بهترین دانشگاه های بدون شهریه در جهان

1/5 - (1 امتیاز)

10 دانشگاه برتر بدون شهریه در جهان

اکثر کشورهای پیشرفته ، دانشجویان بین المللی را به عنوان بخش اساسی در فرایند آموزش عالی می دانند. این کشورها پذیرش رایگان شهریه را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. در ادامه فهرستی از 10 دانشگاه برتر را ارائه می دهیم که دانشجویان بین المللی را در سال 2020/2021  بدون شهریه پذیرش می کنند.  معیار انتخاب این دانشگاه های براساس شهریه و  رتبه های دانشگاه  در نظام رتبه بندی QS می باشد.

1- دانشگاه فنی مونیخ آلمان

دانشگاه فنی مونیخ (TUM) طیف گسترده ای از مطالعات در زمینه های مهندسی، علوم طبیعی، زندگی و علوم پزشکی و اقتصاد را ارائه می دهد. امروز TUM دارای سیزده دانشکده با حدود 37000 دانشجو است که در حدود 20 درصد از آنها دانشجویان بین المللی می باشند.

هیچ شهریه ای در TUM وجود ندارد و دانشجویان فقط باید مبلغ 114.50 یورو متشکل از هزینه اتحادیه دانشجویی و نیم ساله اصلی برای شبکه حمل و نقل عمومی را بپردازند.

بورس های تحصیلی:

بنیادهای گوناگون در تمام مقاطع تحصیلی کمک های مالی به دانشجویان ارائه می دهند و صلاحیت آنها محدود به دانشجویان با نمرات برجسته نمی شود.

هزینه زندگی:

زندگی در مونیخ نسبتاً بالا است. با توجه به محاسبات فعلی افراد به 830 یورو در ماه برای زندگی در پایتخت باواریای مونیخ نیاز دارند. دانشجویان مجاز به کار در کنار تحصیل تحت شرایط خاص هستید.

2- دانشگاه هایدلبرگ آلمان

دانشگاه هایدلبرگ که در سال 1386 تأسیس شده است، قدیمی ترین دانشگاه آلمان و یکی از قویترین موسسات تحقیقاتی در اروپا است. دانشگاه هایدلبرگ یک دانشگاه جامع است که طیف کاملی از رشته های علوم انسانی، علوم اجتماعی و حقوق را در کنار سایر علوم از جمله پزشکی ارائه می دهد.

شهریه:

هیچ شهریه ای در دانشگاه هایدلبرگ برای تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری وجود ندارد. اما برخی از برنامه های کارشناسی ارشد ممکن است شهریه ویژه ای را پرداخت کند.

بورسیه های تحصیلی

بورس های تحصیلی معدودی از طریق سرویس تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) و سایر موسسات برای داوطلبان دارای مهارت بالا وجود دارد.

هزینه زندگی

برای تأمین هزینه های زندگی خود ، دانشجویان دانشگاه هایدلبرگ حداقل 670 یورو در ماه نیاز دارند.

اقامت پس از تحصیل | گواهی تمکن مالی | بهترین روش پرداخت خارجی | اکسپرس انتری کانادا چیست؟ | بورسیه های تحصیلی

3- دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ یکی از دانشگاه های برتر تحقیقاتی اروپا با بیش از 500 سال سابقه است که طیف گسترده ای از همه حوزه های دانش را اعم از علوم انسانی و علوم فرهنگی، حقوق، اقتصاد و مطالعات اجتماعی ، پزشکی و علوم پایه ارائه می دهد.

شهریه :

دانشجویان مجبور به پرداخت شهریه برای بیشتر برنامه ها نیستند و در برخی از برنامه های کارشناسی ارشد انگلیسی شهریه وجود دارد. با این وجود، کلیه دانشجویان ملزم به پرداخت مبلغ 114،50 یورو برای خدمات دانشجویی هستند. دانشجویان همچنین می توانند یک کارت برتر به نام IsarCard Semester 24/7 را با قیمت 146.50 یورو در هر ترم دریافت کنند که سفر نامحدود به انها تعلق گیرد.

بورس های تحصیلی:

دانشجویان بین المللی واجد شرایط دریافت بورس تحصیلی محدود و فرصت های بودجه در سراسر ایالت باواریا و آلمان هستند.

هزینه زندگی:

در اینجا خلاصه ای از آنچه باید برای هزینه های زندگی ماهانه در مونیخ تهیه کنید، آورده شده است:

 • اتاق های اقامت خصوصی از جمله خدمات: 350 – 600 یورو
 • اتاق های اقامت دانشگاه: 300 یورو یا 370 یورو از جمله خدمات شهری
 • بیمه درمانی: 80 یورو
 • وعده های غذایی: 200 – 250 €
 • تلفن همراه: 15 – 30 €
 • حمل و نقل عمومی: 33 یورو

4- دانشگاه هلسینکی فنلاند

درباره دانشگاه هلسینکی فنلاند

دانشگاه هلسینکی بر تحقیقات علمی سطح بالا و آموزش پژوهشگران متمرکز است که یکی از برجسته ترین دانشگاه های چند رشته ای در جهان است. دانشگاه UH عضو موسسه اتحادیه دانشگاه های تحقیقاتی اروپا است که دانشگاه هایی مانند آکسفورد و کمبریج را شامل می شود . این دانشگاه به دلیل کیفیت بالای تدریس، تحقیق و نوآوری در سطح جهانی مشهور است. رتبه های بین المللی به طور مداوم دانشگاه UH را در بین 20 دانشگاه برتر اروپا قرار می دهد.

شهریه هلسینکی فنلاند

در فنلاند، شهریه سالانه توسط برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد زبان خارجی معرفی می شود. در دانشگاه هلسینکی، این به برنامه های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی اشاره دارد. شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA ، که اقامت دائم در منطقه ندارند، مسئولیت این هزینه ها را دارند.

بورس های تحصیلی:

دانشگاه هلسینکی حدود 50 بورسیه تحصیلی را به دانشجویان واجد شرایط اعطا می کند که در یک برنامه بین المللی مدرک دانشگاهی تحصیل کنند. بورس های تحصیلی مختلف از 3 نوع است:

 • کمک هزینه کاملا(شهریه + 10000 یورو)
 • کمک هزینه تحصیلی کامل
 • کمک هزینه تحصیلی (10000 یورو)

هزینه زندگی:

همه دانشجویان باید هزینه های اقامت و زندگی خود و همچنین کتاب های خود و سایر مطالب مطالعه را بپردازند. کل هزینه های زندگی ماهانه یک دانش آموز واحد از 700 تا 1000 یورو – بسته به سبک زندگی افراد دارد.

راهنمای مهاجرت کانادا | ویزای کانادا | تحصیل در کاناداویزا استارتاپ کانادا | انواع بورسیه تحصیلی آلمان | اپلای | اسکولارشیپ

5- دانشگاه فرای برلین(Freie Universitaet)

درباره دانشگاه:

در دانشگاه فرای، یک دانشگاه تحقیقاتی واقع در شهر برلین، یکی از برجسته ترین دانشگاه های آلمان است که در سطح بین المللی به خاطر تحقیقات در زمینه های علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی مشهور است و در سال 1948 توسط خیرین تاسیسس شد. دانشگاه فرای برلین از 5 پردیس دانشگاهی تشکیل شده است و یکی از 11 دانشگاه برتر در لیست برترین دانشگاه های قدیمی آلمان است. دانشگاه فرای برلین برنده ی 5 جایزه در برنامه ی دکتری و سه جایزه ی تحقیقاتی علمی است.

شهریه:

به جز برخی از برنامه های تحصیلات تکمیلی یا دکتری ، این دانشگاه شهریه ای را دریافت نمی کند. دانشجویان صرفا مسئول پرداخت هزینه های مشخص و هزینه های هر ترم هستند.

بورسیه های تحصیلی:

دانشگاه آزاد فری بورسیه تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد را به دانشجویان بین المللی اعطا می کند.

هزینه زندگی:

هزینه زندگی افراد عمدتا به نیازها و عادتهای شخصی آنها بستگی دارد. بنابراین بایستی روی هزینه حداقل 600 تا 700 یورو (هزینه اجاره ، مواد غذایی ، اوقات فراغت و غیره) حساب کنند. برای به دست آوردن ویزای ورود یا اجازه اقامت برای اهداف تحصیلی ، باید ثابت کنند که این مبلغ ماهانه مستقل از هر شغل در دسترس انها می باشد.

6- دانشگاه هومبولت برلین (HU)

درباره دانشگاه:

این دانشگاه در سال 1810 در برلین تأسیس شد و بنیانگذار آن ویلهلم فون هامبولت به آن عنوان “مادر همه دانشگاه های مدرن” داد.

شهریه شهریه:

هیچ هزینه شهریه در این دانشگاه چه برای دانشجویان آلمانی و اتحادیه اروپا و چه برای دانشجویان بین المللی کشورهای دیگر وجود ندارد. اما مبلغ 307.09 یورو  باید پرداخت شود.

بورس های تحصیلی:

دانشگاه HU تعدادی از بورس های تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی از طریق چندین سازمان و افراد خیرخواه اهدا می کند.

هزینه زندگی:

هزینه زندگی حدود 600-700 یورو در ماه (براساس حداکثر کمک هزینه BaföG برای دانشجویان آلمانی 670 یورو) است. بطور کلی، اثبات تمکن مالی کافی باید هنگام درخواست ویزا در نمایندگی دیپلماتیک آلمان در خارج از کشور یا برای اجازه اقامت در دفتر ثبت نام اتباع خارجی (Ausländerbehörde) در برلین ارائه شود، که متقاضی را قادر می سازد تحصیلات دانشگاهی را بدون مشکل مالی دنبال کند.

راهنمای دانشگاه مک مستر کانادا | فول فاند تحصیلی | بورسیه امریکا | پکیج نگارش نامه های مکاتباتی اپلای اروپا

7- دانشگاه اسلو نروژ

درباره دانشگاه:

دانشگاه اسلو نروژ قدیمی‌ترین و بزرگترین موسسه آموزش عالی در نروژ است. دانشگاه در سال ۱۸۱۱ میلادی هنگامی که هنوز کشور نروژ تحت نظر حکومت دانمارک بود تاسیس شد. در حال حاضر دانشگاه دارای ۳۰.۰۰۰ دانشجو و ۴۶۰۰ پرسنل است. تعداد چهار نفر از برندگان جایزه نوبل از اساتید و دانشمندان دانشگاه اسلو نروژ بوده‌اند که نشان دهنده کیفیت بالای آموزش و جایگاه پژوهش و تحقیق در دانشگاه است. دانشگاه اسلو دارای اعتبار جهانی است و همه ساله جزء دانشگاه‌های برتر جهان ارزیابی می‌شود. سیستم رده‌بندی دانشگاه‌های برتر جهان QS، دانشگاه دولتی اسلو نروژ را برای سال ۲۰۲۰ میلادی در رده ۱۱۹ جهان ارزیابی کرده است.

شهریه:

از آنجا که دانشگاه اسلو یک دانشگاه ایالتی است و به همین دلیل بودجه دولتی دارد ، دانشجویان ملزم به شهریه پرداخت نمی باشند. بیشتر دانشجویان باید هزینه ثبت نام نیمساله در حدود  550  کرون (تقریبا 70 یورو) پرداخت کنند.

بورس های تحصیلی:

هیچ بورسیه ای برای دانشجویان در برنامه های کارشناسی ارشد در دسترس نیست اما این دانشگاه بورسیه های مختلفی را برای برنامه های تحقیقاتی دکتری ارائه می دهد. بورسیه های تحصیلات تکمیلی برای کارشناسی ارشد در برنامه هایی مانند Erasmus ، Nordplus و برنامه کمک های مالی EEA  نروژ در دسترس است.

هزینه زندگی:

کشور نروژ کشور گرانی است و افرادی که به این کشور می‌آیند مدتی طول می‌کشد تا به هزینه های بالای زندگی در نروژ عادت کنند. متقاضیان تحصیل در دانشگاه اسلو نروژ بطور متوسط به ۱۱.۵۰۰ کرون نروژ برای پوشش هزینه‌های زندگی نیاز دارند.

8- دانشگاه آلتو (Aalto) فنلاند

درباره دانشگاه:

دانشگاه آلتو فنلاند در سال ۱۹۰۴ در شهر هلسینکی پایتخت کشور فنلاند تاسیس شده است که در سال ۲۰۱۰ به تصمیم دولت فنلاند برای نوآوری و بالا بردن کیفیت آموزش برای دانشجویان دانشگاه تکنولوژی هلسینکی – دانشگاه علوم اقتصاد هلسینکی و دانشگاه هنر هلسینکی را با دانشگاه آلتو فنلاند تلفیق شدند. دانشگاه آلتو فنلاند یکی از برترین دانشگاه های کشور فنلاند می باشد. دانشگاه التو بیش از 90 برنامه را در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می دهد که منجر به دریافت مدرک در زمینه های فناوری ، تجارت ، هنر ، طراحی و معماری می شود.

رتبه دانشگاه آلتو به این صورت است که دانشگاه آلتو  رتبه ۱۸۷ جهانی را دارد و دومین دانشگاه معتبر کشور فنلاند می باشد. دانشگاه آلتو فنلاند با ۱۹۶۰۰ دانشجو ۵۰۰۰ کارمند که از این نظر سومین دانشگاه بزرگ فنلاند است.

شهریه:

شهریه دانشگاه آلتو فنلاند به این صورت است که تحصیل تا قبل از این در دانشگاه های فنلاند از جمله دانشگاه آلتو رایگان بوده است اما با تصویب دولت فنلاند دانشگاه های کشور فنلاند ملزم به دریافت شهریه از دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا هستند. پرداخت شهریه برای دانشجویان جدید الورود در مقطع کارشناسی ارشد که در پاییز ۲۰۱۷ مشغول به تحصیل در دانشگاه آلتو می شوند آغازمی گردد. این هزینه برای مقطع دکتری رایگان می باشد و برای مقاطع کارشناسی و ارشد در حدود 12000 تا 15000 یورو برای یک سال آکادمی می باشد.

بورسیه های تحصیلی:

دانشگاه التو دارای یک برنامه بورسیه تحصیلی برای حمایت از شهروندان غیر EU / EEA که در یک برنامه مدرک تحصیل می کند، می باشد. این بورسیه های تحصیلی به صورت چشم پوشی از شهریه تعلق می گیرد. این بورسیه ها تحصیلی ممکن است 100٪ یا 50٪ شهریه را تأمین کند .

هزینه زندگی:

انتظار می رود دانشجویان هزینه های زندگی شامل هزینه 800 یورو در هر ماه و سایر هزینه های تحصیلی را از منابع مالی خود پرداخت کنند.

نمونه انگیزه نامه  | تحصیل پزشکی در روسیه | پکیج مکاتبات اپلای استرالیا | پکیج مکاتبه کانادا

9- دانشگاه فنی آخن المان (RWTH)

درباره دانشگاه:

دانشگاه RWTH آخن بزرگترین دانشگاه فناوری در آلمان و یکی از مشهورترین در اروپا است. همه ساله بسیاری از دانشجویان و دانشمندان بین المللی به دانشگاه می آیند تا از دوره های با کیفیت و امکانات عالی آن بهره مند شوند که هر دو در سطح بین المللی شناخته می شوند. این دانشگاه یکی از دانشگاه های شناخته شده آلمان برای علوم طبیعی و مهندسی است. این دانشگاه در سال 1870 با عنوان یک دانشکده فنی تاسیس شده است.

دانشگاه RWTH آخن در حال تبدیل شدن به یک دانشگاه فنی یکپارچه و بین رشته ای است. محور مهندسی دانشگاه با علوم طبیعی و پزشکی مرتبط است. هنر ، علوم اجتماعی و اقتصاد ، که به لحاظ ساختاری با رشته های اصلی مرتبط هستند ، همچنین نقش مهمی در مشخصات آموزشی و پژوهشی دانشگاه را دارند.

RWTH آخن با داشتن 260 موسسه در 9 دانشکده در زمره مؤسسات علمی و پژوهشی برجسته اروپا قرار دارد. 43،721 دانشجو در 144 دوره تحصیلی در ترم زمستانی 2015/16 ، از جمله تقریباً 8000 دانشجو بین المللی از بیش از 120 کشور جهان در این دانشگاه تحصیل می کنند.

شهریه:

در دانشگاه RWTH هیچ شهریه ای وجود ندارد. این امر در مورد دانشجویان بین المللی نیز صدق می کند! با این حال ، تمام دانشجویان مشمول پرداخت هزینه ترم تحصیلی 239.75 یورو به دانشجویی و هزینه کمک های اجتماعی هستند.

بورس های تحصیلی:

این دانشگاه ارائه دهنده انواع مختلفی از  بورسیه های تحصیلی می باشد.

هزینه زندگی:

تقریبا 700 یورو در ماه است یا 8،400 یورو در سال برای حداقل هزینه های اقامت و هزینه های زندگی دانشجویان در دانشگاه RWTH Aachen  تخمین زده می شود.

هزینه خوابگاه ها 250 یورو در ماه، هزینه های خدمات دانشجویی 252 یورو در ماه، هزینه غذا  350 یورو در ماه،هزینه کتاب حدود 70 یورو  و هزینه های مربوط به سلامتی حدود 80 یورو می باشد. بطور کلی در هر ماه 1000 یورو  هزینه لازم می باشد که حد اقل هزینه در هر ماه 725 یورو در هر ماه  و 8700 یورو در سال است.

10- دانشگاه برگن  نروژ

دانشگاه برگن یک دانشگاه دولتی واقع در برگن نروژ است که در اواخر ۱۹۴۶ تاسیس شد. امروزه دانشگاه برگن حدود ۱۷۰۰۰دانشجو دارد، و یکی از هشت دانشگاه برتر در نروژ است. در سال ۲۰۱۵ دانشگاه برگن در رتبه ۱۸۱مین دانشگاه جهان قرار داشت. شرایط این دانشگاه شش دانشکده دارد.:

 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده ریاضی و علوم طبیعی
 • دانشکده پزشکی و دندانپزشکی
 • دانشکده روانشناسی
 • دانشکده علوم اجتماعی

پذیرش در دانشگاه برگن تفاوت چندانی با دیگر دانشگاه های برتر نروژ ندارد و تمامی آنها قوانین نسبتاً یکسانی در رابطه با دانشجویان خارجی دارند.

شهریه شهریه:

دانشگاه برگن یک موسسه دولتی است و به همین دلیل برای تحصیل در آن ملزم به پرداخت شهریه نمی باشند. این موضوع هم برای دانشجویان نروژی و هم برای دانشجویان بین المللی صدق می کند. تنها هزینه ای که در دانشگاه برگن پرداخت می شود ، هزینه ترم برای سازمان بهزیستی دانشجویی (SiB) است که در حال حاضر 590 کرون نروژی است.

هزینه زندگی:

علی رغم هزینه بالای زندگی، افراد می توانند با بودجه محکم دانشجویی نسبتاً خوب مدیریت کنید. با وجود هزینه های بالای زندگی در نروژ، دانشجویان به خوبی میتوانند بودجه خود رامدیریت کنند. هزینه متوسط دانشجویی در نروژ در هر ماه ۱۰۴۰۰کرون تخمین زده می شود که اکثر هزینه شامل مسکن، مواد غذایی، لوازم مطالعه، حمل و نقل و.. می شود این هزینه ها شامل

مسکن دانشجویی یه اتاقه به مبلغ 3000 کرون

کارت دانشجویی یک ماه اتوبوس 460 کرون

بورس های تحصیلی:

دانشگاه برگن خود هیچ بورسیه ای را برای دانشجویان بین المللی که علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه هستند ارائه نمی دهد.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *