آغاز سازوکار اجرایی وزارت علوم برای حمایت از دانشجویان ارشد و دکتری

5/5 - (1 امتیاز)

حمایت از دانشجویان ارشد و دکتری

صندوق توسعه علمی و پژوهشی تاسیس می‌شود

وزارت علوم و تحقیقات فناوری سازوکاری را برای جهت دادن پایان‌نامه‌ها، رساله‌های تحصیلات تکمیلی و پروژه‌های پسادکتری برای حل نیازهای کشور فاهم کرده است که با تاسیس صندوق توسعه علمی و پژوهشی رسما کلید زده می‌شود.

همواره یکی از مسائل و دغدغه‌های همیشگی دانشجویان تحصیلات تکمیلی در ایران، فقدان حمایت مالی در زمان تحصیل است. این در حالی است که در اکثر دانشگاه های جهان، تحصیل در مقطع دکتری  به  عنوان یک شغل تمام وقت محسوب می‌شود و دانشجویان دکتری برای انجام پژوهش یا پروژه معین جذب می‌شود و در قبال انجام این وظایف حقوق و دستمزد دریافت می‌کند. در مقابل، دانشجویان دکتری در ایران برای طی کردن این دوره هزینه باید بپردازند که معمولا به دلایل دور اندیشی برای تشکیل زندگی و هزینه بردار بودن این دوره همواره درگیر مسائل مالی می‌شوند و در صورت تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بدون شهریه، در کسب درآمد برای گذران زندگی با مشکلات مالی روبه‌رو می‌شوند.

تحصیل در کالج استرالیا | کالج استرالیا | تحصیل در کالج آلمان | تحصیل در کالج کانادا | تحصیل در کالج | اپلای | آزاد کردن مدرک

بر اساس اظهارات تورج محمدی معاون پژوهشی دانشگاه علم و صنعت قرار است طرحی به منظور تامین اعتبار پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری توسط سازمان برنامه و بودجه اجرا کند. از آنجایی که منابع کافی در دانشگاه‌ها برای پرداخت دستمزد برای کارهای تحقیقاتی وجود ندارد؛ بر اساس این طرح با پیشنهاد دولت قرار است که دستگاه‌های دولتی، برای کارهای تحقیقاتی منابعی را اختصاص دهند که این منابع در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار دارد. از این رو دانشگاه‌ها نخست یک پروژه تعریف می کنند و از محل تعریف پروژه‌ها پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری انجام شود که از این منابع حق‌الزحمه دانشجویان پرداخت شود.

بر اساس این اظهارات، گام هایی برای این کار به عنوان مقدمه‌ای برای تامین کمک هزینه تحصیلات تکمیلی آغاز شده است که البته هنوز تا اجای نهایی و رسیدن به نقطه ایده‌ال فاصله وجود دارد. یهنی بایستی پروژه ها را هدف مند کرده تا توانایی جذب اسپانسر برای تمام پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی را داشته باشد تا پاسخ‌گوی یک نیاز صنعتی یا اجتماعی باشد.

علاوه بر این، مسعود برومند دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری اظهارداشت که چگونگی هدایت رساله‌ها و تحقیقات تحصیلات تکمیلی  به سمت نیازهای کشور یکی از موضوعات بسیار مهم در حوزه تحصیلات تکمیلی است. این امر نیازمند راه‌اندازی یک سازوکار است که بستری فراهم کند تا منابع پژوهشی از سمت شرکت‌ها و دستگاه‌های اجرایی به حوزه تحصیلات تکمیلی وارد شود. همچنین از طرفی دیگر، دانشگاه‌ها نیز باید اعتبار پژوهشی دریافت کنند تا دانشجویان دکتری بتوانند ماهیانه به صورت منظم دریافتی داشته باشند. به تازگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دو روش گرنت پژوهشی و گرنت فناوری را ارائه کرده و در حال راه‌اندازی سیستمی برای حمایت از پروژه‌های تحصیلات تکمیلی است.

اکسپرس انتری کانادا چیست؟ | زندگی و تحصیل در تورنتو کانادا | تحصیل در ایتالیا | بورسیه استانی ایتالیا و نحوه محاسبه آن

بنا بر اظهارات منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری با خبرگذاری فارس، طرحی به منظور افزایش تمایل شرکت ها و دستگاه ها به تخصیص بودجه فعالیت‌های پژوهشی به تحصیلات تکمیلی در دستور کار وزارت علوم است تا بودجه فعالیت‌های پژوهشی در چارچوب تحصیلات تکمیلی صرف شود. این طرح که ارائه دهنده تسهیلات به دانشجویان تحصیلات تکمیلی است؛ به صورت تامین اعتبار پژوهشی در قالب گرنت را می باشد. در این طرح، از منابع حاصل از یک بند تبصره ۹ قانون بودجه استفاده خواهد شد.

این بند شرکت‌های سودده را مکلف می‌کند که بخشی از سود خود را در اختیار فعالیت‌های پژوهشی کاربردی قرار می‌دهند؛ این اعتبار در ابتدا برای خود شرکت‌ها و سپس برای تحقیقاتی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مشخص می‌کند مصرف خواهد شد. این طرح هم‌اکنون در حال شکل‌گیری است و برنامه‌ها و آیین‌نامه‌های مربوط نوشته شده است.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *