تحصیل در نروژ | هزینه تحصیل در نروژ | شرایط زندگی در نروژ

5/5 - (1 امتیاز)

تحصیل در نروژ

کشور نروژ به علت داشتن رتبه ی بالا در رتبه بندی های کشورها برای زندگی در بین همه ی متقاضیان جهان طرفداران بسیاری دارد. تحصیل در نروژ به شما این اجازه را می دهد که به راحتی برای اخذ اقامت در این کشور اقدام کنید. همچنین کشور نروژ به علت داشتن مراکز و دانشگاه های دولتی رایگان، یکی دیگر از مقاضد افراد برای ادامه تحصیل می باشد. دانشگاه های اسلو و برگن جزء معتبرترین دانشگاه های این کشور هستند که در بین 200 دانشگاه های برتر دنیا قرار دارند.

علاوه بر این کشور نروژ در بین کشورهای پیشرفته اروپایی است که در ناحیه شنگن عضویت دارد. از منظر جغرافیایی کشور نروژ در شمال غرب اروپا قرار دارد و با داشتن طبیعتی زیبا و آب و هوای سرد معروف می باشد. زبان مردم نروژی می باشد و در حدود 5 میلیون نفر در این کشور مشغول به زندگی هستند. کشور نروژ به علت داشتن ذخایر بسیاری از معادن طبیعی نظیر نفت خام، گاز و مواد معدنی در سطح چهارم درآمد جهان قرار دارد و این موضوع باعث شده است که نرخ بیکاری به کمتر از 4 درصد برسد.

متقاضیان برای تحصیل در نروژ باید مدارک لازمه را از اول ماه دسامبر تا 15 ماه مارس ارسال نمایند. اکثر دانشگاهها برای ثبت نام و ارسال مدارک از فرد متقاضی مبلغی را دریافت می کنند و این موضوع در حالی است که دانشگاه نروژ این رویه را ندارد و هزینه ای را از متقاضاین دریافت نمی کند.

علی رغم اینکه تحصیل در نروژ رایگان است، ولی در طول تحصیل هزینه های اندک دیگری وجود دارد که دانشگاه بابت آنها از متقاضیان دریافت می کند. اما در قبال پرداخت این وجه توسط دانشجویان، از کارت دانشجویی همراه کارت تخفیف بهره مند می شوند.

تحصیل در نروژ

معرفی سایت یافتن پوزیشن‌ دکتری | سایت فاند یاب | معرفی اسکالرشیپ |فول فاند تحصیلی | بورسیه اراسموس موندوس

همانطور که گفته شد، زبان مردم نروژی می باشد اما اکثر مردم نروژ می توانند انگلیسی صحبت کنند. مهاجران برای تحصیل در بسیاری از مقاطع نیاز به داشتن دانش اولیه ای از زبان نروژی هستند و سطح زبان مورد نیاز به دانشگاه و یا دوره درسی متفاوت است. البته امکان یادگیری زبان نروژی از طریق دوره های یک ساله توسط دانشگاه در نروژ برگزار می شود که شهریه این دوره جدا از هزینه های جاری خواهد بود.

در مقطع کارشناسی ارشد و به خصوص دکتری، تقریبا تمام دانشگاه های نروژ به زبان انگلیسی تدریس می کنند. البته برای پذیرش در مقاطع تحصیلی بالاتر، داشتن نمرات آزمون زبان مانند آیلتس حداقل 6 برای بالابردن شانس پذیرش ضروری است.  برنامه های تحصیلی برای اعزام دانشجویان به نروژ در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری انجام می شود. تحصیلات در مقطع کارشناسی  3 سال زمان می برد که در این پایه دانشجویان در پایان باید آزمون های مخصوصی را بگذرانند.

پیشنهاد مطالعه: معرفی اسکالرشیپ | معرفی سایت یافتن پوزیشن‌ دکتری

مقطع کارشناسی ارشد که به مدت زمان دو سال انجام می پذیرد به صورت نظری و پژوهشی است که تحصیل در آن به زبان انگلیسی می باشد و دانشجویان تقریبا در حدود 120 واحد همراه با پایان نامه را باید سپری کنند. شهر های مختلفی در نروژ هستند که یک یا چند دانشگاه با تعداد زیادی دانشجو دارند:

  • اسلو (Oslo)
  • برگن (Bergen)
  • ترونهایم (Trondheim)
  • ترومسو (Tromsø)
  • کریستیانسند (Kristiansand)

تحصیل در مقطع کارشناسی نروژ

یکی از شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در نروژ آشنایی به هر دو زبان نروژی و انگلیسی می باشد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی، مدرک زبان انگلیسی آیلتس حداقل 5 یا مدرک زبان انگلیسی تافل مورد قبول است. ارائه مدرک زبان برای دانشگاه های معتبر نروژ الزامی است.

برای اخذ پذیرش در دانشگاه های نروژ در مقطع کارشناسی، متقاضیان بایستی مدرک دیپلم 12 ساله همراه با حداقل یکسال تحصیل در دانشگاه را داشته باشند. همچنین حتما بایستی به زبان نروژی تسلط داشته باشد. زیرا رشته های ارائه شده غالبا به زبان نروژی می باشند. مدت دوره تحصیل در مقطع کارشناسی 3 ساله است و در این دوره دانشجویان می تواند 20 ساعت در هفته به کار دانشجویی بپردازند.

مکاتبه با اساتید | هزینه زندگی دانشجویی در سوئیس | واریز پول به حساب خارجی | شرایط مهاجرت تحصیلی

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نروژ

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز به هر دو زبان نروژی و انگلیسی امکان پذیر است. برای تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد، داشتن آیلتس حداقل 6 یا مدرک زبان انگلیسی و یا تافل 80 ضروری است. در صورتی که نیاز باشد که متقاضی دوره ی زبان نروژی را طی کند، به مدت یکسال و به صورت رایگان می باشد. دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ 2 سال می باشد و دانشجو اجازه ی 20 ساعت کار در هفته دارد.

تحصیل در مقطع دکتری نروژ

تحصیل در مقطع دکتری به زبان انگلیسی برای هر رشته ای امکان پذیر است و طول دوره در این کشور 3 سال است. با توجه به اینکه دوره دکتری در هر کشوری نوعی کار محسوب می شود، به دانشجویان کمک هزینه های تحصیلی تعلق می گیرد. برای تحصیل در این دوره متقاضی باید حداقل مدرک زبان انگلیسی آیلتس 7 را داشته باشد.

در مقطع دکتری دانشجویان مجاز هستند تا 20 ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کند. دوره دکتری در کشور نروژ برای همه رایگان است اما هزینه زندگی در نروژ تقریبا بالاست و راهی برای تامین مالی خود باید داشت. البته هر ترم شهریه کمی، در حدود 50 تا 100 یورو توسط دانشجویان برای عضویت در رفاه دانشجویی و دریافت کارت باید پرداخت شود.

تطابق مدارک تحصیلی در کشور نروژ برای اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ بایستی مورد تایید آژانس NOKUT قرار بگیرد.

هزینه زندگی دانشجویی در نروژ

هزینه های تحصیل در نروژ بیشتر بستگی به شهر محل تحصیل دارد و ماهانه بین 7000 تا 10000 کرون متغیر می باشد. توجه به اینکه ویزای تحصیلی نروژ ، از نوع شینگن می باشد، در نتیجه دانشجو می تواند در کشورهای عضو شینگن به راحتی تردد کنند. همچنین اکثر دانشگاه های نروژ هزینه ای از دانشجویان دریافت نمی کنند، دغدغه ی افراد برای تامین هزینه ها فقط به هزینه های زندگی محدود می شود.

هزینه ی زندگی در پایتخت یعنی شهر اسلو در هر ماه 1000 تا 1200 یورو می باشد. در شهر برگن، این هزینه در حدود 1100 تا 1800 یورو و در شهر ترومسو و تروندهایم در حدود 1000تا 1600 یورو تخمین زده می شود. همچنین هزینه ی زندگی در دیگر شهرهای کوچک نروژ نیز 800 تا 1000 یورو می تواند متغییر باشد.

کار دانشجویی در نروژ

کار دانشجویی می تواند یک راه حل مناسب برای تامین هزینه های زندگی در نروژ می باشد. کارها ی دانشجویی شامل مشاغلی هستند که افراد حتما بایستی به زبان نروژی آشنایی داشته باشند و همچنین توانایی برقاری ارتباط توسط زبان انگلیسی را داشته باشند. متقاضیان مجاز هستند که به مدت 10 تا 20 ساعت در هفته کار کنند.

زبان تحصیل در نروژ

اکثر مواقع زبان تحصیل در نروژ انگلیسی می باشد، اما با توجه به اینکه مردم اتریش تقریبا به زبان انگلیسی آشنایی دارند دانشجویان بین المللی برای تحصیل در نروژ در مقاطع مختلف احتیاج به آشنایی اولیه با زبان نروژی دارد.

بورسیه تحصیلی و فاند در نروژ

بر اساس قانون موجود در کشور نروژ، دانشگاه ها و موسسه های دولتی هیچ هزینه ای از دانشجویان بین المللی بابت تحصیل دریافت نمی کنند. اما برای تامین هزینه های زندگی، دانشجویان باید از کمک هزینه هایی برخوردار باشند و یا بصورت کار دانشجویی مشغول کار شوند. دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشدی همزمان با تحصیل اجازه دارند تا 20 ساعت به صورت نیمه وقت در هفته کار کنند. دانشجویان مقطع دکتری نیز علاوه بر کار دانشجویی، حقوق ومزایای نیز از طرف دانشگاه در دوره تحصیل دریافت می کنند.

دانشجویان بین المللی می توانند از طریق برنامه های فلوشیپ، بورسیه و وام های دانش آموزی مختلف، کمک مالی برای طول دوره تحصیل خود دریافت کنند. دریافت حمایت مالی در نروژ به چند عامل کشور محل سکونت متقاضی، محل تحصیل فعلی متقاضی، تحصیلات قبلی متقاضی و مقطع،دانشگاه و رشته ای  که قصد تحصیل دارد بستگی دارد.

ویزای ۱۸۹ استرالیا  | ویزای ۱۹۰ استرالیا | ویزای استرالیا کلاس ۴۸۹ | تحصیل در ترکیه | شرایط پذیرش دکتری در انگلستان | اپلای

اقامت در نروژ

بدون تردید بهترین دوره تحصیلی برای دریافت اقامت در نروژ، دکتری است. به این دلیل که دانشگاه حقوقی و درآمدی را برای دانشجویان در حال تحصیل در نظر می گیرد. برای درخواست اقامت در نروژ، شهروندان کشور های غیر اروپایی باید حداقل سه سال در نروژ زندگی کرده باشند. از این رو دوره دکتری بهترین فرصت اقامت کاری، بدلیل دوره سه ساله می باشد. در نهایت اگر بعد از پنج سال بدون مشکل سپری شود و قوانین و شرایط دولت نروژ را زیر پا گذاشته نشود به فرد اقامت دائم داده می شود.

شرایط دادن درخواست اقامت نروژ

پیش نیازهایی که باید قبل از دادن درخواست اقامت دائم آنها را برآورده شود به صورت زیر می باشد:

  • متقاضیان باید در سه سال گذشته به صورت قانونی در کشور نروژ سکونت داشته باشند و در هنگام درخواست برای اقامت دائمف باید همچنان جواز اقامت موقت معتبر داشته باشند.
  • متقاضیان باید حداقل سه سال متوالی در کشور نروژ زندگی کرده باشند. تعطیلات و سفرهای کاری تا حد معینی بلا مانع است.
  • افراد باید پیش نیاز های درآمد شخصی برای 12 ماه گذشته را ارائه کنند بطوریکه در این مدت نباید هیچ گونه کمکی از سازمان تامین اجتماعی دریافت کرده باشند.
  • افراد نباید هیچ گونه سابقه کیفری و جرائم جنایی مرتکب شده باشید یا طبق دستور پزشک تحت درمان روانپزشکی قرار گرفته باشند.
  • متقاضیان 16 سال به بالا باید کلاس های اجباری زبان نروژی و مطالعات اجتماعی را سپری کرده باشند و در آزمون های آن نمره قبولی گرفته باشند.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *