مشاوره ارزیابی رایگان وضعیت پرونده تحصیلی: وارد شوید

آزمون GMAT | اهمیت آزمون جی مت | نمره ‌ی قبولی آزمون GMAT

1/5 - (1 امتیاز)

آزمون GMAT

آزمون GMAT که مخفف عبارت Graduate Management Admission Test است برای سنجش مهارت‌های شفاهی، کمی و تحلیلی افرادی که قصد تحصیل در رشته های MBA، MPA، اقتصاد، امور مالی، حسابداری و غیره طراحی گردیده است. موسسه ارائه دهنده آزمون GMAT در کشور آمریکا قرار داشته و با کمک مؤسسه GMAC یا Graduate Management Admission Council هرساله برگزار می‌شود. این آزمون در بیش از 114 کشور جهان و 2300 دانشگاه و مؤسسه در سرتاسر جهان معتبر است.

تقریباً هیچ مدرسه، کالج یا دانشگاه معتبر برگزار کننده این دوره‌ها نیست که ارائه نمره GMAT را به عنوان یکی از شروط بررسی پرونده متقاضی اعلام نکند. همچنین تعداد زیادی از دانشگاه‌هایی که دروس  Business در دوره دکتری آنها نظیر امور مالی، حسابداری و اقتصاد حوزه اصلی محسوب می‌شود نمره این آزمون را شرط پذیرش فرد می‌دانند.

ساختار  آزمون GMAT

آزمون GMAT از چهار قسمت تشکیل شده است که عبارتند از:

 • بخش اول در رابطه با نگارش تحلیلی تحت عنوان Analytical Writing Assessment است. بخش نگارش تحلیلی، به نگارش و تحلیل موضوعات مختلف و پیچیده می‌پردازد. در واقع متقاضی به موضوعات چالش‌برانگیز ورود باید کند. نمره این بخش 6 است که برای اینکه متقاضی نمره کامل را بگیرد باید یک متن 600 کلمه‌ای را به نگارش درآورد. زمان انجام این آزمون 30 دقیقه در نظر گرفته‌شده است.
 • بخش دوم در رابطه با مهارت محاسباتی یا Quantitative است. در این بخش 14 تا 15 سؤال در رابطه با  میزان اطلاعات و 16 تا 19 سؤال در رابطه با حل مسأله با سؤالات 5 گزینه ای در رابطه با ریاضیات، هندسه و جبر دبیرستان مطرح می شود. در مجموع به حدود 31 سؤال در مدت 62 دقیقه باید پاسخ دهید. امتیاز این بخش بین 0 تا 60 محاسبه می‌گردد. سؤالات این قسمت به دو بخش واضح و مبهم تقسیم می‌شود. سؤالات مبهم به‌گونه‌ای است که فرد متقاضی باید خودش تشخیص دهد که آیا داده‌های مسئله برای حل آن کافی است یا خیر.
 • بخش سوم در رابطه با مهارت کلامی یا Verbal است. در این بخش باید به 12 سؤال درک مطلب، 10 سؤال استدلال انتقادی و 14 سؤال تصحیح عبارت و یا در مجموع 36 سؤال در طی زمان 65 دقیقه پاسخ دهید. امتیاز این بخش نیز بین 0 تا 60 محاسبه می‌گردد.
 • بخش چهارم نیز در رابطه با استدلال یکپارچه یا Integrated Reasoning است که در آن باید به سؤالات چند استدلالی با چندین منبع پاسخ دهید. در این قسمت به تفسیر نمودار و انجام تفسیر دو مرحله ای و جداول بپردازید. مجموعا 12 سؤال این قسمت دارد. برای این بخش 30 دقیقه فرصت خواهید داشت و نمره ی آن نیز بین 1 تا 8 محاسبه می‌گردد.

زندگی و تحصیل در اتریش | ادامه تحصیل در کشور ایتالیا | ترجمه رسمی مدارک تحصیلی | پسا دکتری

اهمیت آزمون جی مت GMAT

اگر در رشته‌های مدیریت کسب ‌وکار، اقتصاد، حسابداری و امور مالی قصد ادامه تحصیل دارید، داشتن آزمون GMAT  برای دانشگاه‌ها و مراکز معتبر بسیار ضروری و الزامی است. این آزمون برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا و کانادا بسیار مهم و حائز اهمیت است. آزمون GMAT به دلیل حجم سؤالات و همچنین دقت زیاد، نسبت به آزمون GRE آزمون سخت‌تری است. اگر تحلیل مسائل برای شما امری آسان است آزمون GMAT را به شما پیشنهاد می کنیم.

آزمون GMAT

کاربردهای آزمون GMAT

افرادی که قصد تحصیل در کشورهایی نظیر آمریکا و دیگر کشورهای انگلیسی زبان در مقاطع بالاتر دارند، داشتن نمره آزمون GMAT کمک بسیار زیادی می کند تا در دانشگاه های تراز اول آن مشغول به تحصیل شوید. قبولی در آزمون GMAT، در پیدا کردن فرصت های کاری نیز مفید است. همچنین داشتن نمره ی بالا در این آزمون در تعیین شایستگی شما برای دریافت اسکالرشیپ و فاند نیز تأثیرگذار است. برای شرکت در آزمون GMAT هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.

شرایط شرکت در آزمون GMAT

 • آن دسته از متقاضیانی که در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده باشند و ارائه نمره ازمون GMAT برای ورود به دانشگاه ها برایشان ضروری است، واجد شرایط شرکت در آزمون GMAT هستند.
 • آن دسته از افرادی که مایل به کار در شرکت های خصوصی و دولتی هستند واجد شرایط برای شرکت در آزمون GMAT هستند.
 • آن دسته از متقاضیانی که کمتر از 21 سال سن دارند، شرکت در آزمون جی مت توصیه نمی‌شود.
 • آن دسته از متقاضیانی که سطح زبان انگلیسی شان کمتر از متوسط است، برای شرکت در این ازمون واجد شرایط نیستند.

تاریخ های برگزاری آزمون GMAT

در حال حاضر آزمون GMAT در بیش از 114 کشور و 2300 دانشگاه جهان مورد پذیرش است. این آزمون در هر روزی از سال به جز یکشنبه‌ها و تعطیلات ملی برگزار می‌گردد. در بعضی از کشورها نیز تا سه بار در ماه نیز برگزار می‌گردد. بطور کلی شما می توانید در طی سال 5 بار و در هر 16 روز یک بار در آزمون شرکت کنید. به عبارت دیگر 5 بار مجاز شما برای شرکت در آزمون (مجموع تعداد شرکت کردن و لغو کردن آزمون GMAT است) هستید. برای اطلاع از تاریخ دقیق زمان برگزاری به سایت MBA.com مراجعه نمایید.

تاریخ اعلام نتیجه ‌ی آزمون GMAT

نتایج رسمی آزمون GMAT را می‌توانید با مراجعه به وب­سایت MBA یا مؤسسه GMAC که برگزار کننده­ی آزمون هست، 21 روز پس از تاریخ آزمون مشاهده کرده و پرینت بگیرید. البته به محض اینکه آزمون شما به اتمام می­رسد، نمرات شما به صورت غیر رسمی نشان داده خواهد شد و 2 دقیقه زمان دارید تا نمرات را بپذیرید یا کنسل کنید. در صورت پذیرش نمرات، به دانشگاه­های انتخابی ارسال خواهند شد. ضمن اینکه شما ملزم به چک کردن مداوم نمرات آزمون GMAT خود در سایت GMAC نخواهید بود زیرا پس از اینکه نمرات مشخص شوند ایمیلی از طرف مؤسسه GMAC ارسال می‌گردد که مبنی بر اینکه اکنون نمرات خود را می‌توانید در حساب کاربری خود مشاهده نمایید.

فرایند شرکت در آزمون GMAT

برای ثبت نام در آزمون GMAT از طریق این لینک وارد سایت مربوطه شوید و نوع آزمون GMAT خود را انتخاب کنید. سپس تاریخ روز آزمون را انتخاب کرده  و حساب جداگانه ی GMAC را ایجاد کنید. در نهایت پس از پرداخت هزینه ی آزمون، ثبت نام را نهایی کنید.

سؤالات نیز در 4 دسته متشکل از ریاضیات، واژگان و تحلیل نگارشی و استدلال در مدت 3 ساعت و 30 دقیقه ارائه می شود. نتیجه آزمون نیز 21 روز بعد منتشر می شود.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

میزان نمره ‌ی قبولی آزمون GMAT

همانطور که گفته شد آزمون GMAT دارای چهار بخش است و هر بخش نمرات زیر را دارد:

 • بخش نگارش تحلیلی (AWA) یا ANALYTICAL WRITING ASSESSMENT با 0 تا 6 نمره
 • بخش ریاضیات یا مهارت محاسباتی (QUANTITATIVE SECTIONS) با 0 تا 60 نمره
 • بخش سوم مهارت کلامی (VERBAL) است که 0 تا 60 نمره دارد،
 • بخش چهارم نیز در رابطه با استدلال یکپارچه (IR) یا (INTEGRATED REASONING) است که بین 1 تا 8 نمره دارد.

در مجموع نمره ی آزمون GMAT، 800 نمره است و نمرات بیان شده طبق الگوریتم در نهایت بین 200 تا 800 مشخص خواهد شد و سیستم محاسباتی پیچیده ای دارد. نمره ی قبولی آزمون جی مت به دانشگاه مورد نظر شما بستگی دارد. اما معمولا نمره ی بالا تر از 700 نمره ی عالی محسوب می شود.

مهلت اعتبار آزمون GMAT

بعد از دریافت مدرک آزمون GMAT، از آن تاریخ به مدت 5 سال مدرک آزمون اعتبار دارد.

هزینه‌ ی آزمون GMAT

هزینه ی شرکت در آزمون GMAT ممکن است از یک مؤسسه به مؤسسه دیگر متفاوت باشد که این تفاوت ناشی از خدمات بیشتر است. اما به طور کلی برای آزمون GMAT باید هزینه ای معادل 250 دلار بپردازید.  اگر در فاصله ی زمانی بیشتر از 7 روز تا شروع آزمون ، آن را کنسل کنید، 80 دلار از هزینه ی پرداختی شما بازگشت داده خواهد شد.

پستداک | تحصیل رایگان دانشگاهی | سیستم تبدیل واحد درسی | مدرک زبان برای اپلای | مهاجرت دانشجویی | مکاتبه با اساتید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *