری یا تحصیلی) و غیره را ذکر نمایید. پس از قیمت گذاری توسط متخصص، قیمت کل و پیش فاکتور از طریق ایمیل و پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد؛ در صورت تمایل پس از پیش پرداخت، سفارش شما آغاز شده و در موعد مقرر به شما تحویل داده می‌شود.


سفارش نگارش CV