مشاوره ارزیابی رایگان وضعیت پرونده تحصیلی: وارد شوید

بورسیه DAAD آلمان | مراحل در خواست بورسیه DAAD آلمان | ثبت درخواست بورسیه DAAD

4.4/5 - (9 امتیاز)

مراحل در خواست بورسیه DAAD آلمان

مؤسسه تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) پل ارتباطی بین دانشگاه های آلمان و دانشگاه و مؤسسات آموزش عالی خارج از آلمان می باشد. از جمله اهداف این موسسه در اختیار قراردادن اطلاعات در خصوص سیستم آموزشی آلمان، تحصیل و تحقیقات در آلمان برای علاقه مندان به تحصیل و پژوهش در آلمان می باشد. موسسه دآآد با ارائه برنامه های برخی برنامه های بورس های تحصیلی سعی در حمایت دانش پژوهان جوان از سراسر دنیا دارد. یکی دیگر از فعالیت های این مجموعه بزرگ، ارائه مشاوره در حوزه  بین المللی کردن حوزه های مختلف علمی و پژوهشی و ایجاد ارتباط بین دانشگاه ها و دانشجویان، اساتید و محققان آلمانی با سایر دانشگاه های خارج از آلمان می باشد.

انواع بورسیه DAAD آلمان

در ادامه انواع این بورسیه ها و روند ثبت درخواست برای این گونه بورسیه ها را توضیح خواهیم داد.

تمامی علاقه مندان درخواست بورس دآآد در یکی از برنامه های ذکرشده ی که در ادامه بیان خواهد شد، قبل از ارائه مدارک به دفتر دآآد  (DAAD) در تهران، درخواست بورس تحصیلی خود را ابتدا باید  به صورت آنلاین انجام دهند. به همین منظور مؤسسه تبادلات آکادمیک آلمان  (DAAD) سیستم درخواست بورس آنلاین خود را با نام (MOVE-Portal) طراحی کرده است. درخواست کنندگان بورسیه هایی که خواهیم گفت، می بایست برای درخواست آنلاین خود به این سامانه مراجعه کنند.

همچنین در ادامه سعی می کنیم شمار را با نحوه، جزئیات و مراحل درخواست آنلاین و اقدامات لازم پس از درخواست آنلاین آشنا کنیم.

ایمیل: info@daad-iran.org

راهنمای ثبت درخواست بورسیه DAAD

 1.  برای استفاده از این پورتال شما نیاز به Webbrowser بروز شده همچون  Internet Explorer یا Firefox  و همچنین برنامه Adobe Reader خواهید داشت.
 2. قبل از شروع مراحل درخواست آنلاین یک ایمیل برای خود و مختص درخواست بورس دآآد خود بسازید.
 3.  برای پیشگیری از مشکلات فنی در سیستم پرتال دآآد  ابتدا به صورت کامل اطلاعات هر برنامه ی بورس را مطالعه کرده و سپس برای یکی از این برنامه ها درخواست خود را ارائه دهید.
 4. پس از اتمام مراحل درخواست آنلاین متقاضی می بایست برگه نهایی درخواست خود را پرینت گرفته و با دیگر مدارک خود به دفتر دآآد در تهران تحویل دهید. توجه داشته باشید که تنها درخواست آنلاین کافی نبوده و تمامی مدارک می بایست همچون گذشته به دفتر دآآد در تهران به صورت حضوری و با از طریق پست ارسال شوند.
 5. دسترسی به سیستم MOVE  تنها از طریق وب سایت بانک اطلاعاتی بورسیه های دآآد  (www.funding-guide.de ) امکان پذیر است. پس از ورود به این وب سایت و  انتخاب کشور ایران و مقطع تحصیلی از لیست بورس های ارائه شده گزینه مورد نظر را انتخاب کنید تا به صورت اتوماتیک وارد سیتم درخواست آنلاین شوید.
 6. پورتال MOVE-Portal به دو زبان آلمانی، انگلیسی طراحی شده است. پس از ورود به سیستم شما قادر هستید از طریق راهنمایی هایی که خود سیستم به شما ارائه می دهد مراحل درخواست آنلاین بورس DAAT را طی کنید.

حتما بخونید: انواع بورسیه تحصیلی آلمان

مراحل درخواست بورسیه DAAD

1- فرم درخواست بورسیه DAAD

پس از ورود به پورتال سیستم MOVE باید فرم در خواست بورس را پر کنید. شما می بایست فرم در خواست بورس یا اپلای را از سیستم دانلود و در سیتم کامپیوتر خود ذخیره کرده و پس از پر کردن آن را دوباره در محل مشخص شده قرار دهید.

2- مدارک مورد نیاز بورسیه DAAD

سپس سیستم از شما خواهد خواست که در مراحل بعدی مدارک لازم دیگر را به ترتیب زیر به درخواست آنلاین خود اضافه کنید. بسته به برنامه ی بورسی که شما برای آن درخواست می دهید این مدارک می توانند متفاوت باشند. به صورت کلی معمولا این مدارک ازباید آپلود کنید:

 • CV حداکثر 3 صفحه
 • جدول زمانی یا time plan  انجام پروژه مورد نظر و حداکثر 3 صفحه
 • شرح كامل و واضح موضوع پژوهشی حداکثر 10 صفحه و همچنین کارهای علمی صورت گرفته (Proposal)
 • پذیرش از استاد راهنما در آلمان جهت گذراندن دوره دكتری یا گذراندن دوره دکتری و همچنین مکاتبات شما با استاد راهنما و یا پذیرش از دانشگاه برای دوره دکتری و مکاتبات با دانشگاه
 • ترجمه مدارک تحصیلی اعم از کارشناسی و کارشناسی ارشد و ریزنمرات آنها و احیاناً چنانچه در حال گذراندن دوره دكتری می باشید واحدهای گذرانده را هم ارائه دهید.
 • پس از آن سیستم از شما خواهد خواست مدارک دیگر شامل مدارک زیر را در قسمتی تحت عنوان Country Specific Documents وارد کنید. این مدارک شامل انگیزه نامه ( motivation letter) ؛ ترجمه مدارک و ریزنمرات تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی و همچنین مدرک زبان  از جمله مدرک زبان انگلیسی  IELTS ,TOEFL یا زبان آلمانی TestDaf ,DSH  و همچنین لیستی از مقالاتی (List of Publications) كه توسط شما نوشته شده و به چاپ رسیده است.
 • در مرحله بعدی شما می توانید هرگونه مدرک دیگر که جزو مدارک اصلی نیستند از جمله ترجمه سابقه کاری، مدرک كارآموزی و غیره و را به سیستم وارد کنید.

3- تائید اطلاعات در درخواست فاند تحصیلی DAAD

پس از آنکه تمام مدارک بالا را در سیستم وارد کردید پورتال MOVE برای شما “خلاصه ای از درخواست آنلاین” و تمامی مدارک وارد شده به ترتیب خاصی را نشان می دهد. شما می بایست این خلاصه را تایید و پرینت کنید قبل از آنکه درخواست آن لاین را به پایان رسانده و از سیستم خارج شوید.

4- اجازه تصحیح اطلاعات اپلای با فاند DAAD

سیستم MOVE این امکان را به شما می دهد تا شما بتوانید پس از ثبت نام در سیستم تا پایان مهلت درخواست بورس بصورت آنلاین درخواست خود را ترمیم کنید

5 –ارسال مدارک مستند ثبت نام بورس DAAD به نمایندگی ایران

پس از پایان درخواست آنلاین متقاضیان می بایست سه نسخه پرینت شده، سه نسخه بصورت جداگانه از خلاصه درخواست آنلاین با تمامی مدارک نمایش داده شده به ترتیب خاص ارائه شده تا تا زمان مهلت قانونی آن به دفتر دآآد در تهران ارائه دهند. درخواست بورس تنها زمانی انجام می شود که متقاضیان پس از درخواست آنلاین کار را انجام دهند.

6 –ارائه معرفی نامه برای دوره دکتری برای ثبت درخواست فاند DAAD آلمان

مخصوصا متقاضیان دوره ی دکترا و فرصت مطالعاتی می بایست دو معرفی نامه به طور جداگانه از دو نفر استاد ایرانی در مورد متقاضی در پاكت های سربسته  ارائه دهند. معرفی نامه ها جزو مدارک لازم برای درخواست آنلاین در سیستم MOVE نیستند. شما می بایست این نامه های معرفی را در مرحله درخواست کتبی به همراه خلاصه درخواست آنلاین در مهلت تعیین شده به دفتر دآآد در تهران تحویل دهید. توجه کنید که فرم مربوط به recommendation letter را می توانید در داخل سیستم دانلود کنید.

حتما بخونید: کار دانشجویی حین تحصیل در آلمان

7 – ارسال مدارک ترجمه شده بعد تائید اپلای با بورسیه DAAD

مدارک ترجمه شده و تایید شده شما به صورت اصل تنها زمانی مورد نیاز خواهد بود که شما توسط دآآد به عنوان کاندیدای دریافت بورس تعیین شوید. در این صورت مدارک اصل و ترجمه های اصل تایید شده را می بایست بنا به درخواست دآآد ارسال کنید تا مورد بررسی قرار گیرند. توجه کنید شما در زمان تحویل مدارک برای درخواست بورس لازم به ارائه مدارک تایید شده و اصل مدارک نیستید و تنها سه نسخه پرینت خلاصه درخواست آن لاین شما که تمامی مدارک وارد شده در سیستم آنلاین را شامل می شود، کافی می باشد.

بورسیه DAAD آلمان

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

برنامه بورسیه های ارائه شده توسط دآآد

1- بورسیه های تحصیلی برای محققان جوان ، فرصت مطالعاتی و دوره دکتری در آلمان

a – بورسیه تحصیلی برای گذراندن دوره دکتری در آلمان

Research Grants – Doctoral Programmes in Germany 

b – فرصت مطالعاتی کوتاه مدت تا 3 ماه برای محققین جوان و دانشجویان دکتری در ایران

Research Grants – Short-Term Grants

c – فرصت مطالعاتی 7 تا 10 ماه برای محققان جوان و دانشجویان دکتری در ایران

Research Grants – One-Year Grants

d – برنامه دآآد برای دانشجویان دکتری در ایران در قالب راهنمایی و نظارت دو استاد راهنما در ایران و آلمان

Research Grants – Bi-nationally Supervised Doctoral Degrees

برای مطالعه بیشتر: تحصیل رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در آلمان

2 – بورسیه های تحقیقاتی برای پژوهشگران و استادان دانشگاه

a – بورسیه های تحقیقاتی پژوهشی برای اساتید دانشگاه

Research Stays for University Academics and Scientists

b – برنامه بورس دعوت مجدد از محققان و اساتید بورس دآآد در سال گذشته

Re-invitation Programme for Former Scholarship Holders

c –  برنامه بورس دآآد برای اساتید دانشگاه در حوزه های فیلم، موسیقی، معماری، هنرهای زیبا، تئاتر، و سایر رشته های هنر

Study Visits for Academics – Artists and Architects 

d – فرصت های تحقیقاتی تبادلات دوجانبه برای اساتید و محققان دانشگاه های ایرانی که روابط بین دانشگاهی در حوزه ی خاص تحقیقاتی با دانشگاه های آلمان دارند

Bilateral Exchange of Academics

3 – بورس های تحصیلی برای رشته های هنر و معماری

a – بورس های تحصیلی برای تحصیل در مقطع ارشد رشته های هنر ، طراحی، ارتباطات بصری و فیلم یا گذراندن دوره های مکمل تحصیلی در اینن رشته ها

Study Scholarships for Foreign Graduates in the Fields of Fine Art, Design, Visual Communication and Film

b –  بورس های تحصیلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته های موسیقی و یا گذراندن دوره های مکمل تحصیلی در این رشته

Study Scholarships for Foreign Graduates in the Field of Music

c- بورس های تحصیلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته های هنرهای نمایشی یا گذراندن دوره های مکمل تحصیلی در این رشته

Study Scholarships for Foreign Graduates in the Field of the Performing Arts

 

https://portal.daad.de/irj/portal

پیشنهاد مطالعه: راهنمای تحصیل در آلمان | اخذ ویزای تحصیلی آلمان   و هزینه و تحصیل در آلمان

پیشنهاد: گروه تلگرام اپلای

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *