مقایسه آیلتس و تافل | آیلتس یا تافل؟ | آیلتس راحت تره یا تاقل | مدرک آیلتس یا تافل

رای دهید

آیلتس یا تافل؟ کدام یک را امتحان بدهیم؟

مقایسه آیلتس و تافل | اگر انگلیسی زبان مادری شما نیست، برای اخذ پذیرش تحصیلی یا اپلای در یک دانشگاه انگلیسی زبان معمولا باید دارای نمره مناسب از یک آزمون انگلیسی معتبر باشید. دو نمونه از معتبرترین آزمونهای انگلیسی، TOEFL و IELTS هستند.

اگرچه هر دو آزمون به خوبی سطح زبان انگلیسی شما را ارزیابی کرده و توسط بسیاری از موسسات و دانشگاه های سراسر جهان پذیرفته شده هستند، اما آنها در رویکرد، ساختار و معیارهای مورد نظر برای ارزیابی زبانی دارای تفاوتهایی هستند که باید به دقت توسط شما مورد توجه قرار گیرند.

راهنمای زیر را با دقت بخوانید تا بتوانید به خوبی درباره آزمونی که برای شما مناسبتر است به درستی تصمیم بگیرید.

پیشنهاد مطالعه: نمره آیلتس مناسب برای اخذ پذیرش دانشگاه

 

تافل راحت تره یا آیلتس

آیلتس (IELTS) چیست؟

آیلتس یک آزمون زبان انگلیسی است که برای مقاصد تحصیلی، مهاجرتی و شغلی مورد استفاده قرار گرفته و در 10000 موسسه در 140 کشور مورد پذیرش میباشد. آیلتس یک آزمون زبان بین اللملی است که در آن میتوان از املای آمریکایی و یا بریتیش استفاه کرد. وابسته به نوع برنامه ای که برای پذیرش در آن اقدام میکنید شما باید در آزمون ایلتس عمومی و یا آکادمیک شرکت کنید.

تافل (TOEFL) چیست؟

آزمون تافل به دنبال سنجش توانایی شما برای برقراری ارتباط انگلیسی شما به ویژه در محیط های آکادمیک، دانشگاهی و کلاس های درسی میباشد. این آزمون توسط 8500 موسسه در 130 کشور شامل ایالات متحده آمریکا، انگلستان، استرالیا و تمام 100 دانشگاه برتر دنیا پذیرفته میشود. برخلاف ایلتس، تافل بر مبنای انگلیسی آمریکایی برگزار میگردد.

مقاله مفید: لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

تفاوتهای آیلتس یا تافل

علاوه بر مدل های متفاوتی که هر کدام از دو آزمون بر آن بنا شده اند، تقریبا تمام سوالهای آزمون تافل چهار گزینه ی هستند در حالی که در آیلتس انواع گوناگونی از سوالات از قبیل جواب کوتاه، پرکردن جای خالی و انشاهای کوچک وجود دارد. زمان آزمون آیلتس 2ساعت و 40 دقیقه است در حالیکه تافل حدود 4 ساعت طول میکشد.

اگرچه تنها یک نوع آزمون تافل وجود دارد که آن هم با استفاده از کامپیوتر انجام میشود، اما دو نوع آزمون آیلتس وجود دارد که هر دو نوع نیز بر روی کاغذ اجرا میشود؛ آیلتس آکادمیک که برای مقاصد ادامه تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان برگزار میگردد و آیلتس عمومی که معمولا برای اهداف کاری و مهاجرت استفاده میشود.

آیلتس و تافل انواع مختلفی از اندیشیدن و حل مسئله را مورد سنجش قرار میدهند. از آنجاکه تافل عمدتا شامل سوالات چندگزینه ای است، دانشجو نیاز دارد تا بتواند به صورت تحلیلی اندیشیده و بین گزینه های مختلف تمایز قائل شود. آیلتس به استفاده بیشتری از حافظه و درک مطلب وسیعتری نیاز دارد چرا که انواع متفاوتی از سوالات وجود دارد.

حتما بخوانید: تاثیر معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد برای اپلای

مقایسه آیلتس و تافل

مقایسه آیلتس و تافل

ساختار آزمون های زبان

مهارت مکالمه (Speaking)

اگر چه هر دو آزمون دارای بخش مکالمه هستند، در آیلتس مکالمه بصورت روبرو و با یک آزمون‌گیرنده انجام میشود، در حالیکه در تافل از طریق یک میکروفون به 6 سوال پاسخ خواهید داد که جوابها ضبط شده و بعدا برای یک گروه متشکل از 6 داور ارسال میشوند. نمره مکالمه آیلتس شما تنها توسط یک آزمون گیرنده تعیین خواهد شد. بخش مکالمه در آیلتس 11 الی 14 دقیقه طول میکشد و ممکن است در همان روز آزمون برگزار نشود، ولی بخش مکالمه تافل 20 دقیقه است و همیشه در همان روز با بقیه بخشها برگزار میگردد.

آیلتس گستره وسیعی از لهجه ها را دربرمیگیرد در حالیکه در تافل تنها لهجه انگلیسی آمریکایی را شامل میشود.

حتما بخوانید: راهنمای مهاجرت کانادا

مهارت نوشتن (Writing)

در آیلتس بخش نوشتن بر روی برگه کاغذ انجام میشود در حالیکه در تافل این بخش را باید تایپ کنید. در رایتینگ تافل باید به دو قسمت یا task پاسخ دهید. قسمت اول شامل یک نوشته 5 پاراگرافی با 300 تا 350 کلمه است؛ و در قسمت دوم شما باید از یک متن و یک تکه از یک سخنرانی که در موضوع مشابهی هستند یادداشت‌هایی را برداشته و از آنها برای ایجاد یک جواب 150 تا 225 کلمه ای استفاده کنید.

بخش رایتینگ آیلتس نیز شامل دو قسمت است که قسمت اول درباره خلاصه کردن اطلاعات موجود در یک نمودار، جدول یا دیاگرام است. در بخش دوم شما باید یک نوشته 200 تا 250 کلمه ای درباره یک دیدگاه، سوال و یا بحث بنویسید.

مهارت خواندن (Reading)

بخش خواندن هر دو آزمون تا حدود بسیار زیادی مشابهند. ریدینگ تافل شامل سه تا پنج متن است که 20 دقیقه زمان دارید تا به سوالات هر متن پاسخ دهید. معمولا محتوای متنها از نوع متون آکادمیکی است که به احتمال زیاد در کلاسهای درسی با آنها روبه رو خواهید شد. برای هر متن باید به تعدادی سوالات چندگزینه ای پاسخ دهید که میزان درک شما از متنها را می‌سنجند.

در آیلتس سه متن که معمولا از نوع آکادمیک هستند وجود دارند که برای پاسخ گویی به هرکدام تقریبا 20 دقیقه زمان دارید. اما در اینجا گستره نوع سوالات از تافل وسیعتر است. از سوالات چندگزینه ای گرفته تا پر کردن جاهای خالی و جواب های کوتاه. سوالات به گونه ای طراحی شده اند که میزان درک شما از متون و استغاده از زبان در پاسخگویی به سوالات را میسنجند.

پیشنهاد مطالعه: چگونگی پاسخ به سوالات رایج در مصاحبه PhD

مهارت گوش دادن (Listening)

در بخش گوش لسنینگ دو آزمون بسیار از هم متفاوتند. بخش لسنینگ در تافل 40 تا 60 دقیقه طول میکشد و شامل گوش دادن به قطعاتی از یک تدریس دانشگاهی و یا یک مکالمه در محیط دانشگاه است. در حین گوش دادن شما باید یادداشت بردارید تا بعد از آن بتوانید به تعدادی سوال چندگزینه ای پاسخ دهید. در آیلتس شما میتوانید در زمان گوش دادن به سوالات پاسخ دهید، در اینجا شما با انواعی از سوالات گوناگون روبه رو خواهید شد.

حتما بخوانید: مهاجرت تحصیلی

نمره دهی آزمون های زبان

بخش های نوشتن و مکالمه در تافل بر اساس اینکه آنها به طور کلی یعنی از دیدگاه گرامر، واژگان و مدل نوشتن چگونه به نظر میرسند نمره دهی میشوند. در حالیکه اینها در آیلتس بر اساس معیارهای جدا جدایی مثل روان بودن، بهم پیوستگی، منطق و گرامر نمره دهی میشوند. برای مثال، یک رایتینگ با توالی منطقی ولی گرامر ضعیف در تافل نمره بالاتری خواهد گرفت اما یک رایتینگ با گرامر و واژگان قوی که در بیان ایده کلی ضعیف باشد معیارهای آیلتس را بهتر برآورده خواهد کرد.

برای هر کدام از بخش های چهارگانه از آزمون آیلتس شما یک نمره از 1 تا 9 دریافت خواهید کرد که نمره نهایی میانگینی از نمرات جداگانه ی این چهار مهارت است. نمره تافل از 120 محاسبه میشود که از مجموع نمرات مهارت های مختلف محاسبه میگردد.

لینک منبع

مترجم: دکتر علی مطاعی

مقایسه آیلتس و تافل | آیلتس یا تافل؟ | آیلتس راحت تره یا تاقل | مدرک آیلتس یا تافل

مقایسه آیلتس و تافل

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

دیدگاه کاربران
 • الی 2 اکتبر 2019

  تفاوت آزمون آیلتس و تافل

  اگر قصد مهاجرت، کار یا تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارید علاوه بر ترجمه رسمی مدارک مورد نیاز در دارالترجمه رسمی الیزه و ارائه به سفارت یا دانشگاه مربوطه معمولاً باید در آزمون تافل یا آیلتس شرکت کنید و نمره مورد قبول را کسب کنید.

  بسیاری از متقاضیان مهاجرت در خصوص تفاوت آزمون آیلتس و تافل دچار سردرگمی هستند.

  البته کاربرد آزمون آیلتس و تافل فقط در سطح مهاجرت نیست؛ شما حتی در کشور خود و به هدف ارتقاء سطح کاری و رزومه­ ی شخصی هم می توانید در آزمون آیلتس و تافل شرکت کنید.
  سوالی که در این مرحله مطرح می­شود این است که تفاوت آزمون آیلتس و تافل چیست و کدام را انتخاب کنید ؟

  برای اهداف مهاجرتی و تحصیلی ابتدا باید به سایت سفارت و دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید تا از آزمون مورد قبول آن­ها اطمینان حاصل کنید.

  تفاوت آزمون آیلتس و تافل و اینکه کدام را انتخاب کنید بستگی به کشور مقصد دارد.

  در ادامه به ­طور خلاصه به معرفی این دو آزمون می­پردازیم.

  هدف اصلی آزمون آیلتس و تافل ارزیابی چهار بخش شنیداری، خواندن، نوشتن و مکالمه است.

  آزمون آیلتس (International English Language Testing System) ریشه بریتانیایی دارد و توسط دانشگاه کمبریج انگلستان و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می­شود. این آزمون به دو شکل جنرال و آکادمیک برگزار می­شود و همان­طور که از نام آکادمیک مشخص است این آزمون صرفاً برای هدف تحصیل در دانشگاه­های کشورهای انگلیسی زبان کاربرد دارد. این آزمون به­ صورت کاغذی و اخیراً در بعضی مراکز به­ صورت اینترنتی برگزار می­شود. نمره­ ی این آزمون از ۰ تا ۹ محاسبه می­شود و حداقل نمره­ ی قبول مورد دانشگاه ­ها ۷ است.

  در مقابل، آزمون تافل (Test of English as a Foreign language) )ریشه ­ای آمریکایی دارد و به دو صورت کاغذی ( PBT ) و اینترنتی (IBT) یا همان کامپیوتری (CBT) برگزار می­شود. این آزمون بیشتر کاربرد آکادمیک دارد و نمره ­ی آن معمولاً بین ۰ تا ۱۲۰ است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *