چگونه یک انگیزه نامه موفق بنویسیم | نوشتن SOP موفق | ساختار انگیزه نامه استاندارد

4.7/5 - (4 امتیاز)

نوشتن انگیزه نامه حرفه ای

انگیزه نامه حرفه ای: متن یا انشایی که متقاضی در آن، انگیزه‌ها، توانمندی‌ها،  علایق و دلایل خود برای ادامه تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر را خطاب به دانشگاه در فرآیند اپلای جهت دریافت اخذ پذیرش تحصیلی، بیان می‌کند. این مدرک بسیار در پذیرش شما حیاتی است. توصیه میشود حتما خودتان بنویسید و غلط گرامری نداشته باشد. ضمنا هر چه یونیک تر شانس شما بیشتر خواهد بود. حتما سعی کنید از یک صفحه بیشتر نشود.

ساختار انگیزه نامه استاندارد

انگیزه نامه تحصیلی یکی از مهم ترین مدارک شما در روند درخواست ادامه تحصیل می باشد. این نوشتار پنج قسمت اطلاعات را دربرمی گیرند:

  • چه رشته ای می خواهید بخوانید و تمرکز شما روی چه زمینه ای است؟
  • چرا این رشته را انتخاب کرده اید؟
  • در این زمینه چه سابقه ای دارید؟
  • چرا این دانشگاه خاص را برگزیده اید؟
  • پس از اتمام تحصیلات چه برنامه ای دارید؟

این پنج مورد مقدمه جامعی را درباره شما به کمیته پذیرش می دهد. با این دانسته ها، کمیته پذیرش قادر است تشخیص دهد که شما به طور جدی به این رشته علاقه مندید و تجربه مناسب را در این زمینه به دست آورده اید. هم چنین سازگاری شما با دانشگاه مربوطه را نیز می سنجد.

پیشنهاد مطالعه: نگارش CV

انگیزه نامه حرفه ای

بخش متمایز یک انگیزه نامه

برای این که انگیزه نامه خود را متمایز از دیگران بنویسید، بهتر است که ایده را با نقل داستانی مربوط به رشته خود آغاز کنید تا ذکاوت خود را به رخ بکشید. این یک شروعی ساده است و به شما امکان می دهد که درباره چیزی مربوط به خود بنویسید که برایتان سودمند خواهد بود. ایده ای که درباره آن سخن می گویید و توضیحاتی که در این زمینه می دهید اغلب به هیات پذیرش مطالبی فراتر از معرفی خودتان می گوید.

انگیزه نامه خود را با لحن رسمی اما در عین حال محاوره ای بنویسید. تقریباً تمام انگیزه‌نامه ها از لحاظ لحن به دو دسته تقسیم می‌شوند:

نوشتن انگیزه نامه رسمی

در لحن رسمی اینطور به نظر می‌رسد که برای نیروی نظامی نامه نوشته‌اید. در نوشتن SOP های با لحن محاوره ای نیز به نظر می‌رسد ایمیل دوستانه‌ای را به دوستی صمیمی فرستاده‌اید. دانشجویان اغلب تصور می‌کنند اگر از لحن رسمی استفاده کنند، انگیزه‌نامه‌شان از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.

نوشتن انگیزه نامه دوستانه | انگیزه نامه حرفه ای

در مقابل دانشجویانی هستند که تصور می‌کنند، لحن دوستانه مناسب‌تر است. اما با یک نگاه می‌توان فهمید که هیچ‌ یک از این دو، روش‌های مناسبی برای نوشتن انگیزه‌نامه نیستند. لحن محاوره‌ای بهترین و امن‌ترین راه نوشتن انگیزه‌نامه است. طوری بنویسید مثل اینکه دارید با کسی صحبت می‌کنید، اما از نوشتن جملات غیرجدی نیز بپرهیزید.

ساختار انگیزه نامه های تکراری

در حال حاضر بالای ۹۹ درصد ساختار انگیزه نامه ها مشابه یکدیگرند. دانشجویان با کپی کردن و ویرایش sop های دوستان و یا دانشجویان پیشین، شکلی تصنعی و نامناسب به انگیزه نامه‌های خود می‌دهند. اگر می‌خواهید انگیزه نامه‌ی شما در این گروه قرار نگیرد و کمیته پذیرش دانشگاه در واپسین ساعات روز و حتی پس از خواندن صدها درخواست پذیرش، همچنان انگیزه نامه شما را در خاطر داشته باشد، بایستی متنی منحصر به فرد ارائه دهید که مختص خودتان باشد.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

دانلود نمونه انگیزه نامه همیاراپلای

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *