0

حذف محدودیت 6 ماهه کاریابی برای آزاد کردن مدرک بعد فارغ التحصیلی

4.1/5 - (22 امتیاز)

خبر فوری: ابلاغ به کاریابی ها با اطلاع رسانی دانشجویانی که در این سایت نظرات خود را قرار می دهند انجام شده (این خبر فقط گفته چند دانشجو در این وب سایت است) امیدواریم بتونید از این موقعیت استفاده لازم را بکنید

با درخواست کاربرات دو بخش برای پیگیری این قانون ایجاد شده است:

عضویت در گروه تلگرام کمپین لغو قانون 6 ماهه کاریابی برای آزاد کردن مدرک

نظر یک کاربر

سلام در رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری خانم مهدیس مولوی بند یک ماده 50 لغو تعهد آموزش رایگان از تاریخ تصویب ابطال شده و در روزنامه رسمی کشور منتشر شده است لطفاً متن سپری شدن حداکثر ۶ ماه از تاریخ فارغ‌التحصیلی که در گواهی موقت درج شده است را اصلاح نمایید . تشکر

شماره پرونده: 34/97

تاریخ دادنامه: 2469

موضوع شکايت و خواسته: ابطال بند 1 تصمیم شماره 176644 / 3 / 41 – 1 / 3 / 1396 وزارت علوم، تحقیقات و فناوریرأی هیأت عمومی

با توجه به اینکه آن قسمت از بند 1 مقرره مورد اعتراض که ثبت نام بعد از مهلت شش ماهه را موجب عدم بهره مندی از امتیازات لغو تعهد از طریق عدم کاریابی دانسته و این ایجاد محدودیت زمانی خارج از
حدود اختیارات است، بنابراین مستند به بند 1 ماده 12 و مواد 88 و 13 قانون تشکیلات و آيین دادرسی ديوان عدالت اداری مصوب سال 1392 از تاريخ تصويب ابطال می شود.

مرتضی علی اشراقی
هیأت عمومی ديوان عدالت اداری
معاون قضايی ديوان عدالت اداری

این متن رای عیات عمومی دیوان عدالت اداری قوه قضائیهع می باشد .

دقت کنید: این یک نظر از یک کاربر است که در تاریخ 991119 برای ما ارسال شده و پیگیری درست بودن آن با خود شماست. (در صورتی که برای شما اثبات شد به ما هم اطلاع بدید)

ابطال مهلت ۶ ماهه فارغ‌التحصیلان برای مراجعه به کاریابی‌

آزاد سازی مدارک تحصیلی از طریق کاریابی

فارغ التحصیلانی که در یکی از دانشگاه های دولتی یا دوره روزانه که تحت نظارت وزارت علوم و تحقیقات و فناوری هستند، به صورت رایگان تحصیل کرده‌اند و  قصد آزاد کردن مدرک تحصیلی خود بعد از فارغ التحصیلی را دارند به سه راه برای آزاد سازی مواجه هستند که به ترتیب زیر می باشد:

 1.  انجام مدت زمان تعهد خدمت.
 2. پرداخت هزینه آزاد سازی که معادل با تحصیل رایگان است.
 3. آزادسازی از طریق عدم کاریابی

گزینه سوم رایج ترین روش در بین افراد فارغ التحصیل دارد زیرا دیگر نیازی به سپری کردن دوره تعهد خدمت خود ندارند و همچنین هزینه ای  بابت سال‌های تحصیل رایگان خود جهت آزاد سازی مدرک تحصیلی خود هزینه ای را پرداخت نمی کنند.اما این گزینه چه شرایطی را لازم دارد و فارغ التحصیلان چه مراحلی را باید پشت سر بگذرانند؟

شرایط لغو تعهد خدمت از طریق عدم کاریابی در قانون اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان شده است که البته در یک سال اخیر با صدور بخشنامه­ای جدید دستخوش تغییراتی شده است که در ادامه این شرایط و را توضیح خواهیم داد.

دانلود نمونه انگیزه نامه تحصیلی فارسی | نحوه نگارش SOP استاندارد | ویرایش cv | تفاوت رزومه و cv

1- شرایط لازم برای لغو تعهد خدمت از طریق عدم کاریابی

 • نخستین شرط لازم برای این روش این است که متقاضی نباید سابقه کار داشته باشد و در صورت داشتن سابقه کار، نمی‌تواند از طریق عدم کاریابی اقدام کند. این افراد می‌توانند با ارائه مدارک سابقه کار خود، هزینه معادل تحصیل رایگان خود را کسر کنند.
 • سپری شدن حداکثر ۶ ماه از تاریخ فارغ‌التحصیلی که در گواهی موقت درج شده است.
 • سپری شدن حداقل یک سال از صدور کارت پایان خدمت یا کارت معافیت دائم (پزشکی یا غیرپزشکی) گذشته باشد.
 • سپری شدن حداقل ۶ ماه از تاریخ ثبت نام در مؤسسه کاریابی( در صورتی که در این زمان ۶ ماهه هیچ فرصت شغلی مرتبط با تخصص متقاضی وجود نداشته باشد و متقاضی در این مدت به هیچ فرصت شغلی‌ای معرفی نشود).

2- مدارک مورد نیاز متقاضی برای ثبت نام در مؤسسات کاریابی:

 •  رونوشت ازگواهی موقت فارغ‌التحصیلی عکس دار از دانشگاه محل تحصیل
 • رونوشت از شناسنامه و کارت ملی
 • رونوشت از کارت پایان خدمت یا معافیت دائم

3- مراحل لغو تعهد خدمت:

فارغ التحصیلان حداکثر شش ماه پس از فارغ‌التحصیلی و آقایان تا یک سال پس از دریافت کارت پایان خدمت یا کارت معافیت دائم باید با در دست داشتن مدارک ذکرشده در قسمت دوم  به مؤسسه کاریابی مراجعه کرده و درخواست خود را برای آزاد سازی از طریق عدم کاریابی ارائه و ثبت کند.

پس از سپری شدن این شش ماه و در صوت پیدا نشدن هیچ فرصت شغلیِ متناسب با تخصص افراد، مؤسسه کاریابی نتیجه عدم کاریابی شما را به  اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر اعلام می‌کند. اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر هم پس از بررسی و کنترل مدارک و شرایط، نتیجه بررسی را به اداره کل مرکز استان اعلام می‌کندو اداره کل مرکز استان با دانشگاه محل تحصیل متقاضی مکاتبه کرده و لغو تعهد خدمت وی را اعلام می‌کند.

در گذشته قوانین و بخشنامه‌ها به فرد متقاضی این اجازه را می‌داد که بعد از طی کردن شش ماه از زمان فارغ‌التحصیلی، برای آزادسازی مدرک تحصیلی خود از طریق دریافت نامه عدم کاریابی اقدام کند. علاوه بر این با گذشت چندین ماه ازاین فرصت شش ماهه­ی بعد از فارغ‌التحصیلی متقاضیان می‌توانستند نسبت به آزاد سازی عمل کنند. اما بر اساس بخشنامه ای که از تاریخ خرداد ماه سال ۱۳۹۶ ابلاغ شد، این شرایط تغییر کرده و  متقاضیان فقط می‌توانند حداکثر شش ماه پس از فراغت از تحصیل به دنبال آزادسازی مدارک خود باشند که باعث بروز شبهاتی بسیاری را شده است.

مانند افرادی که بعد از پایان دوره کارشناسی خود، به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پرداخته‌اند و طبق این بخشنامه می‌توانند مدرک کارشناسی ارشد خود را به دلیل زمان شش ماه از تاریخ پایان دوره کارشناسی ارشدخود را آزاد کند. این در حالی است که در ابتدا باید مدرک کارشناسی خود را آزاد کنند؛ اما امکان این کار به‌دلیل گذشتن بیش از شش ماه از زمان پایان دوره کارشناسی وجود ندارد. بنابراین این افراد برای آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد خود، مجبور به پرداخت هزینه بابت مدرک کارشناسی‌شان هستند.

 از این رو این بخشنامه به دلیل مبهم بودن موجب نارضایتی بسیاری از فارغ التحصیلان شد. بنابرین بر اساس شکایت مطرح شده به وزارت علوم، دیوان عدالت به این موضوع ورود پیدا کرده و در تاریخ   16 آذر 1398 دیوان عدالت اداری رایی مبنی بر باطل بودن مصوبه وزارت علوم درباره مهلت 6 ماهه فارغ‌التحصیلان برای مراجعه به دفاتر کاریابی‌ جهت آزادسازی مدارک تحصیلی را اعلام کرد.

بر اساس حکم صادره  شاکی از هیئت عمومی دیوان عدالت اداری خواستار ابطال بند1 وزارت علوم( مهلت شش ماه برای آزادسازی مدارک از طریق عدم کاریابی)، به دلیل داشتن ابهام و ایجاد مشکلاتی برای افراد است. که پس از بررسی دیوان عدالت اداری و پاسخ وزارت علوم، رای به ابطال این مصوبه صادر شد.

تحصیل پزشکی در روسیه | توصیه نامه برای اپلای | ریکامندیشن |نمونه کاور لتر | انگیزه نامه تحصیلی| انگیزه نامه

 شرح این حکم به قرار زیر می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

 • شماره دادنامه: 2469
 • تاریخ دادنامه: 28؍8؍1398
 • شماره پرونده: 97؍3413
 • مرجع رسیدگی: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری
 • موضوع شکایت و خواسته:

  ابطال بند 1 تصمیم شماره 176644؍3؍41-1؍3؍1396 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 

گردش کار: شاکی به موجب دادخواستی ابطال بند 1 تصمیم شماره 176644؍3؍41-1؍3؍1396 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را از تاریخ تصویب خواستار شده و در جهت تبیین خواسته اعلام کرده است که:

 ” شاکی بیان داشته طرف شکایت پیرو نامه شماره 10256-27؍1؍1396 اداره کل وزارت کار و رفاه اجتماعی مبنی بر رفع ابهام از برخی موارد مبهم در آیین نامه اجرایی قانون تأمین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی اقدام به صدور تصمیم نموده و تعیین مهلت شش ماه موجب ایجاد مشکلاتی گردیده است.

لذا ابطال بند یک نامه معترض عنه به لحاظ خروج از حدود اختیارات و اینکه برخلاف تبصره ماده 7 آین نامه اجرایی تأمین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی و اصل 3 قانون اساسی و اعمال ماده 13 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری از زمان تصویب مورد تقاضاست.”

در پی اخطار رفع نقصی که از طرف دفتر هیأت عمومی دیوان عدالت اداری برای شاکی ارسال شده بود، وی به موجب لایحه ای که به شماره 97-3413-4 مورخ 8؍12؍1397 ثبت دفتر هیأت عمومی و هیأتهای تخصصی دیوان عدالت اداری شده به طور خلاصه پاسخ داده است که:

 ” از هیأت عمومی تقاضای ابطال بند 1 نامه اداری شماره 176644؍3؍41-1؍3؍1396 به لحاظ خروج از حدود اختیارات و بر خلاف تبصره ماده 7 آیین نامه اجرایی تأمین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی مصوب 12؍3؍1359 شورای انقلاب و اصل 3 قانون اساسی را دارم. ضمناً با عنایت به ماده 13 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری درخواست ابطال نامه مورد شکایت از زمان تصویب را خواستارم.”

 متن مقرره مورد اعتراض به شرح زیر است:

 ” جناب آقای اکبرنیا

 مدیرکل محترم دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی ها- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

 سلام علیکم

 احتراماً بازگشت به نامه شماره 10256-27؍1؍1396 در خصوص لغو تعهد خدمت آموزش رایگان دانش آموختگان دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از طریق عدم دستیابی به فرصت (عدم کاریابی) در پاسخ به سؤالات مطروحه آن اداره کل به شرح ذیل اعلام می گردد:

 1- به استناد نامه مدیرکل حقوقی سازمان شماره 122400؍2؍4-12؍10؍1395، دانش آموختگان از تاریخ فارغ التحصیلی به مدت شش ماه وقت دارند در دفاتر کاریابی تقاضای کار نمایند و در صورت عدم دستیابی به فرصت شغلی می توانند نسبت به آزادسازی مدارک تحصیلی از دانشگاه پیگیری نمایند. – سرپرست اداره کل امور دانشجویان داخل”

 در پاسخ به شکایت مذکور، مدیرکل دفتر حقوقی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به موجب لایحه شماره 97-3413-5 مورخ 15؍2؍1398 به طور خلاصه توضیح داده است که:

 ” 1- نامه شماره 176644؍3؍41-1؍3؍1396 سرپرست اداره کل امور دانشجویان داخل وزارت عتف در پاسخ به استعلام صورت گرفته از سوی مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صادر گردیده و مشمول عنوان آیین نامه و سایر نظامات و مقررات دولتی نمی گردد. لذا از شمول بند 1 ماده 12 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری خارج بوده و رسیدگی به شکایت جزو وظایف هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نمی باشد.

 2- مفاد دادخواست خواهان و لایحه تقدیمی وی دلالت دارد که اعتراض خواهان بیش از آن که نسبت به اصل مقرره لزوم رعایت مهلت شش ماهه جهت مراجعه به کاریابی ها به منظور استفاده از مزایای لغو تعهد خدمت باشد ناظر بر شرایط خاص خواهان باشد لذا به نظر می رسد پرونده باید جهت رسیدگی به یکی از شعب دیوان ارسال گردد.

 3- نامه صادره توسط سرپرست اداره کل امور دانشجویان داخل وزارت عتف مطابق با ماده 12 آیین نامه اجرایی تبصره ماده 7 قانون تأمین وسایل و امکانات تحصیلی اطفال و جوانان ایرانی مصوب 3؍12؍1359 شورای انقلاب بوده و هیچ گونه مغایرتی با قوانین و مقررات ندارد.”

 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 28؍8؍1398 با حضور معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رأی مبادرت کرده است.

مراحل اپلای کردن | راهنمای مهاجرت کانادا | مدارک اپلای | روش گرفتن پذیرش دانشگاه های خارجی | اپلای کردن یعنی چی؟

رأی هیأت عمومی

با توجه به اینکه آن قسمت از بند 1 مقرره مورد اعتراض که ثبت نام بعد از مهلت شش ماهه را موجب عدم بهره مندی از امتیازات لغو تعهد از طریق عدم کاریابی دانسته و این ایجاد محدودیت زمانی خارج از حدود اختیارات است، بنابراین مستند به بند 1 ماده 12 و مواد 88 و 13 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 از تاریخ تصویب ابطال می شود.

 مرتضی علی اشراقی

 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

معاون قضایی دیوان عدالت اداری

https://divan-edalat.ir/aho-detail/12568

پیشنهاد مطالعه:

آزاد کردن مدرک

وثیقه برای خروج از کشور.

نظرات کاربرانی که احتمال دارد جواب سوال شما باشند

صمدزاده
دوستان اخرین بخشنامه که در مورد ازادسازی مدرک هستش میگه برای اقایان شش ماه پس از تاریخ صدور کارت پایان خدمت (اگه بعد از فارغ التحصیلی رفته باشه خدمت) و برای خانم ها شش ماه پس از تاریخ فارغ التحصیلی باید برای ازادسازی اقدام بشه. این بازه شش ماه رو دیوان عدالت ابطال کرده ولی به دانشگاه تا به امروز ابلاغ نشده!
به همین خاطر حتی اگه نامه رو از کاریابی بگیرید دانشگاه رد میکنه و میگه برای ما بخشنامه نیومده
تصویر بخشنامه که مدیر سایت میتونن توی پست شون قرار بدن :

لغو قانون 6 ماهه کاریابی

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

دیدگاه کاربران
 • محمد 8 مارس 2021

  سلام اگر سابقه ی بیمه در دوران دانشجویی برای ما رد شده باشد و یک شغل کوتاه مدت داشته بشیم می شود از ااین طریق مدرک را ازاد کرد یا اینکه هیچ گونه سابقه ی بیمه ای نباید داشته باشیم ؟

 • رضا 26 آوریل 2021

  با سلام خدمت دوستان. لطفا اگه کسی برای رفع مشکل من راهکاری سراغ داره بهم اطلاع رسانی کنه.
  من قبل از این که 6 ماه از پایان خدمتم تموم بشه به اداره کار مراجعه کردم. حالا بعد 7 ماه رفتم نامه گرفتم و بردم اداره کار. اداره کار مدارک رو چک کرد و گفت تو موقع ثب در کاریابی باید با مدرک موقت ثبت نام میکردی نه با نامه نظام وظیفه. حالا میگه باید دوباره اقدامکنم. اگه من این کار رو بکنم که مشمول 6 ماه نمیشم که.!!
  الان موندم چیکار کنم.

  • پیام رستمی 7 جولای 2021

   با عرض سلام و ادب، وقت همگی به خیر
   کسانی که بعد از مهلت ۶ ماهه به کاریابی مراجعه کرده و در سامانه سجاد درخواست آنها رد شده است بایستی در دیوان عدالت اداری از سازمان امور دانشجویان و وزارت علوم شکایت کنند و با رای قطعی صادر شده به نفع خود، اقدام به آزادسازی مدرک تحصیلی شان نمایند.

   • امیرطاها 26 آگوست 2021

    با سلام خدمت شما جناب رستمی
    لطفا این مورد شکایت که فرمودین رو بیشتر توضیح بدین چون دقیقا برای من همین اتفاق پیش آمده و سامانه سجاد درخواستم را رد کرده.
    من شهرستان زندگی میکنم و بخاطر شرایط فعلی نمیتونم برم‌ تهران. آیا امکانش هست به نحوی دیگه به این مشکل رسیدگی کنم‌ یا اینکه حتما باید حضوری برم تهران؟
    ممنون از لطف شما

   • سحر 29 آگوست 2021

    سلام روزتون بخیر
    اگر شکایت به دیوان انجام بشه حتما مدارک را با نامه کاریابی میشه عوض کرد؟

   • سحر 29 آگوست 2021

    دوباره سلام.
    من الان با اداره امور دانشجویان تماس گرفتم در جواب بهم گفتم این مورد در دیوان عالی بررسی شد و ابطال شده و دانشجو هنوز همون 6 ماه بعد از فارغ التحصیلی فقط فرصت درخواست نامه کاریابی را داره. شما کسی رو میشناسین که غیر از این قانون اقدام کرده باشه و مدارکشو بگیره؟ میشه لطفا اگه کسی رو میشناسین به من معرفی کنین.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *