مشاوره ارزیابی رایگان وضعیت پرونده تحصیلی: وارد شوید

فاندهای دکتری آمریکا | فاندهای TA و RA در دانشگاه های آمریکا

5/5 - (4 امتیاز)

فاندهای دکتری آمریکا TA و RA برای دانشجویان

برای اخذ فاند تحصیلی بایستی این مطلب را به خاطر داشت که همواره همه دانشگاه ها از توانایی مالی خوبی برخوردار نیستند و حتی بعضی از اساتید هم پروژه هایی با پشتوانه مالی بسیار خوبی ندارند. همچنین هزینه زندگی در همه شهرها یکسان نیست و ایالت های غربی و شرقی از ایالت های جنوبی و مرکزی از لحاظ اقتصادی گرانتر هستند.

بنابراین ميزان حقوقي كه مستقيما به دانشجو پرداخت مي شود به دانشگاه، استاد و شهر محل تحصیل بستگی خواهد داشت. حقوق و درآمدی که یک دانشجوی دکتری به صورت فول فاند در یکی از دانشگاه های آمریکا می تواند دریافت کند بعد از کسر مالیات معمولا در حدود 1500 تا 3500 دلار است که البته به دانشگاه و ایالت محل تحصیل بستگی دارد. بسته به ایالت محل زندگی در حدود 10 تا 15 درصد به عنوان مالیات از این حقوق کم خواهد شد.

میزان حقوق و مزایای دانشجویان از طریق TA و RA

دانشجويان دكتری معمولا به دو گروه تقسيم مي شوند:

 • دانشجویی که بصورت دستیار استاد یا TA است و در فعالیت هایی نظیر تصحيح برگه و تمرینات و حل تمرین و کلیه امور كلاس که به استاد كمک مي كند شرکت می کند.
 • دانشجوی دستیار پژوهشی یا RA که در آزمايشگاه استاد بر روی یه موضوع تحقیقی کار مي كند.

در مورد RA که چون طرفداران بسیاری دارد از ابتدا امکان دریافت آن خیلی سخت می باشد. زیرا در زمان اپلای، اغلب اساتید حاضر به دادن RA نمی باشند. زیرا در وحله اول می خواهند از پشتکار و استعداد دانشجو مطلع شوند تا وضعیت تحصیل وی را بررسی کنند و بعد به دادن RA بپردازند. علاوه بر این چون  دانشجویان در سال اول تحصیل خود بایستی زمان زیادی را بابت پشت سر گذاشتن دروس صرف کنند، دیگر زمانی باقی نمی ماند تا در آزمایشگاه ها برروی کارهای تحقیقاتی فعالیت کنند. بنابراین اگر در ابتدای مرحله پذیرش استادی RA به شما پیشنهاد نداد نباید نا امید شوید.

محاسبه تعداد واحد گذرانده شده برای اپلای | چگونه برای دانشگاه خارجی پذیرش بگیریم؟ | معرفی سایت یافتن پوزیشن‌ دکتری

بطور کلی حقوق و کمک هزینه یا فاندی که به دانشجویان تعلق می گیرد به دو بخش تقسیم می شود:

 • هزینه تحصیل

هزینه تحصیل شامل هزینه ثبت نام ترم، ثبت نام دروس، بیمه و غیره که مستقيم از طرف دپارتمان یا استاد مربوطه به حساب دانشگاه واريز مي شود.

 • هزینه زندگی (stipend)

این قسمت از کمک هزینه برای یک زندگی دانشجویی به حساب بانکی خود دانشجو واریز می شود که به صورت هفتگي یا دو هفته يكبار و يا ماهانه می باشد.

فاندهای دکتری آمریکا

ویژگی فاندهای TA و RA در دانشگاه های آمریکا

 • درآمدی که یک دانشجو از طریق TA و RA می تواند دریافت کند به غیر از موارد جزئی تقريبا يكسان است.
 • اکثر دانشجویان دکتری، در ابتدا می توانند به صورت TA پذیرش بگيرند و بعد از ورود به دانشگاه، از نیم سال دوم یا سوم به بعد با پیدا کردن یک استاد راهنما در یکی از پروژه های تحقیقاتی وی مشغول به کار می شوند و عملا فاند آنها از TA به RA  تغيير می کند.
 • در بعضی از دانشگاه ها، حقوق دانشجوی RA کمتر از TA است. همانطور که گفته شد اگرچه هر دو به یک میزان حقوق به عنوان هزینه زندگی یا stipend دریافت می کنند، اما دانشجویی که فاند RA دریافت کرده است باید هزینه بیمه و برخی هزینه های ثبت نام ترم را خود دانشجو باید پرداخت کند.
 • حداکثر زمان ممکن برای TA بودن به دپارتمان مربوطه بستگی دارد. بعضی از دانشکده ها فقط تا دو سال به دانشجوها فاند TA می دهند. بنابراین بهتر است که قبل از ورود به دانشگاه یا از در ترم اولی که وارد دانشگاه شدید، برای همکاری با یک استاد بصورت RA اقدام کنید.
 • از آنجایی که مبالغی که در روز اول از طرف استاد یا دانشکده به عنوان فاند در نامه پذیرش اعلام می شود، فقط برای 9 ماه از سال است. بنابراین باید برای فاند سه ماهه تابستان اقدام کرد. برای این فاند بایستی دوباره از دپارتمان خود درخواست TA داشته باشید و یا از استاد خود درخواست RA داشته باشید.
 • اگر دانشجویی بعد از ثبت نام ترم و پرداخت اولین ماه از درآمد خود متوجه مشکلی در میزان حقوق خود شود، اصلاح آن مشکل و زمان بر خواهد بود و معمولا برای ترم مربوطه  میسر نخواهد شد. بنابراین بهتر است قبل از شروع ترم و قبل از ثبت نهایی با استاد خود این مبلغ را بررسی کنید.
 • فاند سه ماه تابستان برای یک دانشجوی TA عموما کمتر از حقوق در حالت عادی وی است و تا مقداری تقریبا به نصف نیز کاهش پیدا خواهد کرد. زیرا دانشکده ها منابع مالی کافی برای سه ماه تابستان ندارند. از آنجایی که یک دانشجوی RA در عمل وقت بیشتری را نسبت به دانشجویی TA می گذارد، می تواند از استاد خود درخواست کند که مبلغ این فاند را در تابستان بیشتر کند. اساتیدی که از وضعیت مالی خوبی برخوردار هستند و از وضعیت دانشجوی RA خود راضی هستند،‌ حقوق بیشتری را پرداخت می کنند.
 • حقوقی که دانشجویان از طریق TR ویا RA دریافت می کنند تقریبا هر دوهفته یکبار به آنها پرداخت مي شود.
 • اولین حقوق به احتمال زیاد به صورت یک چک پرداخت می شود و از پرداخت دوم به بعد، مستقیما به حساب بانکی واریز می شود.

زمان و نحوه تماس با استادان برای گرفتن پذیرش | دانشگاه استنفورد | واریز پول به حساب خارجی | مهاجرت تحصیلی | هزینه تحصیل در روسیه

مبلغ پرداختی به عنوان هزینه زندگی (stipend) براساس رشته و دانشگاه را می توان در سایت های مختلف مانند سایت زیر مشاهده نمایید. در این آدرس، اگر نتایج را براساس Overal Pay مرتب کنید، دانشگاه هایی که بیشترین حقوق را به دانشجو می دهند می توانید پیدا نمایید. اما اگر بین دو دانشگاه یکی از انها هزینه زندگی stipend بیشتری را به دانشجویان داد، به هزینه های زندگی در شهر محل تحصیل هم بایستی توجه شود تا تخمینی درستی به زده شود.

ورود به سایت

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *