آزادسازی مدرک تحصیلی با پرداخت هزینه | روش خریدن و آزاد کردن مدرک تحصیلی

4.2/5 - (4 امتیاز)

 آزادسازی مدرک تحصیلی با پرداخت هزینه

یکی از مدراک مهم برای تکمیل شدن فرایند اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی داشتن مدارک تحصیلی مقاطع قبلی می باشد. از این رو متقاضیانی که قصد اپلای دارند باید نسبت به آزاد سازی مدرک دانشگاهی خود اقدام کنند. این آزاد سازی مدرک دانشگاهی فقط برای افرادی است که در دانشگاه های دولتی و در نوبت روزانه تحصیل کرده اند. بر طبق دستورالعمل صادره توسط وزارت علوم، دانشجویانی که از تحصیلات رایگان استفاده کرده اند، به تعداد سال های تحصیل خود موظف هستند تا به کشور خدمت کنند واین تعداد سال های خدمت به مقطع تحصیلی دانشجو و نوع پذیرش وی در کنکور کارشناسی یعنی منطقه های 1 ، 2 و 3 بستگی دارد.

مدرک تحصیلی دانشجویان دانشگاه های دولتی پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه باقی می ماند تا دانشجو در وحله اول مدت تعهد خدمت لازمه را به اتمام برساند. متقاضیان می توانند از این آیین نامه استفاده نکنند و به صورت بسیار راحت تر و در زمان کمتری مدارک خود را آزاد کنند. یکی از این روش ها برای آزاد سازی مدارک تحصیلی پرداخت نقدی هزینه مدرک تحصیلی می باشد. در صورتی که  جز دانشجویانی بودید که از آموزش رایگان در طول تحصیل استفاده کرده اید، در روز ثبت نام در دانشگاه، تعهدی مبنی بر کار در ایران به میزان متناسب با زمان آموزش رایگان از شما گرفته شده است. بنابراین برای اطلاع از جدول محاسبه هزینه آزاد سازی مدرک تحصیلی سال های مختلف می توانید به این لینک مراجعه کنید و خود تخمینی از این هزینه بزنید.

برای این کار ابتدا باید به صورت کامل با دانشگاه محل تحصیل خود تسویه کرده باشید. سپس در ادامه برای آغاز فرآیند لغو تعهد خدمت لازم است که ابتدا در سامانه  سجاد یا همان سامانه جامع امور دانشجویان به نشانی portal.saorg.ir  ثبت نام کنید و پس از وارد کردن اطلاعات لازمه و بارگذاری مدارک مربوطه در سامانه سجاد، مطابق شکل زیر به بخش “لغو تعهد” مراجعه کنید. در این قسمت با توجه به نوع درخواست برای آزاد سازی مدرک تحصیلی که از طریق پرداخت هزینه می باشد تعیین کنید. برای تکمیل این اطلاعات  تقریبا همه مدارکی که تصورش را کنید نظیر شنا‌سنامه، کارت‌ملی، سریال شناسنامه، محل تولد، کارت پایان خدمت ( برای آزاد سازی از طریق کاریابی)، نمرات و ترم‌های دانشگاه و … را از شما می خواهند.

سوالات متداول دانشجویان ایرانی در کانادا | انواع بورسیه های تحصیلی کانادا | معرفی سایت کاریابی در کانادا | اپلای | دندانپزشکی روسیه

روش آزاد کردن مدرک با پرداخت هزینه

فرآیندآزادسازی مدارک با پرداخت هزینه

با توجه به منوی بالا در صورتی که قصد دارید تا  مبلغ را بابت آزاد سازی مدارک پرداخت کنید بر روی گزینه پرداخت کلیک نمایید. سپس به امور رفاهی و آموزش‌های آزاد یا آموزش کل دانشگاه‌ مراجعه نمایید تا مبلغی که باید پرداخت کنید را محاسبه کنند. در صورتی که تمام مدارک شما کامل باشد، پس از گذشت زمان بسیاری کوتاهی در حدود چند ساعت در توضیحات سیستم سجاد مبلغی که باید پرداخت شود در سیستم مشخص می شود.

سپس هر زمانی که تمایل داشتید می توانید مبلغ را پرداخت کنید. در صورتی که مبلغ را که پرداخت کردید، دوباره به اموررفاهی یا آموزش‌های آزاد یا… مراجعه نمایید و یا تماس بگیرید که مبلغ مربوطه را پرداخت کرده اید. در نهایت پس از پرداخت مبلغ، فرآیند صدور دانشنامه و ریزنمرات رسمی آغاز می‌شود و بعد از ۱ هفته الی ۲۰ روز دانشنامه شما آماده می شود و می‌توانید برای اخذ آن به دانشگاه مراجعه کنید.

پیشنهاد مطالعه: تحصیل در کالج استرالیا | کالج استرالیا | تحصیل در کالج آلمان | تحصیل در کالج کانادا | تحصیل در کالج

نحوه محاسبه هزینه آزاد سازی مدرک تحصیلی

 ابتدا باید توجه کرد که هزینه آزاد سازی مدرک تحصیلی در هر دوره و هر رشته متفاوت می باشد، بنابراین نرخ آزاد کردن مدرک در هر رشته و نیز با توجه به سال ورود به دانشگاه متفاوت است. این مبلغ در تعداد ترم های تحصیلی، و سپس در منطقه دانشجو ضرب می شود. یعنی اگر منطقه یک هستند همان مبلغ را می دهند و اگر منطقه 2 هستند مبلغ محاسبه شده در2 ضرب می شود. علاوه بر این محاسبه هزینه آزاد سازی مدرک تحصیلی برای دوره ی کارشناسی ارشد و دکتری  اصولا نرخ های بالاتری دارند.

با استفاده از این لینک جدول هزینه آزاد سازی مدرک تحصیلی در اختیار شما قرار دارد. با توجه به اینکه جدول هزینه تحصیل رایگان از سال 92 به بعد به روز نشده است، ترم های تحصیلی بعد از سال 92 بر اساس ترم ها و هزینه های همان سال بررسی خواهد شد.  بنابراین هزینه آزاد سازی مدرک تحصیلی برای دانشجویان ورودی 89 به بعد در حدود 5 تا 9 میلیون تومن  و یا بیشتر هزینه خواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه: بورسیه DAAD آلمان | راهنمای تحصیل در آلمان | تحصیل رایگان در آلمان | شرایط تحصیل آلمان

جدول محاسبه هزینه آزاد سازی مدرک تحصیلی 94 : 

تخمین هزینه ها برای این ورودی های تحصیلی، بر اساس سال ورود محاسبه نمی شود. تا قبل از سال 88، برای محاسبه هزینه از جدول هزینه تحصیل رایگان، هزینه هر ترم تحصیل را بر اساس سال ورود محاسبه می شد و در تعداد ترم هایی که متقاضی تحصیل کرده است ضرب می شد. اما کسانی که ورودی سال 89 به بعد هستند هزینه هر ترم بر اساس نرخ همان سال محاسبه می شود. به عنوان مثال برای یک دانشجوی رشته فنی مهندسی ورودی 90 منطقه 1 به این شرح محاسبه می شود:

  • هزینه هر ترم تحصیلی در سال 90-91: 843 هزار تومان می باشد.
  • هزینه هر ترم تحصیلی در سال 91-92: 1054 هزار تومان می باشد.
  • هزینه هر ترم تحصیلی در سال 92-93: 1114 هزار تومان می باشد.
  • هزینه هر ترم تحصیلی در سال 93-94 بر اساس تعرفه سال 92-93 محاسبه می شود.

بنابراین هزینه کل تحصیل برای دانشجویی ورودی 90 که کارشناسی خود را به صورت 8 ترمه به اتمام رسانده است برابر با 9 میلیون و 250 هزار تومن خواهد شد.

با درخواست کاربرات دو بخش برای پیگیری این قانون ایجاد شده است:

عضویت در گروه تلگرام کمپین لغو قانون 6 ماهه کاریابی برای آزاد کردن مدرک

 

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

آزادسازی مدرک تحصیلی با پرداخت هزینه | روش خریدن و آزاد کردن مدرک تحصیلی | سریعترین راه آزاد کردن مدرک تحصیلی و تحصیل در خارج از کشور

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *