0

تجربه تحصیل در خارج از کشور | تجربه دانشجویان ایرانی در خارج

رای دهید

تجربه های مفید برای تحصیل در خارج از کشور

برای بسیاری از دانشجویان و متقاضیان که قصد دارند تا  در خارج از کشور را دارند تحصیل کنند، این فرآیند روندی زمانبر، جذاب در خارج از کشور می باشد. با این وجود از پیچیدگی و ابهاماتی برخوردار است که چگونه می توان در یک کشور جدید با فرهنگ‌ها و سنت‌های متفاوت و آداب و رسوم جدید به تحصیل و زندگی پرداخت. با وجود سختی های پیش رو در جهت تحصیل در یک کشوری به غیر از کشور مادری، از خوبی ها و لذت هایی هم این تجربه جدید برخوردار است. در ادامه به چندین مورد از نکات مهم برای تحصیل در یک کشور خارجی که باید به آن توجه داشت را بیان خواهیم کرد.

پیشنهاد مطالعه: سفر به غرب برای ادامه تحصیل از نگاه یک نخبه ایرانی

تصمیم گیری قاطعانه و آگاهانه

به طور کلی تصمیم گیری آگاهانه برای مهاجرت به یک کشور دیگر مهمترین و بنیادی ترین  کار  در این امر می باشد. بنابراین اگر تصمیم گرفته اید که برای ادامه­­ی تحصیل  ویا زندگی به کشوری دیگری بروید باید همه­ی جوان تصمیم خود را بسنجید در آینده متضرر نشوید و از این تصیمیم خود پشیمان نشوید. زیرا غربت و دوری از خانودده، فرهنگ جدید و ناشناخته، زبان ها گفتاری جدید همگی می تواند در تصیمی گیری شما نقش داشته باشد. بنابراین اگر سوالی در این‌باره دارید حتما از تجربه افرادی که همین مسیر را طی کرده اند و یا یک مشاور تحصیل در خارج از کشور صحبت کنید.

 اقدام برای روادید و پاسپورت

قدم نخستی که در این مرحله باید انجام داد این است که اول پاپورت خود را اخد کنید. در ادامه و در اسرع وقت وقتی که جواب پذیرش ما از دانشگاه مقصد آمد و دعوت نامه برای شما ارسال شد برای ویزا اقدام کنید. همین الان پاشید. به علت زمان بر  بودن و قابل پیش بینی نبودن زمان اخذ ویزا، حتما این کار در الویت تمام کارهای خود قرار دهید تا به به موقع ویزای شما صادر شود و از زمان شروع ترم جا نمانید.

در صورت امکانپذیر بودن حتی در صورت ریجکت شدن ویزا زمانی برای اعتراض به بررسی پرونده خود داشته باشید وهمچنین بتوانید برای یک کشور دیگری نیز اقدام کنید. بنابراین اخذ روادید را در الویت تمام کارهای خود بعد از اخذ پذیرش قرار دهید.

آشنایی با کشور مقصد

قدم بعدی که در کشور مقصد دچار تعجب و دردسر نیافتید این است که از فرهنگ مردم و قوانین آن کشور آگاهی کسب کنید. بنابراین نخست باید از آداب، سنت و فرهنگ غالب جامعه مطلع شوید و اینکه چقدر تنوع غذایی دارند و چه نوع غذاهایی را میل می کنند و اینکه چه پوششی دارند و رفتار اجتماعی مردم چگونه است را بدانید. برای این کار می توانید از افراد و گروه‌ها و هموطنانی که اطلاعات صحیح و درستی راجع به کشور مورد نظرتان دارند سوال کنید و از مقصد خود اطلاعات کسب کنید تا دچار تشویق نشوید ک محیط جدید برای شما غریبه است.

بسیاری از افراد این کار را بیهوده می دانند و فکر می کنند که تفاوت چندانی ایجاد نمی کند، اما دانستن فرهنگ یک کشور دیگر و با دید وسیع و باز وارد یک کشور شدن،  علاوه بر اینکه خیلی جذاب است و می تواند بهترین قسمت سفر باشه، نیاز شما رو در برقراری ارتباط راحت‌تر می‌کند.

حتما بخوانید: برای اپلای تحصیلی به آمریکا متاهل برویم یا مجرد؟!

 جمع آوری اقلام مورد نیاز و مهم

در قدم نخست با توجه به کشور مقصد و قوانین آن باید از این موضوع مطلع باشید که چه چیزهایی برای شما لازم می شود تا همراه با خود ببرید و تا در صورت بالا بودن هزینه آن دچار این نگانی نشوید. همچنین بعضی از اقلام دارویی نیز در برخی از کشورها منع قانونی دارد که باید از حمل آن حتما آگاهی کسب کنید. به غیر از مدارک و لباس و یک سری وسایل کلی، قطعا وسیله‌های دیگری نیز هم وجود دارد که ممکن است به آن فکر کرده باشید ولی به علت مشغله در روزهای نزدیک به پرواز شاید فراموش شود.

بنابراین بهترین روش برای اینکه هیچ وسایلی را از یاد نبرید این است که یک چک لیستی تهیه کنید؛ از هر موردی که به نظر مهم می باشد و یا آن را دوست دارید با خود ببرید حتام در این لیست یاداشت کنید. شاید این فکر به نظر شما برسد که با این چک لیست تعداد وسایل زیاد خواهد شد و اماکان جاسازی آن و حمل ان امکان پذیر نمی باشد؛ ولی شما حتما این اقلام مورد نیاز را یادشت کنید و در روز پرواز با توجه به الویت های شما آن ها را جاسازی کنید.

تفاوت رزومه و cv | توصیه نامه برای اپلای | ویرایش رزومه | هزینه تحصیل در روسیه | نمونه انگیزه نامهاسکالرشیب

ارتباط با خانواده و دوستان

یکی از با ارزش ترین و مهم ترین دارایی هر انسانی در طول زندگی هر شخصی خانواده است. زمانی که شخصی از خانوده خود دور شود، خانواده بیشتر از خود شخص دچار نارحتی و دلتنگی می شود. به این دلیل که متقاضی به علت هیجانات ناشی از دانشگاه و کشور جدید و مشغله های فراوان در این مسیر کمتر دچار این مسئله شود. بنابراین برای رفع این مورد الویت تماس خود را به خانواده اختصاص دهید و برنامه ای برای این کار داشته باشید و به طور مرتب با خانه و خانواده خود تماس بگیرید. اسکایپ و واتساپ بهترین اپلیکیشن برای این نوع ارتباط است هم تماس صوتی و هم هم تصویری و هم چت دارد.

پیدا کردن دوست و هم صحبت

به دلیل اینکه با محیط و فرهنگ جدید روبه می شوید و از خانواده و کشور خود دور می شود دچار احساس دلتنگی می شوید. برای رفع این کار بهترین کار برای افراد متاهل این است که همسر خود را نیز به همراه داشته باشند. برای سایر افراد نیز این کار ساده است ولی خیلی متفاوت از کشور ما می باشد. از این رو می توان از بومی های آن منطقه کمک بخواهید و سعی کنید با آدم هایی که حداقل از نظر شما موجه و قابل اعتماد ارتباط برقرار کنید. همچنین می توانید از دانشجویان ایرای که در آن دانشگاه تحصیل می کنند و یا دانشجویان داخل اداره یا آزمایشگاه مورد نظر با شما ارتباط و دوستی خود را شروع کنید.

گردش و پیاده روی در شهر محل تحصیل و زندگی

به این علت که در شهر و کشور خود به دلیل عادی و تکراری بودن مسیرها و مناظر از پیاده‌روی برای سفرهای درون شهری خود استفاده نکنید. ولی زمانیکه به یک کشور و شهر جدید وارد می شوید، به علت  جدید و متفاوت بودن محیط و مناظر باعث می‌شود که حتما بخشی از مسیر را پیاد روی کنید. این کار یک حسنی که دارد این است که هم مسیرهایی را در مواقع ضروری یاد بگیرید وهم باعث تغییر روحیه و بهتر شدن حال شما شود. بنابراین حتما قبل از سفر کفش مناسب و لباس راحتی را برای پیاده‌روی تهیه کنید.

رفتار کردن همانند شهروند آن کشور

اصولا وقتی در یک کشوری شما تحصیل می کنید، به علت اینکه زمان تحصیل طولانی می شود و تقریبا یک اقامت طولانی مدت در کشوری با فرهنگ نسبتا بیگانه دارید به نوعی شما هم شهروند آن کشور هستید ونه یک توریست که اقامت کوتاه مدت دارد. بنابراین تلاش کنید که تا جایی که امکان دارد و در صورت حفظ حدود خود با فرهنگ رفتار مردم یک دست شوید. زیرا برای فردی که جزئی از یک جامعه جدید است، اصرار بر حفظ و اجرای فرهنگی بومی خود نمی‌تواند به موفقیت او در جامعه جدید منجر شود.

 تجربه موارد جدید

اگر همراه با یکی از دوستان خود برای تحصیل به شهر یا کشور دیگری مهاجرت کرده اید، در این صورت خیلی خوش‌شانس هستید که حداقل فرد آشنایی را در غربت همراه خود دارید تا راحت‌تر با اوضاع جدید وفق یابید. بنابراین با این همراه و دوست می توانید می‌توانید به کسب تجربه های جدید و یافتن دوستانی دیگر بپردازید. در هر صورت باید برای کشف دنیای جدید باید از محیط امن قدیمی خود بیرون بیایید وهراس را از خود دور کنید تا جنبه جدیدی از شخصیت خود را کشف کنید.

ثبت خاطرات و تجربه تحصیل در خارج از کشور

هرطوری که می‌توانید خاطرات تجربه و تحصیل خود را در خارج از کشور را ثبت کنید. برای این کار می‌توانید یک وبلاگ داشته باشید، عکس بگیرید، فیلم بگیرید یا خاطرات خود را یادداشت کنید. سال‌ها بعد وقتی بخواهید دوران خوش تحصیل در خارج از کشور خود را به یاد آورید. مستند کردن خاطرات و تجربیات به شما این امکان را می‌دهد که همه چیز را با جزئیات به یاد آورده و تجربیات کامل‌تری را در اختیار بقیه بگذارید.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *