تفاوت اسکالرشیپ و گرنت و بورسیه تحصیلی

5/5 - (1 امتیاز)

تفاوت اسکالرشیپ (scholarship) و گرنت (grants) و بورسیه تحصیلی (Bursaries)

کمک هزینه هایی مانند grants و scholarship و  بورسیه تحصیلی (Bursaries) دانشجویان را برای پرداخت هزینه های تحصیلات و زندگی نظیر شهريه،خوابگاه، رفت و آمد و کتب درسی کمک می کند. اما هر یک از این کمک هزینه های تحصیلی شرایط خاص خود را دارد و باهم تفاوت دارد. یکی از شباهت هایی که بین بورسیه، کمک هزینه تحصیلی و گرنت وجود دارد این است که هیچ یک از آنها بازپرداخت ندارند.

اسکالرشیپ (scholarship) و بورسیه تحصیلی (Bursaries) به عنوان کمک  های تحصیلی مالی برای دانشجویان بین‌المللی به منظور پوشش هزینه‌های تحصیلی‌شان در دانشگاه‌ها محسوب می‌شوند. هیچکدام نیاز به بازپرداخت ندارند و برخی مواقع بنا به صلاحدید دانشگاه و رزومه دانشجویان کل هزینه‌های تحصیل و گاهی اوقات تنها قسمتی از هزینه‌های تحصیلی فرد را پوشش می‌دهند.

 تمایز بین بورسیه تحصیلی (Bursaries) و (Scholarships)

بورسیه تحصیلی (Bursaries) به دانشجویانی با نیاز مالی داده می‌شود، به همین خاطر معمولا یک فرم درخواست مورد نیاز است و ممکن است اطلاعات و فرم درخواستی افراد به منظور شناسایی وضعیت مالی‌ وی مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.

اسکالرشیپ (Scholarships) که نوع دیگری از بورسیه تحصیلی است براساس داشتن صلاحیت و برتری علمی، پیشرفت تحصیلی چشمگیر فردی، مهارت‌های ورزشی، تجربه داوطلبانه و مشارکت‌های فوق برنامه و یکسری تحقیقات خاص، به دانشجویان و خصوصا فارغ‌التحصیلان ارائه می‌گردد. اسکالرشیپ ها کمک هزینه ای است که به دانشجویان برای ادامه تحصیل داده می شود و میزان آنها بر اساس معیارهای ‏مختلف تعیین می شود. اسکالرشیپ ها در کشورهای مختلف دارای عناوین متفاوتی هستند. ارگان ها و سازمان های مختلفی در هر کشور وجود دارند ‏که اقدام به پرداخت اسکالرشیپ به دانشجویان می کنند.

 اکثر اسکالرشیپ‌ها، خصوصا جوایز با مقادیر زیاد، نیاز به درخواست رسمی و ارسال مدارک و پرونده دارند اما برخی از آنها همانند Entrance Scholarships به طور خودکار به دانشجویان واجد شرایط اختصاص می‌یابند.

راهنمای مهاجرت کانادا | ویزای کانادا | تحصیل در کاناداویزا استارتاپ کانادا | انواع بورسیه تحصیلی آلمان | اپلای

گرنت چیست؟

همانطور که گفته شد اسکالرشیپ و گرنت دو مورد مشابه به هم نيستند و هر دو مورد آنها ها باهم بصورت اشتباه بکار می روند. برای دریافت بورسيه ها، متقاضیان بایستی اغلب نياز به شايستگي و صلاحيت خاصي داشته باشند. يعني اسکالرشیپ فقط به دانشجویانی اهدا می شود كه شرايط مد نظری مانند مهارت هاي ورزشي، دستاورد هاي آكادميك يا اشتغال در فعاليت درسي خاص را داشته باشند.

گرنت ها بودجه‌ای هستند که به نهادها، موسسات، شرکت‌ها یا افراد به ‏منظور انجام کار و یا پروژه خاص اعطا می‌شود و نیازی به بازپرداخت آن نمی باشد. میزان گرنت بر خلاف اسکالرشیپ توسط درخواست دهنده گرنت مشخص می شود. ‏سازمان هایی که گرنت ها را ارائه می د هند نظیر دولت‌ها، نهادها و سازمان‌های دولتی، صنایع و شرکت‌های خصوصی، نهادها و سازمان‌های بین‌المللی و ‏نیز بنیادهای خیریه باشد.

برای درخواست گرنت ابتدا متقاضیان یک پروپوزال کاملی شامل دلیل درخواست گرنت و نحوه استفاده از آن و ‏همچنین مقدار مبلغ درخواستی را ارائه می دهند تا با بررسی مورد موافقت قرار گیرد. در واقع گرنت ها در اکثر مواقع تکمیل کننده مالی بخشی از پروژه کلی هستند. بطور کلی گرنت ها بر پایه نیاز به دانشجو داده می شود و مبلغ پیشنهادی هم از ‏سمت دانشجو خواهد بود.

گرنت ها یا همان كمك هزينه ها معمولا براساس نياز افراد و بر مبنای معيارهايي مانند درآمد خانواده، قابل دسترس هستند. دولت هاي ايالاتی و فدرالی منبع تامين كمك هزينه هستند. كمك هزينه هاي ايالاتی،به طور معمول براي دانشجوهايي كه در آن ايالت تحصيل می کنند ارائه می شود. اسکالرشیپ و گرنت، براي پرداخت نياز به شرايط خاصی مانند كسب يك معدل مشخص دارند.

 گرنت و اسکالرشیپ کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان هستند تا دانشجویان به ‏وسیله آنها بتوانند شهریه احتمالی دانشگاه و هزینه زندگی را پرداخت کنند. اکثر اسکالرشیپ ها بر اساس شایستگی متقاضی به آنها ‏اعطا می شوند و میزان مبلغ آن نیز از قبل مشخص شده است، مانند کمک هزینه های دوره دکتری که به عنوان حقوق به دانشجو داده ‏می شود. از سوی دیگر، گرنت ها بر اساس نیاز متقاضی و یا دانشجو به او داده می شود و میزان مبلغ گرنت توسط دانشجو ‏مشخص می گردد.‏

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

منابع تامین کمک هزینه ها

اسکالرشیپ ها معمولا توسط برخي منابع مالي اهدا مي شوند و اين منابع شامل شركت هاي تجاري، گروه هاي مذهبي، افراد، سازمان هاي اجتماعي، دپارتمان هاي دانشگاهي يا فارغ التحصيلان هستند. از طرفی گرنت ها توسط سازمان ها و ارگان های دولتی یا خصوصی و یا بین المللی حمایت می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *