مقایسه تحصیل در آلمان و اتریش

4.5/5 - (6 امتیاز)

مقایسه شرایط تحصیل در آلمان و اتریش

  • دلایل تحصیل در آلمان 

تحصیل رایگان

مقایسه تحصیل در آلمان و اتریش | برای دوره های کارشناسی یا کارشناسی ارشد دانشگاه های دولتی در آلمان (به غیر از چند ایالت) هیچ شهریه ای از دانشجویان بومی یا بین المللی دریافت نمی کنند. دانشجویان فقط باید هزینه های سالانه اداری و ترمی را پرداخت کنند. در زیر موسسات آموزشی بدون شهریه در آلمان ذکر شده اند:

تدریس به زبان انگلیسی

با وجود اینکه آلمان یکی کشور غیر انگلیسی زبان است، دانشگاه های آن دوره هایی به زبان انگلیسی ارائه می دهد. بسیاری از دانشگاه های آلمان دوره های کارشناسی ارشد، در رشته مهندسی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

بورسیه های تحصیلی

بورسیه DAAD آلمان بورسیه های تحصیلی متعددی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند.

دانشگاه های معتبر در حوزه فنی و مهندسی

آلمان به داشتن دانشگاه های برتر شناخته شده است، بطوریکه در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS  موسسه آموزشی برتری نظیر دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه (RWTH) آخن، (TU) برلین، موسسه فناوری کارلسروهه، دانشگاه اشتوتگارت، دانشگاه صنعتی دارشتاد و … در زمینه مهندسی و فناوری آلمان می باشند.

مقایسه تحصیل در آلمان و اتریش

  • دلایل تحصیل در اتریش

آموزش مقرون به صرفه و محیطی آرام

برنامه های تحصیلات دانشگاهی از سه تا پنج سال در اتریش معمولا به طول می انجامند، اما هیچ گونه محدودیتی برای طولانی شدن مدت زمان ادامه تحصیل وجود ندارد. همچنین هزینه دوره در دانشگاه های اتریش ناچیز است، به خصوص اگر افراد از یک کشور عضو اتحادیه اروپا آمده باشند. علاوه بر این می توان در آنجا درخواست کمک هزینه اراسموس را دهند. این کمک هزینه فشار اقتصادی را کم می کند و باعث می شود یک تجربه عالی کسب کنید.

فرصت یادگیری زبان آلمانی

بیشتر دانشگاه های اتریش از دانشجویان انتظار دارند که یک کلاس آلمانی را به عنوان بخشی از واحد های ترم خود انتخاب کنند تا بتواند در محیط دانشگاه و غیر دانشگاه به سادگی به ارتباط بپردازد.

تدریس دوره ها به زبان انگلیسی

بسیاری از دوره هایی که در مقطع ارشد و دکتری در اتریش برگزار می شود به علت تعداد زیاد دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

پیشنهاد مطالعه: تحصیل در کالج های m-kurs آلمان | تحصیل پزشکی در آلمان | دانشگاه های رایگان آلمان

  • هزینه تحصیل اتریش و آلمان

دانشگاه های رایگان در اتریش

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، برای دانشگاه های دولتی در اتریش، بایستی در حدود 363,36 تا 726,72 یورو در هر ترم را برای شهریه، همراه با 19,20 یورو برای عضویت در اتحادیه دانشجویان (ÖH-Beitrag) و هزینه بیمه حوادث دانشجویی پرداخت نمایند.

دانشگاه های رایگان در آلمان

در آلمان نیز تمام دانشگاه های آلمان به جز بادن – وورتمبرگ، هیچ شهریه ای را برای دوره های کارشناسی و دوره های کارشناسی ارشد از دانشجویان از جمله دانشجویان بین المللی دریافت نمی کنند. در برخی از ایالت ها، دانشگاه ها سهم ترمی در حدود 300  یورو بابت خدمات رفاهی و اداری دریافت می کنند.

در حال حاضر ایالت فدرال بادن – وورتمبرگ شهریه برای برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دیپلم و مدرک دانشگاهی) را برای هر ترم 1,500 یورو، برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا را وضع کرده است. تحصیل در دکتری در دانشگاه های آلمان در اصل رایگان است و آن ها باید در هر ترم حدود 150 200 یورو را نیز به دانشگاه پرداخت کنند.

  • مقایسه سیستم آموزشی آلمان و اتریش

سیستم آموزش عالی در آلمان

از آنجایی که آلمان کشوری فدرال است، بخش آموزش عالی آلمان تا حدودی در سطح فدرال است، اما عمدتاً در سطح ایالتی تنظیم می شود. در آلمان، آموزش در سه نوع موسسه آموزش عالی شامل دانشگاه ها (Universitäten) ، دانشگاه های علوم کاربردی (Fachhochschulen)، دانشگاه های هنر – موسیقی (Kunst – und Musikhochschulen) تقسیم می شود.

سیستم آموزش در اتریش

دانشگاه های اتریش از لحاظ ساختار و معماری تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل در اتریش هستند با برنامه های تحصیلی در دانشگاه های وین، گراس، اینسبروک، کلاگنفورت، لینز و سالزبورگ رو به رو خواهند شد. دوره های آموزشی در کلیه رشته های دانشگاهی نظیر علوم انسانی، علوم طبیعی، حقوق، علوم اجتماعی و اقتصادی، پزشکی، فناوری، علوم معدن، منابع طبیعی و علوم زندگی کاربردی و دامپزشکی موجود است، اما تاکید بیشتر بر کارهای بین رشته ای می باشد.  در چند سال گذشته، سیستم آموزش در اتریش طبق روال بولونیا سیستم مدرک سه دوره ای اروپا را معرفی کرده است.

همچنین، سیستم دو دوره ای قدیمی هنوز هم در برخی زمینه ها و دانشگاه ها وجود دارد. برنامه های کارشناسی معمولاً توسط دانشگاه های علوم کاربردی و کالج های دانشگاهی تنظیم می شود و به مدت 3 سال ادامه می یابد. تحصیلات کارشناسی ارشد نیاز به اتمام موفقیت آمیز برنامه تحصیلات کارشناسی دارد، که حدود 2 الی 4 ترم می باشد. مقطع دکتری نیز بر اساس تکمیل مدرک دیپلم یا کارشناسی ارشد انجام می شود. برنامه ها حداقل 6 ترم به طول می انجامند و مبتنی بر توانایی تحقیقات مستقل می باشند.

پیشنهاد مطالعه: هزینه زندگی دانشجویی در آلمان | سوالات متداول در مورد ویزای دانشجویی آلمان

  • زبان تحصیل در اتریش و آلمان

زبان آلمانی، زبان رسمی آلمان و زبان اصلی آموزش در دانشگاه ها و کالج های این کشور می باشد. تنها تعداد کمی از رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند. بنابراین برای تحصیل در آلمان باید مهارت زبان آلمانی شما اثبات شود. برای تحصیل در برخی از دانشگاه ها سطح (B2) مهارت زبان آلمانی نیاز است. برای تحصیل در اکثر دانشگاه های اتریش، باید تا حدودی به زبان آلمانی مسلط بود، زیرا بسیاری از رشته ها، به خصوص رشته های کارشناسی، حداقل تا حدودی به زبان آلمانی تدریس می شوند. برای تحصیل در رشته های انگلیسی، باید مهارت شما در زبان انگلیسی ثابت شود. آزمون های اثبات مهارت زبان آلمانی شامل آزمون   DSH، آزمون TestDaF ، آزمون  GDS، آزمون  DSD است.

  • زبان تحصیل در اتریش و آلمان

تعداد رشته های انگلیسی زبان به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های آلمان در حال افزایش است. اگر دانشجوی غیر انگلیسی زبان هستید، باید مهارت زبان خود را با شرکت در آزمون (TOEFL) یا (IELTS) ثابت کنید. اگر دانشگاه مورد نظر به این مدرک نیاز داشته باشد، آن را جز فهرست شرایط لازم برای ورود به دانشگاه قرار می دهد. با این حال، حتی اگر به زبان انگلیسی به تحصیل می پردازید، توصیه می شود زبان آلمانی را در سطح ابتدایی یاد بگیرید تا بتوانید با آلمانی زبان ها بهتر ارتباط برقرار کنید.

آزمون های ورودی مختلفی جهت ادامه تحصیل در مقاطع عالی وجود دارد. معمولا پذیرفته شدن آزمون های ورودی به دانشگاه و رشته مورد نظر بستگی دارد. دانشگاه ها شرایط زبانی متفاوتی دارند که ممکن است هر کدام آزمون زبان خاصی را ترجیح دهند. با این حال آزمون های مانند (TOEFL)، آزمون (IELTS) نیز در تمام کشورهای انگلیسی زبان و همچنین برای بسیاری از رشته های انگلیسی زبان به رسمیت شناخته شده است.  آزمون GRE نیز مورد قبول هزاران دانشکده تحصیلات تکمیلی و بیزینسی می باشد. آزمون TestDaF معادل آلمانی آزمون های زبان تافل و آیلتس است. این آزمون استاندارد است و می توانید در این آزمون در بیش از 400 مرکز آزمون در سراسر جهان پیش از ورود به آلمان شرکت کنید.

پیشنهاد مطالعه: کورس دیسکریپشن | کدام کشور ها بالاترین بورسیه ماری کوری را می دهند؟

  • مقایسه تحصیل در آلمان و اتریش

برای درخواست تحصیل در اتریش، باید فرم درخواست و مدارک لازم را به دانشگاه، دانشگاه علوم کاربردی (Fachhochschule / UAS) یا رشته (UAS) ارسال کرد. درخواست های ارسال شده توسط مقامات اتریشی به موسسات آموزشی ارسال خواهند شد. آخرین مهلت درخواست به دانشگاه های اتریش برای تمام مدارک در ترم زمستان باید تا 1 سپتامبر و برای ترم تابستان تا 1 فوریه برای دانشگاه ارسال شوند که این تاریخ غیر قابل تمدید است.

دانشجویان برای برخی رشته ها مانند رشته های دانشگاه پزشکی، دانشگاه های هنر و رشته های (UAS) باید در آزمون ورودی شرکت کنند. درباره آخرین مهلت، شرایط خاص و تاریخ آزمون های ورودی در موعد مقرر از دانشگاه سوال کنید. درخواست برای آزمون های ورودی از 6 ماه قبل از شروع ترم آغاز می شود.

در آلمان نیز برای اکثر رشته ها، می توان مستقیما به اداره بین المللی دانشگاه درخواست داد. همچنین می توان از وب سایت (www.uni-assist.de) که یک پرتال پذیرش متمرکز برای دانشجویان بین المللی است و توسط موسسه تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) اداره می شود، استفاده کرد، اما باید توجه داشت که تمام دانشگاه ها از این خدمات استفاده نمی کنند. در بسیاری از دانشگاه های آلمان امکان پذیرش دو بار در سال (ترم زمستان یا تابستان) وجود دارد.

به طور کلی، درخواست های مربوط به ثبت نام در ترم زمستان باید تا 15 جولای و درخواست های مربوط به ثبت نام در ترم تابستان تا 15 ژانویه ارسال شوند. اما باید گفت که آخرین مهلت ارسال درخواست، در میان موسسات متفاوت است و ممکن است یک دانشگاه ددلاین متفاوتی برای هر رشته داشته باشد.

  • شرایط پس از تحصیل در آلمان و اتریش

آلمان دارای بزرگترین اقتصاد اروپا و چهارمین کشور بزرگ جهان است و به همین دلیل به مکانی ایده آل برای شروع کار تبدیل شده است. از آنجا که آلمان دارای اقتصاد قوی و پایدار است، چشم انداز شغلی برای فارغ التحصیلان بسیار خوب است. وب سایت های متعددی نیز وجود دارند که مشاغل مختلف را آگهی می کنند. می توان هزاران شغل را در آلمان از طریق (EURES)، پورتال مشاغل اروپا جستجو کرد. میانگین زمان برای یافتن کار پس از فارغ التحصیلی به رشته و مدارک تحصیلی بستگی دارد. مشاغل با بیشترین تقاضا شامل پزشکان خدمات درمانی، مهندسین و متخصصان فناوری اطلاعات می شود.

در بازار کار در اتریش به فارغ التحصیلان ماهر، بسیار نیاز است. کار در اتریش با تعطیلات خوب، میزان جرم و جنایت کم و گشت و گذار در زمان محدود می تواند پیشنهاد وسوسه انگیزی باشد. گرچه بسیاری از مردم در اتریش به زبان انگلیسی صحبت می کنند، اما باید در نظر داشت که زبان رسمی در این کشور آلمانی است و برای کار باید مهارت زبانی شما به خوبی اثبات شود. در اوقات فراغت و تعطیلات، کارهای زیادی می توانید انجام داد.

پیشنهاد مطالعه: معرفی سایت های کاربردی و معتبر برای تحصیل و زندگی در اتریش | حقوق دکتری اتریش

مقایسه تحصیل در آلمان و اتریش

پرداخت اپلیکیشن فی

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *