نمونه انگیزه نامه تحصیلی برای اپلای | دانلود رایگان نمونه SOP | نمونه انگیزه نامه

4.5/5 - (29 امتیاز)
نمونه انگیزه نامه

عناوین مقاله

نمونه انگیزه نامه تحصیلی (SOP)

دانلود رایگان نمونه SOP | هر ساله هزاران دانشجو و متقاضی، برای اخذ پذیرش در دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی معتبر بین المللی خود را در روند اپلای قرار می دهند. به علت خیل عظیم متقاضیان، این افراد از نظر جنبه های مختلفی نظیر تحصیلی، اجتماعی، و حرفه ای با یکدیگر تفاوت دارند و این باعث می شود که یک متقاضی ممتاز از یک دانشگاه، در مقایسه با متقاضی سطح متوسطی از دانشگاهی دیگر در سطح پایین تری قرار گیرد. علاوه بر این، آزمون های استانداردی مانند GMAT، TOEFL، SAT و GRE به صورت کلی بیانگر رزومه آکادمیک، شخصی و حرفه ای متقاضی نیستند.

بنابراین، سندی مانند انگیزه نامه یا SOP، به صورت خیلی واضح و ظریف شخصیت، دیدگاه ها، چشم اندازها، نگرش ها، اهداف و برنامه های آینده متقاضی را برای تحصیل در دانشگاه و موسسه آموزشی مورد نظر بیان می نمایند.

انگیزه نامه SOP یا هدف نامه و یا انگیزش نامه به اسامی مختلف در زبان انگلیسی از قبیل Personal statement ، Statement Of Purpose و یا SOP معروف است که در فرآیند اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی نقش مهمی دارد. در حقیقت انگیزه نامه تحصیلی SOP سندی است که در آن یک اپلیکنت یا متقاضی پذیرش در دانشگاهی، دلیل خود را برای تحصیل در این رشته بیان می کند.  از آنجایی که این سند تنها نامه ای است که در آن دانشجو فرصت دارد تا با Admission یا همان مسئول پذیرش مستقیما صحبت کند، تقش بسیار پر رنگی را در پذیرش دارد.

SOP دقیقاً چیست؟

بیانیه هدف که عموماً با عنوان SOP یا انگیزه نامه نیز شناخته می شود، بخشی جدایی ناپذیر از روند پذیرش شما است. در حالی که مدارک دانشگاهی کمیت شما را بیان می کند، یک SOP به دانشگاه ها نگاهی اجمالی از شخصیت شما می دهد و به آنها کمک می کند تا علایق و نقاط قوت خود را بیان کنید. در واقع ، این شانس شماست که آنها را متقاعد کنید که درخواست شما را بپذیرند.

شاید در وحله اول اینطور به نظر برسد که نگارش SOP ساده است. این تصور به خصوص برای افرادی که توانایی بالایی در زبان انگلیسی برخوردار هستند بیشتر رخ می دهد. در نتیجه این امر باعث ایجاد این ذهنیت می شود که نگارش انگیزه نامه مانند یک انشا است. اما در واقعیت نگارش یک انگیزه نامه SOP از پیچیده خاص خودش برخوردار است زیرا پیوستگی خط داستانی که در SOP بسیار مهم است باید حفظ شود  و نباید متن گسسته و یا رزومه مانند باشد.

پیشنهاد ما به شما این است که در نوشتن انگیزه نامه حتما به نکات زیر توجه کنید تا بتوانید یک انگیزه نامه قوی و مختص به خودتان را تهیه کنید:

 • “متن انگیزه نامه SOP خود را فقط باید در مورد خودتان باشد نه در مورد دیگران”: زیرا متمایز و خاص نوشتن متن انگیزه نامه نکته ای بسیار مهم است که باعث می شود چه کمیته پذیرش و چه استاد مربوطه توجه بیشتری به متقاضی کند. بنابراین برای اینکه از متن های تکراری و رایج پرهیز کنید، بهتر است که اسامی افراد تاثیرگذار در زندگی، دانشگاه ها، موسسات و شرکت هایی که در آن فعالیت کرده اید، اساتید مورد علاقه و تاثیرگذار را در متن انگیزه نامه SOP خود بیان کنید.
 •  “از داستان پردازی و قصه گویی اکیدا پرهیز کنید”: اساتید و اعضای کمیته پذیرش زمانی برای مطالعه داستان زندگی تمام متقاضیان را ندارند و از حوصله شان نیز خارج است. بنابراین بهتر است که انگیزه ها و اهداف خود را برای ادامه تحصیل در زمینه مربوطه بیان کنید.
 • “بیانگر ویژگی ها و توانایی های متقاضی”: در حالی که انگیزه نامه متقاضی باید مخصوص به خود آن باشد، باید بازتاب دهنده ی فرد، شخصیت، افکار و اهداف وی باشد.
 • “تاکید بر آینده و حفظ پیوستگی با سوابق گذشته”: انگیزه نامه بیش از هر چیزی به آینده و انگیزه ها مربوط می شود و قطعا متاثر از گذشته متقاضی نیز می باشد. ولی به طور کلی انگیزه نامه برای آینده اهمیت بیشتری دارد، به همین دلیل سعی شود تا بین مطالب آینده و گذشته توازن برقرار شود.

هنر نگارش SOP

به یاد داشته باشید، وقتی برای یک برنامه خاص در یک دانشگاه بین المللی خاص اپلای می کنید، در حال رقابت با هزاران دانشجوی مستعد دیگر از سراسر جهان هستید. برای اینکه موفق باشید، باید از بقیه پیشی بگیرید که این دقیقاً کاری است که شما در SOP خود می توانید انجام دهید.

علاوه بر SOP، توصیه نامه (LOR) از اساتید شما نیز نقش مهمی دارند. موارد متعددی وجود داشته است که متقاضیان دارای نمرات دانشگاهی خوب و توصیه نامه درخشان به دلیل وجود SOP ضعیف از طرف موسسات ریجکت شده اند. بنابراین تهیه یک SOP نیاز به مراقبت و تلاش اضافی دارد.  این امر می تواند در وضعیت پذیرش شما تفاوت ایجاد کند. ما به دانشجویان توصیه می کنیم در هنگام نوشتن یک SOP قوی چه عواملی را در نظر بگیرند. در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که شما باید هنگام تهیه SOP خود را به خاطر بسپارید:

 • دو پیش نویس بنویسید، بخوانید، ویرایش کنید و سپس روی SOP نهایی کار کنید.
 • مدارک تحصیلی خود را توضیح دهید.
 • دلیل این که چرا این برنامه و به ویژه این کشور و دانشگاه را انتخاب کردید و دلیل آن را بیان کنید.
 • به جای بیان اظهارات مبهم، مثالهایی از درخشش دانشگاهی یا شایستگی حرفه ای را ارائه دهید.
 • تصویری روشنی از هدف و آرزوی خود ترسیم کنید.
 • برنامه های شغلی خود را برای آینده بیان کنید؛ خواه تحصیلات عالی باشد یا شغلی.
 • به تعداد کلمات مجاز که توسط دانشگاه معین می شود دقت کنید و هرگز بیشتر از این مقدار تجاوز نکنید.
 • از زبان ساده و واضح استفاده کنید. SOP را بیش از حد پیچیده نکنید.
 • تکراری ننویسید.
 • حتماً یک بررسی انجام دهید
 • از یک نوع و اندازه قلم که قابل خواندن باشد استفاده نمایید.

نحوه نگارش انگیزه نامه (SOP)

از لحاظ نگارشی، SOP بین 250 تا 1000 کلمه باید باشد و در چند پاراگراف نوشته شود. موارد بسیار مهمی که در انگیزش نامه باید توضیح داده شود عبارتند از:

1. معرفی خود در انگیزه نامه

در قدم نخست برای نگارش انگیزه نامه باید به معرفی خود بپردازد و اینکه سوابق علمی و پژوهشی در چه سطحی می باشد و در مورد کارهایی که تا بحال انجام داده است توضیح دهد.

2. دلایل گزینش در انگیزه نامه

در قدم بعد متقاضی باید دلیل اینکه این کشور را انتخاب کرده است را توضیح دهد و سپس دلیل انتخاب این رشته را تشریح کند. علاوه بر این باید اشاره کند که چرا این دانشگاه خاص را انتخاب کرده است و هدف از انتخاب این دانشگاه برای ادامه تحصیلات چیست. بنابراین می توان از امتیازاتی نظیر رتبه دانشگاه نام برد.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

3. مسیر شغلی آینده در انگیزه نامه

در قدم بعد، باید مسیر شغلی آینده توضیح داده شود و اینکه این رشته از نظر علمی و از لحاظ شغلی چه کمکی به شما می کند.  یادتان باشد که در انگیزه نامه باید بیشتر به جنبه های مسائل آکادمیک بپردازید.

یک انگیزه نامه قوی باید یک مقدمه خوب و قوی داشته باشد، قسمت میانی و نتیجه گیری داشته باشد. یک مقدمه مناسب در واقع چارچوبی  مناسب برای ادامه ی نگارش متن را فراهم می کند.

برای سفارش SOP اینجا کلیک کنید

نمونه انگیزه نامه تحصیلی برای اپلای | دانلود رایگان نمونه SOP | نمونه نگارش انگیزه نامه

نمونه انگیزه نامه

نگارش کاورلتر | رزرو وقت مشاوره اپلای | ثبت نام کالج | نمونه SOP

نکات مهم در نگارش انگیزه نامه (SOP)

1. جملات خلاصه و هدف دار: در نگارش انگیزه نامه هیچ وقت با جملات کلیشه ای و تکراری نباید شروع کرد. مانند اینکه من همیشه میخواستم این رشته را دنبال کنم و یا احساس میکنم همیشه به این موضوع علاقه مند بوده ام. به جای ذکر این موارد بیان کنید که چه چیزی باعث شده شما این رشته را انتخاب کنید. بنابراین بهترین پیشنهاد این است که هر بخشی عنوانی داشته باشد تا بخش های مختلف انگیزه نامه از هم جدا شود.

2. کمک گرفتن از ویراستار متخصص انگیزه نامه: این نکته را نیز باید توجه کرد که کمک نگرفتن از متخصصی در زمینه نگارش SOP ممکن است به ضرر شما تمام شود. اگر قصد دارید SOP خود را شخصا بنویسید، این کار را انجام دهید، اما برای ویرایش از یک متخصص انگیزه نامه حتما کمک بگیرید. چرا که چیزی که برای شما ساده و پیش پا افتاده است، ممکن است از نظر یک متخصص، بسیار مهم باشد.

3. پرهیز از زیاده گویی: از زیاده گویی پرهیز کنید. کمیته های پذیرش تحصیلی به دانستن این که زندگی شما چقدر سخت بوده است علاقه مند نیستند بلکه تنها می خواهند بدانند در مقابل چالش ها چگونه با آنها روبه رو می شوید و چطور با آنها مقابله می کنید.

اطمینان داشته باشید که خواننده حس نگرش مثبت نسبت به زندگی شما دارد؛ پس به هیچ وجه با دید منفی و اعتماد به نفس پایین انگیزه نامه خود را نگارش نکنید. شور و شوق اینکه در طی انجام کاری برای تغییر دنیا هیجان زده می شوید، چیزی است که باعث میشود سازمان ها در مورد حمایت کردن از شما ترغیب می شوند.

4. تکراری نبودن فرمت انگیزه نامه: نکته دیگر که حائز اهمیت است این است که هرگز SOP خود را از روی نامه نمونه های موجود در اینترنت یا دوستان خود کپی نکنید. به این دلیل که سرقت ادبی، تخلف از قوانین دانشگاه های خارج از کشور است. اگر دانشگاه مقصد متوجه شود که نامه SOP شما کپی است، سریع آن را ریجکت می کند.

دانلود رایگان نمونه SOP

بایدها در نگارش انگیزه نامه(SOP):

 • توانایی و شایستگی خود را برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری نشان دهید.
 • مستقیما دلیل انتخاب دانشگاه مربوطه را بیان نمایید.
 • حتما از فرد معتبر و توانایی که در این زمینه تسلط و تجربه کافی را دارد کمک بگیرید.

نبایدها در نگارش انگیزه نامه(SOP):

 • از بیان مطالب بی اهمیت و تکراری برای اساتید و کمیته پذیرش، پرهیز کنید.
 • از بیان فعالیت های نامرتبط خود اجتناب کنید.
 • نکته ی بسیار مهم دیگر این است که از یک انگیزه نامه برای چند دانشگاه استفاده نکنید.

پیشنهاد مطالعه: ویرایش CV

نمونه انگیزه نامه تحصیلی برای اپلای | دانلود رایگان نمونه SOP | نمونه نگارش انگیزه نامه

دانلود رایگان نمونه SOP

در این پست  نمونه هایی از انگیزه نامه های موفقی که به اخذ پذیرش از دانشگاه های برتری منجر شده است را گردآوری کرده ایم تا جهت نگارش و آشنایی هرچه بیشتر و بهتر شما برای اخذ پذیرش و تحصیل در خارج از کشور و بخصوص دانشگاه های برتر کمک کننده باشد.

دانلود کتابچه و نمونه انگیزه نامه تحصیلی موفق

دانلود نمونه انگیزه نامه تحصیلی رایگان و بدون تضمین

دیدگاه کاربران
 • الهام جوانمرد 22 دسامبر 2019

  سلام
  من برای پذیرش در مستر رشته ادبیات زبان انگلیسی و زبانشناسی نیاز به دیدن نمونه های انگیزه نامه در این رشته هستم.
  لطفا راهنماییم کنید.
  سپاس
  جوانمرد

 • مهسا 23 نوامبر 2020

  سلام
  من نمونه انگیزه نامه در مقطع ماستری می خوام می تونید کمکم کنید

 • حبیبی 13 فوریه 2021

  با سلام و تشکر از راهنمایی های بسیار مفیدتون.

 • arsalan 6 ژانویه 2022

  من به بخاطر ثبت نام در بورس تحصیلی در مقطع لیسانس نیاز به انگیزه نامه دارم می تونید کمکم کنید

  • همیار ادمین 6 ژانویه 2022

   سلام
   بله در خدمتیم
   با شماره میشاور در واتساپ میتوانید در ارتباط باشید
   09120269404

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *