مشاوره ارزیابی رایگان وضعیت پرونده تحصیلی: وارد شوید

 آزمون IMAT | نمره قبولی در  آزمون IMAT | زمان ثبت نام  آزمون IMAT | شرایط آزمون IMAT

4.4/5 - (5 امتیاز)

 آزمون IMAT چیست ؟

 تحصیل رایگان و  هزینه های زندگی و تحصیل پایین در ایتالیا و سهولت اخذ بورسیه در کشور ایتالیا موجب شده است تا سالانه متقاضیان بسیاری برای تحصیل به کشور مهاجرت کنند. آزمون بین‌المللی آیمت ایتالیا (IMAT) یا International Medical Admissions Test یکی از معتبر آزمون ها برای تحصیل در گروه پزشکی است که برای اخذ پذیرش تحصیلی در زمینه های پزشکی و دندانپزشکی، جراحی و رشته های مرتبط با آن ها لازم است که به زبان های انگلیسی و ایتالیایی در تعدادی از دانشگاه های ایتالیا برگزار می شود. آزمون بین‌المللی آیمت ایتالیا توسط وزارت آموزش این کشور (MIUR) و با همکاری مراکز آموزشی و پذیرش کنندگان کمبریج به وجود آمده است. این آزمون بین‌المللی را می توان از جمله معتبرترین آزمون های ایتالیا دانست.

آزمون IMAT برای تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا الزامی است. برای موفقیت در آزمون IMAT می بایست سطح دانش خوبی همچون داوطلبان شرکت در گروه آزمایشی تجربی آزمون سراسری کشور داشته باشید. برای تحصیل پزشکی در ایتالیا همچون تحصیل پزشکی در آلمان و فرانسه، شما می بایست در دوره های خاصی شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنید.

اینکه شما در ایران دانشجوی پزشکی باشید و قصد دریافت ادمیشن برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا را داشته باشید قابل قبول نخواهد بود. برای حضور در رشته های پزشکی ایتالیا، بهتر است زبان ایتالیایی را در حد متوسط بدانید تا در فعالیت های بالینی و بیمارستانی با مشکلی روبرو نشوید.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه | کانال تلگرام مهاجرت | بورسيه فلوشيپ | آزاد کردن مدرک

برگزاری آزمون IMAT

آزمون IMAT یا ” International Medical Admissions Test ” هر ساله توسط وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا با همکاری سازمان Admissions Testing Service برگزار می‌ شود تا بدین وسیله متقاضیان تحصیل پزشکی و جراحی را برای برخی از دانشگاه های معتبر ایتالیا انتخاب کنند. آزمون IMAT يك آزمون صد دقيقه اى و به زبان انگلیسی است و پذیرش در آن جهت گرفتن پذيرش در رشته هاى گروه پزشكى در ايتاليا ضرورى است.

آزمون بین‌المللی آیمت ایتالیا که در زمینه گروه پزشکی و رشته های وابسته به گروه پزشکی انجام می شود به صورت چند گزینه ای بوده و به دو قسمت تقسیم می شود. یک بخش شامل توانایی تفکر و مهارت های حل مسئله و بخش دیگر سنجش سطح دانش فرد در زبان انگلیسی، علوم زیستی، فیزیک، شیمی، ریاضیات و هوش است. بخش اول شامل 22 سوال تستي در زمينه ى دانش عمومى و استدلال مى باشد. بخش هاى دوم، سوم و چهارم شامل ۳۸ سوال تستى در زمينه هاى زيست شناسى، شيمى، فيزيك و رياضى است.

 

پیشنهاد: اخذ پذیرش تحصیلی

شرایط بین‌المللی آیمت ایتالیا

آزمون بین‌المللی آیمت ایتالیا برای دانش آموزان اتحادیه اروپا و دانش آموزان غیراروپایی شرایط مختلفی دارد.

 • برای دانش آموزان غیراروپایی لازم است تا فرد شهروندی یک کشور غیر اتحادیه اروپا را داشته باشد.
 • در صورتی که فرد به عنوان یک دانش آموزان اروپایی قصد شرکت در این آزمون را داشته باشد می بایست شهروندی یک کشور در اتحادیه اروپا، نروژ، ایسلند، لیختن اشتاین، سوئیس یا جمهوری سن مارینو را داشته باشد.
 • متقاضی می تواند به همراه تابعیت ایتالیایی، شهروندی یک کشور غیر از اتحادیه اروپا را نیز داشته باشد.
 • متقاضی شهروند یک کشور غیر از اتحادیه اروپا باشد و برای حداقل یکسال در ایتالیا زندگی کند.
 • اگر متقاضی شهروند یک کشور غیر از اتحادیه اروپا را داشته باشد و یک دیپلم از مدارس ایتالیایی در خارج از کشور داشته باشد.
 • دانش آموزان با گذرنامه بریتانیایی نیز همچنان جزء اتحادیه اروپا به شمار رفته و دانش آموزان آن می توانند برای آزمون بین‌المللی آیمت ایتالیا شرکت نمایند.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

سیستم نمره‌دهی آزمون IMAT

مدت زمان آزمون آیمت ایتالیا ۱۰۰ دقیقه می باشد و تمامی سوالات آن به صورت پنج گزینه ای است.  نحوه امتیازدهی به پاسخ ها به این صورت است که هر پاسخ صحیح ۱٫۵ امتیاز دارد، سوالاتی که بدون پاسخ باقی مانده اند بدون امتیاز و در صورتی که پاسخ غلط داده شود ۰٫۴ امتیاز نمره منفی در نظر گرفته خواهد شد. لازم است بدانید که برای شرکت در آزمون آیمت ایتالیا نیاز ندارید نشان دهید که در یکی از مدارس ایتالیا تحصیل کرده اید. بر این اساس حداکثر امتیاز کسب شده در آزمون ۹۰ می باشد و افرادی که بتوانند حداقل ۲۰ امتیاز کسب کنند در آخرین رتبه بندی ها قرار خواهند گرفت.

نمره‌ی شرکت کنندگان، بر اساس موارد زیر محاسبه می‌شود:

 • هر پاسخ درست ۱٫۵ امتیاز
 • هر پاسخ غلط ۰٫۴- امتیاز
 • سؤالات بدون پاسخ بدون امتیاز

رتبه‌ی شرکت‌کنندگان، در سایت وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا (MIUR) منتشر می‌شود. نمره‌ی مجموع سؤالات همراه نمرات هر بخش اعلام می‌شود.

سقف نمره‌ی IMAT ۹۰ نمره و حداقل نمره‌ی قبولی این آزمون ۲۰ است.

دانشگاه های پذیرش کننده، تاریخ برگزاری و هزینه آزمون آیمت ایتالیا

تاریخ ثبت نام آزمون IMAT از ۱۵ جولای تا ۴ آگوست هر سال است تا در این آزمون ثبت نام کنند. زمان برگزاری آزمون در ماه سپتامبر بوده و جزئیات اطلاعات آن اغلب در ماه می منتشر می گردد. آزمون بین‌المللی آیمت ایتالیا در سال یکبار برگزار می شود و هزینه ثبت نام آن ۱۲۰ یورو یا ۱۶۴ دلار آمریکا خواهد بود و که این میزان می‌تواند بسته به زمان و مکان آزمون متغیر باشد. این آزمون که با زبان انگلیسی نیز اجرا می شود در شهرهای مهمی از جهان مانند نیویورک، دبی، لندن، آتن و بارسلونا نیز برگزار می گردد. آزمون برای افرادی که تابعیتی در اتحادیه اروپا دارند با افراد دیگر تفاوت دارد و متناسب با دانشگاه انتخابی، رقابت بین افراد متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال رقابت میان افراد شرکت کننده برای دانشگاه لاسپی سنسا بیش از پاویا بوده و برای دانشگاه های باری و تورورگاتا این رقابت کمتر خواهد بود.

مکاتبه با اساتید | هزینه زندگی دانشجویی در سوئیس | واریز پول به حساب خارجی | شرایط مهاجرت تحصیلی

ثبت نام آزمون IMAT

متقاضیان برای ثبت نام بصورت آنلاین می توانند از طریق سایت های زیر اقدام کنند.

https://www.universitaly.it/

http://www.miur.gov.it/

https://www.admissionstesting.org/for-test-takers/imat/how-to-register/

علاوه بر این آزمون در حدود ۲۰ کشور دنیا برای اپلای برگزار می‌شود که متقاضیان ایرانی می‌توانند برای شرکت در این آزمون به کشورهای همسایه مانند امارات یا قطر مراجعه کنند.

دانشگاه های ایتالیایی زیر دوره‌های پزشکی و جراحی را به زبان انگلیسی، به پذیرفته‌شدگان آزمون IMAT ارائه می‌کنند:

 University of Bari

 University of Milan

 University of Pavia

 University of Rome ‘La Sapienza

 University of Rome ‘Tor Vergata

 Second University of Naples

 University of Naples Federico II

 Humanitas University

 

حداقل نمرات پذیرفته شدگان

بر اساس مقایسه بین نمرات سال های اخیر و امسال کسب حداقل نمره 20 برای دانشجویان خارجی لحاظ نشده است که می تواند خبر خوشحال کننده یا ناراحت کننده باشد. یعنی متقاضی می تواند بدون زدن حتی یک تست نیز در رشته پزشکی و سایر رشته ها با امتحان ورودی ملی پذیرفته شود.

با مشاهده آمار زیر متوجه خواهیم شد که قبول شدن در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و… به این سادگی ها هم نیست، چرا که حداقل نمره قبول شده در دانشگاه ها در سال های اخیر به کلی تغییر کرده است. حداقل نمره پذیرفته شده در سال قبل در آلفا بین 60 تا 70 بوده است و این در حالی است که در سال 2015 حداقل نمره چیزی در حدود 30 البته برای دانشجویان ایتالیایی بوده است. از دلایل وجود چنین اختلافی می توان به ساده بودن سوالات سال قبل نسبت به سال های پیشتر و همچنین افزایش سطح علمی و تعداد بیشتر متقاضیان اشاره کرد.

حداقل نمره آزمون IMAT برای اخذ پذیرش

رشته های با آزمون ملی زبان ایتالیا

لیست حداقل نمره های پذیرفته شده در رشته های با آزمون ملی زبان ایتالیایی پارسال در برخی از دانشگاه ها:

Università Bicocca: 73,8
Università di Pavia: 72,6
Università di Milano: 72,3
Università di Padova: 71,6
Università di Bologna: 71,5
Università di Torino 67,3
Università di Pisa: 66,7
Università di Firenze: 66,7
Università di Genova: 65,9
Università di Siena: 65,6
Università di Perugia: 65,1
Università di Bari: 64,7
Università di Roma Tor Vergata: 64,1
Università di Messina: 63,7

در آیمت موضوع کمی متفاوت است و حداقل نمره پذیرفته شده برای دانشجویان اتحادیه اروپا چیزی حدود 50 و برای دانشجویان خارجی از 20 تا 40 متغیر بوده است.

برخی از دانشگاه های اروپا

لیست حداقل نمره های پذیرفته شده در آیمت سال های اخیر در برخی از دانشگاه ها:

Università di Pavia: EU: 55.2 , Non EU: 43
Università di Milano: EU: 58.1 , Non EU: 44.2
Università di Roma (Sapienza): EU: 53.4 , Non EU: 43.1
Università di Roma (Tor Vergata): EU: 52.6 , Non EU: 23.7
Università di Bari: EU: 51.1 , Non EU: 20

 

لیست نمرات پذیرفته شدگان در آزمون ایمت متناسب با دانشگاه هایی که پذیرفته شده اند:

 

Anonima-IMAT-CERTI 2018:

دانلود فایل

نوشتن sop | نمونه انگیزه نامه | ریکامندیشن | ویرایش رزومه

دیدگاه کاربران
 • مهران 29 دسامبر 2019

  باسلام
  در ازمون IMAT برای دانشگاه میلان میخوام اقدام کنم: باید چه نمره ای برای این دانشگاه کسب کنیم؟ اگر نمره قبولی این دانشگاه را کسب کردیم حتما برای رشته های پزشکی میتوانیم پذیرش بگیریم؟؟ مدرک ایلتس چقدر در این پذیرش موثره؟؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *