مشاوره ارزیابی رایگان وضعیت پرونده تحصیلی: وارد شوید

دانشگاه های رایگان آلمان | تحصیل رایگان در آلمان

رای دهید

تحصیل رایگان در آلمان

جمهوری فدرال آلمان از 16 ایالت تشکیل شده است و در آن بیش از 400 مرکز آموزش عالی و دانشگاه وجود دارد. دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی آلمان در سطح بین‌المللی در رشته‌های گوناگون از شهرت بسیار خوبی برخوردارند. در المان موسسه های آموزشی به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

  • موسسات علمی کاربردی (کالج ها)
  • دانشگاه ها و موسسات آموزشی
  • کالج هنر، فیلم و موسیقی

همچنین دانشگاه های آلمانی به دو دسته ی دولتی و خصوصی تقسیم می شوند؛ اما غالب دانشگاه های آلمان دولتی هستند. افرادی که آلمان را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند از این نکته باید اگاه باشند که در این کشور هیچ هزینه ای را در قبال آموزش دانشجویان دریافت نمی کند و دانشجویان برای استفاده از امکانات گوناگونی مانند حضور در موزه، مراکز ورزشی و … می نوانند از تخفیفات خوبی بهره مند شوند. بنابراین تمامی متقاضیان می توانند در آلمان بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای مشغول به تحصیل شوند. این موضوع برای تمامی دانشجویان مقیم کشور های عضو اتحادیه اروپا یا غیر اتحادیه اروپا می باشد و شامل تمامی برنامه های تحصیلی در دانشگاه های دولتی است. 

نمونه انگیزه نامه  | تحصیل پزشکی در روسیه | پکیج مکاتبات اپلای استرالیا | پکیج مکاتبه کانادا

آیا در آلمان برای شهریه هزینه دریافت می شود؟

با وجود استثناهایی، معمولا در آلمان می توان به صورت رایگان تحصیل کرد. بطور کلی در آلمان فقط دانشگاه های دولتی رایگان هستند و دانشگاه های غیر دولتی برای دانشجویان شهریه در نظر گرفته اند. از سال 2017، دانشگاه های دولتی در منطقه بادن-وورتمبرگ شامل دانشگاه های استات گارت، کارلسروهه، منهیم، فریبورگ، هایدلبرگ و … از دانشجویان غیر اروپایی و غیر عضو اتحادیه اروپا شهریه ای تقریبا معادل با 1500 یورو در هر ترم دریافت می کند. البته این شهریه نسبت به شهریه سایر کشور ها بسیار کمتر است.

در کنار این شهریه، کالج یا دانشگاه ها، بورسیه هایی را به دانشجویان به منظور کمک هزینه های تحصیلی برای تامین هزینه کتاب و هزینه های زندگی فراهم کرده است و به دانشجویانی که از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند به عنوان نمونه در مقطع کارشناسی در ماه 650 یورو به مدت 4 الی 5 سال تداده می شود. البته نیمی از این کمک هزینه بصورت وام بدون بهره است که باید به دولت پرداخت شود.

بلو کارت آلمان (Blue Card) | زندگی و تحصیل در هنگ کنگ | تحصیل در فرانسه | بهترین بورسیه فرانسه  | اپلای

دانشگاه های رایگان در آلمان

بیان کردیم که دولت المان شهریه تحصیل در مقاطع پایین تر از ارشد در دانشگاه های آلمان را لغو نموده است و دانشجویان بومی و بین المللی می توانند به صورت رایگان در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی تحصیل کنند. فقط دانشجویان بایستی هزینه ای ناچیزی برای هزینه های خدماتی در حدود 60 تا 200 یورو در هر ترم پرداخت کنند.

دانشگاه های خصوصی که از سوی دولت کمک هزینه ای دریافت نمی کنند، به پرداخت شهریه وابسته هستند و از این رو شهریه ها توسط دولت تعیین نمی شوند. تقریبا شهریه هایی که دانشگاه ها تعیین می کنند در حدود 20000 یورو در سال می باشد.

دوره های کارشناسی ارشد در آلمان یا بصورت پیوسته (دانشجویان مستقیما از دوره کارشناسی وارد دوره ارشد می شوند) و یا غیر پیوسته (دوره ای مستقل در زمینه ای تخصصی) می باشند. دوره های پیوسته معمولا برای دانشجویان اتحادیه اروپا و دانشجویان بین المللی رایگان می باشند در حالیکه دوره های غیر پیوسته شهریه ای تا حدود 5000 یورو در سال در دانشگاه های دولتی و تا 30000 یورو در سال در دانشگاه های خصوصی را تعیین کرده اند.

دوره های دکتری در دانشگاه های دولتی تا 6 ترم نخست تحصیل شهریه ای را ندارند و دانشجویان بایستی در حدود کمتر از 300 یورو بابت پوشش هزینه ها دانشگاه در هر ترم پرداخت نمایند.

دانشگاه های رایگان آلمان

زندگی و تحصیل در اتریش | ادامه تحصیل در کشور ایتالیا | ترجمه رسمی مدارک تحصیلی | پسا دکتری | مراحل اپلای

دانشگاه های رایگان آلمان

ایالت بادن‌ووتمبرگ Baden-Württemberg

ایالت بادن‌وورتمبرگ (BW) از متقاضیان تحصیل در مراکز آموزش عالی این ایالت که از کشورهای غیرعضو در اتحادیه اروپا می‌آیند، از ترم تابستانی ۲۰۱۷/۲۰۱۸ برای هر ترم ۱۵۰۰ یورو شهریه دریافت می‌کند.

ایالت بایرن Bayern 

متقاضیان تحصیل در مراکز آموزش عالی این ایالت برای نخستین رشته ‌تحصیلی بدون توجه به مقطع آن هیچ شهریه‌ای لازم نیست پرداخت کنند. البته در بعضی رشته استثنا وجود دارد.

ایالت‌ شهر برلین Berlin 

 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی برلین در نخستین رشته در تمامی مقاطع  و در برای هر نوع دانشجویی شهریه‌ای دریافت نمی‌شود. دانشجویان دانشگاه‌های دولتی برلین اما ملزم به پرداخت مبلغی برای پوشش هزینه‌های اداری در حدود 300 یورو هستند که هزینه‌های دانشجویی و خدمات اجتماعی و اداری و بلیط دانشجویی در هر ترم را در بر می‌گیرد.

ایالت براندنبورگ Brandenburg 

برای تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف در 8 مرکز آموزش عالی دولتی در ایالت براندنبورگ، شهریه‌ای از دانشجویان دریافت نمی‌شود. در این ایالت ‌هم مبلغی برای پوشش هزینه‌های اداری توسط هر دانشجو در هر ترم پرداخت می‌شود.

ایالت برمن Bremen 

چنانچه دوران تحصیل دانشجویان از 15 ترم تحصیلی بیشتر شود، آنها مجبور به پرداخت شهریه 500 یورو در هر ترم هستند. دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دولتی این ایالت‌ در حدود 50 یورو برای پوشش هزینه‌های اداری باید پرداخت کنند.

ایالت‌ شهر هامبورگ Hamburg  

در ایالت‌ شهر هامبورگ دانشجویان تمامی ملیت ها در هیچ مقطعی در نخستین انتخاب دانشگاهی‌شان مجبور به پرداخت شهریه نیستند و مبلغی برای پوشش هزینه‌های اداری از دانشجویان در هر ترم در حدود 50 یورو است.

ایالت هسن Hessen 

در این ایالت در حال حاضر هیچ شهریه‌ای از دانشجویان مراکز آموزش عالی دولتی دریافت نمی‌شود و دولت این ایالت هم هیچ برنامه‌ای برای اخذ شهریه ندارد. این موضوع شامل حال متقاضیان تحصیل از کشورهای غیرعضو در اتحادیه اروپا هم می‌شود.

ایالت مکلنبورگ-فورپومرن Mecklenburg-Vorpommern 

در این ایالت شهریه ای از دانشجویان در هیچ کدام از مقاطع تحصیلات عالی دریافت نمی شود. این قانون شامل حال همه دانشجویان، چه شهروندان آلمان و چه دانشجویان خارجی از کشورهای عضو یا غیرعضو در اتحادیه اروپا می شود.

ایالت نیدرزاکسن Niedersachsen  

دولت ایالت نیدرزاکسن شهریه تحصیل در مراکز آموزش عالی را در هر مقطعی را لغو کرده است و کلیهخ دانشجویان معاف از پرداخت شهریه هستند. دانشجویان در ایالت نیدرزاکسن برای پوشش هزینه‌های اداری خود بایستی فقط در هر ترم ۷۵ یورو پرداخت کنند. 

ایالت نورد‌راین-‌وست‌فالن Nordrhein-Westfalen

 ایالت نوردراین-‌وست‌فالن (NRW) هم به دنبال تصویب قانون اخذ شهریه از دانشجویانی است که از کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا می‌آیند.

ایالت راین‌لند-فالز  Rheinland-Pfalz 

مراکز آموزش عالی ایالت راین‌لند-فالز از دانشجویان برای تحصیل در تمامی مقاطع در نخستین رشته تحصیلی بدون در نظر گرفتن مدت زمان لازم برای تحصیل  شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند.

ایالت زارلند Saarland

در مراکز آموزش عالی زارلند به غیر از مبلغی معمول که دانشجویان برای خدمات اداری، اجتماعی و بلیط دانشجویی در هر ترم به دانشگاه می‌پردازند، شهریه‌ای از آنها دریافت نمی‌شود. 

ایالت زاکسن Sachsen

در این ایالت برای نخستین رشته در هر مقطعی که در دانشگاه‌های دولتی یا مراکز آموزش عالی وابسته به کلیسا ارائه شود، شهریه‌ای از دانشجویان از جمله متقاضیان تحصیل از کشورهای غیرعضو در اتحادیه اروپا دریافت نمی‌شود. اما مراکز آموزش عالی‌ از متقاضیانی که شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند، شهریه دریافت می کنند.

ایالت زاکسن آنهالت Sachsen-Anhalt

در ایالت زاکسن آنهالت مراکز آموزش عالی شهریه‌ای از دانشجویان دریافت نمی‌کنند و عدم پرداخت شهریه شامل حال تمامی متقاضیان تحصیل در مراکز آموزش عالی این ایالت می‌شود. شهریه در این ایالت تنها شامل حال دانشجویانی است که دوران تحصیل‌شان ۴ ترم بیشتر از مدت پیش‌بینی شده برای رشته دانشگاهی مورد نظر زمان ببرد.

ایالت شلسویگ هولشتاین Schleswig-Holstein

برای تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دولتی ایالت شلسویگ هولشتاین شهریه‌‌ای از دانشجویان برای تمامی مقاطع دریافت نمی شوداست. عدم پرداخت شهریه شامل حال موسسات آموزش عالی غیردولتی نمی‌شود. 

ایالت تورینگن Thüringen

ایالت تورینگن از متقاضیان تحصیل در مراکز آموزش عالی دولتی این ایالت برای نخستین مقطع تحصیلی هیچ شهریه‌ای مطالبه نمی‌کند و در هر ترم مبلغی از دانشجویان برای پوشش هزینه‌های اداری دریافت می‌شود. برای تحصیل طولانی مدت دانشجو مجبور به پرداخت ۵۰۰ یورو شهریه برای هر ترم است. ثبت‌نام در مقطع دکتری هم مانند دیگر مقاطع در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تورینگن بدون پرداخت شهریه امکان‌پذیر است.  برای تحصیل در دانشگاه‌های غیر دولتی دانشجویان مجبور به پرداخت شهریه هستند.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

دیدگاه کاربران
  • سلام.وقت بخیر .
    در مورد دانشگاه های رایگان آلمان میشه راهنمایی بفرمایید؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *