مشاوره ارزیابی رایگان وضعیت پرونده تحصیلی: وارد شوید

آزمون IMAT

5/5 - (1 امتیاز)

آزمون IMAT

آزمون IMAT کوتاه شده عبارت International Medical Admissions Test است که هر ساله توسط دانشگاه های ایتالیا برگزار می شود. این آزمون برای دانشجویان بین المللی و بومی طراحی گردیده است و برای افرادی ضرورت دارد که قصد تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا و در مقطع کارشناسی و بالاتر و در رشته‌های دندانپزشکی، داروسازی، پزشکی و رشته های مرتبط را دارند.

آزمون IMAT توسط وزارت آموزش، تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های ایتالیا (MIUR) و با همکاری مراکز و سازمان آموزشی همچون  Admissions Testing Service و پذیرش کنندگان کمبریج هر ساله برگزار می شود.

اقامت پس از تحصیل | گواهی تمکن مالی | بهترین روش پرداخت خارجی | اکسپرس انتری کانادا چیست؟ | اپلای | بورسیه های تحصیلی

آزمون IMAT دارای اعتباری 1 ساله است و تنها در نزد دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه Bari ،Bologna، میلان، Milano Bicocca ،Napoli ،Naples Federico ،Pavia ،Rome ,La Sapienza ،Rome ,Tor Vergata ،Torino ،Messina ،Padova و Siena مرسوم است و تنها برای وقتی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و ارشد در رشته‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و رشته های مرتبط در ایتالیا را داشته باشید لازم است.

 با این تفاسیر این سوال مطرح می شود که آزمون IMAT چه کاربرد و چه مزایایی دارد و چرا باید در این آزمون شرکت کرد؟

آن دسته از افرادی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی و غیره را در دانشگاه‌های ایتالیا را دارند، داشتن نمره‌ای بالا در آزمون ایمت کمک بسیار زیادی در پذیرش می کند. علاوه بر این قوبلی و کسب نمره بالا در این آزمون در پیدا کردن شغل هم تاثیر گذار است. علاوه بر این، آزمون آیمت یکی از مدارک مهم دیگر برای پذیرش در مقاطع ارشد، دکتری در دانشگاه های ایتالیا محسوب می شود. در کنار این مسائل، آزمون آیمت در پیدا کردن فاند بسیار موثر است و شانس شما را برای اخذ فاند بالا می برد.

تحصیل در اسپانیا | بورسیه DAAD آلمان | راهنمای تحصیل در آلمان | تحصیل در آلمان | تحصیل در هلند | اپلای

ساختار آزمون  IMAT

آزمون IMAT برخلاف آموزن‌های رایج دنیا، به صورت کاغذی برگزار می شود و متقاضی باید در یک بازه زمانی 100 دقیقه ای به 60 سؤال پنج‌ گزینه‌ای پاسخ دهد. از لحاظ محتوا، آزمون آیمت از 4 قسمت استدلال منطقی و دانش عمومی، زیست‌شناسی، شیمی، ریاضی و فیزیک تشکیل شده است.

 • قسمت اول که به آن استدلال منطقی و اطلاعات عمومی گفته می شود، دانش عمومی و مهارت‌های فکری که دانشجویان به منظور موفقیت در یک دوره تحصیلی در بالاترین سطح نیاز دارند را ارزیابی می‌کند. این مهارت‌ها اساس همه تحصیلات دانشگاهی هستند که اغلب به حل مسائل جدید، درک بحث برای نتیجه‌گیری، تقویت یا دفاع از یک دیدگاه نیاز دارند. این قسمت شامل 22 سؤال 5 گزینه ای است که 12 سؤال مربوط به اطلاعات عمومی است و 10 سؤال نیز مرتبط با استدلال منطقی است. سوالات دانش عمومی مربوط به موضوعات مختلف فرهنگی، شامل موضوعات ادبی، تاریخی، فلسفی، اجتماعی و سیاسی می باشد. سوالات بخش منطق، مهارت‌های فکری، استدلالی و تحلیلی متقاضی، به ویژه توانایی پیگیری مراحل استدلال منطقی در موضوعات مختلف برای تشخیص استدلال‌های غلط در بحث، حل مسائل و تشخیص اطلاعات مرتبط از اطلاعات غیرمرتبط را ارزیابی می‌کند.
 • بخش دوم مربوط به مباحث زیست‌شناسی است که شامل موضوعات شیمی موجودات زنده، سلول، پایه حیات، بیوانرژتیک، تولید مثل و وراثت، وراثت و محیط زیست، آناتومی و فیزیولوژی جانوران و انسان‌ها می باشد از این بخش 18 سوال مطرح می شود.
 • بخش سوم مربوط به مباحث شیمی می باشد که به موضوعاتی از قبیل ترکیب ماده، ساختار اتمی، جدول تناولی عناصر، پیوند شیمیایی، مبانی شیمی غیرآلی، واکنش‌های شیمیایی و استوکیومتری، محلول‌ها، اکسیداسیون و کاهش، اسیدها و بازها، مبانی شیمی آلی پرداخته می شود از این بخش 12 سوال مطرح می شود.
 • بخش چهارم مربوط به فیزیک و ریاضی است. در فیزیک به موضوعاتی از قبیل اندازه‌گیری، سینماتیک، دینامیک، مکانیک سیالات، ترمودینامیک، الکتروستاتیک و الکترودینامیک پرداخته می شود. در قسمت ریاضیات نیز به موضوعاتی از قبیل جبر و مجموعه‌های عددی، توابع، هندسه، آمار و احتمالات پرداخته می شود. از این قسمت 8 سوال مطرح می شود.

آزمون IMAT

بخش دوم، سوم و چهارم مجموعا مرتبط با دانش علمی است که 38 سؤال 5 گزینه ای را در خود جای داده است. 18 سؤال در زمینه ی زیست شناسی، 12 سؤال در زمینه ی شیمی و 8 سؤال نیز در رابطه با فیزیک و ریاضیات خواهند بود. نمره کل داوطلب با استفاده از روش زیر تعیین می شود:

تحصیل و زندگی در ژاپن | تحصیل و زندگی در دانمارک | بورسیه تحصیلی استرالیا | زندگی و تحصیل در استرالیا

 • 1.5 امتیاز برای پاسخ صحیح
 • -0.4 امتیاز برای پاسخ اشتباه
 • 0 امتیاز برای سوالاتی که پاسخ داده نشده است

نمره کل IMAT (حداکثر 90 امتیاز) همراه با نمره در هر بخش از منطق، دانش عمومی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات گزارش خواهد شد.

فرایند کلی ثبت نام در آزمون IMAT

متقاضیانی که در اتحادیه‌ی اروپا اقامت ندارند، باید از نمایندگی دیپلماتیک کشور ایتالیا در سفارت خانه کشور محل اقامت خود یک تأییدیه ی پیش ثبت نام دریافت کنند. برای ثبت نام نیز بایستی از طریق سایت Universitaly اقدام کنند. متقاضیان پس از تکمیل مدارک یک ایمیل تأییدیه دریافت می کنند. در فرآیند پیش ثبت نام نیز سفارت به شما خواهد گفت که چه مدارکی را باید تهیه کنید. مدارک و الزامات از کشوری به کشور دیگر متفاوت است، اما برخی از اسناد مشترک هستند.

 1. مدرک DoV

اثبات این که شما 12 سال تحصیل کرده اید و واجد شرایط درخواست یک دانشگاه ایتالیا هستید. توسط کنسولگری کشوری که موسسه یا مدرسه شما در آن مستقر است صادر می شود.

شما باید این فرم را با دانشگاه انتخاب اول خود پر کنید و آن را امضا کنید.

 • عکس های شما
 • کپی گذرنامه

مهم: دانشگاه ها به آزمون مهارت زبان انگلیسی یا ایتالیایی نیازی ندارند، اما ممکن است یک کنسولگری از شما آنرا به منظور ویزای دانشجویی بخواهد.

فرایند ثبت نام

 • شما باید یک حساب در Universitaly به آدرس https://www.universitaly.it بسازید.
 • وزارتخانه تاریخ ثبت IMAT را اعلام می کند.
 • شما برای IMAT باید از طریق حساب universItaly ثبت نام کنید و هزینه آنلاین را پرداخت می کنید.
 • می توانید یکی از مراکز آزمون موجود را انتخاب کنید. اگر می خواهید در ایتالیا امتحان دهید ، باید در اولین انتخاب خود این کار را انجام دهید.
 • دو ایمیل دریافت خواهید کرد که باید آنها را چاپ کنید و در روز آزمون با خود بیاورید:
 • اولین ایمیل تأیید حساب Universitaly شما است که به تازگی ایجاد شده است و به آدرس ایمیلی که برای ایجاد حساب خود استفاده کرده اید ارسال می شود.
 • ایمیل دوم تأیید پرداخت شما و پذیرفتن سفارش شما با ارزیابی زبان انگلیسی کمبریج است. این ایمیل به آدرس ایمیل دارنده کارت اعتباری که قبلاً برای IMAT پرداخت می کردید ارسال می شود.

بعد از آزمون

پیش از انتشار نتایج، سوالات و جوابها در وب سایت MIUR منتشر شده است. داوطلبان از تاریخ انتشار پنج روز فرصت دارند تا “اعتراض های خود” را ارسال کنند. نتایج به طور معمول تقریباً طی چهار هفته از تاریخ آزمون در دسترس است. برای جزئیات بیشتر به:  http://accessoprogrammato.miur.it  مراجعه کنید. حدود دو هفته پس از امتحان ، نتایج  بصورت ناشناس در وب سایت Universitaly منتشر می شود. رتبه بندی ناشناس لیستی از کلیه نتایج هر آزمون دهنده است. با این وجود هیچ راهی برای دانستن نتایج شما وجود ندارد زیرا هیچ نامی وجود ندارد، فقط کد است. فهرست اسام ناشناس نیز بر اساس امتیاز مرتب نمی شود. سه هفته پس از امتحان، امتیازات شخصی خود را در وب سایت Universitaly می توانید مشاهده نمایید.

حدود 4 هفته پس از امتحان، رتبه بندی رسمی خارج شده است. اگر کاندیدای اتحادیه اروپا باشید، رتبه بندی در منطقه رزرو شده در Universitaly منتشر می شود. اگر نامزد غیر اتحادیه اروپا باشید ، رتبه بندی توسط دانشگاه ها منتشر می شود.

پس از پایان اعلان نتایج، دانشگاه انتخاب اول شما ایمیلی برای شما ارسال می کند و به شما اطلاعاتی در مورد دستورالعمل هایی را که باید برای تکمیل ثبت نام خود دنبال کنید را می دهد. روند ممکن است از دانشگاه به دانشگاه دیگر باشد ، اما معمولاً آنها از شما می خواهند اسناد خاصی را اسکن کنید. (بیشتر گذرنامه / Dov). درنهایت با پرداخت هزینه ها شما در دانشگاه ثبت نام خواهید شد. در حالی که دانشگاه خود را در جریان روند کار قرار می دهید، برای ویزای دانشجویی خود در سفارت / کنسولگری خود اقدام کنید. توصیه می شود حتی پس از پرداخت هزینه های خود با آنها تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید که برای دریافت ویزا به یک دوره زمانی نیاز دارید. دانشگاه ها در مورد متقاضیان غیر اتحادیه اروپا و مهلت زمانی مورد نیاز برای درخواست ویزا برای دادن زمان اضافی کاملاً درک می کنند.

در چه کشورها و مؤسساتی آزمون IMAT برگزار می شود

آزمون IMAT در بیش از 20 کشور جهان برگزاری می شود. برخی از کشورهای برگزار کننده ی این آزمون نظیر برزیل، کانادا، قبرس، چین، فرانسه، آلمان، سوئیس، اسپانیا، یونان، هنگ کنگ، هند، اسرائیل، ایتالیا، پاکستان، لهستان، ترکیه، آفریقای جنوبی، امارات، انگلستان و آمریکا می باشد. برای اطلاع از وضعیت کشور برگزرا کننده آزمون IMAT بایستی به سایت معتبر دولتی MIUR و universitaly.it مراجعه کرد. در جدول زیر اسامی کشورها و شهرهایی که برگزرا می کینند بیان شده است.

شرایط و قوانین برای ثبت نام در آزمون IMAT

آزمون IMAT برای افراد فارغ التحصیل مقطع دبیرستان توصیه شده است اما با این حال برای شرکت کنندگان هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.

 • همراه داشتن لاک غلط گیر و مداد رنگی اکیدا ممنوع است.
 • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.
 • همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی برداری ممنوع است.
 • همراه داشتن ساعت مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیدا ممنوع است.
 • خارج کردن برگه ی امتحانی تنها در صورت هماهنگی مجاز است.
 • خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف است.
 • متقاضیان غیر اروپایی باید حتما ویزای شهروندی کشور غیر اتحادیه ی اروپا را داشته و در این کشور نیز زندگی نکرده باشند.
 • اگر دانش آموز اروپایی هستید حتما باید شهروندی یکی از کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا را نیز داشته باشید.
 • متقاضیانی که تحصیلات کارشناسی را گذرانده باشند و مدرک لازم برای ورود به دانشگاه آن ها IMAT است واجد شرایط شرکت در آزمون IMAT هستند.

زمان برگزاری آزمون IMAT

آزمون IMAT از لحاظ زمان برگزاری دارای محدودیت است و برخلاف آزمون های آیلتس و تافل، فرصت شرکت زیادی وجود ندارد. شروع ثبت نام آزمون IMAT هر ساله از تاریخ تا 25 جولای برای دانشجویان بین المللی و بومی است و ماه سپتامبر زمان برگزاری آزمون است. بنابراین برای ثبت نام می توانید بر اساس تاریخ معین شده توسط خود دانشگاه در این بازه ی زمانی اقدام به ثبت نام کنید. زمان ثبت نام قابل تمدید نخواهد بود لذا از قبل نسبت به تهیه ی مدارک و هزینه ها اقدام نمایید تا بتوانید در فرصت معین شده در تیر ماه، ثبت نام کنید.

دوره ‌ها و کلاس‌ های مرتبط با آزمون IMAT

از دوره ها و کلاس های مشهور آزمون IMAT، می توان به دوره های آنلاین LIVE دوره ی IMAT توسط اساتید برجسته ی آکسفورد و کمبریج اشاره نمود که در آن 30 ساعت کلاس مجازی، 2 هفته تدریس فشرده و دسترسی به بانک سؤالات به مدت 1 سال خدمات ارائه می گردد. دوره های ویدیویی IMAT که در آن بیش از 60 ویدیوی آموزشی که در مجموع شامل 9 ساعت تدریس، بیش از 1000 نمونه سؤال و شبیه ساز آزمون و راه حل­های سؤالات قبلی آزمون است.

دورههای Harvey که شامل نمونه سؤال، ویدیوهای آموزشی، آزمون­های شبیه سازی شده و کلاس­های رفع اشکال با اساتید برجسته است نیز از نمونه دوره­های مشهور در سطح جهانی است که توسط MIUR در ایتالیا برگزار می­گردد.

مهلت اعتبار و هزینه آزمون IMAT

مهلت اعتبار آزمون IMAT تنها به مدت 1 سال است و تنها برای سال تحصیلی پیش رو معتبر خواهد بود. داوطلبانی که مایل به شرکت در IMAT هستند باید هزینه ورودی را پرداخت کنند:

 • 114 پوند
 • 130 یورو
 • 164 دلار

نمونه سوالات آزمون IMAT

آزمون IMAT به مطالعه اضافی زیادی احتیاج ندارد زیرا متکی به مهارت و دانشی است که داوطلبان باید از قبل داشته باشند. داوطلبان می توانند با مطالعه نمونه سوالات به سطح امادگی خوبی برسند. لطفا توجه داشته باشید: تعداد سوالات در هر بخش از IMAT ممکن است از سال به سال دیگر متفاوت باشد.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *