مشاوره ارزیابی رایگان وضعیت پرونده تحصیلی: وارد شوید

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان 

5/5 - (1 امتیاز)

هزینه های زندگی و تحصیل در آلمان

هزینه های زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کمتر می باشد. هزینه های خوراک، مسکن، خرید، تفریح و لباس مسائلس است که باید در نظر گرفته شود. این هزینه ها بسته به منطقه ی زندگی شما و سبک زندگی شما متغییر می‌باشد. در این بین هزینه اجاره مسکن بیشترین قسمت از این هزینه را شامل می‌شود. بطور کلی و خلاصه برای تأمین هزینه های زندگی خود در آلمان در حدود 853 یورو در ماه یا 10236 یورو در سال نیاز می باشد. از این رو در طول اقامت در آلمان انتظار است که هزینه های زیر را پرداخته شود:

شهریه دانشگاه در آلمان

اکثر دانشگاه های آلمان رایگان هستند و فقط مبالغی را به عنوان هزینه های خدمات در آلمان پرداخت نمایند. کلیه دانشجویان ملزم به پرداخت سهم ترم هستند. این مبلغ بسته به موسسه آموزش عالی متفاوت است و به طور متوسط در حدود 250 یورو در هر ترم است. مبلغ مشخصی که شما برای خدمات دانشگاهی مانند حمل و نقل با اتوبوس و قطار، امکانات ورزشی، سالن های ناهار خوری و موارد دیگر پرداخت می‌کنید. در بسیاری از دانشگاه ها، سهم ترم شامل هزینه بلیط ترم یعنی مجوز حمل و نقل عمومی نیز نامیده می‌شود.

با این بلیط ترم می‌توان به مدت شش ماه بطور رایگان در منطقه اطراف موسسه آموزش عالی خود به وسایل نقلیه عمومی سفر کرد و بسته به محل زندگی می‌تواند بین 25 تا 200 یورو هزینه داشته باشد که در حال حاضر در سهم ترم گنجانده شده است. این بلیط ترم باعث کاهش هزینه های زندگی در آلمان می‌شود. دانشجو با پرداخت این هزینه کارت حمل و نقل رایگان دریافت می‌کند که بواسطه آن دیگر نیازی به خرید بلیط اتوبوس و یا مترو ندارد و رفت و آمد آن در شهر محل سکونت و یا شهرهای اطراف کاملا رایگان خواهد شد. پرداخت هزینه ی بلیط ترم (Semester Ticket) اجباری است، زیرا بلیط ترم کارت دانشجویی نیز محسوب می‌شود.

راهنمای مهاجرت کانادا | ویزای کانادا | تحصیل در کاناداویزا استارتاپ کانادا | انواع بورسیه تحصیلی آلمان | اپلای | اسکولارشیپ

هزینه های زندگی در آلمان

اجاره منزل دانشجویی در آلمان در شهرهای مختلف، متفاوت می‌باشد. مثلا در شهرهایی مانند مونیخ اجاره خانه بسیار زیاد و در شهرهایی مانند هانوفر و یا بوخوم به صرفه و مناسب می‌باشد. هر چند که پیدا کردن کار در شهرهای بزرگ قطعا راحت تر است. بصورت تقریبی مبلغی که باید به عنوان هزینه ماهانه برای مسکن در نظر گفت، بین 290 تا 560 یورو در ماه است.

در بعضی از شهرهای بزرگ مانند کلن، مونیخ، هامبورگ و فرانکفورت، این اجاره بالاتر از حد متوسط است. علاوه بر این اجاره منزل یک خوابه در شهر اشتوتگارت آلمان معادل 850 یورو می‌باشد و اجاره ی همین خانه با همین شرایط در شهر برمن آلمان معادل 550 یورو است. بیشتر دانشجویان در خانه های اقامت دانشجویی یا (WG) زندگی می‌کنند که باعث کاهش هزینه های زندگی دانشجویی می‌شوند.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

بیمه سلامت دانشجویی در آلمان

یکی دیگر از مواردی که هزینه زندگی دانشجویی در آلمان را به شدت کاهش می‌دهد، خدمات بیمه درمانی در آلمان می‌باشد. زیرا هزینه های درمانی در آلمان بسیار  زیاد است. اما دانشجو با پرداخت بیمه در هر ماه، کارت بیمه دریافت خواهند کرد که بواسطه آن در سراسر اتحادیه اروپا می‌توانند بصورت رایگان تحت مداوا قرار بگیرند. هزینه بیمه دانشجویی برای دانشجویانی که سنی کمتر از 30 سال دارند در حدود 160 یورو است که نصف این مبلغ را دولت آلمان پرداخت می‌کند و دانشجو باید نصف دیگر این مبلغ را یعنی 80 یورو در هر ماه را پرداخت کنند.

جمع بندی هزینه های ماهانه زندگی یک فرد دانشجو در آلمان

  • اجاره و امکانات رفاهی در حدود  323 یورو
  • خوراک و نوشیدنی در حدود 168 یورو
  • پوشاک در حدود 42 یورو
  • وسایل آموزشی در حدود 20 یورو
  • خودرو و وسایل نقلیه عمومی در حدود 94 یورو
  • تلفن، اینترنت، تلویزیون در حدود 31 یورو
  • تفریح، فرهنگ، ورزش در حدود 61 یورو
  • مجموع هزینه ها در حدود 819

پرداخت اپلیکیشن فی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *