تفاوت رزومه و CV چیست؟ | کاربردهای رزومه و سی وی در کشور های مختلف

5/5 - (1 امتیاز)

چه تفاوت هایی بین رزومه (Resume) و سی وی( CV) وجود دارد؟ 

در زمانهایی که در بین آگهی های موجود چه برای تحصیل و چه برای اشتغال جستجو می کنیم، و مدارک لازم برای گرفتن پذیرش را بررسی می کنیم متوجه حضور همواره دو سند در لیست مدارک لازم برای اپلای در شرکت ها یا دانشگاه ها می شویم. این دو سند به عناوین Resume و یا CV بیان می شوند. اگر چه در برخی مواقع Resume و CV را می توان به جای یکدیگر استفاده کرد اما این دو دارای تفاوت هایی هستند که بایستی به آنها توجه داده شود.

سی وی CV چیست؟

CV مخفف عبارت «Curriculum Vitæ» است که به معنی «دوره زندگی»  تعبیر می توان کرد. CV یک سندی تقریبا طولانی است که می‌تواند در دو یا تعداد بیشتری صفحه تنظیم شود و شامل اطلاعات زیادی درباره دستاوردهای فرد است. در واقع این سند، چیزی بیش از یک بیوگرافی شغلی محسوب می‌شود.  همانند رزومه، سی وی خلاصه ای از تجربه و مهارت های یک فرد را فراهم می کند و معمولا از لحاظ محتوا طولانی تر از رزومه است (حداقل دو یا سه صفحه). سی وی در بردارنده اطلاعات در زمینه های تحصیلاتی، از جمله تجربه های آموزشی، مدارک تحصیلی، تحقیقات، جوایز، نشریات، مقالات علمی، همایش ها، و دیگر دستاوردها است. از این رو سی وی بسیار طولانی تر از رزومه می باشد، چون شامل اطلاعات بیشتر، به ویژه در مورد زمینه های دانشگاهی می باشد.

تحصیل در استرالیا بهتر است یا کانادا | اهمیت سفر خارجی قبلی در اخذ ویزا | نوشتن یک SOP قدرتمند | دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور

موارد استفاده از سی وی

در موقعیت های شغلی تقریبا به طور انحصاری در کشورهایی به جز آمریکا، سی وی مورد استفاده قرار می گیرند. در اروپا، خاورمیانه، آفریقا یا آسیا، معمولا انتظار دریافت سی وی وجود دارد. در آمریکا، افرادی که در دانشگاه و یا موقعیت های تحصیلی هستند، از سی وی به جای رزومه و کاور لتر استفاده می کنند. بنابراین، ابتدا به ساکن  CV در زمان اپلای برای موقعیت های تحصیلی، علمی، پزشکی یا تحقیقاتی بین المللی و یا هنگام اپلای برای دریافت بورسیه های دانشجویی یا کمک هزینه های تحصیلی مورد استفاده قرار می گیرند.

مواردی که باید در سی وی ذکر شود؟

همانند رزومه، سی وی بایستی شامل اطلاعاتی نظیر نام، اطلاعات تماس، تحصیلات، مهارت ها و تجربه شما باشد. علاوه بر رعایت اصول اولیه، سی وی باید شامل تجربه های تحقیقاتی و علمی آموزشی، انتشارات، کمک هزینه های تحصیلی، انجمن های حرفه ای و مدارک، جوایز و سایر اطلاعات مربوط به موقعیت مورد نظر شما باشد.

شرایط تحصیل در روسیه | پزشکی روسیه | توجیه معدل پایین برای اپلای | تحصیل پزشکی در ایتالیا | تحصیل در آلمان

رزومه Resume چیست؟

عبارت resume برگرفته از واژه فرانسوی résumé است که به معنای چکیده یا خلاصه می باشد. یک رزومه رزومه خلاصه ای است از فعالیت هایی که تا به حال به عنوان یک دانشجو یا محصل و یا شاغل انجام داده اید است. رزومه بیشتر بر روی فعالیت های کاری و زمینه کاری تمرکز دارد و باید تصویری ذهنی از فعالیت های شغلی شما به خواننده ارائه دهد. رزومه سند کوتاهی است که معمولا بیش از یک صفحه نیست، زیرا خواننده زمان زیادی را برای خواندن آن صرف نخواهد کرد. هدف رزومه آن است که کمک کند تا فرد از یک رقابت با موفقیت خارج شود. متقاضیان کار باید رزومه خود را با فرصت شغلی که متقاضی آن هستند تطبیق دهند.

دانلود کتابچه راهنمای CV به همراه نمونه های همیاراپلای

تفاوت های رزومه و CV 

سه تفاوت اساسی شامل طول، هدف و طرح بیان، در بین رزومه و سی وی وجود دارد. تفاوت اصلی دیگر بین رزومه و CV تعداد صفحات، مطالب گنجانده شده و هدف از نگارش آن می باشد. رزومه و CV در فرصت های تحصیلی و شغلی مورد استفاده قرار می گیرند، اما قابل جایگزینی با یکدیگر نیستند. زیرا در سی وی مطالب بایستی بسیار مفصل‌تر نسبت به شرح سوابق کاری و تحصیلی نوشته شود و از این رو تعداد صفحات آن محدود نمی‌باشد. علاوه بر این متقاضی می‌تواند مقالاتی که به چاپ‌ رسانیده است و یا در دست چاپ دارد نیز می تواند در رزومه و  CV خود وارد نماید. علاوه بر این سی وی برخلاف رزومه قابل تغییر نیست. به این دلیل که شرح کامل سابقه و علایق شما ثابت است و نباید تغییری در آن ایجاد شود؛ اما در رزومه می‌توان بسته به شغل مورد نظر، به تجارب حرفه‌ای خود، تأکید بیشتری داشت و موارد غیر مرتبط و غیر ضروری را حذف کرد، زیرا تعداد صفحات رزومه نباید بیشتر از دو صفحه باشد.

تفاوت رزومه و CV

کاربردهای رزومه و سی وی در کشور های مختلف

  • رزومه سندی برای  درخواست‌ است که در آمریکا و کانادا ارجحیت دارد.
  • در آمریکا و کانادا زمانی از CV استفاده می‌شود که درخواست شغلی و یا موقعیت تحصیلی مطرح باشد.
  • در کشورهایی نظیر انگلستان، ایرلند و نیوزیلند، CV در همه زمینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و رزومه اصلا استفاده نمی‌شود.
  • به طور کلی در اروپا، CV بیشتر مورد توجه است. بطوریکه یک قالب استاندارد به عنوان «قالب CV اتحادیه اروپا» (European Union CV Format) وجود دارد.
  • در آلمان، CV تنها یکی از سندهای درخواست‌نامه متعددی محسوب می‌شود که متقاضیان شغل در آلمان باید آن را پر کنند.
  • در استرالیا نیز رزومه و CV به جای هم استفاده می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *