نمره GPA چیست و چگونه محاسبه می شود؟

5/5 - (1 امتیاز)

نمره GPA چیست؟

یکی از اصطلاحاتی که دانشجویان در فرآیند مکاتبات و اپلای تحصیلی با آن سر و کار دارند نمره GPA است و اولین سوال این است که نمره GPA چیست؟ معدل تحصیلی از مهمترین عوامل پذیرش در یک دانشگاه خوب محسوب می شود. معدل بالا همراه با نمرات بالایی از آزمون GRE / SAT می‌تواند شانس پذیرش شما را در 50 دانشگاه برتر را افزایش بدهد. GPA یک نشانه بارز از سوابق تحصیلی شما است که نشان می‌دهد شما توانایی عملکرد خوبی در دانشگاه داشته‌اید. زیرا هیچ نمره دیگری نمی‌تواند نشانه‌های بهتری از وضعیت تحصیل شما را نشان دهد. همانطور که همه ما می‌دانیم آزمون‌هایی مانند General GRE / SAT وضعیت تحصیلی یک دانشجو را در دانشگاه نشان نمی‌دهد.

اگرچه افراد با نمره بالا شانس خوبی دارند که آنها نیز در دانشگاه ها خوب تحصیل کنند اما به ویژه برای دانشجویان خارج از ایالات متحده همواره صادق نیست. معدل کلاس و رتبه شما در کلاس برای دانشجویان بین المللی بسیار مهم است. برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی نمرات دروس کسب شده و رتبه GPA، نمرات SAT / ACT همراه با فعالیت‌های فوق برنامه، توصیه نامه ها و انگیزه نامه از فاکتورهای مهم محسوب می شود.

GPA که مخفف عبارت Grade Point Average می‌باشد به نوعی مقیاس و روش ارزیابی در سیستم آموزش آمریکا محسوب می‌شود که نمرات متقاضیان را در محدوده 0 تا 4 سطح بندی می کند. بر خلاف سیستم آموزشی که در ایران متداول است، تعیین معدل و نمره دهی در محدوده 0 تا 20 می‌باشد. از این رو دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در سیستمی را دارند که مقایس نمرات آن بر مبنای GPA است، باید معدل خود را به این سیستم تبدیل کند. GPA یک سیستم داوری عملکرد متقاضیان است که در سراسر ایالات متحده استفاده می‌شود.

حال اگر دانشجویی که به دنبال پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی است که در سیستم مختلف دارای نمرات می‌باشد، باید به وضوح ذکر کند که سیستم GPA وجود ندارد و جزئیات مربوط به سیستم را ارائه دهد.

در صورت وجود سیستمی متفاوت از سیستم معمول GPA، برخی از دانشگاه‌ها ممکن است روش ارزیابی متناسب با مقیاس‌های خود را داشته باشند. در چنین مواردی، با ناظر بررسی کننده مدارک دانشگاه برای ارزیابی رسمی مشورت نمایید. توصیه می‌شود گواهی رتبه / میانگین نمره نمرات کلاس و بالاترین نمرات خود را ارسال کنید تا تفاوت بین GPA و سیستم شما آسان شود. در بررسی معدل دانشجویان معمولا دو نوع GPA وجود دارد که به نام Major GPA و Overall GPA می‌باشند. حال این دو تفاوتی دارند که در ادامه به آن می پردازیم:

 • Overall GPA معدل کل است که برای محاسبه آن، نمره های همه واحدهای تخصصی، عمومی و پایه محاسبه می شود. برای محاسبه Overall GPA در بازه 0 تا 4 فقط نمرات دروسی را که پاس شده است در نظر گرفته می شود و برخلاف معدل 0 تا 20، نمرات دورسی را که مردود شده اید، محاسبه نمیشود.
 • Major GPA هم برخلاف Overall GPA فقط دروس تخصصی را پوشش می دهد و برای محاسبه آن نمرات دروس تخصصی ای را که پاس شده اند، در نظر گرفته می شود.

موارد Overall GPA و Major GPA درواقع تنها در مقطع کارشناسی که دروس عمومی و پایه هم ارائه می شوند عمومیت دارند و در مقطع کارشناسی ارشد که همه دروس ارائه شده تخصصی هستند، عملا تفاوتی نخواهد داشت. بطوریکه در مقطع کارشناسی ارشد، هر دو نوع معدل GPA با محاسبه نمرات همه دروس به دست می آیند.

نمره GPA چیست

زندگی و تحصیل در اتریش | ادامه تحصیل در کشور ایتالیا | ترجمه رسمی مدارک تحصیلی | پسا دکتری

سیستم GPA آمریکا

بسیاری از دانشجویان بین المللی این سؤال را از ما مطرح می کنند “معدل من کمتر از  3/4 است. آیا شانسی برای پذیرش در  دانشگاه های آمریکا دارم؟”

بیشتر دانشگاه های ایالات متحده برای پذیرش در برنامه تحصیلات تکمیلی حداقل معدل کارشناسی را 3/4 منظور می گیرند. حداقل شرایط لازم برای دکتری باید بسیار بیشتر از 3/4 باشد. اما ارزیابی GPA ممکن است برای دانشجویان بین المللی متفاوت باشد. همچنین، معدل دانشگاه تنها معیار پذیرش تحصیلی نیست که ما شاهد آن بوده‌ایم که دانشجویان در دانشگاه‌های برتر با معدل کم پذیرش می‌شوند.

ما در موارد زیادی شاهد بودیم که متقاضیان در دوره تحصیلات تکمیلی با معدل کمتر از 3/4 پذیرش می‌شوند. در این صورت شانس ورود به دانشگاه برتر کاهش می‌یابد، اما در برخی دانشگاه‌ها با رتبه متوسط پذیرش می‌شوند. بهترین کار تمرکز روی سایر فاکتورهای پذیرش است.

Grade Points

Grade

Equivalent

4

A

High Achievement

3

B

Satisfactory

2

C

Minimum Passing

1

D

Failure

 • A       4.00
 • A-      3.67
 • B+     3.33
 • B       3.00
 • B-      2.67
 • C+     2.33
 • C       2.00
 • C-      1.67
 • D+     1.33
 • D       1.00
 • D-      0.67
 • F        0.00

محاسبه آنلاین نمره GPA

با اینکه محاسبه نمره GPA کار دشواری نمی‌باشد اما سرویس‌های آنلاینی هم در دسترس هستند که به راحتی محاسبه GPA را انجام می‌‎دهند و فقط شما بایستی نمرات مورد نظر را وارد کنید. از جمله این سرویس های آنلاین برای تعیین معدل GPA می توان سرویس های زیر را معرفی کرد:

scholaro.com

wes.org

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *