آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه | آزمون YÖS

رای دهید

آزمون YÖS ترکیه | آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه

آزمون YÖS ترکیه ( Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı)، آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه می باشد که برای دانشجویان بین المللی در ترکیه برگزار می گردد. هر دانشگاه خود می تواند به صورت مستقل اقدام به برگزاری این آزمون نماید. این آزمون برای دو گروه از افراد کاربرد دارد. یکی دانشجویانی که درصدد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه های ترکیه به خصوص دانشگاه های دولتی ترکیه هستند و گروه دیگر متقاضیان تحصیلات تکمیلی و مهندسی در ترکیه.

آزمون YOS از دو بخش تشکیل شده است. مواد امتحانی آزمون yos شامل قسمت های زیر می باشد:

بخش اول آزمون YÖS

بخش اول شامل سوالاتی از دروس ریاضی , هوش و هندسه می باشد. این سوالات به دو زبان ترکی و انگلیسی در یک یا دو دفترچه ارائه می شوند و دانش متوسط زبان انگلیسی یا ترکی برای پاسخ به سوالات کافی می باشد.

آزمون yos شامل 80 تست می باشد که 35 تست آن به ریاضیات، 45 تست دیگر به هوش اختصاص دارد. ریاضیات و هندسه آن در سطح ریاضیات دبیرستان ایران است و برای شرکت کننده های ایرانی از درجه سختی بالایی برخوردار نیست. برای پاسخ دادن به این سوالات 90 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است.

این آزمون صرفا مختص دانشگاههای کشور ترکیه است و نمره آن استفاده بین المللی ندارد. علاوه بر این سوالات YOS برای همه رشته ها یکسان است. در واقع این آزمون، جزء آزمونهای استعداد سنجی محسوب می شود. افردای که بتوانند نمرات بین 92 تا 100 را کسب کنند براحتی می توانند در رشته های پزشکی و دندان پزشکی پذیرفته شوند. هر دانشگاه در ترکیه آزمون یوس مربوط به خود را برگزار میکند.

فرآیند مکاتبه اپلای | معرفی اسکالرشیپ | فاندیاب | فول فاند تحصیلی | بورسیه حمایت از پایان‌ نامه‌ دکتری | گروه تلگرام اپلای

بخش دوم آزمون YÖS

بخش دوم شامل سوالات برای سنجش دانش زبان ترکی داوطلبان می باشد که نتیجه این بخش به صورت نمره A, B و C تعیین می شود. البته نتیجه قسمت دوم آزمون زمانی دارای اهمیت است که دانشجو بخواهد به زبان ترکی ادامه تحصیل بدهد یعنی در هنگام ثبت نام دانشگاه زبان تحصیل خود را زبان ترکی انتخاب نماید.

در حال حاضر متصدی برگزاری این آزمون خود دانشگاه ها هستند و هر دانشگاه به طور جداگانه این آزمون را برگزار می نماید. به طور معمول زمان ثبت نام آزمون YOS ترکیه در فروردین ماه هر سال است و آزمون دانشگاه های مختلف در بازده زمانی ماه های اردیبهشت تا تیر برگزار می شوند. جواب نهایی آزمون از 2 هفته تا 2 ماه بعد از هر آزمون اعلام می شود. نتایج این آزمون تنها به مدت دو سال اعتبار دارد و برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود ندارد.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *