تحصیل در ایتالیا | راهنمای تحصیل در ایتالیا | پذیرش تحصیلی ایتالیا | هزینه تحصیل در ایتالیا

رای دهید

تحصیل و شرایط زندگی در ایتالیا

ایتالیا کشوری با جمعیتی حدود ۶۰ میلیون نفر در جنوب قاره اروپا قرار دارد. ایتالیا چهارمین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپاست. اما این کشور با این حال شرایط پذیرش بسیار خوبی جهت تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان خارجی هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیایی فراهم کرده است. از آنجا که   ایتالیا عضو اتحادیه اروپا است، دانشجویان میتوانند از امکانات دولتی گوناگون مثل: بهداشت، تسهیلات مالی مختص دانشجویان، خدمات رفاهی، خدمات اجتماعی و … خوبی برخوردار شوند و با داشتن ویزای شینگن میتوانند بدون دردسر به تمامی کشور های  عضو اتحادیه اروپا سفر کنند.

پیشنهاد مطالعه: اطلاعات اولیه برای تحصیل در کشور ایتالیا

شایان ذکر است که ایران و ایتالیا به علت داشتن مشترکات تاریخی و فرهنگی شباهت های بسیار زیادی به هم دارند. تحصیل در ایتالیا از جهت سهولت برای ورود دانشجویان، سومین کشور دنیا و نخستین کشور در اروپا است. در ایتالیا دانشگاه‌های ممتاز و دولتی بی نظیری چون دانشگاه‌های ساپینزا، بولونیا و پلی تکنیک میلان، تورین و بسیاری دیگر با رتبه‌های جهانی بسیار مناسب بر اساس آخرین رتبه بندی QS وجود دارند.
ایتالیا یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی و اپلای تحصیلی است که آموزش عالی با هزینه های مقرون به صرفه تر از دیگر کشورهای غربی اروپایی را ارائه می دهد بطوریکه در ایتالیا حدود 32،000 دانشجوی بین المللی وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

دانشگاه و مراکز آموزش عالی ایتالیا

 ایتالیا حدود 97 دانشگاه دارد که به چند دسته تقسیم می شوند

 1. دانشگاه های دولتی:
  این موسسات دولتی دارای بودجه دولتی هستند که اکثریت دانشگاه های ایتالیا را تشکیل می دهند.
 2. سایر دانشگاه های همگانی :
  به وسیله استان به جای دولت هزینه می شود.
 3.  دانشگاه خصوصی:
  دارای بودجه غیر دولتی هستند.
 4. دانشگاه های تحصیلات تکمیلی:
  این موسسات مستقل هستند که دوره های آموزشی و تحقیقاتی پیشرفته را در زمینه تحصیلات تکمیلی ارائه می دهند.

همچنین می توان 137 موسسه آموزش عالی دیگر را در سراسر ایتالیا پیدا کرد. اینها آکادمی هایی هستند که در بخش های خاص تخصص دارند که عبارتند از کالج های هنر، موسیقی و رقص، موسسات تحقیقاتی.  دوره کارشناسی (مدرک کارشناسی – ‘laurea’) یک دوره 3 ساله، دوره کارشناسی ارشد (‘laurea magistrale’) که یک دوره 1 یا 2 ساله است و دوره دکترا معمولا 3 سال تحصیلی می باشد.

اکثر دوره ها و برنامه های ارائه شده به زبان ایتالیایی تدریس می شود، اما تعداد برنامه های زبان انگلیسی در حال افزایش است. بنابراین، اگر مهارتهای زبان ایتالیایی شما به اندازه کافی خوب نباشد، ممکن است دوره های آموزش داده شده در زبان انگلیسی را پیدا کنید.

 هزینه تحصیل در ایتالیا | هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه های تحصیل در موسسات ایتالیایی متفاوت است، اما معمولا کمتر از سایر نقاط اروپا یا آمریکای شمالی است. با این حال، در یک دانشگاه خصوصی، باید انتظار داشت که هزینه پرداختی بیشتر است.

هزینه دوره کارشناسی در ایتالیا

دوره کارشناسی به طور متوسط ​​900 تا 4000 یورو در سال در یک موسسه دولتی است. در موسسه خصوصی هزینه ها به طور متوسط ​​6000 تا 20 هزار یورو در سال است. دانشجویان بین المللی باید انتظار هزینه های بالاتر را داشته باشند.

 هزینه زندگی در ایتالیا | هزینه اقامت در ایتالیا

هزینه های اقامت و زندگی در شهرهای بزرگ مانند رم و میلان نسبت به شهرهای کوچکتر بسیار بالاتر است. دانشگاه های بزرگتر معمولا در یافتن مسکن به دانشجویان کمک می کنند. همچنین هزینه های زندگی در شمال ایتالیا بسیار بالاتر از جنوب است.

هزینه اقامت در ایتالیا از 200 تا 300 یورو در ماه است. دانشجویانی که به تنهایی زندگی می کنند حدود 266 یورو در ماه می پردازند، این در حالی است که کسانی که در خوابگاه دانشجویی زندگی می کنند، مبلغ 257 یورو در ماه می پردازند.

حمل و نقل عمومی در ایتالیا بسیار مقرون به صرفه است و اگر شما یک کارت دانشجویی داشته باشید، هزینه های خیلی کمتر را پرداخت میکنید. یک بلیط ماهانه برای دانشجویان برای اتوبوس، یا مترو در جایی بین 25 تا 35 یورو در هر ماه است. گرفتن تاکسی کمی گران است و به دلیل ترافیک در شهرهای بزرگ توصیه نمی شود. همچنین می توان یک دوچرخه را برای روزانه 2.50 یورو یا 6 یورو در هفته اجاره کرد.

بطور کلی متوسط هزینه های زندگی در ایتالیا بین 1000 تا 1500 یورو در هر ماه است. این شامل مسکن، حمل و نقل عمومی، هزینه های غذا، سفر محلی و سرگرمی است. در سایر شهرهای ایتالیا مانند تورین، پدیا، پیزا یا بولونیا دانشجویان متوسط بین 550 تا 750 یورو در ماه امکان دارند هزینه کنند.

 بورسیه های تحصیلی ایتالیا

دولت ایتالیا بورس تحصیلی را در سطح منطقه ای و ملی ارائه می دهد. کمک هزینه تحصیلی معمولا بین 5000 تا 12000 یورو در سال است. بورس تحصیلی و دانشجویان فرصت هایی را فراهم می کنند که دانشجویان بین المللی می توانند از طریق وزارت امور خارجه ایتالیا درخواست کنند. همچنین بورسیه های دیگری مانند بورسیه های استانی و اراسموس موجود است که می توان روی آنها حساب کرد.

کار دانشجویی در کنار تحصیل دانشگاهی ایتالیا

امکان کار قانونی 20 ساعت در هفته وجود دارد و به صورت میانگین 9 یورو در ساعت حقوق پرداختی جهت کار در ایتالیا می باشد. جهت انجام کار غیر رسمی محدودیت ساعت وجود نخواهد داشت. امکان پیدا کردن کار وجود دارد اما با توجه به شرایط موجود پیدا کردن مشاغل مرتبط چندان ساده نیست اما امکان کار در زمینه های دیگر معمولا وجود دارد. در بخش های خدمات عمومی (کار در رستوران و هتل ها – فعالیت های تبلیغاتی و غیره) و توریسم با توجه به اینکه در ایتالیا یکی از زمینه های اصلی می باشد امکان کاریابی وجود دارد.

تحصیل در ایتالیا | راهنمای تحصیل در ایتالیا | پذیرش تحصیلی ایتالیا | هزینه تحصیل در ایتالیا

[scrolling_box display=”category” category=”294″ hc_title=””]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *