آزمون CAEL

4.7/5 - (4 امتیاز)

آزمون CAEL

همانطور که میدانید، نخستین قدم و مدرک برای مهاجرت، داشتن مدرک آزمون زبان نظیر تافل، آیلتس یا جی آر ای می‌باشد که در بین تعداد مدارک زبانی این سه آزمون مورد اقبال و تمامی دانشگاه های و متقاضیان قرار گرفته است. اما بد نیست بدانید که آزمون های دیگر نیز موجود می باشد که با استفاده از ان می توانید خلا نداشتن مدرک زبان را پوشش دهید. یکی از این آزمون‌ها،  CAEL  می‌باشد. آزمون کیل یا کاییل CAEL که به معنای آزمون کانادایی آکادمیک زبان انگلیسی است، مخفف عبارت The Canadian Academic English Language Test می‌باشد که یکی از امتحانات معتبر زبان انگلیسی در سطح اکادمیک در کانادا می باشد که به منظور مشخص کردن دانش و سطوح زبان انگلیسی متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا را دارند، فراهم گردیده است.

اگر بخواهیم واضح‌تر صحبت کنیم، آزمون CAEL می‌توان به جای آزمون‌های تافل و آیلتس برای اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌ها در نظر گرفت. این آزمون مانند سایر آزمون‌ها به صورت کامپیوتری در دسترس است که به عنوان CAEL CE شناخته می‌شود. این آزمون در اوایل  سال 2002 به فهرست امتحانات معتبر برای پذیرش دانشجویان غیر انگلیسی زبان، توسط دانشگاه کارلتون شروع به کار کرد. آزمون CAEL مشابه با سایر امتحانات زبان دیگر، از بخش های اسپیکینگ، رایتینگ، لیسینینگ و ریدینگ تشکیل شده است. این آزمون مورد تایید و اعتبار تمامی کالج ها و دانشگاه‌های کانادا می باشد.

ساختار آزمون CAEL

همانطور که پیش‌تر بیان کردیم آزمون CAEL یک آزمونی کامپیوتری است و داوطلبین باید تمامی سؤالات را در یک روز پاسخ دهند. داوطلبین همچنین در خلال این آزمون با سؤالات مختلفی مواجه می‌شوند که در برخی آنها باید برای پاسخگویی به سؤالات بخش مکالمه و یا نوشتاری از آنچه خوانده یا شنیده‌اند، استفاده کنند. یکی از ویژگی های این این آزمون topic-based بودن آن می باشد. یعنی متقاضی ابتدا یک مقاله را مطالعه می کند و سپس به یک درس گوش می دهد و به سوالات پاسخ می دهد. در نهایت یک انشاء مختصر باید نوشته شود. تمامی این موارد در ارتباط با یک موضوع می باشند. نکته‌ای دیگر درباره CAEL این است که برخی از آیتم‌ها در این آزمون، نمره ندارند و تنها به منظور پیشرفت آزمون، میان سؤالات وجود دارند. ساختار این آیتم‌ها نیز درست مشابه آیتم‌های نمره‌دار است.

آزمون CAEL

بخش صحبت کردن- Speaking

از متقاضیان خواسته می‌شود که در بخش اسپیکینگ به نمونه‌هایی که ارائه می شودف به صورت شفاهی پاسخ دهند. این قسمت از سه سؤال تشکیل شده است که دو مورد از این سوالات بصورت کوتاه و مورد بعدی بر اساس جداول یا نمودارها پرسیده می شود. زمانی که متقاضیان باید به این سوالات پاسخ دهند در حدود 7 الی 10 دقیقه است.

بخش خواندن – Integrated Reading

بخش Integrated Reading یکی دیگر از قسمت های آزمون CAEL است که متقاضیان در آن باید متن‌ها را مطالعه کرده و سپس به سؤالات مربوطه پاسخ دهند. ساختار سؤالات این قسمت به دو بخش 14 تا 25 سؤالی و بخش 1 سوالی تقسیم می شود. زمانی که برای این قسمت اختصاص یافته است در حدود 35 الی 50 دقیقه می باشد.

بخش شنیداری – Integrated Listening

متقاضیان در این قسمت پس از گوش دادن به تعدادی متن بایستی به سوالات پاسخ دهند. ساختار سؤالات این بخش نیز مانند بخش ریدینگ به دو قسمت تقسیم می‌شوند. سوالات قسمت اول شامل یک یا دو متن شنیداری بلند به همراه سوالات مربوطه و یک یا دو متن شنیداری کوتاه به همراه سوالات مربوطه است. قسمت دوم نیز شامل یک سوال مربوط به مکالمه که باید به کمک یک متن شنیداری بلند پاسخ داده شود. زمانی که متقاضیان باید به سوالات پاسخ دهند در حدود 25 الی 35 دقیقه است.

بخش درک مطلب – Academic Unit A

متقاضیان در این بخش بایستی به سوالات درک مطلب پاسخ دهند. سوالات این بخش شامل سه قسمت می باشد که دو قسمت هرکدام شامل 11 الی 15 سؤال و قسمت دیگر شامل 1 سؤال است. ساختار سوالات این بخش به صورت خواندن یک متن ریدینگ طولانی به همراه سوالات درک مطلب، یک متن شنیداری طولانی به همراه سوالات درک مطلب و یک سوال نوشتاری که به پاسخی طولانی نیاز دارد. زمان اختصاص یافته در این قسمت در حدود 60 الی 70 دقیقه می باشد.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی

بخش درک مطلب – Academic Unit B

آخرین بخش آزمون CAEL نیز سوالات مربوط به درک مطلب می باشد. زمانی که داوطلبان بایستی به سوالات پاسخ دهند در حدود 40 الی 45 دقیقه است. ساختار سوالات این بخش به سه قسمت تقسیم می‌شود که دو قسمت آنها دارای 11 الی 25 سؤال و قسمت دیگر دارای  1 سؤال است. ساختار قسمت‌های مختلف این بخش به ترتیب شامل یک متن ریدینگ طولانی به همراه سوالات درک مطلب، یک متن لیسنینگ طولانی به همراه سوالات درک مطلب و یک سوال نوشتاری که به پاسخی کوتاه نیاز دارد.

آزمون CAEL

هزینه و زمان آزمون CAEL

هزینه مورد نیاز برای شرکت در آزمون CAEL برابر 280 دلار است که البته هزینه مذکور، قیمت کانادایی این آزمون است و هزینه بین‌المللی آزمون CAEL بسته به محل برگزاری آن متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر درباره هزینه‌های مختلف بین‌المللی این آزمون به این قسمت مراجعه کنید. کشورهایی که در حال حاضر میزبان برای انجام این آزمون هستند نظیر آمریکا، کانادا، هند، چین، امارات، فیلیپین هستند. البته قرار است که به مراکز اضافه شود.

به طور کلی زمان مورد نیاز برای پاسخ دهی به سوالات آزمون CAEL در حدود 3 ساعت و 30 دقیقه است.

پیشنهاد: دوره های آنلاین آیلتس

نمرات آزمون CAEL

نمره کلی آزمون CAEL که به صورت میانگین از نمره‌های بخش‌های مختلف به دست می‌آید، در محدوده 10 تا 90 را پوشش می‌دهد. نمره 10 پایین ترین نمره و 90 بالاترین نمره می باشد. حداقل نمره کلی مورد نیاز برای دانشگاه‌های کانادا 70 یا بیشتر است و متقاضیان در هیچ بخشی از آزمون نباید نمره‌ای کمتر از 60 دریافت کرده باشند.

نمرات آزمون CAEL طی 8 روز کاری بعد از برگزاری آزمون به صورت آنلاین در حساب کاربری متقاضی قابل مشاهده می باشد و بعد از قرار گرفتن نمره‌ها در حساب متقاضیان، ایمیلی برای آنها فرستاده می‌شود. نتایج این آزمون همچنین به 5 مؤسسه انتخاب شده توسط متقاضیان بدون دریافت هزینه اضافی فرستاده می‌شود.  علاوه براین متقاضیان می‌توانند طی مدت 6  ماه بعد از برگزاری آزمون برای تصحیح مجدد یک بخش و یا تمامی بخش‌ها درخواست دهند که هزینه موردنیاز برای این کار برابر 65 دلار است.

پیشنهاد: مقایسه آیلتس و تافل

مدت زمان اعتبار نتایج آزمون CAEL

نتایج آزمون CAEL برای متقاضیان و مؤسسات به مدت 2 سال اعتبار دارد. متقاضیانی که تمایل به گذراندن این آزمون دارند، می‌توانند به منظور آمادگی هرچه بیشتر برای CAEL CE (کامپیوتری) از نمونه آزمون آنلاین و رایگانی که در صفحه آزمون آنلاین وجود دارد استفاده کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *