مشاوره ارزیابی رایگان وضعیت پرونده تحصیلی: وارد شوید

انگیزه نامه برای بورسیه تحصیلی

5/5 - (2 امتیاز)

انگیزه نامه برای بورسیه تحصیلی

یک انگیزه نامه بورسیه تحصیلی به تعیین اینکه آیا درخواست شما پذیرفته می شود یا رد می شود کمک می کند. در حقیقت این فرصتی است که دانشجویان می توانند دانش و توانایی خود را قبل از مصاحبه حضوری نشان دهند. انگیزه نامه مانند یک نامه پوشش یا کاورلتر است، و برای هر برنامه لازم نیست. اما در صورت لزوم آنها  نقش حیاتی دارند. در این مقاله یک بینشی را برای نگارش یک انگیزه نامه برای بورسیه تحصیلی در اختیار شما قرار می دهیم.

فهرست مطالب

 • انگیزه نامه بورسیه تحصیلی
 • نامه انگیزه چیست؟
 • فرمت انگیزه نامه برای بورسیه تحصیلی چیست؟
 • نکاتی در مورد نوشتن کاورلتر
 • نکات سریع در مورد نحوه نوشتن نامه درخواست بورسیه تحصیلی
 • چگونه می توان یک انگیزه نامه برای بورسیه تحصیلی بنویسم؟
 • چه چیزی هنگام نوشتن انگیزه نامه بورسیه تحصیلی شامل نمی شود

انگیزه نامه چیست؟

انگیزه نامه یک سند معارفه ای یک صفحه ای است که همراه با یک رزومه ضمیمه می شود. در این سند متقاضی به مصاحبه کننده معرفی می شود تا آنها را متقاعد سازد که در شغل، بورسیه تحصیلی و یا پذیرش مربوطه شرایط لازم دارم را دارد.

تعداد صفحات انگیزه نامه به دانشگاه  مربوطه بستگی دارد که معمولا در بین یک الی دو صفحه می باشد اما بطور کلی بهتر است انگیزه نامه در یک صفحه نگه نگارش شود. دلیل امر این است که به علت تعداد بسیار زیاد این قبیل اسناد، برای مصاحبه كنندگان، اعضای کمیته پذيرش دانشگاه و مديران حدود 30 ثانيه طول مي كشد تا هر نامه را بطور متوسط ​​ارزيابي كند. تنها 30 ثانیه برای تأثیرگذاری، بنابراین باید نامه پوششی خود را کوتاه و بسیار موثر بنویسید.

قالب هایی وجود دارد که می توانید برای نوشتن نامه خود از آنها کمک بگیرید، اما به یاد داشته باشید که اعضای کمیته پذیرش، کارفرمایان و .. می خواهند بدانند که این فرصت تحصیلی یا کاری برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین، هنگام استفاده از راهنماها یا قالب های موجود مراقب باشید، تا سند شما کپی برداری محسوب نشود. انگیزه نامه شما تنها شانس شما برای نشان دادن مهارت های لازم برای پذیرفته شدن در شغل یا دریافت بورسیه تحصیلی است. همچنین انگیزه نامه تنها شانس شما برای اثبات خود است. از این رو شما باید نقاط قوت خود را به نمایش بگذارید و خود را به عنوان کاندیدای بسیار با انگیزه و توانمند معرفی کنید.

 

انگیزه نامه برای بورسیه تحصیلی چیست؟

نامه انگیزه حرفه ای در قالب بورسیه تحصیلی باید شامل عناصر زیر باشد:

1- نکاتی در مورد نگارش کاورلتر

نوشتن انگیزه نامه تنهار کاری نیست که باید انجام داد. بلکه نکاتی برای نگارش وجود دارد که فقط باید آنها را رعایت کنید. آنها شامل:

 • حرفه ای بودن

به یاد داشته باشید، که برای نگارش این نامه بایستی یک  نویسنده حرفه ای باشید زیرا آینده شما را تعیین می کند. این سند یک ایمیل سریع برای یک دوست قدیمی نیست که با نام اول شما شروع شود. این نامه به یک قالب رسمی نیاز دارد که باید از ان طبعیت شود.

 • جستجو

دانشگاهی را پیدا کنید که مورد علاقه شما باشد.  اگر برای ورود به یک برنامه خاص در حال نوشتن انگیزه نامه هستید، در مورد آن برنامه تحقیق کاملی انجام دهید. پس از تحقیق، برخی از اطلاعات مربوط و لازم را در متن نامه بیان کنید. این بیان کننده این است که زمانی را برای  تحقیق در نظر گرفته اید.

 • خودتان را تبلیغ کنید

زمانی به تجزیه و تحلیل ویژگی های خود بپردازید که شما را منحصر به فرد می کند. یعنی دنبال دلیل این سوالات باشید؟ چرا باید شما پذیرش شوید؟ چگونه خود را از دیگران متمایز می کنید؟

ذکر این نکته حائز اهمیت است که این بیان کنید که شما سریع یاد می گیرید و سخت کار می کنید. در مورد اخلاق کاری خود صحبت نمایید و بگویید شما یک فرد مثبت و خوش بین هستید. همچنین در مورد کمک های داوطلبانه خود نیز می توانید به بحث بپردازید. از آنجایی که دفتر پذیرش صدها یا حتی هزاران مورد از این نامه ها را می خواند و فیلتر می کند، بنابراین شما بایستی متنی را بنویسید که آنها قبل از بررسی نامه بعدی، نامه شما را کامل بررسی کنند و همه چیز را درباره شما بخوانند.

 • نخستین پیش نویس

قبل از نگارش نخستین پیش نویس خود، برنامه ای دقیق برای نامه خود داشته باشید. بخش جستجو و لیستی که شما را منحصر به فرد می کند اضافه کنید، و به سؤالات مهمی که مخصوص نامه شماست پاسخ دهید. سؤالات ذکر شده در زیر متداول ترین است و هنگام نوشتن یک انگیزه نامه می تواند کمک کننده باشد. یک انگیزه نامه ممکن است که شامل سوالات زیر باشد:

  شما کی هستید و برای چه چیزی درخواست می کنید؟

  چرا این دانشگاه / دیپلم / برنامه را انتخاب کردید؟

  چطور با این دانشگاه / تحصیل / برنامه شده اید؟

 – آرام شدن

بعد از نوشتن اولین پیش نویس انگیزه نامه خود،  خود را آرام کنید. یک لیوان چای بریزید، موسیقی گوش دهید و نوشتن را یک دقیقه را فراموش کنید. هدف این است که ذهن خود را مجدداً تغییر دهید و دوباره آن را مجدداً ارزیابی کنید. یک قانون خوب این است که هر سی دقیقه تا یک ساعت کار چند دقیقه استراحت کنید.

 

 • پیش نویس نامه خود

هیچ کس اولین پروژه خود را عالی انجام نخمی دهد، بنابراین دوباره فکر کنید. چندین بار به طرح خود نگاه کنید. اگر واقعاً راضی هستید، مطمئن شوید که به نظر حرفه ای می رسد. از کدام فونت و چه سایز استفاده کرده اید؟ آیا خواندن آن آسان است؟  مطمئن شوید که یک سایز و فونتی که مورد استفاده جهانی است استفاده کنید. به عنوان مثال Times New Roman ، Calibri یا Arial و همچنین در سایز کوچکتر از 12 ننویسید.

 

 • نامه شما در یک صفحه جا می گیرد؟

 بسیار مهم است که انگیزه نامه شما در صفحه نگارش شود مگر اینکه در موارد دیگری تصریح شده باشد. این کار خواندن نامه شما را آسانتر می کند  و اگر بیش از یک صفحه داشته باشید ، نامه شما برای خوانندگان کاندیداها بسیار زیاد خواهد بود.

نمونه انگیزه نامه | ساختار انگیزه نامه | چگونه یک انگیزه نامه موفق بنویسیم | ویرایش cv | استادی پلن کانادا

چگونه می توانم یک نامه انگیزه برای برنامه بورس تحصیلی بنویسم؟

نحوه نگارش توصیه نامه قانع کننده، همیشه برای دانشجویان مشکل بوده است. بنابراین به طور پیشنهادی می توان محتوای انگیزه نامه خود را از دو طریق ساختار زیر نگارش نمایید:

 • آن را در سه پاراگراف بنویسید (مقدمه ، بدنه و نتیجه گیری)
 • نگارش آن در هفت پاراگراف که هر کدام در حدود سه جمله باشد. بطوریکه حاوی اطلاعات واضح و مختصر در مورد موقعیتی که برای آن درخواست می کنید باشد.
 • انتخاب ساختار اول یا دوم، و استفاده از 3 مرحله زیر برای تمرکز و هدایت نامه خود. استفاده از این 3 مرحله شانس شما برای انجام مصاحبه را افزایش می دهد.

مرحله 1: کاندیدای ایده آل

برای موسسه و دانششگاهی که اپلای می کنید مشخص کنید که چرا آنها به شما احتیاج دارند. شرکت یا موسسه با چه مشکلی روبرو است؟ آنها با پر کردن شغل سعی در رفع چه عواملی دارند؟ دانستن این اطلاعات به شما امکان می دهد آگاهی خود را از این مشکل ابراز کنید و بلافاصله توجه جذب کننده و هر خواننده ای را به خود جلب کنید.

مرحله 2: راه حل را پیشنهاد کنید

مهم نیست که چه چالشی را کشف می کنید، جواب مسئله آنها همیشه مهم است و این جواب مسئله باید شما باشید. توضیح دهید که چرا شما برای حل مشکل فعلی آنها راه حل پیش رو هستید. تمام اطلاعات مربوطه را که می توانید در مورد آنها فکر کنید مانند مهارت ها، دستاوردها و تمام تحصیلات خود را نشان دهید که به شما می گوید شما کاندیدای مناسبی هستید. به آنها بگویید که با استخدام شما چه می توانند کسب کنند و در صورت عدم موفقیت آنها چه چیزی را از دست می دهند.

مرحله 3: با اعتماد بنفس پایان دهید

تاا حال، شما اشتیاق و سخت کوشی خود را نشان داده اید. اکنون باید انگیزه نامه خود را با اطمینان به پایان برسانید. نزدیک به چیزی شبیه به این:

“من می دانم که می توانم به تجارت / خدمات شما کمک بزرگی کنم. از کی می توانم شروع کنم؟ …

“I know that I could be of great help to your business/service. When can I start? …

کمیته های نقد و بررسی اغلب از نامه ها برای کوچک کردن تعداد نامزد استفاده می کنند.

انگیزه نامه شما بایستی کانالی متناسب با بورسیه تحصیلی پیدا کند

یک انگیزه نامه باید برنامه های آینده شما را با اهداف جایزه تحصیلی پیوند دهد. بنابراین باید به سوالاتی نظیر اینکه چگونه می توانید از ادامه تحصیل در این زمینه بهره مند شوید؟ چگونه می توانید از این دانش برای پشتیبانی از انجمن مربوطه استفاده کنید؟  پاسخ مناسب دهید.

این نامه باید برای بورسیه تحصیلی باید به خوبی نوشته شده باشد و حاوی هیچگونه اشتباه گرامری یا لغوی نباشد. از لحن حرفه ای و اصطلاحات پیشرفته استفاده کنید. نمونه های خاصی از گذشته، حال و آینده خود را ارائه دهید.

الگوی نگارش انگیزه نامه برای بورسیه تحصیلی

داوطلبان معمولا برای بورسیه های تحصیلی متعددی اقدام می کنید، بنابراین لازم است که برای هر یک از این گزینه ها یک انگیزه نامه تهیه کنید. اما بطور کلی لازم نیست که برای هر مورد انگیزه نامه دیگری بنویسید. بنابراین الگویی را تهیه کنید که به شما امکان را دهد که محتوا را در یک موقعیت خاص تنظیم کند.

اشتباهات متداول برای جلوگیری از نوشتن نامه انگیزه برای بورس تحصیلی

همانطور که می دانید، انگیزه نامه مهمترین سند در هنگام کسب بورسیه تحصیلی است. علاوه بر این، یک انگیزه نامه، جستجوی شغل و حتی کاندیدا بودن را نیز آسان تر می کند. از این رو بایستی در نگارش آن دقت به عمل بیاید.

 

 1. کلمات کمتر و حقایق بیشتر

ابراز تمایل خود برای مهاجرت یا تحصیل در یک کشور خاص آسان است اما بیان دلایل اینکه چرا آنها بایستی شما را انتخاب کنند دشوار است. بسیاری از ما هممواره قصد مهاجرت تحصیلی را داریم تا دیدگاه خود را نسبت به جهان گسترش دهیم، تا علاوه بر بهبود بخشیدن کیفیت زندگی خود وارد جوامع با زبان های مختلف شویم.

برای این منظور با جایگزین کردن عباراتی مانند

 “my dream has always been XYZ” because “my achievements have been …”

به عبارتی مانند

 “I consider I am the ideal candidate because …” and/or “my work is characterized by …”

 به یاد داشته باشید که بورسیه تحصیلی به کسی که آن را زیاد می خواهد داده نمی شود، بلکه به کسی که به درستی شایسته لازم را داشته باشد اهدا می شود. بنابراین بایستگی شایستگی خود را در انگیزه نامه خیلی واضح و با دلیل بیان نمایید.

 

 1. بیشتر اهمیت دارد که چه کاری را برای آنها انجام خواهید داد

دلایل شما نباید محدود به آسایش در یک کشور توسعه یافته باشد. ارائه دهندگان بورسیه تحصیلی از شما انتظار دارند که واقعاً به برنامه مطالعه علاقه مند باشید و تأثیر مثبتی که با آنچه می آموزید داشته باشد. در حقیقت در فبال این بورسیه چه چیزی نصیب آنها می شود، در حقیقت آنها پول نمی خواهند. سهم خود را از نظر مبادلات فرهنگی، آنچه را که می توانید به دانش آموزان یا معلمان دیگر آموزش دهید، باشگاه های فوق برنامه که می توانید به آنها کمک کنید و سایر پروژه های همکاری که در ذهن دارید را می خواهند.

نکته: اگر بورسیه تحصیلی شما را مجبور به بازگشت به کشور مبداء شما پس از اتمام برنامه تحصیلی می کند، بایستی ذکر کنید که چطور می خواهید در کشور خود آنچه را که قصد یادگیری دارید دنبال خواهید کرد.

 

 1. قوانین، قوانین هستند

سرانجام، انگیزه نامه را به آنچه که هست و آنچه از شما می خواهند محدود کنید. اگر آنها به شما 1 صفحه می گویند، یک صفحه بفرستید. انتظار نداشته باشید که ارائه دهنده بورسیه تحصیلی، شما را از برخی از الزامات انگیزه نامه معاف کند. مثلا اگر آنها نمره 7 آیلتس را از شما درخواست می کنند، 7 بایستی ارسال نمایید نه 6.5 . همچنین وقتی می گویند که دو سال تجربه کار معتبر داشته باشید، منظور 24 ماه است و 22 ماه و غیره نیست.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *