چطور میتونم در ایتالیا تحصیل کنم؟ | اپلای ایتالیا و سوالات مهم در این زمینه

5/5 - (3 امتیاز)

تحصیل و اپلای ایتالیا

از آنجایی که بسیاری از متقاضیان اطلاعات صحیح و کاملی را در مورد اپلای ایتالیا، سیستم آموزشی، شرایط زندگی، هزینه های زندگی و غیره کشور ایتالیا را ندارند، به چندین پرسش رایج که احتمالا برای اکثر متقاضیان همواره مطرح می باشد را پاسخ می دهیم.

هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان چقدر است؟

هزینه های زندگی به سبک زندگی افراد و شهر محل سکونت بستگی دارد و از این رو میتواند متغیر باشد. اما می توان یک تخمین کلی زد که در این صورت میانگین هزینه‌های زندگی در ایتالیا ماهانه بین 350 تا 600 یورو برآورد می شود. به صورت دقیق‌تر هزینه‌هایی که بایستی متقاضیان در نظر داشته باشند شامل:

هزینه های مسکن و خوراک:

هزینه های مسکن در صورتی که مشترک باشد در حدود 150 تا 300 یورو و اگر بصورت انفرادی باشد در حدود 200 تا 500 یورو تخمین زده می شود. علاوه بر این، هزینه‌های آب و برق و گاز  را نیز باید در نظر گرفت که در حدود 50 یورو و هزینه اینترنت 30 یورو را می توان انتظار داشت. هزینه‌های وعده های غذایی، در صورتی که توسط شما تهیه شود را می‌توان هفته‌ای حدود 50 یورو در نظر گرفت. هزینه‌های یک شام در رستوران نیز تقریبا بین 15 تا 35 یورو برآورد می شود.

هزینه های حمل و نقل:

هزینه حمل و نقل اتوبوس به صورت یک بلیت 1.20 یورویی می‌باشد. هزینه‌های رفت آمد با تاکسی، به طور میانگین بین 10 تا 30 یورو می توان انتظار داشت. هزینه رفت و آمد به وسیله قطار نیز در حدود 80 تا 100 یورو نیاز خواهد شد.

اجازه کار برای دانشجویان در هفته به چه صورت می باشد؟

بر اساس قوانین مهاجرت ایتالیا، به دانشجویان اجازه داده می شود که به مدت چهار روز در هفته و حداکثر 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. دستمزدی که می‌توانید از این کار دریافت نمایید در حدود 500 تا 1000 یورو می‌باشد. متقاضیان اپلای ایتالیا با داشتن ویزای دانشجویی به محض ورود شما به ایتالیا اجازه تحصیل و کار به شما را دارند.

فرصت اشتغال تمام وقت برای مهاجران در ایتالیا چگونه می باشد؟

اشتغال برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا که از ویزای کاری برخوردار نیستند، ممنوع می‌‎باشد. اما در صورت اشتغال، درآمد ماهانه برای اشتغال تمام وقت بین 1300 تا 1500 یورو است.

اپلای ایتالیا

پیشنهاد مطالعه: ادامه تحصیل در کشور ایتالیا

رتبه بندی دانشگاه های ایتالیا به چه صورت است؟

دانشگاه‌های ایتالیا از قدمت و سیستم آموزشی قوی و بالایی برخوردار هستند و افراد زیادی برای تحصیل در خارج آن را برمی‌گزینند. به طور مثال دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه بولونیا و دانشگاه ساپینزا جزء محبوب‌ترین و برترین دانشگاه‌های ایتالیا هستد. علاوه براین می‌توانید از طریق وبسایت‌ها و مراجع مختلفی نظیر QS Top Universities یا Times Higher Education اعتبار موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها را مشاهده نمایید.

پذیرش و سیستم آموزشی دانشگاه‌های ایتالیا به چه صورت است؟

سال تحصیلی در ایتالیا به دو نیم سال تقسیم می‌شود. یک نیم سال از سپتامبر/اکتبر شروع شده و تا ژانویه/ فوریه ادامه پیدا می‌کند و نیم سال بعدی از فوریه تا جولای ارائه می‌شود. در سیستم آموزشی در ایتالیا هر ترم غالبا از 14 هفته تدریس تشکیل شده است. همچنین به مدت شش هفته به دوره امتحان اختصاص می‌یابد. یکی از نکات جالب سیستم آموزشی و اپلای ایتالیا، رایج بودن امتحانات شفاهی است، بدین معنی که طی جلسات خصوصی و تک نفره با اساتید از شما امتحان گرفته می شود.

مقدار شهریه تحصیلی در دانشگاه های ایتالیا چقدر است؟

این مقدار بسته به موسسه و دوره مربوطه بستگی دارد. اما بصورت آماری متوسط هزینه 850 یورو تا 1500 یورو در سال بطور میانگین تخمین زده می شود. البته این مبالغ در دانشگاه‌های خصوصی بیشتر است.

بورسیه های تحصیلی در ایتالیا به چه صورت است؟

دانشجویان بین‌المللی مانند دانشجویان بومی ایتالیا واجد شرایط برای دریافت بورسیه‌ها و اپلای ایتالیا هستند. دانشجویان بر اساس رزومه تحصیلی و تمکن مالی خود ارزیابی می‌شوید. دانشجویانی که از شرایط مالی مناسبی برخوردار نیستند می توانند برای بورسیه‌های استانی درخواست دهند.

مقدار تمکن مالی در ایتالیا چقدر می باشد؟

مقدار گواهی تمکن مالی برای اخذ ویزا، متقاضیان باید حداقل 6000 یورو برای هر سال ارائه هندو اما اگر واجد شرایط دریافت بورسیه هستید می توانید مدارک توافقنامه بورسیه را برای اثبات تمکن مالی ارائه دهید. در صورتی که مقدار این بورسیه به اندازه گواهی تمکن مالی باشد. اگر بورسیه بصورت ناقص باشد باید مابه التفاوت آن را ارائه دهید.

برای ثابت تمکن مالی، باید اظهارنامه بانکی را ارائه دهید. متقاضیانی که بصورت مجرد اقدام می‌کنند و یا تنها یکی از اعضای خانواده را همراه خود دارند باید حدود 5000 یورو داشته باشند. اگر دو یا سه نفر دیگر از اعضای خانواده همراه داشته باشند باید 10000 یورو و اگر چهار یا بیشتر از چهار نفر از اعضای خانواده همراه داشته باشند 15000 یورو لازم است تا ارائه دهند.

مقاله مرتبط: اجاره مسکن دانشجویی در ایتالیا

مدت زمان اقامت پس از تحصیل در ایتالیا به چه صورت می باشد؟

دانشجویان مقطع دکتری و کارشناسی ارشد می توانند درخواست ویزای اقامتی خود را که در حدود 6 تا 12 ماه اعتبار دارند ارائه بدهند و بتوانند قانونا بعد از فراغت از تحصیل در ایتالیا زندگی کنند و به دنبال کار بگردند. اما سایر دانشجویان فقط تا زمانی می توانند اجازه اقامت داشته باشند تا جواز اقامتی آنها (Permesso di Soggiorno) منقضی نشده باشد.

در صورتی که قبل از منقضی شدن Permesso di Soggiorno متقاضی نتواند کار جدیدی را پیدا کند باید ایتالیا را ترک نماید. علاوه بر این متقاضیان باید برای درخواست این اجازه اقامت موقت باید تمکن مالی خود را ثابت نمایند و نشان دهند که در حساب بانکی خود کمتر از 8500 یورو ندارند و نیز یک قرارداد اجاره منزل که از اعتبار برخوردار باشد را نیز ارائه دهد.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

آیا امکان شرکت در کارآموزی در زمان دانشجویی امکان پذیر است؟

بله این شرایط امکان پذیر است. بطور کلی اگر متقاضی قصد داشته باشد که قبل از فارغ‌التحصیلی کار کند، بر اساس قانون می تواند قرارداد کارهای نیمه وقت را امضا کند و تا حداکثر 20 ساعت در هفته کار کند. اگر متقاضی قصد داشته باشد که قبل از از فراغت از تحصیل، کار تمام وقت انجام بدهد باید اجازه اقامت خود را به اجازه کار تبدیل کند.

 

آیا امکان حضور در کارآموزی  بعد از فراغت از تحصیل وجود دارد؟

زمانی که یک متقاضی کارآموزی می کند، سرویس مشاغل ممکن است از آنها بخواهد که یک نسخه  از اجازه اقامت معتبر خود یا رسید قرار تمدید که در Questura صادر شده است را ارائه دهند. همچنین اگر به متقاضی پیشنهاد کارآموزی شده باشد نمی تواند اجازه اقامت دانشجویی خود را به اجازه کاری تبدیل کند. علاوه بر این هیچ تضمینی نیست که Questura بپذیرد که اجازه اقامت افراد را بعد از فراغت از تحصیل جهت کارآموزی تمدید کند.

پیشنهاد مطالعه: چگونگی تکمیل اپلیکیشن فرم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *