تحصیل دندانپزشکی روسیه | هزینه تحصیل دندانپزشکی روسیه | شرایط پذیرش دندانپزشکی روسیه

4.7/5 - (14 امتیاز)

دندانپزشکی روسیه

روسیه کشوری پهناور است که از یک طرف با نروژ و فنلاند و از طرف دیگر با چین و مغولستان و کره مرز مشترک دارد. اگرچه روسیه یکی از قدرت‌های جهانی بحساب می‌آید اما در برخی جنبه های آموزش عالی، کشوری شناخته شده  نمی‌باشد. بر اساس رتبه بندی دانشگاه های دنیا تعداد زیادی از دانشگاه های روسیه در بین برترین دانشگاه های دنیا قرار دارند. وقتی صحبت از دانشگاه های پزشکی در سطح جهانی می شود، کشور روسیه به علت دارا بودن تعداد زیادی دانشگاه پزشکی به عنوان یکی از مقصد هایی است که همیشه مورد توجه قرار می گیرد. به طور کلی حدود 50 دانشگاه پزشکی در سراسر روسیه وجود دارد. دانشکده های پزشکی در روسیه دوره های عمومی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، فیزیوتراپی و … را ارائه می کنند.

آن دسته از افرادی که قصد دارند تا در رشته دندان پزشکی در دانشگاهی مناسب با هزینه­ ی تحصیلی پایین و در خارج از ایران تحصیل کنند، تحصیل دندانپزشکی در روسیه می تواند به عنوان یکی از بهترین گزینه ها برای اپلای مد نظر قرار دهند. افراد متقاضی تحصیل دندان پزشکی در روسیه پس از تحصیل خود از امکانات شغلی مناسبی برخوردار خواهند شد و همچنین با تحصیل در روسیه می توان به اقامت در روسیه نیز دست یافت. تحصیل دندانپزشکی روسیه نیز مانند تحصیل پزشکی در روسیه شرایط عالی برای دانشجویان بین‌المللی دارد. به این دلیل که با شرایطی نسبتا ساده می توان از دانشگاه های روسیه پذیرش گرفت و در مقایسه با کشورهای دیگر هزینه‌هایی به مراتب پایین‌تر و به زبان انگلیسی دارند.

پیشنهاد مطالعه: دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت سال 2019

تحصیل دندانپزشکی روسیه برای ایرانیان

به دلیل وجود اسامی دانشگاه های روسیه در لیست دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم و  وزارت بهداشت، تحصیل در روسیه به یکی از گزینه‌های قابل توجه ایرانیان تبدیل شده است. در این بین تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است که باعث رقابت در این زمینه شده است. بسیاری از دانشگاه دندانپزشکی برنامه های دروس این رشته ها از جمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی را  به زبان انگلیسی ارائه می دهند. دانشگاه های روسیه خدماتی خوبی برای پذیرش راحت دانشجویان برای تحصیل در رشته دندانپزشکی ارائه می دهند که یکی از این خدمات دوره های پادفک برای دانشجویان بین المللی می باشد که متقاضیان به سادگی می توانند در این دوره ها ثبت نام کنند.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه موقعیتی مناسب برای افرادی است که قصد ادامه ی تحصیل با هزینه مناسب را دارند و این امکان را می دهد که به سه زبان زنده دنیا تحصیل کنند. از جمله زبان هایی که در روسیه می توانید برای تحصیل خود انتخاب کنند و طرفداران بسیاری در بین دانشجویان دارد زبان انگلیسی، روسی و فرانسه می باشد که دانشجویان می توانند با انتخاب یکی از این زبان ها به تحصیل دندانپزشکی در روسیه بپردازند.

اولین نکته مثبت در مورد تحصیل دندانپزشکی در روسیه این است که مدارک صادر شده از دانشگاه های روسیه برای وزارت بهداشت ایران معتبر است که این موضوع برای تحصیل دندانپزشکی در هر جایی از دنیا اهمیت بسیاری دارد. نکته ی مثبت دیگر در مورد تحصیل دندانپزشکی در روسیه، زبان تحصیل است. در دانشگاه های روسیه علاوه بر زبان روسی دوره‌های دندانپزشکی به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شود تا دانشجویان بین‌المللی مشکلی برای تحصیل در روسیه نداشته باشند. البته متقاضیان بایستی با زبان انگلیسی آشنایی لازم را داشته باشند و برای نشان دادن مهارت‌های خود در استفاده از زبان انگلیسی هم یا باید مدرک آیلتس با نمره حداقل ۵.۵ داشته باشند و یا در در یک مصاحبه ورودی در دانشگاه شرکت کنند.

پیشنهاد مطالعه: شرایط تحصیل در روسیه

تحصیل در رشته دندانپزشکی در روسیه نیازی به ارائه مدرک زبان نمی باشد و بدون مدرک زبان امکان پذیرش از بهترین دانشگاه های روسیه امکان پذیر است. علاوه بر این هزینه تحصیل در روسیه اندک و گاها خوابگاه های دانشجویی رایگان می باشد.

تحصیل دندانپزشکی روسیهتحصیل دندانپزشکی روسیه | هزینه تحصیل دندانپزشکی روسیه | شرایط پذیرش دندانپزشکی روسیه | دانشگاه های مورد تائید وزات علوم برای تحصیل دندانپزشکی روسیه

شرایط پذیرش دندانپزشکی روسیه

پذیرش دانشجو در رشته پزشکی و دندان پزشکی برخلاف بعضی از کشورها در روسیه بدون آزمون انجام می گیرد و متقاضیان تحصیل در رشته دندان پزشکی باید دارای مدرک دیپلم ریاضی یا تجربی، با معدل حداقل 17 باشند. تدریس در این کشور به دو زبان روسی و انگلیسی انجام می گیرد و متقاضی که دارای مدرک زبان است دیگر نیازی به حضور در کلاس های زبان را ندارد.

در وحله اول متقاضیان برای تحصیل دندانپزشکی می بایست دوره های پادفک را که دوره های 9 تا 12 ماهه می باشد را پشت سر بگذرانند و بعد از طی کردن امتحانات پایان ترم، به دوره های اصلی دندانپزشکی وارد شوند. در دوره پادفک درس هایی که  برای رشته پزشکی و دندانپزشکی تدریس می شود شامل ریاضی، شیمی، زیست و زبان می باشد و همچنین برای ورود به دوره های پادفک مدرک زبان مورد نیاز نیست. هزینه این دوره ها جدا از هزینه دانشگاه حساب می شود. متقاضیانی که قصد دارند تا به زبان روسی تحصیل کنند باید یک دوره ی 6 تا 10 ماهه زبان روسی را طی کنند و سپس وارد دانشگاه شود.

برای تحصیل در روسیه محدودیت سنی  وجود ندارد و برای ورود به دانشگاه های روسیه نیازی به ارائه آزمون ورودی نمی باشد. مدت دوره تحصیل دندانپزشکی در روسیه 5  سال می باشد اما متقاضیان قبل از ورود به دانشگاه باید یک دوره ۹ ماهه را در کالج سپری نمایند و سپس وارد دانشگاه مورد نظر خود شوند. متقاضیانی که مدرک زبان ندارند باید یک دوره زبان را نیز در روسیه پشت سر بگذرانند و سپس وارد مقطع تحصیلی خود شوند.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه به هر دو زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر است حتی در بعضی از تخصص ها مثل داروسازی و یا پزشکی و دندانپزشکی می توان به زبان فرانسوی هم تحصیل کرد. برای تحصیل به این زبان به غیر از روسی افراد باید مصاحبه به زبان فرانسه و یا انگلیسی انجام دهند و بسته به اینکه چه زبانی را انتخاب می کنند در دوره های پادفک قبل از شروع دانشگاه همان زبان اعم از انگلیسی و روسیه ای در دانشگاه برای آن ها تدریس می گردد.

مزایای تحصیل در روسیه

 • بسیاری از دانشگاه های روسیه به منظور جذب دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی بین المللی، برنامه های پزشکی را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند.
 • اکثر دانشگاه های علوم پزشکی روسیه فرایند پذیرش ساده و بدون آزمون ورودی برای دانشجویان بین المللی دارند و از طریق ارزیابی پرونده تحصیلی متقاضی، دانشجو می پذیرند.
 • مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل پزشکی در روسیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی.
 • دوره های پزشکی در روسیه با توجه به معیارهای سازمان بهداشت جهانی و یونسکو، مورد تاییدیه جهانی می باشند.
 • علاوه بر دوره ها به زبان روسی، دوره های پزشکی به زبان انگلیسی و همچنین فرانسوی نیز ارائه می شود.
 • اکثر داوطلبان برای تحصیل پزشکی در روسیه، نیاز به کسب نمره TOEFL یا IELTS ندارند.
 • دانشجویان می توانند با دوره های کارآموزی  تجربه خوبی در زمینه بالینی در بیمارستان های دولتی در کنار بسیاری از متخصصان کسب کنند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه

شرایط تحصیل دندان پزشکی در روسیه به صورت زیر می باشد:

 • معتبر بودن مدارک صادره دانشگاه های روسیه برای وزارت بهداشت ایران است.
 • زبان تحصیلی دندانپزشکی در روسیه علاوه بر زبان روسی، دوره هایی با زبان انگلیسی هم ارائه می‌شوند تا دانشجویان بین‌المللی مشکلی برای تحصیل در روسیه نداشته باشند. البته متقاضیان تحصیل با زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس با نمره حداقل 5.5 داشته باشند و یا در در یک مصاحبه ورودی در دانشگاه شرکت کنند.
 • متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان روسی ابتدا باید در دوره‌ای 10 ماهه به نام پادفک شرکت کنند.
 • پادفک در واقع دوره زبان‌آموزی الزامی برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل به زبان روسی را دارند. این دوره معمولا شامل دو ترم تحصیلی است و از 10 شهریور تا 10 تیر سال بعد به طول می‌انجامد.
 • طول دوره دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی ۵سال و طول دوره دندانپزشکی به زبان روسی بعلت لزوم شرکت در دوره پادفک ۶سال است.

تحصیل دندانپزشکی روسیهتحصیل دندانپزشکی روسیه | هزینه تحصیل دندانپزشکی روسیه | شرایط پذیرش دندانپزشکی روسیه | دانشگاه های مورد تائید وزات علوم برای تحصیل دندانپزشکی روسیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی روسیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در همه دانشگاه های روسیه یکسان نیست اما به صورت میانگین دانشگاه ها از دانشجویان دندانپزشکی مبلغ 4 تا  6 هزار دلار در سال شهریه می‌گیرند. علاوه بر این شهریه دوره پادفک هم چیزی در حدود 4 تا 5 هزار دلار است. البته هزینه دوره های پادفک بسته به کالج های مختلف و اینکه متقاضیان از خوابگاه استفاده می کنند و یا به طور شخصی آپارتمان اجاره نمایند، متفاوت است که از سالی 8500 دلار تا 14350 دلار شروع می شود. از طرفی هزینه ی زندگی دانشجویی در روسیه بین 300 الی 500 دلار در ماه است.

علاوه بر این هزینه زندگی در روسیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است. بیشترین مقدار این هزینه 600 دلار در ماه است که شامل موارد زیر می باشد:

 • 50 تا 250 دلار برای اقامت
 • 100 تا 300 دلار برای خورد و خوراک
 • 10 دلار برای رفت‌و‌آمد (با استفاده از کارت دانشجویی) می‌شود.

 

 1. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک در حدود 3000 دلار برای هر سال تحصیلی می باشد. این دانشگاه دولتی می باشد و در شهر نووسیبیرسک در سال 1959 تاسیس شد است.
 2. هزینه تحصیل در دانشگاه لومونوسف مسکو تقریبا معادل با 10.000 دلار برای هر سال تحصیلی می باشد. این دانشگاه دولتی یکی از مهم ترین دانشگاه های کشور روسیه است که در سال 1775 در شهر مسکو تاسیس شد و در رشته های مختلفی نیز مانند مکانیک، ریاضیات، فیزیک، پزشکی، و… فعالیت می کند.
 3. هزینه تحصیل در دانشگاه سن پترزبورگ معادل با 6500 دلار برای یک سال تحصیلی می باشد.
 4. هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی اسکانوف در حدود 10.000 دلار برای یک سال تحصیلی می باشد.
 5. هزینه تحصیل در دانشگاه سماشکو مسکو تقریبا برابر با 7250 دلار برای هر سال تحصیلی می باشد.

برای کار دانشجویی نیز به این صورت است که دانشجویان بین المللی در روسیه اجازه دارند تا به صورت نیمه وقت و تا حدود 20 ساعت در هفته به اشتغال همزمان با تحصیل بپردازند را دارند.

دانشگاهای مورد تایید وزارت علوم ایران

برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه متقاضیان باید این موضوع را در نظر داشته باشند که در دانشگاه هایی تحصیل کنند که مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت باشد. در ادامه لیست زیر آخرین لیست دانشگاه های مورد تایید کشور ایران در روسیه را برای متقاضیان می باشد.

 • Lomonosov Moscow State University
 • Novosibirsk State University
 • Pavlov First Saint Petersburg State Medical University
 • The S.N. Fyodorov Eye Microsurgery State Institution
 • Sechenov First Moscow State Medical Univesity
 • Moscow medical stomatology Institute N.A semashko
 • آکادمی علوم پزشکی (سنت پترزبورگ) – تحصیل به زبان انگلیسی

شهریه برای سال اول: ۳۶۰۰ دلار

شهریه برایسال دوم تا ششم: ۳۶۰۰ دلار

 • آکادمی علوم پزشکی اطفال سنت پترزبورگ و تحصیل به زبان انگلیسی

شهریه سال اول: ۳۰۰۰ دلار

شهریه سال دوم تا ششم: ۳۰۰۰ دلار

 • آکادمی علوم پزشکی اطفال سنت پترزبورگ و تحصیل به زبان روسی

شهریه سال اول: ۲۰۰۰ دلار

شهریه سال دوم تا ششم: ۲۰۰۰ دلار

 • هزینه و شهریه دانشگاه پزشکی سنت پترزبورگ و تحصیل به زبان انگلیسی

سال اول: ۵۳۰۰ دلار

سال دوم تا ششم: ۵۳۰۰ دلار

 • دانشگاه پزشکی سنت پترزبورگ و تحصیل به زبان روسی

سال اول: ۳۲۰۰ دلار

سال دوم تا ششم: ۳۲۰۰ دلار

دانشگاه های مطرح روسیه برای رشته دندانپزشکی

برای تحصیل در رشته ی دندان پزشکی در روسیه، فهرستی از بهترین دانشگاه های روسیه را تهیه کرده ایم که به صورت خلاصه در مورد آن توضیح  می دهیم.

دانشگاه علوم پزشکی و فنی مهندسی رودن:

دانشگاه علوم پزشکی رودن در سال 1960 میلادی در مسکو تاسیس گردید که هزاران دانشجو از ۱۵۲ کشور جهان در این دانشگاه تحصیل می کنند. از رزومه این دانشگاه می توان به این مورد ذکر کرد که بسیاری از رهبران سیاسی و علمی جامعه جهانی از فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند می باشند.

دانشگاه علوم پزشکی سچینوا:

دانشگاه علوم پزشکی سچینوا ( MSMU) در حدود 272 سال پیش، به منظور آموزش پزشکان ماهر برای خدمت به جامعه بشری بنا گردید. این دانشگاه از قدیمی ترین دانشگاه در کشور روسیه می باشد. دانشگاه علوم پزشکی سچینوا به نام پزشک و دانشمند بزرگ علم فیزیولوژی و مغز و اعصاب ایوان میخائیلویچ سچنوف نامگذاری گردیده است.

دانشگاه نووسیبیرسک:

دانشگاه علوم پزشکی و فنی مهندسی نووسیبیرسک یکی از بزرگترین و معروف ترین دانشگاه های روسیه در رشته های پزشکی و مهندسی می باشد. این دانشگاه، دانشگاهی جوان با اهداف و پروژه های بزرگ و نوین، در سال 1959 تاسیس شد. این دانشگاه یکی از دانشگاه های ممتاز در زمینه علوم پزشکی می باشد که سالانه دانشجویان بسیاری را از سر تا سر جهان برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی تربیت می کند.

دانشگاه علوم پزشکی کازان:

دانشگاه علوم پزشکی کازان در سال ۱۸۰۴میلادی توسط امپراتور الکساندر اول در شهر کازان به منظور اهدا نمودن پزشکان بسیار به جامعه پزشکی تاسیس شد که از بزرگترین و معتبر ترین دانشگاه های پزشکی روسیه و جهان می باشد..

دانشگاه ملی لومونسف مسکو:

دانشگاه ملی لومونوسف مسکو  بزرگترین نهاد دانشگاهی کشور روسیه است که در سال 1755 میلادی به درخواست دانشمند بزرگ، میخائیل لومونسف و به دست ملکه الیزابت کبیر بنا گردید. این دانشگاه دارای رشته هایی مانند تحصیل پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی، هنر و ادبیات، حقوق و فلسفه، سینما، تئاتر، و… می باشد.

دانشگاه ملی لومونسف مسکو از لحاظ علمی  قابل مقایسه با دانشگاه ملی سنت پترزبورگ می باشد که دارای بالاترین رتبه علمی و اعتبار در سطح کشورهای اروپایی می باشد. هر ساله از 173 کشور جهان برای تحصیل و بازدید از دانشگاه ملی لومونسف مسکو به نام لومونسف به کشور روسیه سفر می کنند، می شود گفت این دانشگاه یکی از جاذبه های گردشگری کشور روسیه می باشد.

دانشگاه ملی سنت پترزبورگ:

دانشگاه ملی سنت پترزبورگ به همراه دانشگاه ملی لومونوسف در شهر مسکو  از بزرگترین مراکز علمی کشور روسیه هستند که سطح وسیعی از علوم شناخته شده امروزی مانند پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی، حقوق، هنر و غیره … را ارائه می دهند. رشته پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه با استاندارد های بسیار بالا و سطح اعتبار جهانی به دو زبان انگلیسی و روسی قابل ارائه می باشد.

تحصیل دندانپزشکی روسیه | هزینه تحصیل دندانپزشکی روسیه | شرایط پذیرش دندانپزشکی روسیه | دانشگاه های مورد تائید وزات علوم برای تحصیل دندانپزشکی روسیه

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

دیدگاه کاربران
 • Asra 3 ژانویه 2020

  سلام اگه تو یکی از دانشگاههای روسیه تحصیل کنیم و بنا به هر دلیلی نتونیم تحصیل در روسیه رو ادامه بدیم میشه با همون سطح توی یکی از دانشگاههای ایران تحصیل در همون رشته رو ادامه بدیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *