معرفی بورسیه حذف شهریه (Tuition Waiver)

رای دهید

معرفی بورسیه حذف شهریه (Tuition Waiver)

در بین تعداد عناوین مختلف بورسیه های تحصیلی که توسط دانشگاه‌ها و دولت‌ها ارائه می‌شود، بورسیه‌ای دیگری تحت عنوان حذف شهریه یا Tuition Waiver وجود دارد. معمولا این نوع کمک هزینه مالی را به صورت Tuition Waiver بیان می‌کنند و به اسم تخفیف شهریه در فارسی معروف است. این نوع از کمک هزینه در دسته‌ی بورسیه‌هایی بدون انجام فعالیت به متقاضی داده می شود و متقاضی پس از دریافت این بورسیه ضرورتی به انجام کار یا فعالیت پژوهشی متقابل ندارد.

بورسیه حذف شهریه ( Tuition Waiver ) تنها شامل شهریه دانشگاه (هزینه واحدهای درسی) می‌شود. بنابراین ممکن است متقاضی بطور کامل و یا به صورت درصدی از پرداخت شهریه معاف شود.

بورسیه حذف شهریه

در این قبیل کمک هزینه مالی، دانشجو از پرداخت موارد مشخصی نظیر هزینه خوابگاه یا چند واحد درسی، هزینه یک بازدید علمی و یا شهریه کل تحصیلی معاف می شود. میزان این waiver در ایمیل یا برگه ای که دانشگاه ارائه می دهد حتما مشخص می شود. در برخی از دانشگاه ها مثلا در تعدادی از دانشگاه های سوئد، به جای ارائه یک بورسیه، سیستم معافیت از پرداخت شهریه را برای دانشجویان نخبه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دنبال ارائه می دهند.

مکاتبه با اساتید | راهنمای مکاتبه و ایمیل زدن به استاد | چگونگی پاسخ به سوالات رایج در مصاحبه PhD | رتبه بندی دانشگاه جهان

حالت های مختلف این بورسیه


این قبیل از کمک هزینه ها می‌توانند به صورت 100% باشند که به آن اصطلاحا Full Fund یا Full Ride نیز می گویند. در این حالت همه هزینه های دانشگاه و خوابگاه و خوراک و کتاب و غیره برای کل مدت تحصیل یا مدت زمان مشخصی مثلا 2 سال دانشگاه پرداخت می کند. علاوه بر این نیز مبلغ ناچیز دیگری نیز هم اضافه بر آن هزینه ها پرداخت می شود که متقاضی بتواند سفر دانشجویی داشته باشد و به تفریح بپردازد.

نوعی دیگر از این کمک هزینه بدین صورت است که به صورت 50% یا غیره هزینه ها رو پوشش می دهد که اصطلاحا به آن Parital Fund می گویند.

اکسپرس انتری کانادا چیست؟ | زندگی و تحصیل در تورنتو کانادا | تحصیل در ایتالیا | بورسیه استانی ایتالیا و نحوه محاسبه آن

بسیاری از بورسیه ها یا جایزه ها 1 یا چند ساله هستند. در این صورت هزینه ها برای تعداد سال مشخص شده پرداخت می شود و برای سال های بعد از آن دوباره باید درخواست داده شود. بعضی از این بورسیه ها نیز قابل تکرار بوده و می توان دوباره این گونه بورسیه ها درخواست داد و یا اینکه فقط یک بار و فقط به یک شخص تعلق می گیرد. مانند اغلب جایزه ها که به هر نفر فقط یک بار این کمک هزینه مالی اعطا می شود و نمی توان دوباره درخواست داد.

می توان هزینه تحصیل را از چندین منبع مالی به طور همزمان تامین کرد یعنی همزمان چندین بورسیه از چند جای مختلف دریافت کرد. البته بعضی موسسه ها اگر متوجه شوند که دانشجو کمک مالی دارد دیگر کمکی اضافه ارائه نمی دهند. مثلا می توان یک بورسیه یا تخفیف شهریه 50% از دانشگاه گرفته و بقیه را از موسسات خصوصی، کارآموزی یا کار کردن و …. تهیه کرد.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *