مشاوره ارزیابی رایگان وضعیت پرونده تحصیلی: وارد شوید

معرفی دانشگاه سوربن – Sorbonne Universities

3.3/5 - (3 امتیاز)

دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربُن  به فرانسوی ( La sorbonne) قدیمی‌ترین دانشگاه فرانسه است. همان دانشگاه پاریس است که به اختصار سوربن نامیده می‌شود. این دانشگاه نام خود را از دانشمند قرن ۱۳ رابرت دسوربن مؤسس کالج سوربن گرفته است.

همه دانشکده‌های این دانشگاه قبلاً به صورت یک مجموعه در مرکز پاریس بوده اما امروز این دانشگاه به چند دانشگاه مختلف تقسیم شده‌است. بخش مهمی از آموزش عالی فرانسه در زمینه‌های ادبیات زبان‌شناسی علوم اجتماعی و فلسفه در دانشگاه‌های سوربن قدیم و سوربن جدید است.

دانشگاه پانتیون سوربن پاریس

دانشگاه پانتیون سوربن پاریس ۱، دانشگاهی است که در شهر پاریس در فرانسه واقع است. در این دانشگاه، که شامل ۱۴ دپارتمان آموزشی و پژوهشی و ۵ مؤسسه می‌باشد، ۴۰۰۰۰ دانشجو، ثبت‌نام می‌کنند. این دانشگاه، مدارک تحصیلی را در رشته‌های حقوق، علوم سیاسی، اقتصاد، مدیریت و انسان‌شناسی، در سطح بالایی، ارائه می‌دهد.

دانشگاه پانتیون سوربن، قصد دارد که قطب مهمی از پژوهش و آموزش در سراسر اروپا، در قرن بیست و یکم باشد. طبق رده‌بندی نشریه‌ ی تایمز، دانشگاه پانتیون سوربن، در شمار ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت. از نظر تاریخی، این دانشگاه بخشی از دانشگاه پاریس می‌باشد که قبلاً به چندین دانشگاه تقسیم شده است

منبع: همیارپروژه

[tabs style=”v1″ ]
[tab title=”تحصیل در فرانسه” ]

تحصیل در فرانسه

دوره های تحصیلی در فرانسه به شرح ذیل می باشد:

دوره لیسانس: چهار سال

دوره مستر: دو سال (مستر یک : دوره یکساله معادل فوق لیسانس ایران و مستر دو: معادل فوق لیسانس و پیش دکترا)

دوره دکترا: سه تا چهار سال است

در انتهای دوره ی ‌لیسانس و گذراندن واحدهای درسی بایستی امتحان داد و در تعداد کمی از رشته ها هم دانشجو باید پایان‌نامه‌ای در آخر سال ارایه دهد. دوره های مستر نیز ترکیبی از امتحان و پایان‌نامه هستند. دانشجویان دوره ی دکترا نیز از امتحان معاف هستند اما بایستی یک تزی ارایه دهند و به طور شفاهی از آن دفاع نمایند.

تحصیل در مقطع لیسانس

برای تحصیل در مقطع لیسانس حتما باید از طریق سفارت فرانسه، بخش همکاری و فعالیت فرهنگی سفارت مراجعه و اقدام به تشکیل پرونده نمود. درخواست هایی که صرفاً و مستقیماً به دانشگاه های فرانسوی ارسال می شوند مورد بررسی قرار نمی گیرند.

در این خصوص بایستی متقاضی مدارک تحصیلی خود (مقاطع دبیرستان و پیش دانشگاهی) را نیز ضمیمه پرونده خود نماید. لازم به یادآوری است که بدون مدرک زبان فرانسه، امکان گرفتن پذیرش در مقطع لیسانس وجود ندارد.

دوره مستر در دانشگاه سوربن

دانشجویانی که دارای مدرک لیسانس هستند می توانند برای دوره مستر درخواست دهند که در این صورت دیگر نیازی به اقدام از طریق سفارت فرانسه نمی باشد و شما می توانید مستقیما با دانشگاه مورد نظر تماس گرفته و شخصا اقدام نمایید.

بسته به رشته و نمرات دانشجو درمقطع لیسانس، برخی از دانشگاهها از سال دوم مستر به متقاضی پذیرش می دهند، که همین امر سبب صرفه جویی در وقت و هزینه های دانشجو خواهد شد.

مقطع دکتری در دانشگاه سوربن

برای درخواست پذیرش در مقطع دکترا بایستی بر روی اینترنت استاد راهنمایی متناسب با موضوع تز خود پیدا کنید. که در این خصوص می توانید با مدیرگروه دانشکده‌ رشته خود نیز تماس گرفته و از آنها کمک بگیرید. بعد از توافق با استاد بایستی با منشی دانشکده تماس بگیرید و مدارک لازم را برای دانشگاه ارسال نمایید.

دریافت پذیرش از دانشگاه سوربن

توجه: برای دریافت پذیرش از دانشگاه بایستی وارد سایت دانشگاه شوید و با ورود به بخش formation رشته مد نظرتان را انتخاب نمایید. فایلهای مربوط به رشته خود را دانلود نمایید و پس از پر کردن و ضمیمه نمودن مدارک درخواستی به آدرس دانشگاه ارسال نمایید. چنانچه فرمی برای دانلود پیدا نکردید، با مسئول رشته مورد نظر خود در قسمت contact یا در قسمت Renseignement ،تماس گرفته و یا ایمیل بزنید و درخواست فرم برای ثبت نام نمایید.

مدارک لازم برای پذیرش دانشگاه سوربن فرانسه

مدارکی که بایستی ضمیمه فرم درخواست خود نمایید به تناسب هر دانشکده می تواند متفاوت باشد اما اغلب دانشکده ها مدارک ذیل را مطالبه می کنند:

  • نسخه ای از ریز نمرات کلیه دروس در طول دوران تحصیل و ترجمه آن ها به زبان فرانسه
  • فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه آن به زبان فرانسه
  • یکCV (شرح حال و سوابق)
  • انگیزه نامه
  • شرح کامل کلیه دوره های آموزشی ای که سابقاً گذرانده اید.
  • ارسال نمره یکی از آزمون های زبان فرانسه، ( دلف یا تی سی اف). سطح آشنایی به زبان فرانسه به تناسب رشته تحصیلی و دانشکده مربوطه، متفاوت است.

[/tab]
[tab title=”هزینه تحصیل و زندگی ” ]

هزینه تحصیل و زندگی در دانشگاه سوربن تحصیلی

هزینه های تحصیل رشته های مختلف در دانشگاه های فرانسه متفاوت است. دانشگاه های دولتی به دلیل اینکه نیمی از هزینه های تحصیل را تقبل مینمایند بسیار ارزان و حتی رایگان است. کمک هزینه ای که دولت به هر دانشجو هر ساله پرداخت می کند در حدود ۱۰٫۰۰۰ یورو به ازای هر دانشجو است.. هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی بر اساس جدول زیر می باشد.

دوره کارشناسی ۲۰۰ یورو

دوره کارشناسی ارشد ۲۸۰ یورو

دوره دکترا۴۰۰ یورو

مدارس مهندسی ۶۰۰ یورو

هزینه­ های زندگی در فرانسه

اینکه هزینه­ های زندگی در فرانسه به طور میانگین در هر ماه به چه صورت است، بستگی زیادی به سبک زندگی افراد و اینکه در چه شهری و کجا خواهان اقامت هستند از فردی به فرد دیگر متفاوت است. مسلماً هزینه های زندگی در شهرهایی مثل پاریس، لیون و مارسی به مراتب بسیار بالاتر از سایر شهرهای فرانسه است به طوریکه این هزینه­ها در شهری مثل پاریس ماهیانه بالغ بر ۹۰۰ یورو برآورد می­شود که در شهرستان­ها به ۷۰۰ یورو کاهش می­یابد.

عمده هزینه ­ها در فرانسه مربوط به مسکن است که البته دولت فرانسه در این خصوص تدابیری را اندیشیده است و سازمان هایی بدین منظور به نام CAF بعد از اقامت در فرانسه بخشی از هزینه های مسکن را متقبل می­شوند. البته عده­ای از مردم فرانسه به این مسئله اذعان دارند که در جنوب فرانسه می­توان با هزینه های کمتری زندگی مطلوب­تری را در روستاهای پرجاذبه و زیبای فرانسه تجربه کرد.

علی رغم اینکه فرانسه جزو ۱۰ کشور گران دنیا قرار دارد اما تسهیلات خوبی همچون رستوران های دانشجویی، تخفیف هایی برای حمل و نقل، خوابگاه دانشجویی، استفاده از باشگاه های ورزشی، کتابخانه، سینما و… برای دانشجویان مد نظر دارد.

[/tab]
[tab title=”تحصیل در سوربن “]

تحصیل در سوربن فرانسه

چشم انداز دانشگاه پانتیون سوربن این است که در قرن بیست و یکم قطب مهمی از پژوهش و آموزش در سراسر اروپا باشد. براساس رتبه بندی نشریه‌ ی تایمز، دانشگاه پانتیون سوربن، در شمار ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت. این دانشگاه از لحاظ تاریخی بخشی از دانشگاه پاریس می باشد که پس از انقلاب فرهنگی فرانسه در سال ۱۹۶۸ از آن جدا شده است.

پس از این انقلاب دانشگاه پاریس به عنوان دومین دانشگاه قدیمی جهان به ۱۳ دانشگاه تقسیم شد. این دانشگاه ، به جای داشتن دانشگاه‌های مجزای حقوق ، اقتصاد یا انسان‌شناسی ، به واحدهای پژوهش و اطلاعات تخصصی بسیاری ، تقسیم شده است. همچنین در این دانشگاه ، به رشته‌های سنّتی مثل تاریخ ، جغرافیا ، فلسفه ، تاریخ هنر ، باستان‌شناسی ، اقتصاد ، حقوق و علوم سیاسی ، که در دانشگاه فرانسه ، تدریس می‌شد ، رشته‌های دیگری شامل : هنرهای تجسّمی ، مدیریت بازرگانی ، جهانگردی و ارتباطات ، اضافه شده است.

نکاتی در خصوص مدارک برای پذیرش تحصیلی:

–  مدارکی که اصل آنها به انگلیسی‌ صادر شده باشد نیازی به ترجمه و تائید ندارد.

– به این نکته باید توجه کرد که تمامی ترجمه ها باید توسط کنسولگری سفارت فرانسه تایید شود.

– متقاضیان اخذ پذیرش باید حساب بانکی با مبلغ ۷۵۰۰ یورو ‌در ایران افتتاح نمایند.

– ترجمه ی کارت کارت معافیت یا پایان خدمت برای آقایان الزامی می باشد.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی:

–  ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و ریز نمرات به همراه نسخه فارسی آن

–  علاوه بر ارسال نمره زبان به دانشگاه

مدرک زبان فرانسه C1 (فقط برای متقاضیان مقطع کارشناسی یا مقاطع تحصیلات تکمیلی درصورتی که نیاز به مدرک زبان فرانسه داشته باشند)

–  تکمیل فرم های مربوط به دانشکده

–  کپی پاسپورت

–  انگیزه نامه

–  ترجمه شناسنامه به همراه کپی فارسی

–  رزومه تحصیلی و کاری

–  دو توصیه نامه از دو نفر از اساتید (فقط برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی)

–  کپی نامه پذیرش

–  کپی فیش حواله بانکی

[/tab]
[tab title=”شرایط کار دانشجویان”]

شرایط کار دانشجویان بین المللی در فرانسه

بنابر قوانین کشور فرانسه دانشجویان بین المللی در هفته می توانند به مدت ۲۰ ساعت کار کنند. با این حال یافتن شغل مناسب کار چندان آسانی نیست.

تمامی دانشجویان به این نکته توجه کنند که در کشور فرانسه کار نیمه وقت پاسخ گوی تمام هزینه های تحصیلی در این کشور نمی باشد و فقط می تواند کمکی به مخارج زندگی کند.

[/tab]
[tab title=”اخذ پذیرش و درخواست ها”]

اخذ پذیرش و درخواست ها

تمامی درخواست ها باید شامل موارد زیر شود :

1- فرم درخواست ارائه شده توسط این دانشگاه.

2- رزومه ای به زبان فرانسه که دستاوردهای آکادمیک و حرفه ای متقاضی را شرح دهد.

یک رزومه ی خوب شامل موارد زیر می شود :

اطلاعات فردی: شامل اسم، آدرس، شماره تلفن، ایمیل.

اطلاعات تحصیلی: شرح دانشگاه و مدرکی که از دانشگاه دریافت کرده اید همراه با ذکر سال های تحصیلی و معدل.

علاقه های علمی: در این بخش به ذکر علاقه مندی های علمی خود و علومی که ذهن شما را درگیر می کنند می پردازیم.

مقالات علمی: ذکر مقالات علمی که در مجلات علمی چاپ نموده اید.

سوابق کاری: شرح قابلیت ها و توانمندی های شغلی خود به همراه سوابق کاری خود در گذشته.

پروژه های علمی: خلاصه ای از پروژه های علمی که در آن‌ها شرکت داشته‌اید یا تحقیقاتی که طی دوره ی تحصیلات تکمیلی انجام داده‌اید.

زبان: در صورتی که به زبان‌های دیگر تسلط دارید آن‌ها را ذکر کنید و میزان تسلط خود را بنویسید.

مهارت‌های کامپیوتری: ذکر میزان تسلط متقاضی به کامپیوتر و نرم افزارهای کامپیوتری.

3- یک بیوگرافی مختصر درباره ی متقاضی

4- کپی برابر با اصل از مدرک دانشگاهی و مدارک دوره ی متوسطه همراه با ریزنمرات و ترجمه ی آن به زبان انگلیسی یا فرانسه.

5- دو توصیه نامه از دو نفر از اساتید (فقط برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی)

توصیه‌نامه

توصیه‌نامه، نامه‌ای است که یک مرجع علمی برای یک دانشجو یا کسی که به توانایی‌های علمی او آگاهی دارد می‌نویسد و نظر خود را در مورد عملکرد وی اظهار می‌دارد. توصیه‌نامه‌هایی که برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ها لازم است، معمولا از طرف استاد برای دانشجویان نوشته می‌شود. اخذ توصیه‌نامه از سخت‌ترین کارهای شما، هنگام جمع آوری مدارک است.

دقت کنید که این نامه محرمانه است و نامه‌ هر استاد باید در یک پاکت مخصوص مهر و موم شده و روی آن نیز توسط استاد امضاء گردد. بهتر است از قبل اسم و آدرس استاد و دفتر مربوط به پذیرش دانشگاه مقصد را بر روی پاکت تایپ کنید (در صورتی که دانشگاه تان برای این کار پاکت و فرم مخصوص نداشته باشد) و بعد به استاد بدهید.

6- مدرک زبان فرانسه C1

7- دو عکس پاسپورت

8- بیانیه‌ای از بانک که وضعیت مالی شما را نشان دهد ( به این منظور که ثابت شود مبلغ موجود در حسابتان برای تامین مالی شما در زمان اقامت در فرانسه کافی است.

9- نوشتن قصد نامه

متقاضی پس از شرح مختصری از سوابق تحصیلی خود، به تشریح دلایل خود برای انتخاب این دانشگاه و رشته تحصیلی تقاضا شده می پردازد. اگر فردی می خواهد رشته حقوق را در دانشگاه سوربن شهر پاریس ادامه بدهد، باید دلایل و اهداف خود را برای انتخاب این دانشگاه و همین طور شهر پاریس، توضیح دهد.

قصد نامه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای نوشتن این نامه، مهم‌ترین چیز آن است که صادق باشید. بهتر است ابتدا این نامه را به فارسی بنویسید و شرح دهید که در چه رشته هایی تحصیل نموده اید، چه کارهایی انجام داده اید، چرا می خواهید این رشته را در این دانشگاه بخوانید و چه آینده‌ای را برای خود پیش‌بینی می‌کنید.

[/tab]_

[/tabs]

[news_box display=”category” category=”116″ hc_title=””]

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *