تحصیل در کالج های m-kurs آلمان

5/5 - (3 امتیاز)

تحصیل در کالج های m-kurs آلمان

تحصیل رشته پزشکی در آلمان

کشور آلمان در بین ۱۰ کشور اول پیشرفته در زمینه پزشکی در جهان و در رتبه سوم پیشرفته ترین کشورهای جهان در این زمینه قرار دارد. رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی جزء سه رشته پر طرفدار در کشور آلمان می باشد که باعث شده است تا رقابت بسیار بالایی جهت ورود به این گونه رشته ها شده است.

متقاضیان برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان باید شرایط متفاوتی را داشته باشند که در وحله اول به شرایط خود داوطلبان بستگی دارد.

اقدام با مدرک پیش دانشگاهی

دسته نخست افرادی هستند که آخرین مدرک آن‌ها، مدرک پیش‌دانشگاهی است که در ایران کسب کرده اند وبرای تحصیل پزشکی بایستی شرایط زیر را داشته باشند:

 • دارای مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی با حداقل معدل ۱۷
 • دارای مدرک زبان آلمانی با داشتن حداقل سطح B1
 • اخذ پذیرش از کالج یک‌ساله M-Kurs
 • فارغ‌التحصیلی از کالج M-Kurs با نمرات بالا

اقدام با تحصیلات دانشگاهی

دسته دوم نیز افرادی هستند که دارای تحصیلات دانشگاهی می‌باشند و یا دوره کالج خاصی را طی کرده‌اند. این دوره‌ها هیچ مزیتی برای ورود به دوره پزشکی به ارمغان نخواهد آورد و بعضا در شرایطی ممکن است وضعیت را دشوارتر  هم کند. زیرا برای اینگونه افراد امکان اخذ پدیرش از کالج M-Kurs وجود ندارد و بنابراین متقاضیان  بایستی به‌طور مستقیم وارد رشته پزشکی شوند. این متقاضیان جهت ورود به رشته پزشکی بایستی حداقل دارای شرایط زیر باشند:

 • مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی با حداقل معدل 19 به بالا
 • مدرک زبان آلمانی با سطح B2
 • مدرک دانشگاهی با معدل بالا

بنابراین با این تفاسیر بهترین مسیر برای تحصیل پزشکی در آلمان، کالج ها می باشند.

بلو کارت آلمان (Blue Card) | زندگی و تحصیل در هنگ کنگ | تحصیل در فرانسه | بهترین بورسیه فرانسه  | اپلای

تحصیل در کالج های آلمان

اصولا کالج ها متقاضیان بین الملی را برای پذیرش در دوره هایی که شرایط لازم برای تحصیل در آن را ندارند با ارائه دوره هایی فشرده و کوتاه آماده می کند. در کشور آلمان دانش آموزان قبل از ورود به دانشگاه به مدت سیزده سال مشغول به تحصیل می شوند و از این رو افرادی که مقطع دبیرستان خود را در ایران یا سایر کشورها با سیستم تحصیلی که به مدت دوازده ساله است به پایان رسانده اند برای ادامه ی تحصیل در آلمان و ورود به دانشگاه های این کشور بایستی دوره ی کالج را پشت سر بگذرانند.

هدف از تحصیل متقاضیان در کالج ها این است تا دانشجویان بین المللی با دانشجویان بومی که مقطع دبیرستان خود را در آلمان سپری کرده اند هم‌ سطح سازی شوند. به طور کلی تمام افرادی که تحصیلات دبیرستان را در ایران به پایان رسانده اند و برای مقطع کارشناسی قصد تحصیل در آلمان را دارند باید مقطع کالج را پشت سر بگذارنند. در این بین فقط افرادی می توانند بدون طی کردن کالج وارد دانشگاه شوند که معادل این دوره، در یک دانشگاه مورد قبول آلمان تحصیل کرده باشند.

برای ورود به کالج ها در آلمان افراد بایستی در امتحان ورودی کالج شرکت نمایند. در آلمان پنج نوع کالج وجود دارد و کالج M-Kurs مخصوص به افرادی است که قصد تحصیل در رشته پزشکی را دارند می باشد. رشته ای که در این کالج تدریس می شود تقریبا معادل علوم تجربی در ایران است و برای متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در یکی از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، روانشناسی، بیولوژی و … را دارند مناسب است. همچنین دروس زبان آلمانی، ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی در این کالج ها ارائه می شوند. مراکزی که این دوره را در کشور آلمان برگزار می نمایند، محدود بوده و حتی در بسیاری از موارد ۳ یا ۴ دانشگاه این دوره ها را در یک کالج به صورت مشترک برگزار می نمایند.

پس از پایان دوره ی کالج برای ورود به دانشگاه متقاضیان بایستی در امتحان Feststellungsprüfung  یا FSP شرکت نمایند. دروسی که از متقاضیان آزمون گرفته می شود، همان درس هایی است که در طول تحصیل در کالج تدریس کرده اند. در حقیقت کالج دانشجویان را برای این امتحان آماده می کند.

نمره این آزمون تنها معیار سنجش متقاضیان برای ورود به دانشگاه نمی باشد و نمره ی متقاضیان در این امتحان با معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی افراد در ایران میانگین گرفته می شود و به نمره ای در سیستم آلمانی تبدیل می شود که براساس این نمره می توان دانشگاه و رشته ی تحصیلی خود را انتخاب کرد.

به طور دقیق تر، متقاضیان پس از طی کردن دوره کالج، جهت تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بایستی به منظور دریافت پذیرش در این رشته ها اقدامی مجدد باید انجام دهند. بنابرین مدارک متقاضی مجددا ارزیابی می شود و از آنجایی که تقاضای بسیار زیادی در این رشته ها در مقابل ظرفیت بسیار کم آن صورت می گیرد، اکثر افراد در لیست انتظار قرار می گیرند و بعد از گذراندن چند ترم با معدل بالا، در رشته های تجربی (غیر از رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) امکان ورود به این گونه رشته ها را خواهند داشت.

تحصیل و زندگی در ژاپن | تحصیل و زندگی در دانمارک | بورسیه تحصیلی استرالیا | زندگی و تحصیل در استرالیا | اپلای

اقدامات بعد از اتمام دوره کالج

حال دانشجویانی که دوره کالج M-Kurs را با موفقیت به اتمام رسانیده اند، بایستی بدون اتلاف زمان، اقدام به انتخاب و تحصیل در رشته های تجربی مانند بیولوژی نمایند تا در این بازه زمانی، دروس پایه را گذرانده و درصورت صدور پذیرش در رشته های پزشکی، هیچ زمانی را اتلاف نکرده باشد و واحدهای طی شده را به دانشگاه ارائه و تطبیق نماید.

از طرف دیگر در برخی از دانشگاه ها، با گذراندن ۲ ترم با موفقیت در رشته هایی مانند بیولوژی، با کسب معدل بالا و بهتری می توان برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی اقدام نمائید.  فرآیند پذیرش بعد از دوره های کالج، به شرایط پذیرش دانشگاه، میزان متقاضیان شرکت کننده در هر ترم، متوسط معدل های کسب شده متقاضیان در هر مرحله (شامل دیپلم، پیش دانشگاهی و کالج M-Kurs)، وابسته می باشد.

هزینه های تحصیل در کالج های آلمان

 تحصیل در کالج های دولتی آلمان تقریبا رایگان است و قسمت اعظم هزینه هایی که به کالج بایستی پرداخت شود بابت امور خدماتی است که کالج ارائه می دهند. این هزینه های تحصیل بسته به کالج محل تحصیل متفاوت است و این مبلغ برای هر ترم در حدود ۱۰۰ الی ۵۰۰ یورو متغیر است که این هزینه نسبت به هزینه ی کالج های خصوصی بسیار ناچیز است.

محدودیت های سنی برای تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی  در آلمان دارای محدودیت سنی نمی باشد. اما لازم به ذکر است که سفارت کشور آلمان به گپ تحصیلی افراد حساس است.

نکات لازم در مورد تحصیل در کالج  M-kurs آلمان

 1. پذیرش در دوره یک‌ساله کالج M-kurs به‌هیچ‌وجه به مفهوم پذیرش در رشته پزشکی نیست. زیرا دیپلم آلمان ۱۳ ساله بوده و هر شخصی بر اساس رشته تحصیلی خود باید یک سال کالج بگذراند. متقاضیانی که رشته دیپلم آن‌ها تجربی است باید کالج M-Kurs را باید بگذرانند.
 2. افرادی که متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی در تمامی رشته ها، رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می باشد با شروط زیر می توانند دارای شرایط اخذ پذیرش کالج باشند:
  • متقاضیان در ایران، بایدکمتر از دو ترم در دانشگاه تحصیل نموده باشند. درغیراین صورت دانشگاه ها مجاز هستند تا درخواست پذیرش کالج افراد را رد کنند
  • متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در رشته ای متفاوت از رشته دیپلم و پیش دانشگاهی خود دارند با درنظر گرفتن شروط فوق می توانند در کالج تحصیل کنند.
  • متقاضیانی که از تاریخ اخذ مدرک دیپلم آن ها، مدت زیادی گذشته است، می بایستی درخواست پذیرش دوره کالج را نمایند.
  • براساس موسسه DAAD به طور میانگین در حدود 8 درصد از صندلی ها به دانشجویان بین المللی اختصاص داده می شود.
  • برای افرادی که نمرات عالی کسب نکرده اند، مدت زمان قرار گرفتن در لیست انتظار برای پزشکی می تواند تا 3 ترم تحصیلی طول کشیده شود.
  • افرادی که یک دوره ی یک ساله زبان آلمانی را طی می کنند هیچ تضمینی برای پذیرش در رشته ی پزشکی ایجاد نمی کنداین مورد بستگی به نمره های اکتسابی و نظر دانشگاه دارد.
  • دشواری پذیرش برای پذیرش رشته ی پزشکی نه فقط برای دانشجویان بین المللی بلکه حتی برای دانشجویان آلمانی ها هم وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *