0

تفاوت رزومه و cv | رزومه با cv چه تفاوتی دارد | فرق سی وی و رزومه

5/5 - (2 امتیاز)

رزومه با cv چه تفاوتی دارد

تفاوت رزومه و cv | روزمه (Resume) متنی است که حاوی اطلاعات خلاصه‌ای از سوابق کاری، تجربه های حرفه‌ای، مدارک تحصیلی، استعدادها و مهارت‌ها، موفقیت ها شخصی است که به جهت ارائه به کارفرمایان شرکت‌ها و سازمان‌های متقاضی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این در حالی است که CV (Curriculum Vitae) ، به معنی تاریخچه و تشریح گذشته می باشد. در واقع CV، شرح حالی از سرگذشت زندگی که بر روی دوران تحصیلی و دانشجویی تاکید می کند می باشد که در فرآیند اپلای و مهاجرت تحصیلی مورد توجه قرار می گیرد.

CV در بردارنده اطلاعاتی نظیر مشخصات فردی و آموزشی، سوابق و فعالیت های شغلی، علمی و پژوهشی، جوایز و افتخارات علمی، انتشارات علمی و مقالات و … است. به طور کلی CV کاملتر از رزومه بوده و مهمترین کاربرد آن استفاده برای پذیرش در مراکز آکادمیک می باشد. نگارش رزومه اصول و قوانینی دارد و این طور به نظر شاید برسد که امری بسیار ساده می باشد اما اگر به طور صحیح و اصولی نگارش CV انجام نشود، ممکن است کاملاً نادیده گرفته شود.

همیشه رزومه‌های غیرحرفه‌ای بسیاری به دست کارفرمایان و مدیران فرستاده می‌شوند، پس شما می‌توانید به راحتی از بیشتر رقبای خود پیشی بگیرید. همانطور که گفته شد، سی وی در لاتین به تشریح دوره­ای از زندگی اشاره می­کند. این متن که در دو تا سه صفحه تنظیم می­شود حاوی اطلاعات جزئی در مورد موفقیت های شما است. علاوه بر این اطلاعات تحصیلی، سابقه کاری و حرفه ای در مورد یک شخص است که معمولا برای درخواست شغل آماده می شود.

دانلود کتابچه راهنمای CV به همراه نمونه های همیاراپلای

پیشنهاد داغ: پکیج نگارش نامه های مکاتباتی اپلای اروپا پکیج مکاتبات اپلای استرالیاپکیج مکاتبه کانادا

سی وی (CV)

یک سی وی به شرط آنکه به صورا اصولی نوشته شده باشد، اطلاعات جزئی را به بهترین نحو ممکن می تواند انتقال دهد. به تعبیری دیگر در واقع CV روشی برای تبلیغ خود شما می باشد. همچنین متقاضی می­تواند به طور هم زمان سی وی خود را به چندین کارفرما ارسال کند. به این دلیل است که موسسه های کاریابی، رزومه را قبول نمی کنند، بلکه از فرم های آماده خود استفاده می کنند. در ادامه نکاتی خلاصه در مورد سی وی را بیان خواهیم کرد:

[gap height=”10″]

نکات اصلی CV

  • سی وی فقط زندگی نامه شغلی شما نیست.
  • سی وی حاوی اطلاعات تحصیلی مانند جایزه ها، انتشارات ، مقالات و کتاب ها شما می باشد.
  • غالبا سی وی به ترتیب زمانی تنظیم می شود.
  • سی وی متنی ثابت است و برای سمت ها و مشاغل مختلف تغییرپذیر نیست. بنابراین زمانی که از یک سی وی برای پوزیشن های مختلف تحصیلی اقدام می‌کنید، بهتر است که کاور لتر های مختلفی را نگارش کنید تا سی وی تغییر نکند.

پیشنهاد مطالعه: چگونه یک انگیزه نامه موفق بنویسیم

رزومه (Resume)

رزومه یک متنی بسیار دقیق است که غالبا بیش از یک صفحه نباید نگارش شود. به این دلیل که خواننده رزومه خیلی وقت صرف مطالعه آن نمی­کند. هدف از نگارش رزومه این است که به وسیله­ی اطلاعات کلیدی، بین متقاضی و دیگر رقیب ها تمایز ایجاد شود. داوطلب برای درخواست یک موقعیت شغلی، رزومه را باید بر اساس آن شغل و موقعیت درخواستی تنظیم کند.

این نکته یکی از مهمترین تفاوت های رزومه و CV است. علاوه بر این رزومه حتما نباید به ترتیب تاریخ تنظیم شود و نیازی نیست که تمام شغل های شما را پوشش دهد و باید کاملا قابل تغییر باشد. در ادامه نکاتی خلاصه در مورد رزومه را بیان خواهیم کرد:

نکات اصلی نگارش رزومه

  • رزومه باید خوانا، کامل و حاوی اطلاعات مرتبط با شغل درخواستی باشد. به این دلیل که کمیته بررسی، معمولا رزومه ها را بعد از ساعات کاری مطالعه می کنند. همچنین برای یک فرصت شغلی ممکن است بیش از 100 عدد رزومه برای آنها ارسال شود که در بین آنها باید 10 مورد را انتخاب کنند. حال فرض کنید که کارشناسان استخدام با حالتی خستگی و بی حوصلگی قصد مطالعه رزومه ی شما را دارد تا هر چه زودتر این بررسی ها را به اتمام برساند. بنابراین اگر رزومه خوانا و کامل نباشد و حاوی اطلاعات غیر مرتبط باشد، سریعا کنار گذاشته می شود، حتی اگر شما بهترین شخص برای آن کار باشید.
  • متن رزومه باید حاوی نکات جذاب و ترغیب کننده باشد.
  • برای نگارش یک رزومه مناسب بهتر است که آن را به قسمت­های کوچکی نظیر پارگراف های کوچ تقسیم کرد.
  • به آن فرم منطقی و رسمی دهید.
  • متن رزومه به گونه ای باشد که درعین تخصصی بودن، به راحتی قابل خواندن باشد.

پیشنهاد مطالعه: توصیه نامه برای اپلای

راهنمای مهاجرت کانادا | ویزای کانادا | تحصیل در کاناداویزا استارتاپ کانادا | انواع بورسیه تحصیلی آلمان | اپلای | اسکولارشیپ

تفاوت Resume و CV در چیست؟ | تفاوت رزومه و cv

به طورکلی منظور از رزومه، معمولاً نوع Resume آن می باشد، اما به CV نیز گاهی اوقات رزومه گفته می شود. CV مخفف عبارت Curriculum Vitae به معنای خلاصه‌ای زندگی یا تاریخچه می باشد. در CV متقاضی بسیار مفصل‌تر نسبت به سوابق کاری و تحصیلی خود  تشریح خواهد باید کند و تعداد صفحات آن نیز محدود نمی‌باشد. علاوه بر این متقاضی، مقالات چاپ و یا در دست چاپ خود را می تواند در رزومه یا CV ذکر کند.

یکی دیگر از تفاوت های بین CV و Resume این است که CV بر خلاف رزومه قابل تغییر نیست؛ زیرا شرح کامل سوابق و علایق متقاضی برای به هر درخواست، نباید تغییری کند؛ اما در رزومه متقاضی می‌تواند متناسب به شغل موردنظر، به تجربه های حرفه‌ای خود تأکید بیشتری داشته باشد و موارد غیر مرتبط را حذف کند؛ به این دلیل که تعداد صفحات رزومه از دو صفحه نباید بیشتر باشد.

در کشور انگلستان و دیگر کشورهای اروپایی، این انتظار معمولا می رود که از متقاضی CV دریافت کنند. ولی در کشورهایی مانند امریکا و کانادا، متقاضیان اقدام به نوشتن رزومه می‌نمایند. از طرفی بهترین حالت برای پذیرش دانشگاه استفاده از CV می باشد در حالیکه برای استخدام در یک شغل بخصوص، از رزومه باید استفاده کرد.

به عنوان مثال در اینجا می‌تونید CV یکی از استادهای دانشگاه UCI را مشاهده نمایید. همانطور که می‌بینید این CV نزدیک ۲۰ صفحه است. در حالیکه رزومه معمولا ۱ تا ۳ صفحه است.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *