سوالات متداول دانشجویان ایرانی در کانادا

1/5 - (1 امتیاز)

دریافت پذیرش از کالج ها یا دانشگاه های کانادا

1 – آیا برای دریافت پذیرش از کالج ها یا دانشگاه های کانادا حتما به نمره زبان نیاز دارم؟

بسیاری از دانشگاه ها در مقاطع بالای کارشناسی، بدون نمره زبان آکادمیک مانند آیلتس آکادمیک، تافل و یا بعضا PTE به متقاضی پذیرش نخواهند داد. دلیل این امر آنست که رقابت برای دریافت پذیرش از دانشگاه ها بسیار زیاد است. البته برای مقطع لیسانس این امکان برای متقاضی وجود دارد که بدون نمره زبان هم پذیرش مشروط (به گذراندن دوره زبان) را از برخی دانشگاه دریافت کند.

اما در مورد کالج های دولتی و معتبر قضیه متفاوت است و متقاضیانی که مدرک زبان مورد نیاز را ندارند نیز شانس کافی برای دریافت پذیرش (البته به صورت مشروط) را خواهند داشت. البته نه اینکه کالج ها سخت گیری نمی کنند و یا مدرک آنها ارزشی ندارد. دلیل سخت گیری کمتر کالج ها اولا تعداد بیشتر آن ها در مقایسه با دانشگاه هاست و دوما در کالج ها دوره های کارشناسی ارشد و دکتری ارائه نمی شود.

سوالات متداول دانشجویان ایرانی در کانادابیشتر بخوانید: مقاطع تحصیل در کانادا

پذیرش مشروط در کانادا

2- پذیرش مشروط چیست؟

پذیرش مشروط یا Conditional به این معنی است که موسسه آموزشی ابتدا به فرد پذیرش ورود به دوره زبان را خواهد داد و سپس در صورتی که فرد متقاضی دوره زبان را با موفقیت پشت سر گذاشت به وی اجازه تحصیل در دوره مورد نظر داده می شود. به عنوان مثال اگر متقاضی تمایل داشته باشد دوره مدیریت منابع انسانی را در کالج بگذراند ولی نمره زبان آکادمیک نداشته باشد، در صورتی که بقیه شرایط وی مناسب باشد کالج ابتدا به فرد پذیرش دوره زبان انگلیسی را خواهد داد و در نامه پذیرش وی برای دوره زبان به این موضوع اشاره شده است که اگر متقاضی دوره زبان را با موفقیت بگذراند، واجد شرایط ادامه تحصیل در دوره مدیریت منابع انسانی خواهد بود.

کالج کانادا و دوره های تحصیلی Diploma و دوره های Post Graduate Diploma

3- در کالج ها دوره های تحصیلی Diploma و دوره های Post Graduate Diploma چه تفاوتی با هم دارند؟

دوره های Diploma مناسب افرادیست که آخرین مقطع تحصیلی آن ها دیپلم دبیرستان بوده و دارای سن متناسب با آن دوره نیز می باشند. طول دوره های Diploma در کالج ها ممکن است 2 تا 3 سال باشد. اما دوره های Post Graduate Diploma مناسب متقاضیانی است که قبلا مدرک فوق دیپلم، کارشناسی و یا کارشناسی ارشد را دریافت کرده اند و اکنون قصد دارند در ادامه تحصیلات خود مقطعی دیگر را بگذرانند. طول دوره های Post Graduate نیز ممکن است از 8 ماه تا 2 سال باشد.

 

سوالات متداول دانشجویان ایرانی در کانادانمره زبان آکادمیک برای دریافت پذیرش تحصیلی کانادا

4- نمره زبان آکادمیک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه ها و کالج ها معمولا چه نمره ای است؟

 این نمره ها مخصوصا در مورد تافل حدودیست ولی در مورد آیلتس آکادمیک با تقریب بالایی در مورد همه کالج ها و دانشگاه ها دقیق است. 

 •  در مورد دانشگاه ها در اکثر مقاطع و رشته ها: آیلتس آکادمیک 6.5 به بالا، تافل 85 به بالا و PTE 60 به بالا
 •  در مورد کالج ها در دوره های Diploma: آیلتس آکادمیک 6 به بالا، تافل 80 به بالا و PTE 54 به بالا
 •  در مورد دوره های Post Graduate: کالج ها آیلتس آکادمیک 6.5 به بالا، تافل 88 به بالا و PTE 60 به بالا

دریافت ویزا و پذیرش تحصیلی در کانادا

5 – آیا با اخذ پذیرش از موسسه آموزش عالی معتبر مانند دانشگاه یا کالج، صدور ویزای تحصیلی قطعی است؟

بررسی پرونده برای ویزا و صدور ویزا کانادا در اداره مهاجرت کانادا صورت می پذیرد و حتی اگر متقاضی دارای پذیرش از بهترین دانشگاه کانادا نیز باشد، پرونده ویزای وی با دقت کامل توسط آفیسرهای اداره مهاجرت کانادا بررسی خواهد شد. پس از بررسی کامل پرونده، این آفیسرها هستند که تصمیم می گیرند ویزا برای چه کسی صادر شود و برای چه فردی صادر نشود. البته اینگونه نیست که آفیسرها موارد لازم و مهم پرونده را نادیده بگیرند، بلکه یک پرونده قوی با Study Plan بدون نقص و مدارک کامل می تواند شانس دریافت ویزای متقاضی را بسیار افزایش دهد.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت ویزای TVR و study permit کانادا

سن فرد و تاثیر آن بر روی ادامه تحصیلی در کانادا

6- آیا با سن بالای 35 سال نیز می توان امیدی به ادامه تحصیل در کانادا داشت؟

بله قطعا، البته به فاکتورهای زیادی مانند سطح زبان، تاریخ اتمام مقطع تحصیلی قبلی، رشته تحصیلی، سوابق کاری، سفرهای خارجی و توانایی های مالی بستگی دارد که بایستی با دقت بررسی شوند.

سوالات متداول دانشجویان ایرانی در کانادااقامت کانادا و پس از تحصیل در این کشور

7 – آیا در کانادا پس از ادامه تحصیل و پایان تحصیلات، اقامت دائم کانادا به فرد داده خواهد شد؟

خیر پس از پایان تحصیلات در کانادا، متقاضی یا همسر وی بایستی برای یکی از برنامه های اقامت دائم اپلای کنند. در واقع ادامه تحصیل در کانادا می تواند متقاضی را واجد شرایط اقدام در چندین برنامه اقامت دائم کند، ولی به خودی خود و به صورت اتوماتیک اقامت دائم را برای وی به ارمغان نخواهد آورد.  در حقیقت تحصیل در کانادا می تواند برای فرد متقاضی در برنامه های مختلف اقامت دائم مانند برنامه های زیر مجموعه اکسپرس اینتری و یا استانی امتیازات بالایی را داشته باشد.

در کنار این موضوع، همسر متقاضی نیز در مدت زمان تحصیل وی می تواند مجوز کار در کانادا (Work Permit) را دریافت کرده و در این کشور کار کند و او نیز امتیازات زیادی را از سوابق کاری در کانادا دریافت کند.  مجموع همه این امتیازات باعث خواهد شد تا متقاضی و یا همسر بتوانند شانس این را داشته باشند که واجد شرایط یک یا چند برنامه اقامت دائم کانادا بشوند و در نهایت به اقامت دائم این کشور دست یابند.

آموزش رایگان در کانادا

8 – آیا کانادا دانشگاه ها و کالج های رایگان هم دارد؟

خیر، تمامی دانشگاه ها یا کالج های کانادا برای دانشجویان بین المللی دارای شهریه هستند. این شهریه می تواند حدودا بین 14 تا 17 هزار دلار کانادا در سال باشد. البته برخی دانشگاه ها یا کالج ها در برخی استان ها و مناطق کم جمعیت تر کانادا دارای شهریه پایینتری نسبت به دیگر دانشگاه ها و کالج های شهرهای بزرگ هستند.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

شغل پس از تحصیل در کانادا

9 – آیا پس از تحصیل در کانادا می توان شاغل شد؟

این سوال نیز از جمله سوالاتیست که روزانه از متقاضیان زیادی دریافت می کنم. این سوال دارای یک مشکل بزرگ است آن هم این که هیچ فردی نمی تواند پاسخی علمی و دقیق برای آن داشته باشد و معمولا پاسخ به آن هم فقط از روی تجربیات شخصی امکان پذیر است. اگر بخواهم به این سوال پاسخ بدهم خواهم گفت:
“”بله کار هست، زیاد هم هست، البته برای به دست آوردن آن باید تلاش کرد، زبان دانست، ناامید نشد، و راه به دست آوردن آن را یاد گرفت.

منبع: لینک سایت مرجع

سوالات متداول دانشجویان ایرانی در کانادا | سوالات درباره تحصیل در کانادا | سوالات متداول تحصیل در کانادا

دیدگاه کاربران
 • عباسی 7 دسامبر 2019

  سلام
  آیا پس از اخذ ویزای تحصیلی می بایست جهت استادی پرمیت ورود به همان ایالتی داشته باشیم که پذیرش گرفته ایم ؟ ویا میتوانیم استادی پرمیت را در هر فرودگاه کانادا دریافت کنیم ؟
  سپاسگذار ار پاسخ شما

  • همیار ادمین 8 دسامبر 2019

   سلام
   بله برای استادی پرمیت شما بایستی اطلاعات مکانی مربوط به دانشگاهی که پذیرش گرفتید رو بنویسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *