مشاوره ارزیابی رایگان وضعیت پرونده تحصیلی: وارد شوید

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار

5/5 - (1 امتیاز)

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار

هدف بسیاری از دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند، این است که در کشور مورد نظر شروع به کار شونند و به نوعی بتوانند در آن کشور اقامت دریافت کنند. برای این کار دانشجویان باید به کشور هایی مهاجرت کنند که قابلیت این را داشته باشند که ویزای تحصیلی شان بعد از فارغ التحصیلی تبدیل به ویزای کار شود. تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری در کشورهایی نظیر ایالات متحده آمریکا، استرالیا، نیوزیلند و … وجود دارد. این در حالی است که در کشورهای اروپا تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای تحصیلی امری بسیار دشوار است.

به عنوان نمونه در کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا، اگر دانشجویی برای تصدی یک شغل انتخاب شود و کماکان در حال تحصیل باشد، این امکان وجود دارد تا ویزای تحصیلی به ویزای کاری تبدیل شود و متقاضی می تواند بعد از پایان تحصیلات، تغییر وضعیت ایجاد کند. البته این موضوع به کارفرمای مربوطه بستگی دارد که همکاری با شما را ادامه دهد که در این صورت پس از تایید کارفرما می توان از طریق ادارات فرم درخواست ویزای کاری شما انجام شود.

ویرایش cv  | توصیه نامه برای اپلای | دانلود نمونه انگیزه نامه | تحصیل در روسیه

1- تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری کانادا

یکی از اصلی ترین مسائل فکری هر دانشجو برای مهاجرت و اخذ اقامت، تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری و اقامت دائم می باشد. بسیاری از متقاضیان که دانشجو هستند و دارای ویزای تحصیلی کانادا هستند،  به علت تمایل به اخذ اقامت و شرایط تحصیلی و شهروندی خوب و اشتغال در این کشور، در صدد می شوند تا ویزای کاری و در نهایت اقامت کانادا را کسب کنند. تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به اقامت دائم این کشور به روش های گوناگونی امکان پذیر است که به عنوان نمونه در صورت داشتن سرمایه کافی می توان برای ویزای سرمایه گذاری  یا کارآفرین فرد اقدام کرد.

یکی دیگر از روش های تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم در کانادا، اشتغال تمام وقت بعد از تحصیل است. در این روش فرد فارغ التحصل باید از دولت کانادا جواز کار دریافت کند که در این صورت فرآیند تبدیل ویزا به اقامت دائم ساده تر خواهد شد. این مجوز PGWPP  نام دارد و مدت اعتبار ان به میزان زمان تحصیل در کانادا بستگی دارد. مثلا به افرادی که در کانادا دو سال تحصیل کرده اند یک مجوز دو ساله داده می شود. این در حالی است که برای افرادی که کمتر در این کشور ساکن بوده اند مثالا کمتر از 8 ماه، مجوز کاری به داده نمی شود.

زمان و نحوه تماس با استادان برای گرفتن پذیرش | دانشگاه استنفورد | واریز پول به حساب خارجی | مهاجرت تحصیلی | هزینه تحصیل در روسیه

مدارک لازم برای تبدیل ویزای تحصیلی با اقامت دائم

برای تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم از طریق مجوز کار باید مدارکی به شرح ذیل ارائه دهید:

 1. گواهی سلامت پزشکی
 2. گذرنامه با اعتبار شش ماهه
 3. تاییدیه ی مدرک تحصیلی
 4. عکس گذرنامه باید مشخص و رسمی باشد.
 5. معیار دانش زبانی

فهرست طبقه بندی مهارت شغلی

مورد بعدی در تبدیل ویزای تحصیلی به کاری طبقه بندی ملی شغلی است. در این طبقه بندی (NOC) فهرستی از تمام مشاغل در بازار کانادا آمده است. این فهرست هر کار را با توجه به نوع مهارت توصیف می کند. اینها گروه های اصلی کار هستند:

 • نوع مهارت 0 (صفر): شغل مدیریت
 • سطح مهارت A: مشاغل حرفه ای که معمولا یک مدرک از دانشگاه می گیرند.
 • سطح مهارت B: مشاغل فنی حرفه ای که معمولا برای یک دیپلم کالج یا آموزش به عنوان یک شاگرد نیاز دارند.
 • سطح مهارت C: شغل های متوسط که معولا برای دوره های دبیرستان و یا آموزش های ویژه کار می کنند.
 • سطح مهارت D: مشاغل کاری که معمولا آموزش کارآموزی می دهند.

برنامه مجوز کاری فارغ التحصیلان یا به اختصار مجوز PGWPP برای افرادی صادر می شود که یک مقطع تحصیلی را در کشور کانادا گذرانده باشند. یکی از نکاتی که باید در نظر داشت این است که دوره ی تحصیل متقاضی باید به صورت تمام وقت و حداقل 900 ساعت باشد و متقاضی بیشتر از 18 سال سن داشته باشد

2- تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار آمریکا

برای دانشجویانی که در آمریکا تحصیل کرده اند و به صورت موفقیت امیز فارغ التحصیل شده اند می توانند برای ویزای کاری اقدام کنند. این افراد باید ویزای تحصیلی خود F-1 را به ویزای کاری یعنی H-1B تبدیل کنند. بنابراین برای این کار متقاضیان نخست باید یک پیشنهاد شغلی متناسب با تخصص خود داشته باشند  و کارفرمای مربوطه باید واجد شرایط بودن داوطلبان را تعیین کند. از این رو برای داشتن شرایط لازم، نخست باید تخصص داشته باشید و کارفرما باید حقوق و مزایایی که برای شما مد نظر دارد هم تراز با دیگر افراد شاغل هم سطح شما بدهد.

پیشنهاد مطالعه: گواهی تمکن مالی مطابق واحد پول مقصد

3- تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار هلند

این نوع اقامت برای افرادی صادر می شود که در کشور هلند از روش ویزای کاری یا ویزای پیشنهاد کاری (متخصصین حرفه ای)  وارد کشور هلند شده و شاغل دائم می شوند. این نوع اقامت، به صورت موقت و عموماً یکساله صادر می شود و هر ساله به مدت ۵ سال باید تمدید گردد و بعد از پنج سال اقامت دائم هلند صادر شده و متقاضی می تواند برای پاسپورت هلند اقدام نمایند. در این روش بعد از دریافت کارت موقت اقامت امکان الحاق خانواده ( همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) وجود دارد و خانواده نیز اقامت دریافت می نمایند. شرایط کلی برای دانشجویانی که در هلند تحصیل کرده اند و قصد تبدیل به ویزای کاری دارند به این صورت است که  در 3 سال گذشته باید:

مدرک لیسانس یا فوق لیسانس را در هلند گرفته باشید، یا مطالعه در هلند در زمینه قانون سیاست فرهنگی را تکمیل کرده باشید، یا مدرک فوق لیسانس در دوره ارشد مارشال را به دست آورده باشید، یا تحقیقات عملی انجام داده باشید، یا مدرک دکتری خود را در یک دانشگاه بین المللی به پایان رسانده باشید، یا حداقل نمره 6 مدرک آیلتس را دریافت کرده باشید، یا مدرک فوق لیسانس یا دکتری را به زبان هلندی یا انگلیسی به پایان رسانده باشید.

ویزای دانشجویی کانادا | چگونه برای دانشگاه خارجی پذیرش بگیریم؟ | مدرک زبان برای اپلای | لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

شرایط لازم برای اقدام شغل بعد از تحصیل

 برای افرادی که قصد دارند تا پس از تحصیل برای شغل اقدام کنند باید در 3 سال گذشته:

 • اخذ مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در هلند.
 • اخذ مطالعه در هلند در زمینه قانون سیاست فرهنگی.
 • اخذ مدرک کارشناسی ارشد در دوره ارشد مارشال. و یا تحقیقات عملی
 • اخذ مدرک دکتری خود را در یک دانشگاه بین المللی.
 • اخذ مدرک دکتری و یا کارشناسی ارشد به زبان هلندی
 • داشتن حداقل نمره 6 مدرک آیلتس.

4- تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار استرالیا

بسیاری از دانشجویانی که در استرالیا تحصیل کرده اند این دغدغه را دارند که پس از فارغ التحصیلی، چگونه می توانند اقامت دائم استرالیا داشته باشند. از این رو افرادی که برای ادامه تحصیل با ویزای تحصیلی وارد کشور استرالیا شده اند، می توانند پس از فارغ التحصیلی برای اقامت این کشور اقدام کنند و‌ با احراز شرایط لازم، اقامت دایم این کشور را اخذ نماید.

در قدم اول دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیلی بایستی از ویزای کار پس از تحصیل یعنی ویزای ۴۸۵ استفاده کنند. این ویزا فقط به افرادی تعلق می گیرد که تحصیلات خود را در استرالیا به پایان رسانده اند و با موفقیت مدرک خود را دریافت کرده اند.

شرایط دریافت ویزای ۴۸۵

 • متقاضی باید تحصیلات خود را حداکثر ظرف مدت شش ماه قبل از اقدام برای این ویزا کامل کرده باشد. یعنی تحصیلات خود را به پیان رسانیده باشد.
 • تحصیلات باید حداقل در یک دوره دوساله ارایه شده باشد و حداقل 16 ماه در طی این دوره مشغول به تحصیل بوده باشد.
 • در صورتی که متقاضی دو رشته مختلف را به اتمام رسانده باشد نمی تواند به مدت دو برابر، ویزای اجازه ی کار دریافت نماید.
 • شغلی مورد نظر بایستی مرتبط با رشته ای که در آن فارغ التحصیل شده است باشد.
 • در صورتی که متقاضی فارغ التحصیل مقطع کارشناسی و بالاتر باشد می تواند بر مبنای مقطع فارغ التحصیلی ویزای ۳،۲ و یا ۴ ساله دریافت نماید.
 • حداکثر زمان رسیدگی به این ویزا ۴ ماه می باشد

مکاتبه با اساتید | هزینه زندگی دانشجویی در سوئیس | واریز پول به حساب خارجی | شرایط مهاجرت تحصیلی

5- تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار آلمان

یکی از روش های متداول برای تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم آلمان از طریق اشتغال در کشور آلمان می باشد. به طور کلی اگر فردی به مدت 5 سال در آلمان به کاری مشغول باشد می تواند اقامت دائم را بدست بیاورد و سپس بعد از آن تابعیت آلمان را کسب کند.. دانشجویان بعد از فارغ التحصیل شدن در دانشگاه های آلمان، یک اجازه اقامت 18 ماهه، برای جستجوی کار را ددر صورت تمایل دارند.

در صورت یافتن کار ابتدا به آنها اقامت دائم داده می‌شود و سپس اگر 8 سال از اقامت آنها در آلمان گذشته باشد به آنها پاسپورت آلمانی داده می‌شود. یکی دیگر از موضوعات مهم این است که برای دریافت بهتر و راحت تر کار در کشور آلمان بهتر است، به زبان آلمانی مسلط بود. به طور کلی برای تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم و گرفتن تابعیت این کشور 8 سال زمان لازم است البته تبدیل ویزا و اخذ اقامت از طریق کار به روش های مختلفی صورت می گیرد.

همانطور که گفته شد برای دریافت اقامت دائم آلمان باید بعد از فارغ التحصیل شدن در این کشور مشغول به کار باید شد. اگر رشته تحصیلی و رزومه ی فرد مورد توجه کارفرما قرار بگیرد، برای متقاضی یک دعوت نامه مبنی بر همکاری ارسال می شود. متقاضیان برای مدت مشخصی می توانند مشغول به کار شوند و در صورت داشتن حقوق بیش از 3500 یورو در ماه قادر خواهند بود کارت آبی اروپا را دریافت کنند و بعد از 21 ماه کاری ویزای تحصیلی خود را به اقامت دائم در کشور آلمان تبدیل کنید البته در صورت داشتن مدرک زبان آلمانی این روند آسان تر خواهد شد.

مقاله مفید: ویزای استارت آپ کانادا | قوانین جدید برای ورود به اروپا | کلیرنس ویزای آمریکا

6- تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار سوئد

متقاضیانی که پس از تکمیل تحصیلات خود در سوئد، قصد انجام کار دارند، باید اجازه کار این کشور را کسب کنید. دانشجویانی که در دانشگاه های سوئد تحصیل کرده اند، بعد از فارغ التحصیلی ۶ ماه فرصت دارند که به جستجوی کار در کشور سوئد بپردازند تا از این طریق ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. این افراد پس از بدست آوردن شغل، پس از ۴ سال کار و پرداخت مالیات می توانند اقامت دائم کشور سوئد را کسب کنند. البته مهارت در زبان سوئدی برای پیدا کردن کار در کشور سوئد نقش مهمی را دارد. دانشجویان برای کار در سوئد باید یک پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما با حداقل حقوق 13000 کرون در ماه را داشته باشند.

فاندیاب | اسکالرشیب | گروه تلگرام اپلای | تحصیل در روسیه  |تحصیل در کانادا

7- تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار انگلستان

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که در انگلستان تحصیل کرده اند و با موفقیت فارغ التحصیل شده اند برای اقامت پس از تحصیل، باید برای ویزای کار درخواست کنند که برای این امر چندین ویزا وجود دارند:

ویزای عمومی (Tier 2)

ویزای Tire 2 یکی از متداول ترین نوع ویزاها است که برای افرادی که قصد دارند تا به صورت تمام وقت بعد از تحصیل به صورت کاری در انگلستان اقامت کنند می باشند. بسته به شرایط کاری مربوطه، ویزای Tire 2 این امکان را فراهم می کند که تا ۵ سال پس از تحصیل در انگلستان اقامت داشته باشید. قبل از اینکه شما این ویزا را درخواست کنید، باید از یک کارفرمای مجاز، مشغول به کار حرفه ای پیشنهاد شغلی داشته باشید. حداقل حقوق و دستمزد 20800 پوند را باید به شما پرداخت کنند و می توانید پس از 5 سال اشتغال در ویزای عمومی برای اقامت دائم درخواست کنید.

ویزای کارآفرین (Tier 1)

این ویزا برای همه دانشجویانی است که در حال توسعه یک ایده کسب و کار در سطح جهانی هستند اعطا می شود. بنابراین متقاضیان بایستی از طرف دانشگاه شناسایی شده و مورد حمایت قرار گیرند، تا بتوانند کسب و کار خود را راه اندازی کنند. ویزای Tire 1 با عنوان کارآفرینی در انگلستان این امکان را می دهد که به مدت ۳ سال در داخل خاک کشور بریتانیا برای افرادی که در داخل بریتانیا اقدام کرده باشند و برای افردای که در خارج  از خاک بریتانیا اقدام کرده اند به مدت سه سال و چهار ماه حضور یابند. ویژگی دیگری که در این نوع ویزا وجود دارد امکان تمدید این ویزا به مدت ۲ سال دیگر می باشد.

ویزای کارگر موقت (Tier 5)

این ویزا به متقاضیان اجازه اقامت 12 یا 24 ماه در انگلستان را می دهد تا مشغول به کاری کار شوند. دانشجویان بین المللی در انگلستان می توانند درخواست ویزای کارگر موقت، برای تجربه کار و کارآموزی در انگلستان را پس از پایان تحصیلات انجام دهند. ویزاهای Tire 5 انگلستان خود به دو دسته تقسیم بندی می شود که این موارد عبارتند از:

 • ویزای Tire 5 از نوع طرح جوانان پویا
 • ویزای Tire 5 انگلستان از نوع کارگر موقت

ویزای Tire5 از نوع طرح جوانان پویا، می توانید حداقل برای مدت ۲ سال در کشور بریتانیا اقامت داشته باشید و کار کنید. البته این طرح مخصوص افراد با محدوده سنی بین ۱۸ تا ۳۰ سال می باشد که متعلق به ملیتهای استرالیا، کانادا، هنگ کنگ، ژاپن، مونوکو، نیوزلند،جمهوری کره، تایوان و همچنین اتباع انگلیسی که خارج از خاک بریتانیا اقامت دارند می باشد.

ویزای Tire 5 از نوع کارگر موقت این امکان را می دهد که به عنوان کارگر موقت به مدت ۱۲ الی ۲۴ ماه در کشور بریتانیا اقامت داشته باشید که این مدت زمان بسته به طرح و یا بسته به زمان نامۀ تائیدیه از سوی کارفرما دارد.

8- تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار سوئیس

 افرادی که در کشور سوئیس فارغ التحصیل شده اند، می توانند برای کار به مدت شش ماه دیگر در این کشور اقامت داشته باشند. در این مدت این افراد می توانند تا 15 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. این دوره شش ماه قابل تمدید نمی باشد.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *