روش های آزادسازی مدرک تحصیلی

1.5/5 - (2 امتیاز)

روش های آزادسازی مدرک تحصیلی

مدرک دانشگاهی یکی از اسناد مهم و ضروری برای افرادی است که قصد دارند تا در دانشگاه های خارجی تحصیل کنند و یا در خارج از کشور مشغول به کار شوند. آزاد سازی مدرک دانشگاهی فقط برای افرادی است که در دانشگاه های دولتی و در نوبت روزانه تحصیل کرده اند. با توجه به دستورالعمل هایی که از طرف  وزارت علوم ابلاغ شده است، دانشجویانی که از تحصیلات رایگان استفاده می کنند، به تعداد سال های تحصیل خود موظف هستند تا به کشور خدمت کنند.

برای آگاهی از تعداد این سال ها، می توان به گواهی موقت خود مراجعه کنید. زیرا تعداد سال های خدمت به مقطع تحصیلی دانشجو و نوع پذیرش وی در کنکور کارشناسی یعنی منطقه های 1 ، 2 و 3 بستگی دارد. از این رو تعداد دقیق سال های تعهد خدمت و در گواهی نامه موقت فارغ التحصیلان درج شده است. در ادامه روش آزاد سازی را قدم به قدم برای دانشجویان دانشگاه های دولتی را توضیح می دهیم.

با درخواست کاربرات دو بخش برای پیگیری این قانون ایجاد شده است:

عضویت در گروه تلگرام کمپین لغو قانون 6 ماهه کاریابی برای آزاد کردن مدرک

 

حذف محدودیت ۶ ماهه کاریابی برای آزاد کردن مدرک بعد فارغ التحصیلی

روش های آزادسازی مدرک دانشگاه های دولتی (روزانه)

همانطور که گفتیم دانشجویان دانشگاه های دولتی به دلیل تحصیل رایگان به ازای سال های تحصیلی و با توجه به منطقه ای که در زمان کنکور در آن حضور داشته اند، دارای تعهد خدمت به دولت می باشند. از این رو مدرک تحصیلی آن ها پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه باقی می ماند تا دانشجو ابتدا مدت تعهد خدمت لازمه را به اتمام برساند.

اما چون این تعداد سال ها زیاد می باشد و دانشجویانی که قصد دارند تا به تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور بپردازند زمان کافی برای اتمام آن را نخواهند داشت. بنابراین به جز انتظار برای اتمام دوره تعهد، روش های دیگری نیز برای آزاد سازی مدرک وجود دارند. برای متقاضیانی که قصد دارند تا مدارک خود را آزاد کنند به طور کلی ۵ حالت وجود دارد:

 • پرداخت نقدی هزینه
 • نامه کاریابی (اداره کار)
 • سابقه بیمه (سال‌های خدمت)
 • دانشجویان بورسیه
 • دانشجویان متعهد به خدمت به آموزش پرورش

در ادامه به بررسی مراحل و شرایط لازم جهت معافیت از تعهد خدمت آموزش با استفاده از هر یک از راه های فوق می پردازیم.

حتما بخونید: چگونه اصل مدرک تحصیلی خود را برای اپلای از دانشگاه دریافت کنیم؟

روش آزاد سازی مدرک دانشگاه های روزانه با استفاده از ارائه نامه عدم کاریابی

 در قدم اول برای آزاد سازی مدرک دانشگاه با استفاده از هر یک از روش هایی که ذکر کردیم، بایستی به صورت کامل با دانشگاه محل تحصیل خود تسویه کرده باشید. دلیل این امر این است که در صورت داشتن بدهی بابت خوابگاه، وام و… این اجازه به شما برای آزاد سازی مدرک داده نمی شود.

در ادامه برای آغاز فرآیند لغو تعهد خدمت لازم است که ابتدا در سامانه  سجاد یا همان سامانه جامع امور دانشجویان به نشانی portal.saorg.ir  ثبت نام کنید. پس از وارد کردن اطلاعات لازمه و بارگذاری مدارک مربوطه در سامانه سجاد، مطابق شکل زیر به بخش “لغو تعهد” مراجعه کنید.

در این قسمت می توانید نوع درخواست خود را برای آزاد سازی مدرک تحصیلی مشخص کنید. سایت سامان امور دانشجویان برای دانشجویان و فارغ التحصیلان خدمات بسیاری را مهیا کرده اند که ثبت درخواست لغو تعهد و پیگیری آن نیز یکی از این خدمات می باشد. این نکته را نباید فراموش کنید که اگر  به مدت یک ماه به پورتال خود در سامانه سجاد مراجعه نکنید، حساب کاربری شما غیر فعال می شود.

برای تکمیل این اطلاعات  تقریبا همه مدارکی که تصورش را کنید نظیر شنا‌سنامه، کارت‌ملی، سریال شناسنامه، محل تولد، کارت پایان خدمت ( برای آزاد سازی از طریق کاریابی)، نمرات و ترم‌های دانشگاه و … را از شما می خواهند. علاوه بر این توجه کنید که برای لغو تعهد دانشگاه ابتدا باید مدرک مقطع پایین‌تر آزاد شود.

مراحل اپلای کردن | راهنمای مهاجرت کانادا | مدارک اپلای | روش گرفتن پذیرش دانشگاه های خارجی | اپلای کردن یعنی چی؟

در ادامه با اتمام فرآیند و تکمیل تمام فرم های لازمه در انتهای درخواست یک فرم به شما نمایش داده می‌شود که از شما می‌پرسد که  از چه روشی قصد دارید تا مدرک خود را آزاد کنید:

روش آزاد کردن مدرک تحصیلی

روش آزادسازی مدرک دانشگاه با استفاده از نامه کاریابی

در روش آزاد سازی با استفاده از کاریابی اولین قدم جهت دریافت اصل مدرک تحصیلی، ثبت نام در یک موسسه کاریابی می باشد. شرایط لازم به منظور لغو تعهد خدمت از سوی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی مشخص شده است.

شرایط لازم برای آزاد کردن مدرک از طریق کاریابی و بدون هزینه

افرادی که قصد دارند مدرک خود را به این روش آزاد کنند، باید دارای شرایط زیر باشند:

 • حداقل شش ماه از ثبت نام در موسسه کاریابی سپری شده باشد.
 • حداقل یک سال از تاریخ فارغ التحصیلی مندرج در گواهی موقت گذشته باشد.
 • حداقل یک سال از دریافت کارت پایان خدمت یا معافیت دائم (پزشکی یا غیرپزشکی) برای آقایان گذشته باشد.
 • نداشتن سابقه کار

مراحل لغو تعهد خدمت از طریق نامه کاریابی

در صورتی که در طی مدت شش ماه هیچ گونه فرصت شغلی که در ارتباط با تخصص متقاضی  باشد فراهم نگردد و موسسه کاریابی نتواند داوطلب را به فرصت های شغلی مناسب معرفی کند، نامه عدم کاریابی وی صادر می گردد. به طور کلی لغو تعهد خدمت از طریق نامه کاریابی مستلزم طی مراحل زیر می باشد.

 • ثبت نام در موسسه کاریابی
 • دریافت نامه ای مبنی بر عدم یافتن شغل مناسب توسط موسسه کاریابی
 • ارائه نامه عدم کاریابی به وزارت کار ، تعاون و رفاه اجتماعی استان محل سکونت
 • بررسی و کنترل مدارک و شرایط لازم از سوی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و اعلام نتایج به اداره کل مرکز استان
 • مکاتبات نهایی اداره کل مرکز استان با دانشگاه محل تحصیل متقاضی و در نهایت لغو تعهد خدمت متقاضی

راهنمای اخذ پذیرش تحصیلی | شرایط اپلای | مدارک مورد نیاز برای اپلای | چگونه اپلای کنیم | دانشگاه های بدون شهریه | ویرایش توصیه نامه

راهنمای مراحل لغو تعهد خدمت با جزئیات

 در ادامه هر یک از مراحل فوق را توضیح خواهیم داد که بصورت زیر می باشد:

 • ثبت نام در یک موسسه کاریابی ثبت‌نام کنید

دانشجویان شش ماه (اما در ابان ماه سال 98 تغییراتی به همراه داشته است که شش ماه به یکسال تبدیل شده است) پس از فارغ التحصیلی یا تاریخ دفاع از پایانامه خود وقت دارند تا در یک موسسه کاریابی ثبت نام کنند و در صورتی که بعد از  این تاریخ ثبت نامی در موسسه کاریابی صورت نگیرد نمی توان از طریق عدم کاریابی مدارک خود را آزاد کرد.

بعد از اینکه در یک موسسه کاریابی ثبت‌نام کردید و در حدود شش ماه زمان سپری شد، یک نامه مبنی بر اینکه برای شخص مورد نظر در تاریخ مربوطه هیچ گونه شغلی پیدا نشده است صادر می شود. متقاضیان توجه کنند که تاریخی که برای شما  صادر می کنند حتما باید در بازه ۶ ماه بعد از آخرین مقطعی که فارغ التحصیل شده اید باید باشد. در ادامه بعد از اینکه نامه کاریابی‌ خود را دریافت کردید به سراغ مرحله بعد باید بروید.

 • مراجعه به شعبه کل اداره کار و تعاون و رفاه‌ اجتماعی استان‌ مربوطه

در این مرحله باید به اداره کار و تعاون و رفاه‌ اجتماعی استانی که در آن اقدام کردید مراجعه کنید تا نامه مورد نظر تایید شود. پس از مراحل نامه عدم کاریابی را برای ادامه مسیر به شما تحویل خواهند دارد.

 • مراجعه به سایت سجاد

سپس به سامانه سجاد مراجعه نمایید و این نامه را در سامانه (سجاد) آپلود کنید. بعلت شلوغی های رایج در ادارات و دانشگاه ها بهتر است که برای انجام شدن سریع این مرحله با دانشگاه تماس بگیرید و یا به صورت حضوری مراجعه نمایید تا دانشگاه مدارک شما رو بررسی کند. این مرحله بسته به دانشگاه در حدود ۱ هفته الی ۲۰ روز زمان می برد و در صورت نداشتن مشکل در مدارک یک نسخه دانشنامه و ریزنمرات با مهر رسمی دانشگاه به شما داده می شود.

شرایط و نحوه دریافت اصل دانشنامه

نکات مهم در فرآیند آزادسازی مدرک از طریق عدم کاریابی

نکته 1: برای آزاد سازی مدرارک از طریق عدم کاریابی، نباید در مقاطع بالاتر در حال تحصیل باشید. به عنوان نمونه دانشجویان در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، نمی توانند مدرک کارشناسی خود را آزاد کنید.

نکته 2: متقاضی آزادسازی مدرک از طریق عدم کاریابی نباید از طریق هیچ سازمان و یا ارگان دولتی و یا خصوصی بیمه شده باشد. زیرا در صورت داشتن سابقه بیمه استفاده از نامه کاریابی برای لغو تعهد امکان پذیر نمی باشد.

نکته3: روش های دیگری نیز مانند بازنشستگی و یا از کارافتادگی برای لغو تعهد خدمت وجود دارد.

نکته 4:  ایراداتی که در طی این مسیر دانشگاه می تواند بگیرد مانند طی نشدن یک سال از زمان فارغ‌التحصیلی و ۶ ماه از ثبت‌نام در کاریابی است.

نکته 5:‌  با استفاده از نامه کاریابی می توان مدرک تمام مقاطع تحصیلی را آزاد کرد و در صورتی که  مدرک کارشناسی ارشد را دارید حتما در کاریابی بیان کنید که قصد دارید تا هر دو مقطع را آزاد کنید.

شرایط و قیمت آزاد کردن مدارک تحصیلی جهت اپلای

برای دریافت مشاوره اپلای با ما تماس بگیرید و یا به صفحه مشاوره اپلای برای رزرو مراجعه کنید.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

دیدگاه کاربران
 • افسانه 9 فوریه 2020

  در مورد نکته ۲ میخواستم بپرسم که در چه مقطع زمانی نباید سابقه کار داشته باشیم تا مدرک رو بسه از طریق کاریابی آزاد کرد؟ بازه زمانی خاصی مد نظره؟

  • همیار ادمین 9 فوریه 2020

   بیمه کار بعد فارغ التحصیلی نباید داشته باشید
   در این صورت بیکار به حساب نمیایید و کاریابی قبول نمیکنه

 • آرزو درویشی 19 اکتبر 2020

  سلام
  من شرایط خاصی دارم برای آزادسازی از طریق لغو تعهد خدمت از طریق نبود کار.
  من سال 94 وارد دانشگاه شدم 98 فارغ مقطع لیسانس روزانه و همون سال ارشد (اون هم روزانه) قبول شدم. بعد از دو ترم انصراف دادم و حالا که حکم انصرافم تایید شده برای گرفتن مدرک موقت لیسانسم که جزو مدارک ثبت نامی برای ارشد بود باید جریمه انصراف رو بدم. حالا سوال اینه اگر این جریمه رو بدم و مدرک موقت لیسانس رو بگیرم، میتونم ببرمش کاریابی؟ به خاطر اون قانون 6 ماه و اینا. چون من مدرکم دست دانشگاه بوده و خب دست خودم نبوده که بخوام سهل انگاری کنم و بعد شش ماه نبرمش.
  ممنون

  • همیار ادمین 19 اکتبر 2020

   سلام
   در این مورد خاص به خود سازمان امور دانشجویان مراجعه کنید و توضیح بدید که خود دانشگاه بیش از شش ماه صدور حکم رو برای شما طول داد.

 • محمد 4 اکتبر 2022

  در صورتی که در حین تحصیل بیمه رد شده باشه ولی بعد از فارغ التحصیلی بیمه رد نشده باشه، امکان ازادسازی با نامه عدم کاریابی وجود داره؟

  • همیار ادمین 4 اکتبر 2022

   سلام. مشکلی نیست و میتونید برای آزادسازی از کاریابی اقدام کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *