تفاوت های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اروپا و آمریکا

4.7/5 - (4 امتیاز)

7 تفاوت برتر بین تحصیل کارشناسی ارشد در ایالات متحده و اروپا

تفاوت های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اروپا و آمریکا  | دلیل اصلی که مردم تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد خود را در خارج از کشور انتخاب می کنند این است که تجربه جدیدی را از طریق تحصیل کسب کنند. سبک زندگی جدید دانشگاهی، زندگی در یک کشور دیگر و وارد شدن در یک فرهنگ متفاوت، این دسته از افراد را را وادار می کند تا با محیط جدید خود سازگار تر شود از این رو تجربیات بالایی را کسب می کند.

منحنی یادگیری تندتر می شود و در مدت زمان کمتری دانش بیشتری کسب خواهید کرد. به عنوان مثال، تجربه تحصیل در اروپا و ایالات متحده را در نظر بگیرید که تأثیر بسیار متفاوتی در پیشرفت شما خواهند داشت. از این رو مجموعه مهارت های شما و از همه مهم تر ذهنیت شما با توجه به تأثیرات و سبک های مختلفی که در سفر پیدا خواهید کرد متفاوت خواهد بود.

کارشناسی ارشد در اروپا و آمریکا

بنابراین آیا باید وسایل خود را برای آمریکا ببنیدیم و یا برای مدتی در اروپا تحصیل کنیم؟ کدام یک بهتر است؟

در ادامه 7 تفاوت برتر برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در اروپا و آمریکا را بیان خواهیم کرد.

تفاوت های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اروپا و آمریکا

1- فرآیند پذیرش – آماده سازی GMAT در مقابل آماده سازی مدارک خود

حتی اگر هر دانشگاه و کالج روند پذیرش کارشناسی ارشد خود را با یکدیگر تنظیم کنند، بازهم جزئیات خاصی وجود خواهد داشت بخصوص در موسسات آمریکایی و اروپایی که این دو را از هم متمایز می کند.

پذیرش در دانشگاه های آمریکا

پذیرش در دانشگاه های ایالات متحده نسبت به اکثر موسسات اروپایی نیاز به تلاش بیشتری از طرف دانشجویان دارد. دانشگاه های آمریکا معمولا اسناد و پیش نیازهای بیشتری را از متقاضیان طلب می کنند و خواهان مدارک بیشتری در طی مراحل اپلای هستند. بطوریکه حتی یک دوره Coursera طراحی شده است تا به متقاضیان کمک کند موارد لازم  برای موفقیت در فرایند پذیرش دانشگاه آمریکایی انجام دهند.

به خصوص برای دانشجویان بین المللی، لازم است که مستندات خاص و امتحانات زبان اضافی را به اپلیکیشن لیست خود اضافه کنید. بنابراین اگر قصد دارید تا برای تحصیل در ایالات متحده اپلای کنید، باید به دنبال امتحاناتی مانند GMAT ، GRE ، علاوه بر TOEFL یا IELTS بروید. اکثر دانشگاه های ایالات متحده این امتحانات و مدارک را پیش شرط های ضروری می دانند.

پذیرش در دانشگاه های اروپا

دانشگاه های اروپایی معمولاً برای اپلای مستندات کمتری را طلب می کنند. بعضی از دانشگاه ها روند پذیرش را به قدری ساده می کنند که همه متقاضیان به عنوان مثال بدون مصاحبه رسمی هم می توانند در برنامه های تحصیلی شرکت کنند. در این صورت، بسته به سختی برنامه و توانایی دانشجویی که بتواند در این دوره از تحصیل شرکت کند و رزومه وی، انتخاب دانشجو در طول برنامه اتفاق می افتد. اگر متقاضی یک برنامه بسیار تخصصی هستید (مثلاً MBA)، پس باید مقالات بیشتری داشته باشید و یا در یک امتحان ورودی شرکت کرده باشید.

پیشنهاد مطالعه: تاثیر معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد برای اپلای | تاثیر وقفه تحصیلی بر فرآیند اپلای

2- شهریه تحصیلی – یک کیسه بزرگ پول در مقابل دانشگاه برای هر فرد

مقدار پولی که باید برای تحصیل در خارج از کشور هزینه کنید، اغلب عامل تاثیرگذار در انتخاب دانشگاه است. در مورد دانشگاه های آمریکایی و اروپایی، شهریه بیانگر تمایز مهم برای دانشجویان بین المللی است.

دانشگاه های ایالات متحده معمولا با داشتن شهریه های بسیار بالا شهرت دارند. ایالات متحده یکی از محبوب ترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور است، با این حال یکی از گران ترین آنها  نیز می باشد. هزینه های شهریه برای دانشجویان بین المللی معمولا در محدوده 5000 تا 50 هزار دلار در سال است. به عنوان مثال میانگین هزینه سالانه شهریه در موسسات آمریکایی در سال 2016 در حدود 33.215 دلار تخمین زده شد.

در مورد دانشگاه های اروپا، دو عامل اساسی وجود دارد که در تعیین هزینه نهایی مدرک کارشناسی ارشد نقش دارند:

  • آیا شهروند اتحادیه اروپا هستید یا خیر؟
  • در چه کشوری می خواهید تحصیل کنید؟

بزرگترین مزیت دانشگاه های اروپا نسبت به موسسات ایالات متحده، توزیع قیمت و تنوع شهریه است. شما می توانید دانشگاه هایی را پیدا کنید که حتی شهریه نداشته باشند، مانند دانشگاه های اتریش یا دانمارک. یا می توانید برنامه کارشناسی ارشد را با هزینه ای بسیار بالاتر، به عنوان مثال در انگلستان انتخاب کنید. انعطاف پذیری از نظر شرایط اقتصادی متقاضی انتخاب های فراوانی را جلوی روی وی قرار می دهد. در نتیجه این امر باعث می شود که کمتر احساس کنید که فقط بر اساس هزینه خود، مجبور به تصمیم خاصی هستید.

پیشنهادهای بورسیه تحصیلی را هم در ایالات متحده و اروپا فراموش نکنید!

کارشناسی ارشد در اروپا و آمریکا

3- زندگی در پردیس – خوابگاه های افسانه ای در مقابل زندگی در یک شهر بزرگ

اگر تا به حال فیلم کلاسیک دهه 90 آمریکایی را تماشا کرده باشید، متوجه باید شده باشید که زندگی دانشجویی در ایالات متحده تصویری از زندگی در در یک محیط خوابگاهی است. همه چیز در محوطه دانشگاه تمرکز دارد. کلیه فعالیت های ورزشی، امکانات دانشگاه، برنامه های درسی طوری تنظیم شده اند تا دانشجویان برای گذراندن دوره های در نزدیک آنها باشند. این بدان معنی است که وقتی برای یک دانشگاه آمریکا اپلای می کنید، باید توجه بیشتری را به نوع فرهنگ دانشگاهی و پردیسی محل سکونت خود داشته باشید.

آیا می خواهید یک پردیس دانشگاهی با محوریت تحصیلی، ورزشی داشته باشید و یا فقط مکانی برای دوستی و تفریح ​​داشته باشید؟

در اروپا، اگرچه دانشگاه ها برای تامین نیازهای دانشجویی ساخته شده اند، اما تنها یا بهترین کانون برای فعالیت های دانشجویی نیستند. شهرهایی که دانشگاه ها در آن واقع شده اند، تنوع بیشتری را برای دانشجویان ارائه می دهند. پردیس های دانشگاه ها در اروپا بیشتر بر روی تجربه آکادمیک و حمایت از برنامه های فوق برنامه تمرکز دارند. اگر قصد دارید تا در دانشگاه های اتحادیه اروپا تحصیل کنید، باید این نکته را در نظر بگیرید که آیا شهری که قرار است به آنجا سفر و یا اقامت کنید هم ارتعاش با شما است. آیا محیط آنجا را دوست دارید و آیا از فرصت هایی که شهر برای ارائه دارد هیجان زده هستید؟

در ایالات متحده، زندگی دانشگاهی بیشتر بر روی روابط و ایجاد ارتباط و تجارب غیر رسمی تمرکز می شود. این نیز به دلیل موقعیت مکانی دانشگاه است، معمولاً به جای اینکه بخشی از یک شهر باشد، خود مختار عمل می کنند.

اما در در اروپا، بصورت تجربه کلی در مکان های مختلف است. از این رو پیدا کردن پردیس نزدیک یا در داخل شهر برای کسب تجارب در بین دانشجویان رایج تر است. هدف این است که دانشجویان یک زندگی دانشجویی غیرمتمرکز را تجربه کنند و فقط در پردیس های دانشگاهی نباشند و محیط شهری حضور داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه: محاسبه تعداد واحد گذرانده شده برای اپلای | چگونه برای دانشگاه خارجی پذیرش بگیریم؟

کارشناسی ارشد در اروپا و آمریکا

4- رویکرد یادگیری و تعامل با اساتید – حمایتی در مقابل استقلال

معمولا در بین همه افراد مطرح است كه دانشگاه های آمریكا بر روابط و حمایت از دانشجویان تمرکز می كنند، در حالی كه نهادهای اروپایی محلی برای تبادل اندیشه و تفکرها هستند. این دو رویکرد را می توان به راحتی در چگونگی تعامل اساتید با دانشجویان مشاهده کرد.

دوره ها در ایالات متحده برای تقویت سبک یادگیری ساخته شده اند. این بدان معناست که دانشجویان در دانشگاه های آمریکا یادگیری و تبادل اطلاعات بیشتری را با استاد خود نسبت به همتایان خود در دانشگاه های اروپا دارند. استادان همچنین ساعات اداری بیشتری را به دانشجویان اختصاص می دهند تا در انجام تکالیف و مطالب درسی به آنها کمک کنند.

در اروپا، دانشگاه ها از شیوه یادگیری منحصربفرد خود استفاده می کنند. یعنی دوره هایی ارائه می دهند که جمعاً صدها دانشجو را در یکجا جمع می کنند و سخنرانی هایی به صورت آنلاین برگزار می کنند و در نهایت امتحان هایی را در پایان دوره انجام می دهند. همچنین، موسسات اروپایی به جای تمرکز بر اشتراك دانش و اطلاعات، به آموزش روش های تفكر به دانشجویان خود می پردازند. بنابراین شما باید در مورد سبک یادگیری و نیازهای خود تأمل کنید.

اگر شما فردی هستید که برای مدیریت وقت خود ارزش قائل هستید و یا در یک برنامه ثابت و فیکس، بهتر کار می کنید دانشگاه های آمریکا مناسب هستند.

اما اگر شما فردی هستید که دائماً توسط تکالیف درسی تهییج می شوید و سریع یاد می گیرید و یا دوست دارید وقت خود را برای تحصیل و فکر کردن بپردازید و زمان را خود شما به دست بگیرید دانشگاه های اروپا برای شما ممناسب است.

کارشناسی ارشد در اروپا و آمریکا

5- ساختار دوره – گزینه های بیشتر در مقابل پایه محکم برای همه

هنگامی که در دانشگاه آمریکایی ثبت نام می کنید، احتمال اینکه دوره های شما بر اساس یک رشته و یک گرایش ساخته شود بسیار زیاد است. همانطور که دانشگاه شیکاگو بیان می کند ، ” هسته ای که پایه و اساس را برای پرداختن به سوالات مهم فکری را فراهم می کند، برنامه اصلی یا همان رشته اصلی تحصیلی فرد است که برای ارائه عمق دانش و پختگی در یک زمینه تحصیلی تعریف شده است.

دانشجویان دوره های تخصصی تکمیلی این امکان را دارند تا از انتخاب های ازاد خود با اثربخشی و دقت فکری استفاده کنند تا مجموعه ای از دوره های منسجم را طی کنند”. منظور از این حرف این است که دانشجویان مقطع کارشناسی و ارشد در امریکا یک رشته به عنوان رشته اصلی دارند که در ان تحصیل می کنند. در کنار این رشته تخصصی دانشجویان می توانند در یک رشته تخصصی تکمیلی دیگر ثبت نام کنند تا در کنار علوم مربوط به رشته خود به علوم مرتبط دیگر نیز بپردازند تا مهارتهایی فراتر از تخصص خود داشته باشد. در این روش، مؤسسات آموزش عالی ایالات متحده بر اهمیت کشف کردن خود و دارندگی خود تأکید می کنند.

اما دانشگاه های اروپایی تمایل دارند تا رویکرد سنتی تری نسبت به ساختار دوره خود داشته باشند. کارشناسی ارشد در اکثر موسسات اروپایی دارای یک لیست از پیش تعریف شده از دوره های اجباری است که فرد باید آنها را طی کند. دلیل این امر تأکید بیشتر بر ایجاد پایه و اساس دانشجویان است و به آنها اجازه می دهد در گسترش افق خود، به ویژه از طریق پروژه های تحقیقاتی دست یابند. بسیاری از دانشگاه های اروپا برنامه های دانشگاهی یک ساله را در سطح کارشناسی ارشد ارائه می دهند

از سال 2018 ، دانشگاه های اروپایی بیشتری را پیدا خواهید کرد، به ویژه در انگلستان، که برنامه های خود را به سبک ایالات متحده تبدیل کرده اند و براساس رشته اصلی و رشته تکمیلی دانشجو پذیرش می کنند.

کارشناسی ارشد در اروپا و آمریکا

پیشنهاد خواندن مقاله مفید: مهاجرت دانشجویی | مکاتبه با اساتید

6- امتحانات توزیع در سراسر سال در مقابل همه چیز در پایان

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، دانشگاه های اروپایی یک سبک یادگیری فردی تر را ارائه می دهند. برگزاری امتحانات در این موسسات نیز بیانگر این نگرش است. بیشتر دانشگاه ها در هر دوره دارای یک امتحان اصلی هستند که معمولاً درمورد نمره نهایی برای آن دوره تصمیم می گیرند. امتحانات معمولاً بین 1.5 تا 3 ساعت طول می کشد و در پایان ترم برگزار می شود. این نوع امتحانات سعی می کنند دانش شما را از مواد درسی به صورت یکسان ارزیابی کنند. در صورت وجود امتحان شفاهی نیز گرفته می شود که معمولاً 20 دقیقه طول می کشد.

نکته اصلی این مسئله این است که باعث می شود دانش آموزان انعطاف پذیری بیشتری برای یادگیری با توجه به سبک یادگیری خود داشته باشند، نه اینکه به آنها تحمیل شوند. بیشتر اساتید مطالب کمکی را نیز ارائه می دهند که این دوره را تکمیل می کند. این کمک می کند تا دانش آموزان در مورد موضوعی که دنبال می کنند، عمق بیشتری کسب کنند.

در مقایسه، مؤسسات آمریکایی خود را به یک سیستم پشتیبانی پایدار و آهسته تر تجهی کرده اند که در کل ترم ادامه می یابد. یک دانشجو در ایالات متحده معمولاً در طول ترم دارای چندین امتحان برای کسب نمره دارد، از جمله آزمونها، پروژه های فردی و گروهی، ارائه ها و آزمون ها.

استاد مسئول یا دستیار استاد (TA) وظیفه دارد که هر یک را نمره دهی کند و آن را به سهم کلی دانشجو در دوره اضافه کند. این رویکرد حمایتی به استاد اجازه می دهد تا به موقع به دانشجویان بازخورد دهد. همچنین به استاد این امکان را می دهد تا چه درس هایی در آینده پوشش داده شود، تا دانشجو درک بهتری کسب کند.

کارشناسی ارشد در اروپا و آمریکا

پیشنهاد مطالعه: فاند فلوشیپ | بورسیه | روش برای پیدا کردن فاند برای PhD

7- مسافرت از پردیس خود لذت بردن در مقابل سفر جاده ای به پاریس؟

وقتی که در آمریکا تحصیل می کنید، اوقاتی فراهم می شود که باید با همکاران جدید خود به یک سفر سنتی جاده ای بروید. سبک های مختلف زندگی کالیفرنیایی را در مقابل نیویورکی تجربه کنید. به جشنواره ها و رژه های محلی بپیوندید تا احساس عمیق تری از فرهنگ کسب کنید.

یکی از بزرگترین راهکارهایی که دانشجویان بین المللی در مورد تحصیل در اروپا از آن یاد می کنند، آزادی سفر به همه جای محبوب این قاره است. از یک پیاده در پاریس، امتحان کردن غذاها و نوشیدنی های سنتی اروپای شرقی، مشاهده جشنواره های رقص بلژیک و یا به یک روستای معمولی در آلمان رفتن و از ارتفاعات کوههای اتریش ، ایتالیا یا سوئیس لذت بردن. هیچ فعالیتی وجود ندارد که نتوانید در طول تحصیلات خود در اروپا دنبال نکنید!

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

کارشناسی ارشد در اروپا و آمریکا

دیدگاه کاربران
  • شایان 22 ژوئن 2020

    سلام رنگ نوشته هاتون مناسب نیست و اگه از فونت بزرگ تری استفاده کنید بهتره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *