نظام رتبه بندی شانگهای – SJTU

رای دهید

رتبه‌بندی‌های آموزشی معتبر شانگهای – دانشگاه جیائوتانگ شانگهای (SJTU)

یکی از رتبه‌بندی‌های آموزشی معتبر و مهم دانشگاه‌های جهان، رتبه‌بندی است که توسط دانشگاه جیائوتانگ شانگهای (SJTU) انجام می‌شود.

این رتبه‌بندی که تحت عنوان رتبه‌بندی علمی دانشگاه‌های جهان (ARWU) شناخته می‌شود، قدیمی‌ترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان است که نخستین بار در سال 2003/1382 و در قالب یک پروژه بزرگ ملی در کشور چین انجام شد.

پیشنهاد مطالعه: ۱۰ کشور برتر جهان برای رشد و پرورش فرزندان

رتبه بندی شانگهای

این رتبه‌بندی که در اصل برای اندازه‌گیری فاصله دانشگاه‌های چینی و دانشگاه‌های روز دنیا صورت گرفت، تلاش می‌کند تا دانشگاه‌های دنیا را به صورت کاملا مسقل رده‌بندی کند.

شاخص‌های موثر در این رتبه‌بندی بیشتر در حوزه علوم طبیعی قرار دارند و شامل تعداد مقالات منتشر شده در مجلات نیچر و ساینس (که هر دو در حوزه علوم طبیعی فعالیت می‌کنند)، تعداد برندگان جایزه نوبل (که بیشتر به علوم فیزیک تعلق می‌گیرد) و جایزه فیلدز (که در حوزه ریاضیات اعطا می‌شود) است.

حتما بخونید: بهترین دانشگاه های جهان در معتبرترین رتبه بندی ها

موسسه Shanghai Ranking Consultancy

در حال حاضر، انجام این رتبه‌بندی بر عهده موسسه Shanghai Ranking Consultancy قرار دارد، و از حیث اعتبار همین بس که توسط نشریاتی مانند اکونومیست مورد استناد قرار می‌گیرد. نظام رتبه‌بندی شانگهای به شاخص‌های «بالاترین ارجاعات پژوهش‌ها» 20 درصد، «دریافت جایزه نوبل و مدال‌های علمی توسط اعضای دانشگاه»

20 درصد، «دریافت جایزه نوبل و مدال‌های علمی توسط فارغ‌التحصیلان» 10 درصد، «تعداد مقالات در مجلات ساینس و نیچر» 20 درصد، «مقالات ثبت شده در SCIE و SSCL با20 درصد و «درصد کارآمدی عملکرد(5 شاخص)» 10 درصد، بها می‌دهد.

رتبه بندی دانشگاه های ایران: نتایج رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات

[news_box display=”category” category=”90″ hc_title=””]

اپلای

فاندیاب | اسکالرشیب | گروه تلگرام اپلای | تحصیل در روسیه 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *