انتخاب مقصد اپلای | انتخاب دانشگاه برای اپلای و گرفتن فاند

5/5 - (1 امتیاز)

انتخاب کشور برای اپلای و گرفتن فاند

در این مقاله قصد داریم تا در مورد کشور هایی که بیشترین فاند تحصیلی را اعطا می کنند، نحوه انتخاب دانشگاه،  چگونگی انتخاب مقصد اپلای و انتخاب استاد صحبت کنیم تا در مسیر اپلای و اخذ بورسیه و کمک هزینه تحصیلی کمک کننده باشد.

واقع‌بینی در اپلای و نقش آن در موفقیت متقاضیان

یکی از مهمترین فاکتورهای در پذیرش تحصیلی موفق داشتن واقع بینی در این امر می باشد. بسیاری از متقاضیان اپلای در دانشکاه های بین المللی، از فقدان اعتماد به‌ نفس کافی رنج می برند و این در حالی است که دسته ی دیگر نیز از داشتن اعتماد به‌ نفس کاذب مورد سرزنش قرار می گیرند. از این رو داشتن واقع بینی بسیار کمک کننده در تعیین هدف می باشد و با خوش بینی طی کردن این مسیر حتما موفقیت را تضمین می کند.

به طور مثال برای متقاضیانی که از دانشگاه آزاد فارغ التحصیل شده اند و یا از معدل پایینی برخوردار هستند و یا نمرات آزمون زبان بالایی ندارند، به هیچ عنوان نباید نگران پذیرش باشند و امیدخودشان را از دست بدهند، زیرا در کشورهای توسعه‌یافته حتما دانشگاه هایی وجود دارند که مناسب شرایط انها را داشته باشد.

این قضیه برای متقاضیانی که از رزومه تحصیلی بسیار خوبی برخوردار هستند نیز برقرار است و  نمی‌توانند مطمئن باشند که از دانشگاه های رتبه بالایی نظیر هاروارد یا ام ای تی حتما موفق با اخذ پذیرش و فاند می‌شوند. بنابراین داشتن واقع بینی از مایوس شدن شما جلوگیری می کند و باعث می شود که انتخاب های معقول تری انجام دهید تا زمان و هزینه های مادی در این مسیر ذخیره کنید.

پستداک | تحصیل رایگان دانشگاهی | سیستم تبدیل واحد درسی | مدرک زبان برای اپلای | مهاجرت دانشجویی | مکاتبه با اساتید

مهم‌ترین قسمت در پروسه اپلای

بدون تردید مهم‌ترین و تأثیرگذارترین فاکتور در پروسه اپلای، انتخاب صحیح و تعداد دانشگاه‌های هدف است. بنابراین بدور از خیال پردازی از شرایط خود، ضروری است که حداقل برای 50 الی 100 دانشگاه در کشورهای مختلف اپلای کنید تا بتوانید چندین پذیرش بگیرید. علاوه بر این در نظر باید داشت که هزینه‌ای که بابت اپلیکیشن فی و ارسال مدارک به دانشگاه پرداخت می‌کنید، می تواند آنچنان زیاد شود که تقریبا به‌ اندازه فاند دریافتی در یک ماه باشد. بنابراین به این هزینه‌ها باید به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری نگاه کرد  و دانشگاه را با دقت انتخاب کرد.

چگونه شانس اخذ پذیرش و فاند را افزایش دهیم؟

مقدار سرانه پژوهشی در کشور ایالات متحده امریکا نسبت به سایر کشورهای دنیا بسیار بیشتر می باشد که این امر موجب بیشتر بودن فاند و بورسیه برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی نسبت به سایرکشورهای دنیا می باشد. اگر به رتبه بندی های معتبر موجود نظیر QS، تایمز و یو اس نیوز توجه کنیم خواهیم دید که در میان 500 دانشگاه برتر دنیا، تقریبا 200 دانشگاه در این بین، دانشگاه های آمریکایی هستند. این بدان معنی است که تقریبا نیمی از  دانشگاه های انتخابی، دانشگاه های آمریکایی هستند. بنابراین با طی کردن موفق آزمون GRE ، شانس پذیرش برای اپلای در دانشگاه‌های آمریکا به 50 درصد‌ افزایش می یابد.

پیشنهاد مطالعه: تحصیل در کالج استرالیا

چگونه یک اپلای موفق داشته باشیم؟

بهترین روش برای یک اپلای موفق و مؤثر این است که دانشگاه های مختلفی در کشور های متفاوت انتخاب کنیم که باعث بالا رفتن شانس پذیرش می شود. این روش این معنی را می دهد که متقاضی خود را فقط به یک مقصد، شهر و دانشگاهی کشور خاص محدود نکند. بنابراین برای متقاضیانی که فقط قصد دارند تا برای دانشگاه های امریکا اپلای کنند، حتما دانشگاه‌های کانادا و اروپا را هم در بین گزینه های خود قرار دهند تا در صورت ریجکت شدن اخذ ویزا، گزینه های جایگزین داشته باشند.

تحصیل رایگان یا هزینه کم در اروپا  | ثبت نام مدرسه تابستانی | مدارس تابستانه اروپا و مزایای آن | مدرسه تابستانی اروپا

بهترین مقصد برای تحصیل در رشته مورد نظر

یکی از سوالاتی که بسیار پرسیده می‌شود این است که در رشته تخصصی متقاضی کدام کشور بهترین گزینه است و دانشگاه‌های دنیا را دارد. اگر رتبه‌بندی ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا در آن رشته ای را نگاه کنیم، خواهیم دید که بیشتر آن دانشگاه‌ها در آمریکا قرار دارند. البته با تغییراتی که در این رتبه بندی ها ایجاد شده است دانشگاه های آسیایی توانسته اند در سال 2019-2020 رتبه ای بسیار خوبی در حدود دو رقمی و تک رقمی را از آن خود کنند.

بسیاری از متقاضیان به دلیل عدم وجود اعتماد به‌ نفس کافی برای ادامه تحصیل در آمریکا و یا  ندادن آزمون جی آر ای به دلیل ترس و یا هزینه ها، تحصیل در امریکا را کنار می گذارند. این مسئله باعث وجود رقابت شدید و سیلی از متقاضیان برای دانشگاه‌های مطرح کانادا می‌شود. این در حالی است که علاوه بر امریکا و کانادا، کشورهای زیادی نظیر آلمان، ایتالیا، اسپانیا، اتریش و کشورهای اسکاندیناوی وجود دارند که شرایط مناسبی برای تحصیل‌ دارند.

تجربه تحصیل در خارج از کشور

انتخاب کشور مناسب را برای اپلای

برای انتخاب صحیح کشور هدف موارد زیادی نظیر زبان و فرهنگ مردم در کشور مقصد، موقعیت‌های شغلی پس از فارغ‌ التحصیلی، تعداد مهاجرین و میزان مهاجرپذیر بودن، کیفیت دانشگاه‌ها، سطح رفاه با درامد دانشجویی و خدمات اجتماعی را در نظر گرفت. بطور مثال اگر قصد مهاجرت به کشوری غیر انگلیسی‌ زبان مدارید و فقط دانش زبانی انگلیسی دارید، به احتمال زیاد برای برقراری روابط دوستانه عمیق با اهالی آن کشور دچار مشکل خواهید شد و یا اگر به کشوری مهاجرت می‌کنید که نرخ بیکاری بالایی دارد پس از فارغ‌التحصیلی پیدا کردن شغل سخت خواهد شد.

زندگی و تحصیل در اتریش | ادامه تحصیل در کشور ایتالیا | ترجمه رسمی مدارک تحصیلی | پسا دکتری | مراحل اپلای

نحوه انتخاب دانشگاه مناسب برای بالا بردن شانس پذیرش و بورسیه

برای افزایش شانس پذیرش و فاند باید برای دانشگاه‌هایی اقدام کنید که از توجه کمتری برخوردار است. بدین معنی نیست که فقط دانشگاه‌هایی که رتبه‌بندی پایینی دارند را انتخاب کنید. بنابراین به دنبال دانشگاه‌ها در شهرهای کوچک دانشجویی باشید که از جذابیت کمتری برخوردار باشد. به عنوان نمونه برای تحصیل در آمریکا دانشگاه Auburn در ایالت آلاباما گزینه‌ای بسیار خوب می باشد و در حالی که و دانشگاه جورجیا استیت در شهر آتلانتا گزینه مناسبی  نمی‌باشد.

پیشنهاد مطالعه: بورسیه DAAD آلمان | راهنمای تحصیل در آلمان | تحصیل رایگان در آلمان | شرایط تحصیل آلمان

معیار های انتخاب دانشگاه مورد نظر

اشتباهی که در فرایند اپلای به وجود می اید این است که متقاضیان این تصور ار می کنند که آنها باید دانشگاه‌های هدف خود را انتخاب کنند. در حالیکه این تصور شانس شما را کاهش می‌دهد. بنابراین اجازه دهید دانشگاه‌ها و اساتید شما رو انتخاب کنند و در نهایت انتخاب پایانی را شما انجام دهید.

از این برای این کار باید تمامی اساتید مورد نظر را پیدا کرده و به همه ­ی آن‌ها ایمیل بزنید. برای هر دانشگاهی درآن‌واحد فقط به یک شخص ایمیل بزنید و اگر جوابی داده نشد برای استاد بعدی ایمیل ارسال کنید. تعداد ایمیل ها باید بسیار زیادی در حدود 300 تا 600 ایمیل باشد. از این رو  با توجه به پاسخ هایی که به شما می شود می‌توان دانشگاه‌های مربوطه را انتخاب کرده و برای آن‌ها اپلای کرد.

چگونگی انتخاب اساتید مناسب به منظور بالا رفتن شانس پذیرش و فاند

برای انتخاب اساتید باید در جه های آنها در دانشگاه توجه کرد. اساتید دارای سه درجه مختلف استادیار، دانشیار و استاد هستند. معمولاً اولویت دریافت فاند TA با دانشجویانی است که استاد راهنمای جوان، استادیار دارند. فاند TA ؛  نوعی کمک هزینه در قبال فعالیت های آموزشی است که از طرف هیئت‌علمی دانشکده به اساتید جوان اعطا می شود تا با پذیرش دانشجوی بیشتر، سابقه تحقیقاتی خود را سریع‌تر ارتقا دهند.

بنابراین انتخاب اساتید جوان به‌عنوان استاد راهنما ممکن است شانس شما را در دریافت کمک هزینه TA افزایش دهد. اساتید باتجربه‌تر مانند دانشیار و استاد اغلب دارای میزان بودجه  تحقیقاتی وگرنت بیشتری دارند که انتخاب آن‌ها به‌عنوان استاد راهنما، شانس متقاضیان را جهت دریافت فاند RA بیشتر می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *